*

Αποστολέας Θέμα: Θα ήθελα τα φώτα σας...  (Αναγνώστηκε 9472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Θα ήθελα τα φώτα σας...
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 02:30:31 μμ »
Γεια σε ολους.Ειμαι συναδελφος του κλαδου ΠΕ06 και θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω στην πρωτη μου επαφη με το δημοσιο νηπιαγωγειο.Φετος εγραψα τον μεγαλο μου γιο στα προνηπια.Δυστυχως το παιδι δεν εχει μαθει να παιζει με αλλα παιδακια(οι φιλοι μας δεν εχουν ακομη παιδια)και στις δραστηριοτητες του σχολειου δεν συμμετεχει.Ενω λοιπον τα αλλα παιδακια συζηταν και παιζουν ολα μαζι,ο δικος μου προτιμα π.χ.να ζωγραφιζει σε μια ακρη μονος.Η δασκαλα μου ειπε οτι δεν μπορει να ασχολειται συνεχεια μαζι τουπ.χ."ελα εδω μαζι μας"κλπ,και οτι θα δωσει ενα μηνα προθεσμια για να ενταχθει,διαφορετικα θα δουμε επειδη"τα προνηπια δεν ειναι υποχρεωτικα"υπονοωντας να τον σταματησω.Πειτε μου λοιπον εχει δικαιωμα η νηπιαγωγος να ζητησει διαγραφη απο τα προνηπια γι"αυτο το λογο?Το παιδι δεν ειναι επιθετικο,δεν χτυπαει,δεν δαγκωνει,δεν βριζει.Και αν εκανα μια τετοια κινηση,δεν θα κρατησει το παιδι μια ασχημη εντυπωση απο το σχολειο(η δασκαλα δεν με θελει,με τραβαει απο την μπλουζα κ.α.)ωστε του χρονου που θα πρεπει υποχρεωτικα να παει νηπια να μην θελει να πατησει καθολου?θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2007, 07:44:15 μμ από Lenazagor »
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:09 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 02:57:25 μμ »
Ομολογώ ότι είναι μια δύσκολη περίπτωση. Αρχικά να σου πω ότι η νηπιαγωγός είναι υποχρεωμένη να προσελκύσει το παιδί, να προσπαθήσει η ίδια να μπει το παιδί στην ομάδα. Αφήνοντάς το σε μια γωνιά να ζωγραφίζει μόνο του είναι αντι-παιδαγωγικό. Μπορεί να συμβεί και αυτό κάποια στιγμή, αλλά όχι όλη τη μέρα που είναι στο σχολείο. Από την άλλη το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του. Προσπάθησε κι εσύ η ίδια να συμβουλέψεις το παιδί, ότι θα μάθει πολλά πράγματα εκεί, θα κάνει πολλούς φίλους που θα έρχονται και στο σπίτι να παίζουν, θα πάνε εκδρομές και θα γνωρίσουν πολλά πράγματα. Προσπάθησε να το κάνεις να δει το νηπιαγωγείο σαν παιχνίδι για να μπορέσει από μόνο του να το αγαπήσει και να μην το δει σαν υποχρεωτικό και σαν αγγαρία. Από την άλλη, μπορείς εσύ η ίδια να προσελκύσεις τα υπόλοιπα παιδιά να τον δεχτούν στην ομάδα τους... Με ποιο τρόπο; Αγόρασε ένα μικρό δωράκι σε όλα τα παιδιά ... μία σφυρίχτρα για παράδειγμα ή κάτι ελκυστικό και  οικονομικό... δωστα στο γιο σου να τους τα μοιράσει... Θα τον προσελκύσουν πιο εύκολα τα υπόλοιπα παιδιά. Από την μεριά της νηπιαγωγού, μην της πηγαίνεις κόντρα και πεισμώσει. Μπορεί να μην είναι σωστό αυτό που κάνει αλλά δεν μπορείς να το αποδείξεις. Και γι' αυτήν υπάρχουν τρόποι να βάλει το παιδί στην ομάδα. Τι θα πει δεν θέλει και όλη μέρα ζωγραφίζει σε μια γωνία; Δεν μπορεί να προσελκύσει το παιδί, να βάλει φιλότιμο, να το κάνει να την αγαπήσει, να κάνει τα υπόλοιπα παιδιά  να το αγαπήσουν;; Που ζούμε Θεέ μου! Όσο για το αν μπορεί να διώξει το παιδί, νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί... Δεν είναι και τόσο εύκολο να διαγράψεις ένα παιδί από την λίστα και να το διώξεις ειδικά εάν δεν προκαλεί πρόβλημα στην τάξη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά... Εγώ απλά σαν νηπιαγωγός και με την μικρή πείρα που έχω, σου είπα τη γνώμη μου... ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!! Ό,τι θελήσεις μπορείς να μου στείλεις και προωσπικό μήνυμα! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 03:14:35 μμ »
θεωρώ ότι η συμπεριφορά τησ νηπιαγωγού είναι απαράδεκτη.
