*

Αποστολέας Θέμα: Απόσπαση εξ ολοκλήρου σε μονάδα χωρίς συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 2258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Στην αρχή του σχολικού έτους με δική μου πρωτοβουλία έκανα αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ για προσωπικούς λόγους. Κατόπιν συνεννοήσεως με το διευθυντή της τοπικής ΔΙΔΕ συμφώνησα να αποσπασθώ εξ ολοκλήρου σε μονάδα όπου - υποτίθεται - θα συμπλήρωνα κανονικά όλες τις ώρες μου. Όταν όμως μίλησα με το διευθυντή της μονάδας, μου είπε ότι θα μπρορούσε να με καλύψει μόνο κατα τα 3/4 του πλήρους ωραρίου μου! Τελοσπάντων, κατόπιν διαβουλεύσεων συμφωνήσαμε να συμπληρώνω ωράριο με γραμματειακή υποστήριξη. Το "εκπληκτικό" συνέβη, όταν περίπου μια εβδομάδα πριν, μου ανακοίνωσε ότι δεν προβλεπεται από το υπουργείο η συμπλήρωση ωραρίου με γραμματειακή υποστήριξη και ότι θα έπρεπε να συμπληρώσω ωράριο με διδασκαλία κατ' οίκον! Απευθείας εκδήλωσα την αντίθεσή μου σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, πόσω δε μάλλον, από τη στιγμή που δεν αναγράφεται ρητά πουθενά πάνω στην επίσημη ανακοίνωση της σχετικής πράξης του ΠΥΣΔΕ που μου κοινοποιήθηκε, η παραπάνω υπηρεσιακή μεταβολή! Έτσι, προχώρησα σε αίτηση ανάκλησης της απόσπασης, η οποία όμως απορρίφθηκε. Τώρα τα πράγματα βρίσκονται στο μέσο μιας σειράς διαβουλεύσεων με το Διεθυντη της ΔΙΔΕ και τον αιρετό του οικείου ΠΥΣΔΕ, οι οποίοι διατείνονται ότι θα πρέπει αναγκαστικά να αποδεχθώ αυτήν την "απρόοπτη" εξέλιξη. Εγώ δε, είμαι έτοιμος να προσβάλω ή / και να κάνω ένσταση για την απορριφθείσα αίτηση ανάκλησης της απόσπασής μου, με βασικό επιχείρημα ότι στην σχετική κοινοποιημένη απόφαση του ΠΥΣΔΕ δεν αναφέρεται πουθενά η συμπλήρωση ωραρίου με διδασκαλία κατ' οίκον. Θα μπορούσε κάποιος γνώστης επί των θεμάτων των αποσπάσεων να πρότεινε την πλέον ενδεδειγμένη ενέργεια στην προκειμένη περίπτωση από την πλευρά μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση εξ ολοκλήρου σε μονάδα χωρίς συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 10:52:14 πμ »
Όπως γράφεις και εσύ δεν φαίνεται καθόλου  "απρόοπτη" εξέλιξη. Μαλλον ήταν προγραμματισμένο από πριν και σε έθεσαν προ τετελεσμένου γεγονότος.
Για ενισχυτική δεν θα δώσει ώρες το σχολείο; Βιβλιοθήκη ίσως (καλύπτει έως 2-3 ώρες);

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση εξ ολοκλήρου σε μονάδα χωρίς συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 12:01:24 μμ »
Έτσι ακριβώς harac. Ενισχυτική δεν παίζει προς το παρόν και το σχολείο δεν έχει βιβλιοθήκη. Όπως και νάχει, και ώρες να μου έβρισκαν, τώρα σκοπέυω να πάω παραπέρα το θέμα, καθώς, όταν ανέλαβα υπηρεσία, δεν έγινε καν ανακατανομή αντικειμένων, εγώ δε, συμβιβάστηκα με αυτό, στο πλαίσιο της συμφωνίας για γραμματειακή υποστήριξη. Και μόνον αυτό, νομίζω, αρκεί για να στραφώ κατά της απορριπτικής απόφασης. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση εξ ολοκλήρου σε μονάδα χωρίς συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 06:47:18 μμ »
Scripta manent , verba  volant ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2017, 06:49:48 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση εξ ολοκλήρου σε μονάδα χωρίς συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 10:10:28 μμ »
Αν και το βρίσκω κάπως απίθανο να γίνει ανάκληση απόσπασης, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις την αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2017, 10:21:20 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 231
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 211
Σύνολο: 223

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.