*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 235463 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tommy1830

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 01, 2019, 08:58:26 μμ »
Όταν εκδοθούν οι αρνητικές ΥΑ και κοινοποιηθούν σε εμάς , έχουμε το δικαίωμα ένστασης - αίτησης θεραπείας.....


Στάλθηκε από το Le X522 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:35 »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 01, 2019, 09:04:59 μμ »
Καλά να πάθουμε που καθόμαστε άπραγοι και σαν μ@λ@κες... Θα έπρεπε να ντρέπονται όλοι τους.. Τέτοιος εμπαιγμός... Τέτοια κοροϊδία... Λες και θα έφευγαν όλοι όσοι απόδεσμεύτηκαν.. Μπλέξαμε με το χειρότερο υπουργείο δυστυχώς..

Συγγνώμη για το οφ τοπικ. Καταρχάς φίλε μου θα σε παρακαλούσα να μην βριζουμε γιατί μας διαβάζουν πιθανώς και μαθητές και μη εκπαιδευτικοι.  Καταλαβαίνω βέβαια ότι το είπες εκτός εαυτού. Τεσπα ..άλλο θέλω να πω... Λες για το χειρότερο υπουργείο....

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Εγώ μια χαρά το βλέπω...

https://www.esos.gr/arthra/61541/anavlithike-i-synedriasi-toy-kysdip-meta-dimosieyma-toy-esos

 ;D ;D  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2019, 09:07:00 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 01, 2019, 09:59:27 μμ »
Συγγνώμη για το οφ τοπικ. Καταρχάς φίλε μου θα σε παρακαλούσα να μην βριζουμε γιατί μας διαβάζουν πιθανώς και μαθητές και μη εκπαιδευτικοι.  Καταλαβαίνω βέβαια ότι το είπες εκτός εαυτού. Τεσπα ..άλλο θέλω να πω... Λες για το χειρότερο υπουργείο....

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Εγώ μια χαρά το βλέπω...

https://www.esos.gr/arthra/61541/anavlithike-i-synedriasi-toy-kysdip-meta-dimosieyma-toy-esos

 ;D ;D  :D
Δεκτό αυτό που λες.. Πίστεψε με όμως το να είναι κάποιος αθυρόστομος είναι σταγόνα μπροστά στον ωκεανό της υποκρισίας και αναλγησίας του υπουργείου..


Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 02, 2019, 09:29:24 μμ »
Ανήκω κι εγώ στους εκπαιδευτικούς που έχουν υποβάλει αίτηση μετακίνησης μέσω του ΕΣΚ. Να σημειώσω ότι ήδη με έχουν καλέσει για συνέντευξη δύο φορείς που ήταν στις προτιμήσεις μου. Μάλιστα στον έναν από αυτούς δεν υπάρχει άλλος υποψήφιος. Ρωτάω λοιπόν εύλογα: Με ποιο δικαίωμα το Υπουργείο Παιδείας μου στερεί τη μετακίνησή μου σε άλλον φορέα μόνο και μόνο επειδή υπάρχει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου; Θα ήταν πιο έντιμο να αποσυρθεί το συγκεκριμένο υπουργείο από την κινητικότητα, αφού δεν επιθυμεί τη μετακίνηση των υπαλλήλων του σε άλλα υπουργεία. Ξεχνάει το υπουργείο ότι υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που έχουν αποκτήσει αυξημένα προσόντα και επιθυμούν τη μετακίνησή τους σε άλλη υπηρεσία όχι κατ ανάγκη επειδή βρίσκονται μακριά από τον τόπο συμφερόντων τους αλλά επειδή θέλουν να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία. Ίσως τελικά η δικαστική προσφυγή είναι η μόνο λύση για όσους έχουμε έννομο συμφέρον και ο φορέας υποδοχής δηλώνει ότι μας προσλαμβάνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:35 »

Αποσυνδεδεμένος jdoe2018

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 02, 2019, 10:57:12 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, αν κάποιος μπορεί να συνεισφέρει: δηλαδή game over ; τέλος ; δεν θα ξανά συζητηθούν οι αιτήσεις μας ; πάνε άπατες ;

Τρομερό Υποργείο......
Νομίζω μπορούμε να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης, αν και έχω καποια απορία για την διαδικασία απόρριψης, αν δηλαδή μας κοινοποιείται εγγράφως με το σκεπτικό της απόρριψης και πώς ακριβώς γίνεται η αίτηση επανεξέτασης. Σε αυτά μπορούν να μας διαφωτίσουν οι αιρετοί με ομαδική ενημέρωση, ενοχλείστε τους με email  και τηλέφωνα όπως έχω ήδη κάνει και σκοπεύω να κάνω από Δευτέρα.