φυσικά και δεν μπορεί να διαγράψει το παδι΄δι απο το σχολείο!!!
καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να συνεργαστείς μαζί της και όπως ειπε και η γεωργία να μην της πας κόντρα
δώσε στο παιδί όσο χρόνο χρειαστεί. εγώ έχω δει παιδάκι να ξεκινάει να κάνει παρέα με τα άλλα παιδία, ακόμα και μετά τα χριστούγεννα. φυσικά ήταν κοντά μου και όχι απομονομένο..
ευχομαι όλα να πάνε καλά και το μικρό σου να γυρνάει σπίτι όλο χαρά και νέα απο τους φίλους του!!!!
σε περίπτωση πάντος που η νηπιαγωγός σου απετήσει να το διαγράψει για φέτος, μη το αφήσεις έτσι!!!
να πας στη πρωτοβάθμια της περιοχής σου!!!εμένα αυτή είναι η αποψή μου!! τέτοια φαινόμαινα πρέπει να αντιμετωπίζονται απο τη ρίζα τους!!
δε θέλουμε τεόιους ανθρώπους στο κλάδο μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 04:24:18 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!Η αληθεια ειναι οτι εχω προσπαθησει εδω και πολυ καιρο την αγαπη που εχω εγω για το σχολειο να την περασω και στο παιδι.Απο μωρο με βλεπει να διαβαζω και με ακουει να του λεω οτι στο σχολειο θα περναει πολυ ωραια,θα κανει φιλους και θα εχει μια δασκαλα που αγαπαει ολα τα παιδακια,θα μαθει να διαβαζει και αυτος και θα εχει ωραια βιβλια κ.α.Μεχρι τωρα μου ελεγε θελω  πολυ να παω στα νηπια και οταν μεγαλωσω στο δημοτικο,να μαθω πολλα γραμματα οπως κι εσυ.Τωρα μετα την πρωτη επαφη ειναι αντιφατικος,τη μια θελω την αλλη δειχνει δειγματα σχολικης φοβιας π.χ.ειμαι κουρασμενος σημερα,ποναει το κεφαλι μου κ.λ.π.Και βλεπω τον κοπο μου να γκρεμιζεται καθε μερα απο μια νηπιαγωγο που οταν της ειπα οτι αυτη σαν ειδικη πρεπει να βρει εναν τροπο να προσεγγισει σιγα-σιγα το παιδι μου απαντησε"εγω ειμαι νηπιαγωγος οχι ψυχολογος".Τι να πω παιδια,μακαρι να δωθει γρηγορα η ευκαιρια σε νεα ατομα σαν και'σας που εχουν ορεξη για δουλεια και πραγματικη αγαπη για τα παιδια `να δουλεψουν στα δημοσια νηπιαγωγεια.
