*

Αποστολέας Θέμα: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?  (Αναγνώστηκε 4983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara Croft!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας και καλως σας βρηκα! Ειναι η 1η μου μερα στο φορουμ το οποιο ανακαλυψα ψαχνωντας μανιωδως για νομους και διαταξεις οσον αφορα τα ενσημα σε φρονιστηριο. Ξεκινησα απο τα φοιτητικα μου χρονια ??? να διδασκω Αγγλικα σε ενα συνοικιακο φροντιστηριο στη γειτονια μου και πλεον εχω 10 χρονια εκει. Τα πρωτα χρονια λογω σχολης ειχα ελαχιστες ωρες, αλλα τα τελευταια 7 δουλευω κανονικα και σε ολα τα επιπεδα. Ενω η δουλεια μου αρεσει πολυ, ο χωρος εργασιας ειναι καλος, συναδελφοι και αφεντικο επισης καλοι, εδω και 3 χρονια το θεμα των χρηματων εχει αρχισει να με επηρεαζει ψυχολογικα.

Ως φοιτητρια επαιρνα 7 ευρω καθαρα την ωρα και 3 χρονια πριν εγινε μειωση σε 5,5 ευρω την ωρα με την υποσχεση οτι θα ανεβει ξανα καποια στιγμη. Οταν λοιπον τον περασμενο Ιουνιο εκανα κουβεντα λεγοντας πως ειμαι 10 χρονια εκει και δεν νοειται να παιρνω τοσα λιγα μου προτεινε να μου δηλωσει λιγοτερες ωρες και το αφησαμε για να το συζητησουμε ξανα οταν αρχισει η χρονια. Αλλα θα αρνηθω μιας και λιγοτερες δηλωμενες ωρες σημαινουν λιγοτερο δωρα, επιδοματα κτλ. Να πω επισης οτι ενσημα μου εβαζε παντα κανονικα και νομιμα.

Σκεφτομαι να ψαξω να βρω αλλο φροντιστηριο, αλλα φοβαμαι οτι μπορει να ειναι χειροτερα. Αυτο τουλαχιστον ειναι κοντα και με εμπιστευονται. Φυσικα αν πηγαινα σε φροντιστηριο να με εχουν συστησει και να ξερω οτι ειναι καλα θα εφευγα διχως δευτερη σκεψη.

Δεν εχω καποιο γνωστο να δουλευει σε φροντιστηριο οποτε δεν εχω μετρα συγκρισης, για αυτο χαρηκα που βρηκα αυτη τη κοινοτητα. Ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν ειστε ευχαριστημενοι (εχοντας και την εποχη που ζουμε κατα νου) με τον μισθο σας. Το οτι ειμαι 10 χρονια εκει και παιρνω 5,5 καθαρα την ωρα δεν ειναι λιγο η ειναι δικια μου ιδεα?



Υ.Γ Το ρωτησα και σε αλλη ενοτητα του φορουμ (αλλα με καιει οποτε ρωταω κι εδω). Φετος θα εχω 18 ωρες απο Δευτερα ως Παρασκευη. Αλλα 2 μερες θα κανω μονο 1 μαθημα απο 1,5 ωρα. Με 1,5 ωρα τη μερα θα μπορω να παιρνω το 1 ημερησιο ενσημο? Μη χασω και ΟΑΕΔ του χρονου και τρελαθω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:01:12 μμ »
Γεια σας και καλως σας βρηκα! Ειναι η 1η μου μερα στο φορουμ το οποιο ανακαλυψα ψαχνωντας μανιωδως για νομους και διαταξεις οσον αφορα τα ενσημα σε φρονιστηριο. Ξεκινησα απο τα φοιτητικα μου χρονια ??? να διδασκω Αγγλικα σε ενα συνοικιακο φροντιστηριο στη γειτονια μου και πλεον εχω 10 χρονια εκει. Τα πρωτα χρονια λογω σχολης ειχα ελαχιστες ωρες, αλλα τα τελευταια 7 δουλευω κανονικα και σε ολα τα επιπεδα. Ενω η δουλεια μου αρεσει πολυ, ο χωρος εργασιας ειναι καλος, συναδελφοι και αφεντικο επισης καλοι, εδω και 3 χρονια το θεμα των χρηματων εχει αρχισει να με επηρεαζει ψυχολογικα.