Σε προσωπικό επίπεδο συγκεντρωνω όλα τα  χαρτιά που αποδεικνύουν οργανική και λειτουργική υπεραριθμία στον κλάδο μου (πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών, αποφάσεις ΠΥΣΔΕ τελευταίας τριετίας κλπ) για χρήση σε αναφορά στο Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης και Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας με το ερώτημα του σύννομου της γνωμοδότησης του ΚΥΣΔΕ. Πιστεύω ότι το σκεπτικό της απόρριψης εάν τεκμαίρεται υπεραριθμία είναι αστείο, και επιπλέον δουλειά του Συμβουλίου είναι η γνωμοδότηση, στα πλαίσια όμως που θέτει ο 4044. Οι υπόλοιπες διατάξεις που αναφέρονται στο σκεπτικό περί αποσπάσεων σε Υπηρεσίες του Υπουργείου και στην ΓΓ Νεας Γενιάς δόθηκαν στα πολιτικά διορισμένα μειωμένης αντίληψης στελεχάκια, τα οποία ο πλησίον της ημερομηνίας λήξης υπουργός χρησιμοποιεί για να μην αναλάβει οποιαδήποτε απόφαση απόρριψης ο ίδιος.
Νομίζω ότι αξίζει να επιμείνουμε, μόνο και μόνο για να μην επιβεβαιώσουμε αμαχητί ότι είμαστε αυτό που ο θλιβερός αυτός υπουργός και οι ημιεγγράμματοι κολαούζοι του θεωρούν ότι είμαστε

Αποσυνδεδεμένος exode

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 02, 2019, 11:19:27 μμ »
Ανήκω κι εγώ στους εκπαιδευτικούς που έχουν υποβάλει αίτηση μετακίνησης μέσω του ΕΣΚ. Να σημειώσω ότι ήδη με έχουν καλέσει για συνέντευξη δύο φορείς που ήταν στις προτιμήσεις μου. Μάλιστα στον έναν από αυτούς δεν υπάρχει άλλος υποψήφιος. Ρωτάω λοιπόν εύλογα: Με ποιο δικαίωμα το Υπουργείο Παιδείας μου στερεί τη μετακίνησή μου σε άλλον φορέα μόνο και μόνο επειδή υπάρχει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου; Θα ήταν πιο έντιμο να αποσυρθεί το συγκεκριμένο υπουργείο από την κινητικότητα, αφού δεν επιθυμεί τη μετακίνηση των υπαλλήλων του σε άλλα υπουργεία. Ξεχνάει το υπουργείο ότι υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που έχουν αποκτήσει αυξημένα προσόντα και επιθυμούν τη μετακίνησή τους σε άλλη υπηρεσία όχι κατ ανάγκη επειδή βρίσκονται μακριά από τον τόπο συμφερόντων τους αλλά επειδή θέλουν να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία. Ίσως τελικά η δικαστική προσφυγή είναι η μόνο λύση για όσους έχουμε έννομο συμφέρον και ο φορέας υποδοχής δηλώνει ότι μας προσλαμβάνει.
Δεν έχει να κάνει με οργανικό κενό. Εγώ πλεονάζω και αν φύγω δε θα δημιουργηθεί ούτε καν λειτουργικό κενό. Και όμως δεν αποδεσμεύτηκα όπως κανένας άλλωστε. Πρόκειται για εμμονή του υπουργού ο οποίος δεν συνειδητοποιεί ότι με αυτόν τον τρόπο καταργεί στην πράξη ενα νόμο της δικής του κυβέρνησης! Γιατί; Μα γιατί μπορεί! Ο χειρότερος φασισμός τελικά είναι αυτός που κρύβεται πίσω από τη μάσκα του αριστερού δημοκράτη. Και ο πιο επικίνδυνος....