Παντως εξακολουθω να του λεω οτι η δασκαλα του αγαπαει ολα τα παιδακια!Και ειμαι αποφασισμενη να τον σπρωξω μπροστα οχι πισω!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:09 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 05:02:02 μμ »
Τα δειγματα σχολικης φοβιας που εχει ειναι επειδη νιωθει απομονωμενος και την ελλειψη ενδιαφεροντος απο τη δασκαλα του. Οπως ειπε και η συναδελφος μπορεις να συνεννοηθεις να του κανεις τα γενεθλια στο σχολειο αν ειναι κοντα ή να κανεις ενα μικρο παρτακι σπιτι σου και να καλεσεις τα παιδακια απο το σχολειο. Αν ξερεις και αλλες μαμαδες απο την ταξη συνεννοησου να τα πατε καμια μερα μαζι στην  παιδικη χαρα για να αρχισει να γνωριζεται με τα παιδια της ταξης του και να κανει φιλιες. Αφου δεν ενδιαφερεται η δασκαλα να το βαλει σε ομαδα και σε δραστηριοτητες με τους συμμαθητες του προσπαθησε να το κανεις εσυ. Προφανως εκεινη ψαχνει ευκαιριες για να μειωσει τον αριθμο των παιδιων στη ταξη της και να ειναι πιο ξεκουραστη. Εσυ βεβαια καλα εκανες και δεν της πηγες κοντρα αλλα και αυτη δεν ηταν απαντηση που σου εδωσε. Τι παει να πει δεν ειμαι ψυχολογος? Οι νηπιαγωγοι δεν μαθαινουν καποια βασικα ζητηματα ψυχολογιας και παιδαγωγικης? Τοτε τι στο καλο δινουν Παιδαγωγικα στον ΑΣΕΠ? Υποτιθεται οτι αυτα τους εξεταζουν. Πως να προσεγγιζουν τα παιδια, πως να ασχολουνται με τις ιδιαιτεροτητες του καθε παιδιου και πως να καταλαβαινουν τηνψυχολογια τους. Προφανως δεν μπηκε στον κοπο να ασχοληθει. Εσυ προσπαθησε να κοινωνικοποιησεις το παιδακι σου εστω και εκτος σχολειου για να ενσωματωθει σιγα σιγα και στο σχολειο. Γεμισε το θετικα συναισθηματα για το σχολειο και για τους συμμαθητες του. Ακομη και για τη δασκαλα. Δωσε του να της παει ενα τριανταφυλλακι, να της ζωγραφισει μια καρτουλα. Ποιος ξερει ισως φιλοτιμηθει και ασχοληθει λιγακι και με τη ψυχουλα αυτου του παιδιου που πιστευω το εχει πραγματικα αναγκη. Αν σου ξαναπει τιποτα οτι θα διωξει το παιδι, κοψε της το μια και καλή οτι οτι και να γινει το παιδι θα παραμεινει στο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 05:22:52 μμ »
Δυστυχως το παιδι δεν εχει μαθει να παιζει με αλλα παιδακια(οι φιλοι μας δεν εχουν ακομη παιδια)και στις δραστηριοτητες του σχολειου δεν συμμετεχει.Ενω λοιπον τα αλλα παιδακια συζηταν και παιζουν ολα μαζι,ο δικος μου προτιμα π.χ.να ζωγραφιζει σε μια ακρη μονος.
Νομίζω οτι έχεις εντοπίσει το πρόβλημα του παιδιού και αυτό πρέπει να αλλάξεις.Πήγαινε το παιδί σε ομαδικές δραστηριότητες π.χ κάποιο ομαδικό άθλημα ,χορευτικό σε κάποιο παιδότοπο , κολυμβητήριο οπου σε αυτήν την ηλικία με τα ομαδικά παιχνίδια στην πισίνα και την γυμνάστρια είναι πολύ καλό ή οτιδήποτε νομίζεις εσυ  θα φέρει σε επαφή το παιδι και με άλλα παιδιά.Πρέπει να βρεις χρόνο να το κάνεις
Οσο αφορά την Δασκάλα τα είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι και απλά ναφέρω ξανά να μην της πας κόντρα γιατι οποιαδήποτε αρνητική της στάση στο παιδί μπορεί να το κάνει να μισήσει το σχολείο

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 07:10:43 μμ »
Vikoulaki, όχι απλά να της πάει κόντρα...ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ να της κάνει!!! >:( >:( >:(
Είμαστε σοβαροί ρε παιδιά? Αυτό το "πράμα" θέλει να λέγεται νηπιαγωγός? ::)
Δεν έχει κανένα δικαίωμα να διώξει το παιδί, αντίθετα έχει υποχρέωση να βρει τρόπους να το εντάξει στην ομάδα! Αυτή είναι η δουλειά της. Μερικές νομίζουν ότι είναι καλές επαγγελματίες αν ξέρουν να διαβάζουν πέντε παραμύθια και να κάνουν ωραίες κατασκευές...Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται όμως και το βασικότερο σε αυτή τη θέση είναι να βοηθάμε τα παιδιά να κοινωνικοποιούνται, να εντάσσονται στο πνεύμα της σχολικής ζωής και στη λειτουργία της ομάδας. Όλα αυτά είναι πολύ σημαντικότερα και από εκεί κρίνεται το πόσο καλή είναι μια νηπιαγωγός!!!
