*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 238463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #938 στις: Ιούλιος 27, 2021, 09:57:47 πμ »
Παρομοίως αποδεσμεύτηκα χωρίς να έχω κάποιο βύσμα. είχα αποδεσμευτεί και στον προηγούμενο κύκλο αλλά πάπαλα κινητικότητα ούτε για συνέντευξη δε με φωνάξανε. τουλάχιστον σε αυτόν τον κύκλο του 2021 στον 1 από τους 3 φορείς κλήθηκα για συνέντευξη. δε ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα που μπαίνει το βύσμα ποιους παρασύρει ίσως ποιες θέσεις είναι περιζήτητες και ποιες όχι αλλά ναι το πιο μυστήριο απ' όλα είναι πώς γίνεται η αποδέσμευση από το υπουργείο. κάποιος μου είχε πει τον Ιανουάριο ότι όσοι δεν απασχολούνται σε σχολεία αλλά είναι σε γραφεία αλλά και αυτή η λογικά δεν μου βγαίνει γιατί στον κύκλο αυτό αποδεσμευτήκαν ελάχιστοι εκπαιδευτικοί. εκτός και αν ήταν πολύ λιγότερες οι συνολικές αιτήσεις σε αυτό τον κύκλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:46 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #939 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:13:25 πμ »
Καλησπερα σας!Εχει κάποιος υπόψη αν καταργείται η οργανικη θεση εκπαιδευτικου, αν παρει μεταταξη μεσω ΕΣΚ σε αλλη υπηρεσια (Δημο, Περιφερεια κ.τ.λ); Υπαρχει σχετικος νομος;Τι σημαινει ''μεταφορα θεσης'', οτι τη μεταφερει οπου παει και καταργειται απο εκει που ηταν;;;

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #940 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:17:34 πμ »
Με ποια κριτήρια αποδεσμεύεις την μία ΠΕ02 Αθήνας και όχι την άλλη;  ;)


Μηπως εχει να κανει με την προϋποθεση για πληρωση των θεσεων κατα 65%; Αν αποδεσμευσει και τις δυο, πιθανον να μειωνεται το ποσοστο...Οποτε αναγκαστικα μπορει να αποδεσμευσει μονο μια φιλολογο απο αυτην την διευθυνση, ενδεχομενως την παλαιοτερη...

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #941 στις: Αύγουστος 02, 2021, 08:54:05 πμ »
Παρομοίως αποδεσμεύτηκα χωρίς να έχω κάποιο βύσμα. είχα αποδεσμευτεί και στον προηγούμενο κύκλο αλλά πάπαλα κινητικότητα ούτε για συνέντευξη δε με φωνάξανε.

μάλιστα , ατράνταχτο επιχείρημα που δεν αμφισβητώ απλώς παραθέτω ξανά την αλητεία που έχει γραφτεί και άλλη φορά : η κεραμέως "αποδέσμευσε" μερικούς ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΑΙΤΗΣΗ επανεξέτασης μετά από ένα χρόνο όσους είχε ο γαβρόγλου καθυστερήσει/απορρίψει (μετά από πρόταση αποδέσμευσης του συμβουλίου και αναπομπή σε συμβούλιο επόμενο με νέα όμως σύνθεση). μερικοί είχαν περάσει από συνέντευξη , ΕΚΕΙ ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ και τους δήλωσαν ότι δεν θα περιμένουν και δεν περίμεναν... καταλαβαίνεις , λοιπόν, ότι για αυτούς όσα γράφεις - ξαναλέω καλοπροαίρετα και αληθή - ακούγονται βερεσέ. αν αυτά δεν είναι μεθόδευση...


Μηπως εχει να κανει με την προϋποθεση για πληρωση των θεσεων κατα 65%; Αν αποδεσμευσει και τις δυο, πιθανον να μειωνεται το ποσοστο...Οποτε αναγκαστικα μπορει να αποδεσμευσει μονο μια φιλολογο απο αυτην την διευθυνση, ενδεχομενως την παλαιοτερη...