Αποσυνδεδεμένος tommy1830

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 03, 2019, 12:14:23 πμ »
Πρέπει να μας κοινοποιηθεί η απόφαση απόρριψης, μέσω ΔΔΕ,  ώστε να προχωρήσουμε σε αιτήσεις θεραπείας. Τι εμποδίζει το υπουργείο από το να καθυστερήσει και αυτή τη διαδικασία;  Ο κώδικας διοικητικής διαδικασίας ορίζει απάντηση το αργότερο σε 50 ημέρες από την αίτηση. Ένα  mail  στο αρμόδιο τμήμα με αναφορά στο παραπάνω ίσως επισπεύσει τη διαδικασία. Βέβαια εφόσον το θέμα είναι δεν αφήνω κανένα να φύγει, γιατί έτσι μου αρέσει, η ένσταση δεν έχει ελπίδες. Αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.....


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2019, 01:02:03 πμ από tommy1830 »

Αποσυνδεδεμένος jdoe2018

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 03, 2019, 05:28:26 πμ »
Δεν έχει να κάνει με οργανικό κενό. Εγώ πλεονάζω και αν φύγω δε θα δημιουργηθεί ούτε καν λειτουργικό κενό. Και όμως δεν αποδεσμεύτηκα όπως κανένας άλλωστε. Πρόκειται για εμμονή του υπουργού ο οποίος δεν συνειδητοποιεί ότι με αυτόν τον τρόπο καταργεί στην πράξη ενα νόμο της δικής του κυβέρνησης! Γιατί; Μα γιατί μπορεί! Ο χειρότερος φασισμός τελικά είναι αυτός που κρύβεται πίσω από τη μάσκα του αριστερού δημοκράτη. Και ο πιο επικίνδυνος....

Ο Υπουργός μπορεί να νομίζει ότι θέλει, καλυμμένος πίσω από την ασυλία του και τον νόμο περί μη ευθύνης που θα καταργούνταν μαζί με τον ΕΝΦΙΑ και θα σκίζονταν μέρα μεσημέρι μαζί με τα μνημόνια. Σύμφωνα όμως με τον Νόμο γνωμοδοτεί το Υπηρεσιακό Συμβούλιο το οποίο πρέπει να αιτιολογεί επαρκώς τις αποφάσεις του, και τα μέλη του οποίου καλύπτονται μόνο πίσω από την στην πράξη αρνησιδικία λόγω βραδυπορείας στην απονομή δικαιοσύνης.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι πρέπει να πάρουμε πρώτα τα πρακτικά του ΚΥΣΔΕ με την αιτιολόγηση της απόρριψης, η οποία αν στηρίζεται μόνο στους νόμους που αναφέρονται στο ενημερωτικό του αιρετού είναι αστείο ακόμα και για πρωτοετή φοιτητή Νομικής να αντιληφθεί την γελοιότητα, και κατόπιν να προχωρήσουμε σε ατομικές έγγραφες αναφορές στο αρμόδιο για την κινητικότητα Υπουργείο, ίσως και στον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, με το ερώτημα του σύννομου της απόρριψης και της κακοδιοίκησης, αναμένοντας την κατάθεση αιτήσεων θεραπείας. Κατά την γνώμη μου εάν τεκμαίρεται επαρκώς υπεραριθμία ο 4440 καταστρατηγείται από το άρθρο 1 κιόλας περί βέλτιστης διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού.
Δεν χρειάζεται να πω πως όσους περισσότερους παραλήπτες για κοινοποίηση έχει η αναφορά μας (φορείς υποδοχείς με το αίτημα παγώματος της διαδικασίας, ΟΛΜΕ, ΑΔΕΔΥ. κλπ) τόσο το καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2019, 05:30:36 πμ από jdoe2018 »

Αποσυνδεδεμένος tommy1830

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 03, 2019, 08:52:19 πμ »
Γνωρίζει κανείς την άποψη του ανασυγκρότησης για τις τακτικές του Παιδείας; Παίρνω τηλ στο τμήμα κινητικότητας ανθρώπινου δυναμικού και δεν απαντά κανείς.