Με συγχωρείτε για το έντονο ύφος αλλά έχω φρικάρει με αυτά που διάβασα. Αντιμετωπίζω μία παρόμοια κατάσταση αλλά σε παιδικό σταθμό που στέλνω το μικρό μου παιδί, και ήδη "έφτασα" μέχρι τα κεντρικά του δήμου μου. Δεν επιτρέπεται τέτοιοι άνθρωποι (αμόρφωτοι και γεμάτοι κόμπλεξ) να βρίσκονται στην εκπαίδευση ή, αν βρεθούν κατά τύχη, πρέπει να "ξεμπροστιάζονται".
Αν συνεχιστεί το θέμα, πήγαινε κατευθείαν στον προϊστάμενο...Ε...ρε...Ευαγγελάτος που τους χρειάζεται!!! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2007, 03:03:01 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 07:20:39 μμ »
Kαι εγω στην ουσια συμφωνω με τη sophie αλλα επειδη οι προισταμενοι συνηθως προστατευουν τους υπαλληλους τους γι'αυτο δε θα συμβουλευα τη συναδελφο να φτασει στ'ακρα απο την αρχη. Μηπως θυμαστε μια περιπτωση που μια υπαλληλος και μια νηπιαγωγος παιδικου σταθμου ειχαν δωσει σε ενα παιδακι καυστικο να πιει και του εκαψαν το λαρυγγα? Δουλευουν σε άλλο δημοτικο σταθμο του δημου τωρα. Που να βρει το δικιο της η συναδελφος? Αν ομως της πουν να παρει το παιδι απο το σχολειο τι θα κανει που αν δεν το κανει μετα θα κανουν πολεμικη στο παιδι?

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 07:24:47 μμ »
Ε...ρε...Ευαγγελάτος που τους χρειάζεται!!! >:(

Κανονικά έτσι πρέπει... Όπως παλιά έλεγαν στα πιτσιρίκια "Θα φωνάξω τον Ηρώδη" ... τώρα μπορούμε να λέμε "Θα φωνάξω τον Ευαγγελάτο".
Κι εγώ συγκλονίστηκα με αυτά που διάβασα και είδα ότι γίνονται στις μέρες μας. Αλλά εάν είναι εκπαιδευτικός από του Νώε τον καιρό που να γνωρίζει τη σημαίνει ένταξη στην ομάδα και ομαδοσυνεργατική μάθηση. Αυτό όντως θέλει καταγγελία... Γι' αυτό κοπέλα μου αν αυτή η γυναίκα που θέλει να λέγεται και κυρία - νηπιαγωγός συνεχίσει το ίδιο τροπάριο... μην της πάς κόντρα ... αλλά πήγαινε να το καταγγείλεις στην πρωτοβάθμια ή στη σχολική σύμβουλο της περιφέρειας... Αυτό πονάει πιο πολύ, από τον να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της... και να χαλάσεις την ζαχαρένια σου!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 08:00:46 μμ »
Vikoulaki, όχι απλά να της πάει κόντρα...ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ να της κάνει!!! >:( >:( >:(

Θα σου πω τι έπαθα με τον μικρό μου και γιατι το είπα
Ο μικρός μου έχει υπερμετροπία.Οταν πήγε β΄δημ. ενημέρωσα τόσο τον Δάσκαλο όσο και την Γυμνάστρια η οποία και έτυχε να μην γνωρίζει τι είναι αυτό.Ωστόσο   στην ιατρική καρτέλα ( δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λένε )του παιδιού που δώσαμε και τώρα στην Ε΄Δημ.με όλες τις ιατρικές πληροφορίες που χρειάζονται για την υπερμετροπία επειδή το παιδί είχε 7,5 βαθμούς με ποσοστά όρασης σχεδόν 10% το είχαμε υπογραμμίσει με κόκκινο.
