*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 07:39:06 μμ »

Το να μην έχεις παιδί δε συμβαίνει πάντοτε επειδή έτσι επέλεξες.

Δεν έχω κανένα θέμα να το πω αλλίως \

Πάντως δε μίλησα για περιπτώσεις που δεν ήταν επιλογή.Προφανώς δε μιλώ για κάτι τέτοιο απλά κουράστηκα να μου λένε και να προτρέχουν σε ερωτήσεις αν το έκανα το τρίτο για τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 07:44:41 μμ »
και κάτι τελευταίο επειδή ακριβώς με το θέλημα του Θεού έγινα μητέρα γρήγορα και εύκολα και μόλις στα 33 μου έχω μια υπέροχη οικογένεια τον ευχαριστώ καθημερινά και παλέυω για αυτά. Χωρίς να ψάχνω κάποιον οποσδήποτε να κατηγορήσω για ότι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 07:45:02 μμ »
Συγχαρητήρια...υποκλίνομαι στον γραφοντα αυτο το κειμενο. Ενας συγκροτημενος συναδελφος και ανθρωπος ακουστηκε εδω μεσα....Πολλα μπράβο....

Κι εγώ υποκλίνομαι σε σένα συναδέλφισσα για το σχόλιό σου, που αν και μικρό σε έκταση, φανερώνει πολλά για την ποιότητα του χαρακτήρα, το ήθος και το επίπεδό σου. Ο Θεός να σε έχει καλά και - είτε είσαι μόνιμη είτε αναπληρώτρια, ωρομίσθια ή αδιόριστη - συνέχισε να προσπαθείς να προσφέρεις γιατί η εκπαίδευση σε χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 07:58:19 μμ »
@penaki01

Έχω πάψει εδώ και χρόνια να γράφω συχνά στο φόρουμ, περισσότερο παρακολουθώ τις συζητήσεις.
Το παρόν νήμα δε με αφορά ως άμεσα ενδιαφερόμενο καθ'ότι  ως διοριστέος με ασέπ και με τη βοήθεια του Θεού πάντοτε, είμαι εδώ και πολλά χρόνια μόνιμος και όχι αναπληρωτής.
 Ωστόσο το μήνυμά σου χωρίς καμία διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης αποτέλεσε την αφορμή να ξαναγράψω εκτενές μήνυμα μετά από πολύ καιρό.


Σεβαστή η άποψή σου συναδέλφισσα, όπως κάθε άποψη άλλωστε.

Όπως όμως κι εσύ (και ο κάθε συνάδελφος στη θέση σου) επικαλείται την ευαισθησία και τον σεβασμό των άλλων ως προς το ζήτημα της ύπαρξης παιδιών, κατά τον ίδιο τρόπο κι εσύ με τη σειρά σου (και ο κάθε συνάδελφος στη θέση σου) καλό είναι να επιδεικνύετε την ίδια ευαισθησία και τον ίδιο σεβασμό που επιζητάτε σε ανθρώπους που βρίσκονται σε διαφορετική θέση από τη δική σας.

Συγκεκριμένα, καλό θα ήταν να προσέχετε και να μη χρησιμοποιείτε αβίαστα δηλώσεις όπως η παρακάτω:


Έχεις λάθος. Και αν θέλεις ανακάλεσε το δεύτερο σκέλος της δήλωσής σου.

Το να μην έχεις παιδί δε συμβαίνει πάντοτε επειδή έτσι επέλεξες.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις από προσωπική πείρα σε πληροφορώ ότι το 25% των περιπτώσεων υπογονιμότητας είναι επιστημονικά ανεξήγητες. Δηλαδή όχι μόνο δεν μπορείς να κάνεις παιδί ενώ θέλεις αλλά και κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να σου τεκμηριώσει το γιατί. Προς Θεού, όχι ότι αν κάποιος γνωρίζει την αιτία της υπογονιμότητάς του, καθιστά την κατάστασή του πιο εύκολη!!! Απεναντίας, η αίσθηση αδικίας και θλίψης παραμένει. Προσπάθησε όμως να συλλάβεις μέσω της φαντασίας σου πώς μπορεί να νιώθει κάποιος που όχι μόνο δεν μπορεί να τεκνοποιήσει αλλά δεν μπορεί να ακούσει ούτε καν την αιτία αυτού. Και πάλι, μπορεί η διαφορά αυτή να μην έχει καμιά σημασία αφού το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο.