Ως φοιτητρια επαιρνα 7 ευρω καθαρα την ωρα και 3 χρονια πριν εγινε μειωση σε 5,5 ευρω την ωρα με την υποσχεση οτι θα ανεβει ξανα καποια στιγμη. Οταν λοιπον τον περασμενο Ιουνιο εκανα κουβεντα λεγοντας πως ειμαι 10 χρονια εκει και δεν νοειται να παιρνω τοσα λιγα μου προτεινε να μου δηλωσει λιγοτερες ωρες και το αφησαμε για να το συζητησουμε ξανα οταν αρχισει η χρονια. Αλλα θα αρνηθω μιας και λιγοτερες δηλωμενες ωρες σημαινουν λιγοτερο δωρα, επιδοματα κτλ. Να πω επισης οτι ενσημα μου εβαζε παντα κανονικα και νομιμα.

Σκεφτομαι να ψαξω να βρω αλλο φροντιστηριο, αλλα φοβαμαι οτι μπορει να ειναι χειροτερα. Αυτο τουλαχιστον ειναι κοντα και με εμπιστευονται. Φυσικα αν πηγαινα σε φροντιστηριο να με εχουν συστησει και να ξερω οτι ειναι καλα θα εφευγα διχως δευτερη σκεψη.

Δεν εχω καποιο γνωστο να δουλευει σε φροντιστηριο οποτε δεν εχω μετρα συγκρισης, για αυτο χαρηκα που βρηκα αυτη τη κοινοτητα. Ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν ειστε ευχαριστημενοι (εχοντας και την εποχη που ζουμε κατα νου) με τον μισθο σας. Το οτι ειμαι 10 χρονια εκει και παιρνω 5,5 καθαρα την ωρα δεν ειναι λιγο η ειναι δικια μου ιδεα?



Υ.Γ Το ρωτησα και σε αλλη ενοτητα του φορουμ (αλλα με καιει οποτε ρωταω κι εδω). Φετος θα εχω 18 ωρες απο Δευτερα ως Παρασκευη. Αλλα 2 μερες θα κανω μονο 1 μαθημα απο 1,5 ωρα. Με 1,5 ωρα τη μερα θα μπορω να παιρνω το 1 ημερησιο ενσημο? Μη χασω και ΟΑΕΔ του χρονου και τρελαθω...


Το πρώτο μου σχόλιο στο κείμενο σου είναι ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να έχεις καθηγητή χωρίς πτυχίο...!!!

Όσο για τα υπόλοιπα, ο καθένας είναι ικανοποιημένος με διαφορετικά πράγματα. Εγώ πάντως, ως ιδιοκτήτης, δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω.

Για το Υ.Γ: Αν σε έχει δηλωμένη στα κατώτατα νόμιμα (6,70 μεικτά) και η 1,5 ώρα που μου λες είναι ωρολογιακή (δηλαδή δυο 45λεπτα) και η σύμβασή σου είναι καθηγήτριας, τότε φτάνουν για ένσημο. Επίσης, τα 4 ένσημα/εβδομάδα φτάνουν για ταμείο ανεργίας, ενίοτε φτάνουν -οριακά- και τα 3. Με την προϋπόθεση φυσικά να δηλώνεται, όπως να δηλώνονται και οι άλλες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 07:43:37 μμ »
Sotos_mn8 μιλάει για Αγγλικά στο μήνυμα στα προφανώς είτε τελικά πήρε πτυχίο είτε δουλευει με επάρκεια....δεν είναι παράνομο.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 08:29:46 μμ »
Sotos_mn8 μιλάει για Αγγλικά στο μήνυμα στα προφανώς είτε τελικά πήρε πτυχίο είτε δουλευει με επάρκεια....δεν είναι παράνομο.

