*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 239064 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #504 στις: Μάιος 03, 2020, 11:16:04 πμ »
Καλημέρα, Τι εννοείς αν γίνει ; Όσοι φορείς μπορούν μέσω εξ αποστάσεως συνεδρίασης, συνεντεύξεων να προχωρήσουν....το κάνουν....δεν υπάρχει κάπου γραμμένο ή κάποια οδηγία ώστε να σταματήσουν.... Απλά λόγω της όλης κατάστασης δυστυχώς θα υπάρχουν φορείς πους είτε δεν θα προλάβουν είτε θα πιεστούν με τα χρονικά όρια να τα καταφέρουν....μη ξεχνάς εδώ είναι εκπαιδευτικό φόρουμ, όπου οι ρυθμοί είναι διαφορετικοί, μπορεί σε άλλους φορείς του δημοσίου να τρέχουν πιο γρήγορα....
Πάντως αν και έχει ήδη βγει αυτό, καλό θα ήταν να υπήρχε χρονική παράταση και όχι μέχρι της 31/5 αυστηρά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #505 στις: Μάιος 03, 2020, 01:40:06 μμ »
Οι μετατάξεις που συζητάμε τώρα είναι Α Κύκλος Κινητικότητας 2019 και κάποιες λίγες του 2018. Σε άλλους φορείς του Δημοσίου έχουν ολοκληρωθεί και έχει βγει και το ΦΕΚ μετάταξης. Στο Υπουργείο Παιδείας δεν προχωράει η διαδικασία γιατί αναμένεται εγκύκλιος από το Υπ. Εσωτερικών σχετικά με τη συγκρότηση των επιτροπών αξιολόγησης των αιτήσεων (λόγω αλλαγής των διατάξεων που αφορούσαν το ποιοι θα είναι στην επιτροπή). Αν βγει αυτή η εγκύκλιος, και συγκροτηθούν οι επιτροπές αξιολόγησης τότε έως 31/05 θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αξιολόγησης των αιτήσεων και επιλογής των υπαλλήλων προς μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #506 στις: Μάιος 03, 2020, 01:53:03 μμ »
Συμφωνώ με την άνωθεν τοποθέτηση, φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στις επιτροπές του ΥΠΑΙΘ για θέσεις στο... Υπαιθ...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #507 στις: Μάιος 03, 2020, 01:56:12 μμ »
Συμφωνώ με την άνωθεν τοποθέτηση, φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στις επιτροπές του ΥΠΑΙΘ για θέσεις στο... Υπαιθ...
Ναι για το ΥΠΑΙΘ και τις περιφερειακές υπηρεσίες (ΠΔΕ/ΔΠΕ/ΔΔΕ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #508 στις: Μάιος 03, 2020, 03:21:25 μμ »
Συνάδελφοι, τι συζητάμε τώρα;
Η κινητικότητα ως διαδικασία αποτελείται από αρκετά διαφορετικά στάδια για να ολοκληρωθεί
και εμπλέκει -άμεσα ή έμμεσα- ενδιαφερόμενους υπαλλήλους, φορείς προέλευσης και υποδοχής,
τμήματα προσωπικού, επιτροπές, τμηματάρχες, εθνικό τυπογραφείο, γεν.λογιστήριο του κράτους κ.α.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποια στάδια απο αυτά που έχω αντιληφθεί έως τώρα και παρακαλώ όποιος γνωρίζει
περισσότερα ή καλύτερα να με διορθώσει:
συγκρότηση επιτροπής, κλήση σε συνέντευξη των υποψηφίων, πραγματοποίηση συνεντεύξεων, επιλογή
επικρατέστερων, ειδοποίησή τους, αποδοχή θέσης, αλληλογραφία μεταξύ φορέων προέλευσης και υποδοχής
για ανταλλαγή εγγράφων, έγκριση μεταφοράς πίστωσης μετά από αλληλογραφία με το ΓΛΚ, τελική απόφαση
μετάταξης (πιθανώς σε συννενόηση με τα αρμόδια υπουργεία), αποστολή της απόφασης στο Ε.Τ., έκδοση ΦΕΚ

Δεν τίθεται θέμα αν μπορούν να τα υλοποιήσουν όλα αυτά, ακόμα και σε περιορισμένο χρόνο, το θέμα είναι
εάν επιθυμούν/ενδιαφέρονται. Τι να λέμε, τα ξέρουμε όλοι αυτά, εδώ για να στείλει ο Α φορέας ένα αίτημα
στον Β φορέα και αυτός να του απαντήσει με τα αιτούμενα έγγραφα, περνάνε ξέρω γω..2 εβδομάδες ας πούμε...

Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως σε ανώτατο πολιτικό επίπεδο το ΕΣΚ δεν αποτελεί ζήτημα
έστω μέτριας προτεραιότητας και πως πιθανότατα το σαμποτάρουν εσκεμμένα. Βέβαια όλα αυτά δεν μπορώ
να τα στοιχειοθετήσω, εντούτοις βάσει παρατήρησης/πληροφόρησης εκεί κατευθύνεται η σκέψη μου. Για
παράδειγμα, τι να σκεφτεί κάποιος για την προχθεσινή εγκύκλιο του ΥΠΕΣ με την οποία απορρίπτεται το
ενδεχόμενο παράτασης της προθεσμίας; Τόσο δύσκολο τους ήταν να δώσουν παράταση π.χ. μέχρι τέλος του
καλοκαιριού στην όλη διαδικασία, με τις καταστάσεις της πανδημίας που ζορίζουν τους πάντες;

Ρίξτε και μια ματιά στους αντίστοιχους προβληματισμούς άλλων δημοσίων υπαλλήλων εδώ
και θα διαπιστώσετε πως δεν είναι μόνο το ΥΠΑΙΘ που κωλυσιεργεί.