Επομένως, συναδέλφισσα - και μην εκλάβεις το β' ενικό ως προσωπική αντιπαράθεση, το ξαναλέω, απευθύνομαι στον καθένα που μπορεί να είναι στη θέση σου - η ύπαρξη παιδιών δεν αποτελεί επιλογή, τουλάχιστον όχι με τον απόλυτο τρόπο που το έθεσες.
Επιλογή ενδεχομένως αποτελεί η προσπάθεια τεκνοποίησης.
Γιατί ενδεχομένως;
Γιατί κάποιοι μπορεί να έχουν σταθεί άτυχοι και στο ζήτημα εύρεσης συντρόφου, και πίστεψέ με ούτε αυτό είναι επιλογή τους.

Αυτή καθαυτή η απόκτηση παιδιών δεν είναι αποτέλεσμα επιλογής. Πρέπει να συναινέσει και ο Θεός ή - για όσους δεν πιστεύουν και είναι δικαίωμά τους - πρέπει να συναινέσει και η τύχη ή οποιαδήποτε ονομασία αν θέλεις δώσε, η ουσία νομίζω έγινε αντιληπτή.

Δίνουμε λοιπόν σεβασμό για να μπορούμε να ζητάμε και ύστερα από τους άλλους.
Και με τους μαθητές μας άλλωστε αυτό δεν οφείλουμε να κάνουμε ως εκπαιδευτικοί;;;
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:00:44 μμ »
Το να μην έχεις παιδί δε συμβαίνει πάντοτε επειδή έτσι επέλεξες.

Δεν έχω κανένα θέμα να το πω αλλίως \

Πάντως δε μίλησα για περιπτώσεις που δεν ήταν επιλογή.Προφανώς δε μιλώ για κάτι τέτοιο απλά κουράστηκα να μου λένε και να προτρέχουν σε ερωτήσεις αν το έκανα το τρίτο για τα μόρια.
Μήπως σε ρωτούν γιατί έτσι γίνεται σε ένα 80% των τριτέκων; Κάνουν και 3 παιδί, για να "αποκατασταθούν" επαγγελματικά κι όχι μόνο (φορολογικές ατέλειες, ευνοική αντιμετώπιση στις Πανελλαδικές κλπ.)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Σπυρίδων ΠΕ03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την ομορφιά της πορείας κόντρα σε θύελλα
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:08:25 μμ »
Πάψε εσύ, αμέσως να κατηγορήσεις...
Το θέμα ετέθη και λίγο πιο πριν.
Πάνω απ΄τα κάστρα υπάρχουν τ΄άστρα.
Πάνω στα κάστρα υπάρχει μια γλάστρα.
Κάτω απ΄ τα κάστρα ντυμένος στα άσπρα,
μου πέφτει η γλάστρα και βλέπω τ΄άστρα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:11:22 μμ »
δεν είναι προσωπικό το θέμα αλλά καλύτερα να προσέχουμε τι λέμε...όπως είπες αν θέλω να μη τη δηλώσω την Β-Χίου και ο άλλος συνάδελφος αν δε θέλει να μη κάνει τρία ή τέσσερα παιδιά ας μη τα κάνει. Αλλά να μη γυρνά να κατηγορεί αυτόν που τα έκανε ότι τα έκανε για να ανεβεί στο πίνακα. ΕΛΕΟΣ!!! βαρέθηκα να ακούω αυτήν την ατάκα. όταν έπειρναν τις θέσεις οι ωρομίσθιοι λόγω γνωριμιών δεν ένοιζε τον κλάδο; Κι εγώ έχω δύο μεταπτυχιακά, δύο ξενες γλώσσες, υπολογιστές, επιμορφώσεις, διαβάζω ακόμα ξενυχτώντας. Το είπα ξανά στην ειδική δε συμφωνώ με την τόσο μεγάλη μοριοδότηση των παιδιών και δε το λέω για να το πω αλλά διαφωνώ με την κατάργηση των κοινωνικών κριτήρίων που ζητείται. Το θέμα είναι οι μόνιμοι διορισμοί και καλό θα ήταν να μη τρωγόμαστε μεταξύ μας. Το ξαναείπα αδικίες υπάρχουν παντού και πάντα θα υπάρχουν αλλά δεν σας φταινε όσοι κάνουν πολλά παιδιά αντιθέτως αυτός που έκανε μεταπτυχιακό στην Ιταλία, Βουλγαρία πήγε μία φορά και πλήρωσε φροντηστήριο για να βγάλει μεταπτυχιακό και να ανταγωνίζεται εσένα που διάβασες ειλικρινά για να το πάρεις. Όμως και αυτό δε πρέπει να το πω γιατί απλά έχω τρία παιδιά και σήμερα πήγα στη δευτεροβάθμια. έχετε δίκιο. Συγνώμη...
Δεν είναι προσωπικό το θέμα αλλά έχεις πολλά προσόντα...
Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψε ο ernesto.
To "να μην τρωγόμαστε μεταξύ μας" και "τι να κάνουμε αδικίες συμβαίνουν παντού" είναι σχεδόν πάντα η μόνιμη επωδός όλων όσοι βολεύονται με μια κατάσταση. Ας ηρεμήσουμε και τους άλλους να μην φωνάζουν...
Θέλεις να μας βάλεις να τσακωθούμε με την ειδική; Να στρέψουμε αλλού το ενδιαφέρον μας;
Από ότι κατάλαβα είσαι θεολόγος. Μπράβο σου που στα 33 σου έχεις μια όμορφη οικογένεια και μια μάλλον εξασφαλισμένη αναπλήρωση αλλά εγώ στη θέση σου δε θα έλεγα και πολλά.

