*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 238840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 05, 2018, 07:14:58 μμ »
Ενημερωτικό Κορδή για συνεδρίαση ΚΥΣΔΕ της  5/7/2018


...Συζητήθηκαν 2 αιτήσεις αποδέσμευσης εκπαιδευτικών για μετάταξη σε δημόσιες υπηρεσίες και φορείς μέσω του ΕΣΚ σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4440/2016. Για το ίδιο ζήτημα απορρίφθηκε (κατά πλειοψηφία) 1 ένσταση.  .............

http://nekordis64.blogspot.com/2018/07/572018.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 05, 2018, 08:49:03 μμ »
Να επανέλθω στο θέμα της αποδέσμευσης από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα για μετάταξη μέσω ΕΣΚ. Εκδόθηκε η σχετική απόφαση με την οποία αποδεσμεύονται 28 συνάδελφοι εκπαιδευτικοί επειδή προέρχονται από πλεονασματικές περιοχές ενώ δεν αποδεσμευόμαστε 7 συνάδελφοι (ανήκω δυστυχώς σε αυτούς) καθώς προερχόμαστε από ελλειμματικές περιοχές (ακόμη και με ένα οργανικό κενό).

Ηθικά θα πει κάποιος ότι αυτό είναι το σωστό. Ίσως ναί, αλλά υποτίθεται ότι το ΕΣΚ βασίζεται σε νόμους. Στην πραγματικότητα λοιπόν το υπουργείο αυθαιρετεί και καταστρατηγεί κάθε έννοια ισότητας και ισονομίας, διότι δεν προβλέπεται ρητά κάτι τέτοιο από κανένα νόμο. Ο νόμος 4440/2016 της Κινητικότητας ορίζει σαφώς ότι μπορεί να γίνει μετακίνηση υπαλλήλων και από ελλειμματικό φορέα αρκεί να καλύπτεται τουλάχιστον το 65% των οργανικών θέσεων του φορέα.

Αντίθετα η φιλοσοφία του υπουργείου είναι ότι αν πχ υπάρχουν 10 καθηγητές σε μια ειδικότητα και οι οργανικές θέσεις είναι 11 τότε δεν μπορεί να αποδεσμευτεί κάποιος από αυτούς. Ηθικά ξαναγράφω είναι σωστό όμως αν πάμε με βάση την ηθική και όχι τους νόμους, τότε ας εξαιρεθεί το Παιδείας από το ΕΣΚ. γιατί η Κινητικότητα πρέπει να λαμβάνει υπόψη τα τυπικά προσόντα και τις επιθυμίες των υπαλλήλων να μεταταχθούν πάντα βέβαια σύμφωνα με το νομικό πλαίσιο που τη διέπει και όχι με το αν ένας εκπαιδευτικός έχει την ατυχία να βρίσκεται σε μια περιοχή με οργανικό κενό ενώ σε όμορη περιοχή ένας συνάδελφος της ίδιας ειδικότητας πλεονάζει. Δεν είναι σοβαρά κριτήρια αυτά.

Ομοιοπαθής και εγώ στους 7 που απορρίπτονται. Μάλιστα, η απόφαση μου κοινοποιήθηκε ενώ είχα ήδη ανέβει Αθήνα για συνέντευξη σε έναν από τους φορείς που αιτήθηκα μετάταξη. Η αιτιολογία η ίδια: υπάρχει οργανικό κενό στην περιοχή σας.

Το ενδιαφέρον είναι τι επικαλείται το ΚΥΣΔΕ για να απορρίψει τις αιτήσεις. Στην παρ. 6 του άρθρου 3 του Ν. 4440/2016 αναφέρεται ότι "οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δύναται να μεταταγούν ή να αποσπαστούν σε φορείς της παραγράφου 1 μόνο μέσω του ΕΣΚ, τηρουμένων των ισχυουσών διατάξεων για την αποδέσμευσή τους από την άσκηση εκπαιδευτικών καθηκόντων."