Σε κάποια φάση ο μικρός ερχόταν μέσα στη τσατίλα και την γκρίνια για κάποιες αδικίες στο παιχνίδι την ώρα της γυμναστικής.Δεν έδωσα και μεγάλη σημασία γιατί σκέφτηκα οτι δεδομένου οτι ήταν εγωιστής στο παιχνίδι και λίγο παραχαϊδεμένος λόγω του προβλήματος του θα ήθελε να είναι πάντα πρώτος.Ωσπου κάποια μέρα ήρθε κλαμένος γιατι η εν λόγω κυρία του είχε πει επανηλλειμένα:καλά είσαι τυφλός? δεν βλέπεις?
Παιδιά ποιος είδε τον θεό και δεν τον θοβήθηκε.Αμέσως πήγα στο σχολείο και εγινε ο χαμός.Σαν Γυμνάστρια το λιγότερο που έπρεπε να κάνει είναι να διαβάσει την καρτέλα του παιδιού και εφόσον δεν γνώριζε τι εστί υπερμετροπία να με ρωτήσει αν βαριόταν να ψάξει κάποιο βιβλίο.Τελικά επειδή το θεώρησε προσβολή μια και το έθιξα στον Διευθυντή μπροστά το παιδί δεν το έβαλε ποτέ σε ομαδικό παιχνίδι και τον είχε πάντα στο περιθώριο.Αυτόν και 2-3 ακόμη τους έβαζε να τρέχουν γύρω απο το σχολείο γιατι τάχα ήταν χοντροί-άλλη προσβόλα-να χάσουν κανένα κιλό
Εντάξει ομολογώ είναι λίγο τσουμποτούλης αλλά οχι και χοντρός.
Στον μικρό όμως αυτό του έμεινε και αρκετές φορές το αναφέρει γιατι το θεώρησε σαν τιμωρία.Και ήταν σε ένα μόνο μάθημα 2 ώρες την εβδομάδα.Για φανταστείται να γίνεται κάθε μέρα στο 4ωρο που έχει ο μικρός και ειδικά σε αυτήν την ηλικία και φάση της μαθητικής του ζωής.Προέχει η ψυχική ηρεμία του παιδιού,αλλά και απο την άλλη αν κάθε φορά σιωπάμε το κακό θα διαιωνίζεται και κάθε χρόνο όλο και κάποιοα σαν και αυτή θα υπάρχει, που υπάρχει απλά δεν μαθαίνονται όλα
Και καταγγελία να κάνει, αν έχει χοντρά κονέ δεν την κουνά κανείς.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:22:07 μμ »
Vikoulaki, όχι απλά να της πάει κόντρα...ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ να της κάνει!!! >:( >:( >:(

Και καταγγελία να κάνει, αν έχει χοντρά κονέ δεν την κουνά κανείς.
Αχ...Δυστυχώς αυτό είναι η θλιβερή πραγματικότητα...Αρνιόμουν να το πιστέψω,αλλά όσο περνούν τα χρόνια συνειδητοποιώ τη μαύρη αλήθεια:Οποιος έχει κονέ δεν κουνάει από τη θέση του...
            Η πρώτη μου σκέψη όταν άκουσα την ιστορία,ήταν:"Πρέπει να την κυνηγήσει!Να τρέχει και να μην φτάνει!"Μετά όμως σκέφτηκα,ότι αν γίνει φασαρία με τη νηπιαγωγό και μόνο που μπορεί να κοιτάει άγρια το παιδί μπορεί να του δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα...Γι΄'αυτό με το μαλακό...Βέβαια προς Θεού να μην καταλάβει τίποτα για την όλη κατάσταση το παιδί!Ακούς εκεί "διορία ενός μήνα"!Κάνε εσύ ότι περνάει από το χέρι σου για να γίνει το παιδάκι σου πιο κοινωνικό και σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα.Ισως αν μιλούσες με τη μαμά ενός συμμαθητή του να ήταν καλή ιδέα για να βρει το παιδάκι σου ένα φίλο για το σπίτι και σιγά σιγά να πάρει θάρρος ;).Μπορείς να διοργανώνεις μικρά παρτάκια με 2-3 παιδάκια από το τμήμα του και να κάνεις εσύ τη δασκάλα στο σπίτι,μέχρι να τα φέρεις πιο κοντά!Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά θα το κάνεις για το μωράκι σου!