αναγκαστικά δεν γίνεται τίποτα , πρέπει να είναι ανοιχτά τα χαρτιά και οι διαδικασίες από την αρχή. άσε που στην εκπαίδευση με τόσα κενά και τη μόνη υπηρεσία στο δημόσιο που τα καλύπτει άμεσα και προσωρινά στο διηνεκές (αναπληρωτές) δεν έπρεπε να το συζητάμε , είναι πρόφαση για τους μη βυσματίες ΑΠΛΩΣ. σαν πολλή αθωότητα δεν μαζεύτηκε στο υπαιθ... ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2021, 08:59:58 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:46 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #942 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:20:39 πμ »
Καλημερα!Αναγκαστικα, συναδελφε,οταν λεω,  εννοω βασει των οδηγιων της εγκυκλιου του Υπουργειου Εσωτερικων που ισχυει απο τον Ιανουαριο του 2020. Εγω για παραδειγμα, βασει αυτης της εγκυκλιου, δεν μπορω να αποδεσμευτω. Εχω τη μοναδικη οργανικη στον νομο μου. Αυτα τα ποσοστα που γραφω, υπαρχουν σε αυτη την εγκυκλιο. Δεν μπορεσα καν να υποβαλλω αιτηση φετος. Παλια νομιζω επρεπει να καλυπτεται το 55% των οργανικων θεσεων  καθε διευθυνσης, τωρα το εχουν κανει ακομα πιο δυσκολο...Μηπως ξερεις αν καταργειται η οργανικη οποιου παιρνει μεταταξη μεσω ΕΣΚ;
Για την αθωοτητα του ΥΠΑΙΘ δεν το σχολιαζω, το λευκο που ξεχωριζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2021, 09:23:18 πμ από maraki82 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #943 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:26:05 πμ »
Καλημερα!Αναγκαστικα, συναδελφε,οταν λεω,  εννοω βασει των οδηγιων της εγκυκλιου του Υπουργειου Εσωτερικων που ισχυει απο τον Ιανουαριο του 2020. Εγω για παραδειγμα, βασει αυτης της εγκυκλιου, δεν μπορω να αποδεσμευτω. Εχω τη μοναδικη οργανικη στον νομο μου.

ξέρω τη νομοθεσία περί ποσοστών και δεν αναφέρθηκα στην περίπτωσή σου ειδικά, αλλά στο θέμα επιλογής πχ μεταξύ δύο σε οριακή περίπτωση όπως αναφέρθηκε παραπάνω... 

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #944 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:50:23 πμ »
Συμμετείχα 3 φορές στον κύκλο κινητικότητας. Την 1η αποδεσμεύτηκα, τη 2η όχι, την 3η ξανά αποδεσμεύτηκα. Δεν έχω ούτε εγώ μέσο και δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι έχουν αλλά νομίζω δεν πρέπει να απογοητεύουμε τους άλλους. Κατ'εμέ το πρόβλημα είναι στο πότε γίνονται οι αποδεσμεύσεις τόσο απλά. Οι του υπαιθ αργούν, γίνονται όταν οι φορείς έχουν τελειώσει με τις επιλογές. Το διαπίστωσα τώρα.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #945 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:53:22 πμ »
Πάντως ένα σοβαρό θέμα με τις μετατάξεις είναι, εφόσον βέβαια την πάρεις, αν θα σου αρέσει στο νέο περιβάλλον. Είμαι πολύ κοντά στο να με πάρουν και πλέον έχω φόβο και απορίες. Φυσικά, για να τη θέλω τη μετάταξη, σημαίνει πως στο σχολείο δεν είναι καλά (το πιο απλό που μου έρχεται είναι οι βενζίνες) αλλά ξέρω'γω τι θα βρω μπροστά μου; Το ωράριο ξεκινά ή 7 ή 7:30 (διαλέγεις), υποπτεύομαι υπερωρίες απλήρωτες (όχι ότι δε δουλεύουμε παραπάνω στα σχολεία, δεν το συζητώ ειδικά με την τηλεκπαίδευση), καλοκαίρι δουλειά, πραγματικά δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #946 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:53:58 πμ »
Εχω την εντυπωση οτι προηγειται ο παλαιοτερος, χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια...Δεν ξερω τωρα στην περιπτωση που αναφερεις τι συμβαινει, αν εχουν τα ιδια χρονια προυπηρεσιας οι συναδελφοι...Οτι επιλεκτικα καποιοι αποδεσμευονται, και καποιοι οχι, συμβαινει, θα συμφωνησω...Κανονικα θα επρεπε ολοι να αποδεσμευομαστε και απο εκει και περα ο φορεας να αποφασιζει αν του κανουμε ή οχι!. Ξαναρωταω ομως μηπως ξερεις αν καταργειται η οργανικη καποιου που  παιρνει μεταταξη μεσω ΕΣΚ;;;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #947 στις: Αύγουστος 02, 2021, 09:56:43 πμ »
Εχω την εντυπωση οτι προηγειται ο παλαιοτερος, χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια...Δεν ξερω τωρα στην περιπτωση που αναφερεις τι συμβαινει, αν εχουν τα ιδια χρονια προυπηρεσιας οι συναδελφοι...Οτι επιλεκτικα καποιοι αποδεσμευονται, και καποιοι οχι, συμβαινει, θα συμφωνησω...Κανονικα θα επρεπε ολοι να αποδεσμευομαστε και απο εκει και περα ο φορεας να αποφασιζει αν του κανουμε ή οχι!. Ξαναρωταω ομως μηπως ξερεις αν καταργειται η οργανικη καποιου που  παιρνει μεταταξη μεσω ΕΣΚ;;;
Για ποιο λόγο να καταργείται; Καταργείται, όταν ο άλλος φεύγει με μετάθεση; Γιατί σε απασχολεί όμως; Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις στην εκπαίδευση.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #948 στις: Αύγουστος 02, 2021, 10:08:41 πμ »
Οχι συναδελφε, εγω ενδιαφερομαι για μεταθεση!Αλλος ειναι ν φυγει απο την εκπαιδευση κ εγω ενδιαφερομαι για την οργανικη που θα αφησει :D :D :D. Καποιος συναδελφος μου ειπε οτι καταργειται και ψαχνω να βρω τι γινεται...Παντως ειναι μεγαλη αποφαση και η μεταταξη σε αλλη υπηρεσια, αλλα αν ειναι να πας σπιτι σου...