Επικαλείται επίσης την παρ. 7 του άρθρου 5 του Ν.1824/1988, η οποία αναφέρει απλώς ότι απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου Υπηρεσιακού Συμβουλίου για την αποδέσμευση του εκπαιδευτικού.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι αυτό το "να μη δημιουργείται σε καμία περίπτωση οργανικό κενό" έχει οριστεί αυθαίρετα από το ΚΥΣΔΕ ως κριτήριο αποδέσμευσης.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 27, 2018, 02:37:40 μμ »
Στο ΚΥΣΠΕ της 31/7/2018 μεταξύ άλλων θα συζητηθεί και η αποδέσμευση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για μετάταξη σε διοικητικές θέσεις (μέσω του Ε.Σ.Κ.) και θα ληφθεί απόφαση για διαμόρφωση σχετικής πρότασης:
https://xenesglosses.eu/2018/07/anakoinosi-gia-synedriasi-tou-kyspe/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 22, 2018, 01:10:17 μμ »
Συνάδελφοι, έχουμε κανένα νέο για το Β κύκλο του 18? Με αποδέσμευσαν, αλλά τώρα τι γίνεται; Περιμένω να με καλέσουν από τη νέα υπηρεσία για συνέντευξη; Να κάνω εγώ κάτι; Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτήν τη συνέντευξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 22, 2018, 03:11:33 μμ »
Συνάδελφοι, έχουμε κανένα νέο για το Β κύκλο του 18? Με αποδέσμευσαν, αλλά τώρα τι γίνεται; Περιμένω να με καλέσουν από τη νέα υπηρεσία για συνέντευξη; Να κάνω εγώ κάτι; Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτήν τη συνέντευξη;
Εμένα με κάλεσαν για συνέντευξη τέλος του μήνα.. Ααδε για τελωνείο..

Υ. Γ. Μάλλον μιλάς για τον 1ο κύκλο του 18...

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 22, 2018, 08:10:44 μμ »
Σωστά!
Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 12:06:07 πμ »
Τις επόμενες μέρες ανακοινώνονται οι θέσεις του τρίτου κύκλου
http://www.minadmin.gov.gr/?p=32363

Ολοκληρώθηκε καμία μετάταξη από τους δυο προηγούμενους;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2018, 12:08:02 πμ από anna_s »

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 03:15:29 μμ »
Τις επόμενες μέρες ανακοινώνονται οι θέσεις του τρίτου κύκλου
http://www.minadmin.gov.gr/?p=32363

Ολοκληρώθηκε καμία μετάταξη από τους δυο προηγούμενους;
Δύσκολο να έχει ολοκληρωθεί τουλάχιστον στον κύκλο του 2018 που συμμετείχα. Ειδικά στο ΣΕΠΕ ούτε καν έχουν καλέσει σε συνέντευξη..

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 04:56:36 μμ »
Με έχουν καλέσει για συνέντευξη και εχω ακούσει διάφορα. Μια γνωστή μου τη ρωτούσαν ανοησίες σε μια απο τις 2 που την καλεσαν. Ηταν μαλλον δοσμενη η θεση. Σε μια αλλη τελικα την πηραν. Εχετε να μας πείτε εμπειρίες απο συνεντέυξεις;

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 06:07:02 μμ »
Με έχουν καλέσει για συνέντευξη και εχω ακούσει διάφορα. Μια γνωστή μου τη ρωτούσαν ανοησίες σε μια απο τις 2 που την καλεσαν. Ηταν μαλλον δοσμενη η θεση. Σε μια αλλη τελικα την πηραν. Εχετε να μας πείτε εμπειρίες απο συνεντέυξεις;
Καλησπέρα, αν δεν σου είναι πρόβλημα μπορείς να πεις σε ποιό νομό ή περιφέρεια σε εχουν καλέσει ; περισσότερο για να δούμε αν έχει σχέση με μικρή ή μεγάλη πόλη κλπ....γιατί και εγώ είμαι στο περίμενε .... μήπως με καλέσουν .....ευχαριστώ ...