Έχω μια μεγάλη απορία πάντως, να δω αν θα δημοσιεύσουν τελικά τα ποσοστά πλήρωσης θέσεων από τις
συνολικά 7.200 περίπου (αν θυμάμαι καλά) για τον Α' κύκλο του 2019. Έχω την εντύπωση πως εάν συμβεί
αυτό, θα αποκαλυφθούν κάτι τραγελαφικά νούμερα του στυλ π.χ. 500/7.200
Την ίδια απορία έχω βέβαια και για τον Β' κύκλο του 2018 (νομίζω 5.500 θέσεις)...
Together We Stand, Divided We Fall...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #509 στις: Μάιος 03, 2020, 09:04:47 μμ »
Η παράταση μετά τις 31/05 δεν μπορεί να δοθεί χωρίς τροποποίηση νόμου.
Η συνέντευξη πλέον δεν είναι υποχρεωτική.
Έως 31/05 θα πρέπει απλώς ο φορέας υποδοχής να ενημερώσει το κατάλληλο πεδίο στο μητρώο "apografi.gov.gr" ότι ο υπάλληλος έχει επιλεγεί. Όλα τα υπόλοιπα (ΦΕΚ κλπ) μπορεί να γίνουν και μετά.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #510 στις: Μάιος 03, 2020, 09:27:34 μμ »
Καλό αυτό....δηλ, ότι έχεις περιθώριο και κάποιος χρόνος .... Το λες ...με σιγουριά .... αυτό έτσι ; Εκτός αυτού, νομίζω λέει ότι πρέπει να υπάρχει απόφαση φορέα, αυτό μήπως σημαίνει επίσης ότι σε φάση ως φορέας να έχεις επιλέξει επίσημα και μετά να προχωρήσεις τη διαδικασία....

Αποσυνδεδεμένος tommy1830

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #511 στις: Μάιος 03, 2020, 11:48:47 μμ »
Άρθρο 79

Μεταβατικές διατάξεις

1. Ειδικά για τις εκκρεμείς διαδικασίες των προηγούμενων κύκλων κινητικότητας, οι αποφάσεις για μετάταξη ή απόσπαση εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 31 Μαΐου 2020. Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε περαιτέρω ενέργεια σε περίπτωση παρέλευσης άπρακτης της αποκλειστικής προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, με μόνη εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης οι οποίες έχουν σταλεί για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο ή αποσπάσεις για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης.

Μέχρι 31/5 πρέπει η απόφαση μετάταξης να έχει σταλεί στο ΕΤ. Η απόφαση του φορέα υποδοχής ισχύει μόνο για αποσπάσεις.

Στάλθηκε από το Le X522 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #512 στις: Μάιος 04, 2020, 12:07:48 πμ »
ΟΚ, το καταλάβαμε το μήνυμα.... Βέγγος....τρεχατε καλοί μου άνθρωποι !!

Αποσυνδεδεμένος LarisouAn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #513 στις: Μάιος 04, 2020, 02:35:32 μμ »
Καλησπερίζω το forum. Εγώ δεν κατάφερα να επικοινωνήσω. Μίλησε κάποιος με το υπουργείο? Λέτε να μην υπογραφούν τελικά?

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #514 στις: Μάιος 04, 2020, 02:47:09 μμ »
για τον Α' κύκλο του 2019 δόθηκε ένας μήνας παράταση (κόστιζε πολύ το παραπάνω φαίνεται),
δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να αλλάξει επί της ουσίας...

Πράξη Νομοθ. Περιεχομένου ΦΕΚ 90/01.05.2020/τ.A': Μέρος Ε΄ (διατάξεις του ΥΠ.ΕΣ.)
Παράθεση
Άρθρο εικοστό έβδομο
Αποφάσεις απόσπασης ή μετάταξης Α’ κύκλου κινητικότητας 2019
Στο τέλος της παρ. 1 του άρθρου 79 του ν. 4674/2020 (Α΄ 53) προστίθεται εδάφιο ως εξής:
«Κατ΄ εξαίρεση για τον Α΄ κύκλο κινητικότητας 2019 οι αποφάσεις απόσπασης ή μετάταξης εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 30 Ιουνίου 2020».
Together We Stand, Divided We Fall...

Αποσυνδεδεμένος LarisouAn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #515 στις: Μάιος 05, 2020, 03:02:13 μμ »
Μπορεί να γίνομαι κουραστική ή να έχω κουραστεί κιόλας αλλά από το πρωί που ψάχνω δεν βρήκα να έχει υπογραφεί κάτι για την πρωτοβάθμια. Μίλησε κάποιος ή τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #516 στις: Μάιος 05, 2020, 03:46:21 μμ »
H απάντηση από το υπουργείο ειναι ότι είναι για υπογραφή... εδώ και ένα μήνα...ακόμα υπογράφονται...

Αποσυνδεδεμένος alexmind26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #517 στις: Μάιος 05, 2020, 04:01:31 μμ »
Την Παρασκευη επικοινωνησα με το υπουργειο και μου απαντησαν οτι ειναι στο γραφειο του υπουργου για υπογραφη. Δεν ηξεραν αν ειναι μονο του 2019α η και του 2018β. Σε σημερινη επικοινωνια που ειχα με τον αιρετο με ενημερωσε οτι πραγματι ξερει οτι εχουν παει στην υπουργο για υπογραφη αλλα δεν ηξερε αν ειναι του 2019 η και του 2018β. Μου ειπε οτι την αλλη εβδομαδα καποια στιγμη  θα πραγματοποιηθει ΚΥΣΠΕ 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.