Αποσυνδεδεμένος corto_maltese

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:19:30 μμ »
Η ποσόστωση 20% στον διορισμό των αναπληρωτών έχει σαν συνέπεια όλο και περισσότεροι τρίτεκνοι να ανεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τους υπόλοιπους  τα ίδια ή συγκρίσιμα μόρια με αυτούς . Αυτό οφειλεται στα εξής :
1) Πάντα οι τριτεκνοι που προσλαμβάνονται στο τέλος κάθε φάσης στο τέλος της χρονιάς έχουν περισσότερα μόρια ακόμη και από αυτούς που ήταν λίγο παραπάνω και προσλήφθηκαν στις επόμενες φάσεις . Μάλιστα όσο πιο κάτω είναι τρίτεκνοι τόσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο.
---Αυτό το γεονός παλίοτερα δεν ήταν αισθητό γιατι κάθε χρόνο γίνονταν διορισμοί ή μεσολαβούσε ΑΣΕΠ οπότε δεν ήταν μεγάλες οι αποκλίσεις.
Την τελευταταία δεκαετία όμως με σχεδόν μηδενικούς διορισμούς το φαινόμενο είναι έντονο.
Μάλιστα με αναλυτικό λογισμό(που ξεφευγει από το συγκεκριμένο σχόλιο) και για συγκεκριμένο αριθμο αναπληρωτών το φαινόμενο θα γίνετα ακόμη πιο έντονα υπέρ των τρίτεκνων όσο πιο μικρές είναι οι φάσεις προσλήψεων..
2)Πάντα οι τρίτεκνοι επιλέγουν περιοχές οπότε συνήθως τα διπλά μόρια σε εα συνολο θέσεων τα επιλέγουν οι τρίτεκνοι

Σε κάθε πίνακα αναπληρωτών όλοι έχουμε παρατηρήσει το αποτέλεσματα των παραπάννω συλλογισμών. Οι τρίτεκνοι σταθερά θα ανεβαίνουν....
Με αναλυτικό λογισμό αυτό έχει ένα όριο... και αυτό είναι
Όταν οι τρίτεκνοι της πρώτης και μετά της κάθε φάσης φτάσουν το 20 % αλλά ακόμη και τότε λόγω του δεύτερου παράγοντα θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν οπότε στην τελευταία φάση θα εμφανιστούν νέοι τρίτεκνοι
Θεωρητικά αυτό το μοντέλο προσληψης μετά από δεκαετίες θα βγάζει προσλήψεις μόνο τριτέκνων ...
Θεωρητικά ...
Στην πράξη όμως που ειναι και αυτό που μας ενδιαφέρει ...είναι ότι:
Για κάθε τρίτεκνο που "πηδάει"φάση κάποιος πάει φάση πιο πίσω...
 για κάθε νέο τριτεκνο που εμφανίζεται στις προσλήψεις κάποιος από τους υπόλοιπους έχασε το δικαίωμα διορισμού.