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 06:36:41 μμ »
Καλησπέρα. Κεντρικη Μακεδονια. Απο τις 3 αιτησεις, σε μια με καλεσαν. Αλλα οπως ειπα δε εχουν κοινη οργανωση. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο. Εγω ειχα παρει περσι που ξανακανα κ μου ειπαν οτι η θεση ειχε δοθει.
Κανεις που να εχει περασει συνεντευξη;

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 07:10:35 μμ »
Με έχουν καλέσει για συνέντευξη και εχω ακούσει διάφορα. Μια γνωστή μου τη ρωτούσαν ανοησίες σε μια απο τις 2 που την καλεσαν. Ηταν μαλλον δοσμενη η θεση. Σε μια αλλη τελικα την πηραν. Εχετε να μας πείτε εμπειρίες απο συνεντέυξεις;
Η γνωστή σου ήταν εκπαιδευτικός; Έχω την υποψία ότι υπάρχει ένα εμπάργκο στους εκπαιδευτικούς...

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 07:42:31 μμ »
Εμένα με κάλεσαν δύο φορές για συνέντευξη από ΑΑΔΕ το καλοκαίρι. Μία για ΔΟΥ και μία για τελωνεία. Η αίτησή μου αφορούσε το δεύτερο κύκλο κινητικότητας, δηλαδή τον πρώτο του 2018 και μπορώ να πω ότι η εμπειρία ήταν αρκετά καλή. Να είσαι έτοιμη να απαντήσεις γιατί θέλεις να αφήσεις την εκπαίδευση και να μεταταχθείς αλλού. Γενικά διαπίστωσα ότι στο υπόλοιπο δημόσιο υπάρχει μία εξιδανικευμένη εικόνα για το πως περνάμε οι εκπαιδευτικοί και τους κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όταν ζητάμε μετάταξη  :D. Προσωπικά, ήμουν απόλυτα ειλικρινής και είπα ανοιχτά ότι ένα από τα κίνητρα ήταν και η μετακίνηση στον τόπο συμφερόντων μου.

Δεν επιβεβαιώνω κανένα εμπάργκο στους εκπαιδευτικούς. Ήμουν ο μοναδικός από τους αιτούντες με διδακτορικό και με επέλεξαν και στις δύο θέσεις, επομένως μπορώ να πω - τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη υπηρεσία - ότι η διαδικασία ήταν αξιοκρατική. Πριν κάποιο διάστημα μου ήρθε και επισήμως το έγγραφο της ΑΑΔΕ. Την μετάταξη όμως μου την έκοψε το ΚΥΣΔΕ που αρνήθηκε να με αποδεσμεύσει.

Για ΣΕΠΕ είχα κάνει και εγώ και δεν με κάλεσαν ποτέ. Δεν γνωρίζω αν αυτό είχε να κάνει με τη μη αποδέσμευσή μου (η απόφαση του ΚΥΣΔΕ κοινοποιείται στους φορείς υποδοχής) ή αν δεν έχουν καλέσει ακόμα.

Άλλες ερωτήσεις αφορούσαν τις σπουδές μου και τι γνωρίζω για τη θέση στην οποία έχω αιτηθεί μετάταξη. Στην συνέντευξη στη ΔΟΥ με ρώτησαν μέχρι και τι αλλαγές θα πρότεινα στη φορολογία :D :D :D. Στα τελωνεία ήταν πιο τυπικοί.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:39:57 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Καλό είναι να υπάρχει ενημέρωση για να ξερουμε τι μας γινεται. Μου έκανε κακή εντύπωση αυτό που μου είπε γνωστή μου (όχι εκπαιδευτικός) οτι τη ρωτουσαν τι αξιοθέατα είδε, επειδή πήγε Αθήνα για συνέντευξη θέσης στην επαρχία. Ειχε τσατιστεί με την γελοιότητα της συνέντευξης. Μου είπε οτι ήταν φανερό οτι δε θα την έπαιρναν γιατί ήταν φιλολογος (ΔΕ ομως τοποθετημενη) ενώ ο άλλος οικονομολόγος (δεν ξερω αν ηταν ΔΕ η ΠΕ πριν). Η θέση ήταν ΔΕ διοικητικού σε τελωνείο νομίζω. Βεβαια δεν την πήραν. Στην αλλη τη θέση της εκαναν ερωτησεις για την προηγουμενη εμπειρία. Την πήρε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.