Στάλθηκε από το Le X522 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 03, 2019, 08:58:53 πμ »
λογικά είναι ενήμερο, αλλά να κάνει τι ;  μαζική έγινε αναφορά από τους εδώ μαζεμένους έστω νωρίτερα; (ήδη όταν έγινε γνωστή η αναπομπή τα πράγματα έδειχναν)

* το θέμα είναι -πέρα από το σκεπτικό της πρόσφατης απόφασης ΚΥΣΔΕ- να αναζητηθεί και η προηγούμενη που ενέκρινε και να ζητηθεί αιτιολόγηση της ανατροπής/αλλαγής/εκτροπής (ανάλογα πώς νομίζει κανείς ότι έγινε). και τελοσπάντων ευθύνες στο προηγούμενο ΚΥΣΔΕ που έκανε τόσο λάθος !  ;) . Μην το αφήσεις έτσι , υπουργέ ! Απάνατς !

Αποσυνδεδεμένος tommy1830

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 03, 2019, 09:07:27 πμ »


λογικά είναι ενήμερο, αλλά να κάνει τι ;  μαζική έγινε αναφορά από τους εδώ μαζεμένους έστω νωρίτερα; (ήδη όταν έγινε γνωστή η αναπομπή τα πράγματα έδειχναν)

* το θέμα είναι -πέρα από το σκεπτικό της πρόσφατης απόφασης ΚΥΣΔΕ- να αναζητηθεί και η προηγούμενη που ενέκρινε και να ζητηθεί αιτιολόγηση της ανατροπής/αλλαγής/εκτροπής (ανάλογα πώς νομίζει κανείς ότι έγινε). και τελοσπάντων ευθύνες στο προηγούμενο ΚΥΣΔΕ που έκανε τόσο λάθος !  ;) . Μην το αφήσεις έτσι , υπουργέ ! Απάνατς !

Μη θεωρείς τίποτα λογικό στη δημόσια διοίκηση. Το ερώτημα μου παραμένει. Έχει κανείς επικοινωνήσει;

Στάλθηκε από το Le X522 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ion31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 03, 2019, 09:59:54 πμ »
Χαιρετίζω όλους τους ομοιοπαθείς απορριφθέντες

Εκδηλώνω και εγώ την αηδία μου ( και πολύ επιεικής είμαι ) για την απόφαση του κυσδε και δηλώνω συμμετοχή αν αποφασιστεί κάποια συλλογική αντίδραση

Ας μην ξεχνάμε οτι είμαστε προ τριπλών εκλογών , οπότε οι μισοί Έλληνες θα είναι υποψήφιοι. Δεν μου αρέσουν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τις υπονοούμενες πρακτικές αλλά εδώ μας αναγκάζουν. Όποιος μπορεί ας πιέσει όπου μπορεί. Αν αυτό γίνει για το συλλογικό όφελος όσων θίγονται ( = επανεξέταση όλων των αιτήσεων ) τότε κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει και κανένα ηθικό ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 03, 2019, 11:57:49 πμ »

Μη θεωρείς τίποτα λογικό στη δημόσια διοίκηση. Το ερώτημα μου παραμένει. Έχει κανείς επικοινωνήσει;


να διαβάζουμε και πίσω από τις λέξεις. ας κάνει ο καθένας και την αυτοκριτική του... παραπάνω στο νήμα έπεσε από μέλος  ιδέα (όχι στο και ένα τώρα) να υπάρξει κάτι ομαδικό : στείλατε πμ όσοι ρωτάτε ή προτείνετε  δημοσία;


Αποσυνδεδεμένος alexmind26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 03, 2019, 12:59:19 μμ »
Καλημέρα Συνάδελφοι
Και το Κυσπε παρολο που ημασταν 14 ατομα για μεταταξη αποφασισε αρνητικα για τη μετακινηση μας
Ειναι εντολη ανωθεν δυστυχως παραλογη παρολο που οι φορεις υποδοχης μας δεχονται

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.