Με τα παραπάνω δεν λαμβάνω θέση , απλώς αναλύω τι συμβαίνει χωρίς καμία αμφισβήτηση .
Αν είναι σωστό , λάθος ή χρειάζεται επαναπροσδιορισμός του τρόπου προσλήψης είναι μια άλλη κουβέντα

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:21:25 μμ »
το ότι στέλνετε και προσωπικά μηνύματα λες και κτηγόρησα αυτούς που για κάποιο λόγο δεν μπορούν να κάνουν παιδι είναι αδιανόητο. Θα παρακαλούσα να μην ξαναστείλετε προσωπικό μήνυμα και αν θελετε κάτι πείτε εδώ. Το ήξερα ότι περισσότερο θα έβρισκα συναδέλφους από την αντίθετη πλευρά μόνο που δεν υπάρχουν πλευρές για μένα. Δε με γνωρίζετε δε μπορείτε να μιλάτε σε προσωπικό επίπεδο για σεβασμό και ευαισθησία. Ουτε ειρωνείες. οχι δε ρωτουν οι περισσότεροι απλά το λένε μεταξύ σοβαρού και αστείου και όσοι ρωτούν γιατί να είναι προκατειλημένοι δε το καταλαβαίνω. δεν είμαστε όλοι στην ίδια λογική.
ernesto και Σπυρίδων ΠΕ03  αν ένιωσες ή ένιωσαν κάποιο ότι έτσι όπως το έγραψα φάνηκε ότι δε σέβομαι ζητω συγνώμη αλλά δε μίλησα για μια τέτοια περίπτωση.
Απλά δε καταλαβαίνω γιατί θα ππέπει να στοχοποιούμε όταν εκμεταλλέυομαι αυτά που μου δίνει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:23:44 μμ »
την ειδική δεν την ανέφερα εγώ αλλα πρώτα άλλος και μπράβο που βρήκες την ειδικότητα.όχι δεν είμαι θεολόγος. Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:25:07 μμ »
Η ποσόστωση 20% στον διορισμό των αναπληρωτών έχει σαν συνέπεια όλο και περισσότεροι τρίτεκνοι να ανεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τους υπόλοιπους  τα ίδια ή συγκρίσιμα μόρια με αυτούς . Αυτό οφειλεται στα εξής :
1) Πάντα οι τριτεκνοι που προσλαμβάνονται στο τέλος κάθε φάσης στο τέλος της χρονιάς έχουν περισσότερα μόρια ακόμη και από αυτούς που ήταν λίγο παραπάνω και προσλήφθηκαν στις επόμενες φάσεις . Μάλιστα όσο πιο κάτω είναι τρίτεκνοι τόσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο.
---Αυτό το γεονός παλίοτερα δεν ήταν αισθητό γιατι κάθε χρόνο γίνονταν διορισμοί ή μεσολαβούσε ΑΣΕΠ οπότε δεν ήταν μεγάλες οι αποκλίσεις.
Την τελευταταία δεκαετία όμως με σχεδόν μηδενικούς διορισμούς το φαινόμενο είναι έντονο.
Μάλιστα με αναλυτικό λογισμό(που ξεφευγει από το συγκεκριμένο σχόλιο) και για συγκεκριμένο αριθμο αναπληρωτών το φαινόμενο θα γίνετα ακόμη πιο έντονα υπέρ των τρίτεκνων όσο πιο μικρές είναι οι φάσεις προσλήψεων..
2)Πάντα οι τρίτεκνοι επιλέγουν περιοχές οπότε συνήθως τα διπλά μόρια σε εα συνολο θέσεων τα επιλέγουν οι τρίτεκνοι

Σε κάθε πίνακα αναπληρωτών όλοι έχουμε παρατηρήσει το αποτέλεσματα των παραπάννω συλλογισμών. Οι τρίτεκνοι σταθερά θα ανεβαίνουν....
Με αναλυτικό λογισμό αυτό έχει ένα όριο... και αυτό είναι
Όταν οι τρίτεκνοι της πρώτης και μετά της κάθε φάσης φτάσουν το 20 % αλλά ακόμη και τότε λόγω του δεύτερου παράγοντα θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν οπότε στην τελευταία φάση θα εμφανιστούν νέοι τρίτεκνοι
Θεωρητικά αυτό το μοντέλο προσληψης μετά από δεκαετίες θα βγάζει προσλήψεις μόνο τριτέκνων ...
Θεωρητικά ...