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:55:09 μμ »
5,5 ευρώ ακόμα και για Lower/Proficiency;Πολύ λίγα είναι.Και αυτό που σού πρότεινε να σε δηλώσει λιγότερες ώρες δεν είναι λύση γιατί όπως είπες θα το βρεις μπροστά σου στα επιδόματα. Εννοείται ότι πρέπει να ψάξεις για κάτι καλύτερο.Τώρα,το αν θα το βρεις είναι μεγάλο θέμα.Μπορεί να είσαι τυχερή.Υπάρχουν κάποια ελάχιστα που κρατάνε ακόμα ένα επίπεδο.Κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ τέσσερα χρόνια τώρα και τα τέσσερα χρόνια είμαι σε διαφορετικό ΚΞΓ γιατί κάθε χρόνο ψάχνω κάτι καλύτερο.Και φέτος είναι πιο αξιοπρεπή τα πράγματα.Κυνηγησέ το, μην βαλτώσεις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 09:32:36 πμ »
υπαρχουν και χειροτερα.. Πολυ μεγαλη αλυσιδα φροντιστηριων δίνει 3,5€ την ωρα για τα φυλλα εργασιας και 5€ ανα ωρα για ταξεις Λυκειου..

Αποσυνδεδεμένος Lara Croft!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 02:16:15 μμ »
sotos_mn8 Οταν επιασα δουλεια ειχα επαρκεια μιας και ειχα Proficiency Cambridge & Michigan. Και μετα πηρα και το πτυχιο μου στην Αγγικη Φιλολογια. Το οποιο βεβαια δε μου το εχει αναγνωρισει. Στη συμβαση μου ακομα ως αποφοιτη Λυκειου ειμαι, φανταζομαι οτι κι απο εκει ισως να γλιτωνει κατι. Οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι δεν εχει σημασια αν θα γραφει η συμβαση αν εχω πτυχιο η οχι και απλα το εχει αφησει ετσι.

Μαρκέλλα Αυτο που λες να μη βαλτωσω, αυτο αισθανομαι εδω και 2 χρονια. Με κραταει μονο ο φοβος για αυτο που λες οτι θα πρεπει να αλλαζω καθε χρονο μεχρι να βρω κατι καλο. Κι αν καποιο χρονο δε βρω πουθενα τι κανω τοτε?

giannisn1991 Τα ποσα που αναφερεις ειναι τραγικα. Οπως ειναι τραγικο το οτι μας εχουν φτασει στο σημειο να λεμε ευχαριστω απλα επειδη εχουμε δουλεια και ας βγαζουμε πολυ λιγα. Δεν θελω να ειμαι αχαριστη, αλλα δε μπορω και την εκμεταλλευση.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει ικανοποιημενος καθηγητης σε φροντιστηριο πλεον?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 02:31:26 μμ »
sotos_mn8 Οταν επιασα δουλεια ειχα επαρκεια μιας και ειχα Proficiency Cambridge & Michigan. Και μετα πηρα και το πτυχιο μου στην Αγγικη Φιλολογια. Το οποιο βεβαια δε μου το εχει αναγνωρισει. Στη συμβαση μου ακομα ως αποφοιτη Λυκειου ειμαι, φανταζομαι οτι κι απο εκει ισως να γλιτωνει κατι. Οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι δεν εχει σημασια αν θα γραφει η συμβαση αν εχω πτυχιο η οχι και απλα το εχει αφησει ετσι.

ΟΚ, απλά σημασία δεν έχει αν φαίνεσαι ως απόφοιτη Λυκείου, αλλά αν είσαι γραμματέας ή καθηγήτρια. Αν είσαι γραμματέας, επηρρεάζεται το ένσημο: Στη μιάμιση ώρα βγάζεις μισό ένσημο. Κατά τα άλλα, η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω, είναι να προσέξεις μην το μετανιώσεις, αν φύγεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.