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #949 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:36:40 μμ »
Για ποιο λόγο να καταργείται; Καταργείται, όταν ο άλλος φεύγει με μετάθεση; Γιατί σε απασχολεί όμως; Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις στην εκπαίδευση.
Αν μιλάτε για δευτεροβάθμια, το οργανικό κενό παραμένει, απλά καταργείται γενικώς μια θέση για διορισμό στο συγκεκριμένο πυσδε θεωρητικά. Στην πρωτοβάθμια είναι λίγο πιο περίπλοκο γιατί οι οργανικές είναι στα σχολεία και όχι στα ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #950 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:38:02 μμ »
Δεν έχω ούτε εγώ μέσο και δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι έχουν αλλά νομίζω δεν πρέπει να απογοητεύουμε τους άλλους. Κατ'εμέ το πρόβλημα είναι στο πότε γίνονται οι αποδεσμεύσεις τόσο απλά.

δεν απογοητεύει κανείς, ούτε διαφωνεί κανείς με αυτά που λες, απλώς έχουμε διαπιστώσει μεθοδεύσεις όχι ισονομίας ας πούμε και ενημερώνουμε να μην έχει πολύς κόσμος προσδοκίες υψηλές. κάποιοι που δεν αποδεσμεύτηκαν πχ στο ΕΣΚ πήραν μετάταξη με άλλη διαδικασία, είναι και θέμα τύχης-συγκυρίας κλπ. προφανώς όλοι όσοι θέλουν επεμπλοκή από το υπαιθ θα κάνουν την αιτησούλα τους και υπομονή.

Οχι συναδελφε, εγω ενδιαφερομαι για μεταθεση!Αλλος ειναι ν φυγει απο την εκπαιδευση κ εγω ενδιαφερομαι για την οργανικη που θα αφησει :D :D :D. Καποιος συναδελφος μου ειπε οτι καταργειται και ψαχνω να βρω τι γινεται...


με κάθε επιφύλαξη - αν και θα το δεις στην πράξη τελικά, αν συμβεί - το λογικό είναι , εφόσον υπάρξει κενό πάνω από 11 ώρες να δοθεί κανονικά οργανικό κενό στοπ σχολείο, δεδομένου ότι τα "οργανικά κενά" στα σχολεία  είναι άλλο πράγματα από την οργανική θέση ενός ΔΥ στο υπουργείο. μας ενημερώνεις τι θα γίνει

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #951 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:41:01 μμ »
Αν μιλάτε για δευτεροβάθμια, το οργανικό κενό παραμένει, απλά καταργείται γενικώς μια θέση για διορισμό στο συγκεκριμένο πυσδε θεωρητικά. Στην πρωτοβάθμια είναι λίγο πιο περίπλοκο γιατί οι οργανικές είναι στα σχολεία και όχι στα ΠΥΣΠΕ.
Ευχαριστω για την απαντηση!Πιο περιπλοκο προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο σεναριο;;;Πού μπορω να απευθυνθω,στο υπουργειο εσωτερικων ,ισως;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.