           Καλή επιτυχία!Θα χαρώ πολύ να μας γράψεις ευχάριστα νέα!
           

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα τα φώτα σας...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:58:40 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους. Γιατί δεν το αναφέρεις στη διευθύντρια του σχολείου? Είναι απαράδεκτη. :P
Επίσης, επειδή έχω ασχοληθεί με προσκοπισμό μπορείς να το γράψεις εκεί (βέβαια λίγο αργότερα) ή στους οδηγούς.Τα παιδιά  Κάνουν φοβερή ομαδική δουλειά και κοινωνικοποιούνται μέσα από δραστηριότητες, εκδρομούλες, επαφή με τη φύση.
Εχω δει πολλά παιδια εσωστρεφή να "βγάζουν" τον καλυτερο εαυτό τους μετά.
Επίσης, θα σε συμβούλευα από προσωπική εμπειρία από τη στιγμή που εντόπισες αυτό το στοιχείο στο παιδί σου κάνε κάτι άμεσα και βοήθησέ το όσο πιο δραστικά μπορείς. Είμαι σίγουρη ότι ως μάνα και με τη βοήθεια του σχολείου θα βρεις τη λύση.
Εξάλλου, όλα τα παιδιά, όπως κι εμείς οι "μεγάλοι" περνάνε τη φάση τους και χρειάζονται χρόνο και υπομονή μέχρι να προσαρμοστούν σε νέες καταστάσεις. Εύχομαι τα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα τα φώτα σας...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:59:02 μμ »
Απαράδεκτο, εκπαιδευτικός, και πόσο μάλλον νηπιαγωγός, να συμπεριφέρεται έτσι. Η ιδιότητά της θα έπρεπε να την χαρακτηρίζει και αν δεν μπορεί να τιμά τον τίτλο της, ας τον σέβεται τουλάχιστον. Η ουσία όμως, δεν είναι εκεί και σίγουρα η λύση σε κάθε δυσκολία είναι η ψύχραιμη αντιμετώπιση. Θεωρώ ότι η πιο έξυπνη κίνηση που μπορεί να κάνει ένας γονέας που δεν εμπιστεύεται και προβληματίζεται για κάποιον εκπαιδευτικό είναι να τον κάνει σύμμαχο και όχι εχθρό! Ως συνάδελφος, Χ.Κ., είσαι και πιο κοντά στα πράγματα και άρα μπορείς να «καθοδηγείς» τις συμπεριφορές. Σαφώς, δεν πρέπει να καταλάβει η νηπιαγωγός ότι της «επιβάλλεις» ή της «συστήνεις» πράγματα. Σίγουρα όμως δεν μπορεί να σου αρνηθεί να γιορτάσετε τα γενέθλια του παιδιού στο σχολείο, όπως πολύ σωστά ανέφερε η kellykou. Επίσης, προσπάθησε να φτάνει το παιδί λίγο πιο νωρίς στο σχολείο για να αυξηθούν οι πιθανότητες να συναναστραφεί με συμμαθητές του.
Ήθελα, επίσης, να ρωτήσω. Το παιδί εκφράζεται αρνητικά και για τη δασκάλά του; Αν του προτείνεις να ζωγραφίσει κάτι γι' αυτήν, πώς αντιδρά; Τέλος, (επειδή δεν κατάλαβα) η εμπειρία του από το σχολείο έχει επηρεάσει και τη γενικότερη συμπεριφορά του (συζητάει μαζί σου;) ή απλώς είναι μοναχικός στο σχολείο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2007, 11:02:01 μμ από aphrodite »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα τα φώτα σας...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 11:29:06 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες,ημουν σιγουρη οτι θα μπορουσατε να με βοηθησετε!
Aphrodite ναι,εκφραζεται αρνητικα για την δασκαλα του αλλα γενικα αποφευγει να μιλαει για το σχολειο και οταν τον ρωταω κατι μου απανταει στα γρηγορα και αλλαζει θεμα.Αλλα γενικα οταν δεν τιθεται θεμα σχολειου βρισκει το κεφι και την ζωντανια του.Ελπιζω αυτη τη βδομαδα να πανε καλυτερα τα πραγματα και να σας πω ευχαριστες εξελιξεις!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.