Στην πράξη όμως που ειναι και αυτό που μας ενδιαφέρει ...είναι ότι:
Για κάθε τρίτεκνο που "πηδάει"φάση κάποιος πάει φάση πιο πίσω...
 για κάθε νέο τριτεκνο που εμφανίζεται στις προσλήψεις κάποιος από τους υπόλοιπους έχασε το δικαίωμα διορισμού.


Με τα παραπάνω δεν λαμβάνω θέση , απλώς αναλύω τι συμβαίνει χωρίς καμία αμφισβήτηση .
Αν είναι σωστό , λάθος ή χρειάζεται επαναπροσδιορισμός του τρόπου προσλήψης είναι μια άλλη κουβέντα

ακριβός !
τεκμηριωμένος .-
τι ειδικότητα είσαι corto_maltese αν επιτρέπεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:27:21 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:25:27 μμ »
Καλό σας βράδυ και όχι δεν εξασφάλισα τη θέση μου...

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:34:38 μμ »



το ότι στέλνετε και προσωπικά μηνύματα λες και κτηγόρησα αυτούς που για κάποιο λόγο δεν μπορούν να κάνουν παιδι είναι αδιανόητο. Θα παρακαλούσα να μην ξαναστείλετε προσωπικό μήνυμα και αν θελετε κάτι πείτε εδώ. Το ήξερα ότι περισσότερο θα έβρισκα συναδέλφους από την αντίθετη πλευρά μόνο που δεν υπάρχουν πλευρές για μένα. Δε με γνωρίζετε δε μπορείτε να μιλάτε σε προσωπικό επίπεδο για σεβασμό και ευαισθησία. Ουτε ειρωνείες. οχι δε ρωτουν οι περισσότεροι απλά το λένε μεταξύ σοβαρού και αστείου και όσοι ρωτούν γιατί να είναι προκατειλημένοι δε το καταλαβαίνω. δεν είμαστε όλοι στην ίδια λογική.
ernesto και Σπυρίδων ΠΕ03  αν ένιωσες ή ένιωσαν κάποιο ότι έτσι όπως το έγραψα φάνηκε ότι δε σέβομαι ζητω συγνώμη αλλά δε μίλησα για μια τέτοια περίπτωση.
Απλά δε καταλαβαίνω γιατί θα ππέπει να στοχοποιούμε όταν εκμεταλλέυομαι αυτά που μου δίνει ο νόμος.


Δε σου έστειλα προσωπικό μήνυμα και εξήγησα άπειρες φορές ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα.


Αφορμή για το προηγούμενο μήνυμά μου και της παρότρυνσης για εν γένει ευαισθησία στάθηκε (όπως προανέφερα) αποκλειστικά η δήλωση:







 Γιατί όπως επιλέγει κάποιος να κάνει ένα παιδί ή κανένα γιατί απλά τόσα θέλει (και σεβαστό) έτσι και υπάρχουν άνθρωποι που επέλεξαν επειδή ήθελαν πραγματικά να κάνουν τόσα παιδιά και προφανώς θυσιάζουν περισσότερα για αυτά.
[/b][/u]

Αν αυτά δηλώνονται αβίαστα και απερίφραστα μπορεί κάποιοι από όσους τυχαίνει να τα ακούνε να κλαίνε μέσα τους.
Το παρατράβηξα ίσως και αμφιβάλλω αν θα βγάλουμε άκρη.

Γι' αυτό το τελειώνω εδώ.-

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:38:15 μμ »
Δε το είπα για σένα αλλά για τον σπυρίδων πε03 που μου έστειλε πμ (κρυφό)
ζήτησα συγνώμη αν η διατυπωση εφερε σε δύσκολη θέση κάποιυς δεν ήταν αυτή η πρόθεση. Όπως δε μπορώ να νιώσω κα΄ποιον που δεν ήταν επιλογή του όπως είπες δεν μπορείτε να νίωσετε εμένα και άλλους που κατηγορούμαστε για την δική μας επιλογή και για τα όσα μας δίνουν οι νόμοι.

Καληνύχτα και καλή δύναμη σε όλους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.