*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 238601 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heroes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #532 στις: Μάιος 08, 2020, 11:52:53 μμ »
Από τη στιγμή που δόθηκε παράταση μέχρι 30/6/20 δε νομίζω ότι πρέπει να αγχωθούμε, τουλάχιστον όσοι δηλώσαμε φορείς του ΥΠΕΠΘ. Χαλαρά παιδιά, αν είναι να γίνει θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:13 »

Αποσυνδεδεμένος dem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #533 στις: Μάιος 09, 2020, 04:26:51 μμ »
Χαλαρά παιδιά, αν είναι να γίνει θα γίνει.

Θυμάμαι ήμουν αποσπασμένος στο Υπεπθ πριν 10+ χρόνια. Καμια 100αριά γυμναστές απέκλειαν για μερικές μέρες το υπουργείο, ώστε εισέβαλαν και δημιούργησαν πανδαιμόνιο. Πέτυχαν διορισμό από το παράθυρο. Αυτοί δεν το πήραν χαλαρά. Ήξεραν ότι βρίσκονται στο Ελλάντα, ένα μεταπολιτευτικό κράτος παρωδία, το οποίο δεν λειτουργεί σύμφωνα με τους νόμους ούτε με όρους δικαίου και αποτελεσματικότητας, αλλά μικροκομματικά και συντεχνιακά Οι γυμναστές "βολεύτηκαν" όπως έλεγαν και οι ίδιοι, κοιτώντας με αγριεμένοι, αυτή που "ξεβολεύεται" είναι η λογική. Συνεπώς πηγαίνοντας χαλαρά σε αυτό τό κράτος, θα είσαι σίγουρα χαμένος, ακόμα και αν έχεις δίκιο!
Και όχι, δεν μας ενδιαφέρουν οι ψευτουπηρεσίες του Υπεπθ. Από αυτές πολεμάμε να ξεφύγουμε!

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #534 στις: Μάιος 09, 2020, 06:38:21 μμ »
Δεν είναι θέμα χαλαρότητας ή υπομονής, είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει το κράτος τους πολίτες του.
Ο θεσμός της κινητικότητας δημιουργήθηκε (και) κατόπιν πιέσεων της τρόικας, προκειμένου να εξυπηρετήσει
το δημόσιο συμφέρον, διευκολύνοντας τη δημόσια δικοίκηση να στελεχωθεί αρτιότερα, επιτρέποντας τη μετακίνηση
(έμπειρων και καταρτισμένων) υπαλλήλων σε άλλους οργανισμούς και φορείς που είχαν υπηρεσιακές ανάγκες.
Το προσδοκώμενο αποτέλεσμα λοιπόν ήταν η καλύτερη εκμετάλλευση του ανθρώπινου δυναμικού του δημόσιου τομέα και
η αναβαθμισμένη λειτουργία των διάφορων υπηρεσιών του. Αυτό μάλιστα θα ήταν και προς όφελος των μεταταγμένων υπαλλήλων
που για διάφορους λόγους (προσωπικούς, οικογενειακούς, επαγγελματικούς) επεδίωκαν την υπηρεσιακή αλλαγή και μετακίνηση.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου μάλιστα, θυμάμαι τον νυν πρωθυπουργό -που τότε ήταν υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης- να
είναι υπέρμαχος της κινητικότητας των δημοσίων υπαλλήλων αλλά και γενικότερα πολιτικά στελέχη να αναφέρουν με έμφαση και
άλλα θετικά που θα έφερνε αυτός ο θεσμός στη δημόσια δικοίκηση όπως π.χ. τέρμα τα ρουσφέτια, μοντέρνες πρακτικές, επίσπευση
και απλούστευση διαδικασιών, αντιμετώπιση γραφειοκρατικών αγκυλώσεων κ.α. ευχάριστα στην ακοή.

Και βρισκόμαστε τώρα λίγα χρόνια μετά, με το Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας να κινείται με ρυθμούς σαλιγκαριού, να γίνεται πιο
πολύπλοκο, να θέτει ολοένα και περισσότερους περιορισμούς στην ίδια του την ύπαρξη και γενικότερα να δυσλειτουργεί σε τέτοιο
βαθμό, που πλέον προκαλεί μόνο γέλιο ή εκνευρισμό.

Για κάποιους το ΕΣΚ είναι μια (από τις ελάχιστες ίσως) ευκαιρίες που θα έχουν στην καριέρα τους στο δημόσιο, να ασχοληθούν
με εργασιακό αντικείμενο πιο σχετικό με τα ενδιαφέροντά τους ή τις σπουδές τους, που θα βρεθούν μετά από πολλά χρόνια "ξενιτιάς"
κοντά στον τόπο συμφερόντων τους ή/και στις οικογένειές τους, που θα αποκτήσουν νέα επαγγελματικά κίνητρα και θα αναζητήσουν νέες
εργασιακές προκλήσεις βρισκόμενοι σε διαφορετικό υπηρεσιακό περιβάλλον.

Για αυτούς τους "κάποιους" λοιπόν, δεν υπάρχει το περιθώριο να δουν την κινητικότητα με όρους χαλαρότητας ή ελαφρύτητας. Προσωπικά δε,
το να συμμετέχω σε ένα παιχνίδι που οι όροι του και -κυρίως- το πνεύμα του καταστρατηγούνται συνεχώς, μου προκαλεί απέχθεια και αποστροφή.
Ας όψεται η ελπίδα...
Together We Stand, Divided We Fall...

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #535 στις: Μάιος 09, 2020, 08:27:09 μμ »
Δεν είναι θέμα χαλαρότητας ή υπομονής, είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει το κράτος τους πολίτες του.
Ο θεσμός της κινητικότητας δημιουργήθηκε (και) κατόπιν πιέσεων της τρόικας, προκειμένου να εξυπηρετήσει
το δημόσιο συμφέρον, διευκολύνοντας τη δημόσια δικοίκηση να στελεχωθεί αρτιότερα, επιτρέποντας τη μετακίνηση
(έμπειρων και καταρτισμένων) υπαλλήλων σε άλλους οργανισμούς και φορείς που είχαν υπηρεσιακές ανάγκες.
Το προσδοκώμενο αποτέλεσμα λοιπόν ήταν η καλύτερη εκμετάλλευση του ανθρώπινου δυναμικού του δημόσιου τομέα και
η αναβαθμισμένη λειτουργία των διάφορων υπηρεσιών του. Αυτό μάλιστα θα ήταν και προς όφελος των μεταταγμένων υπαλλήλων
που για διάφορους λόγους (προσωπικούς, οικογενειακούς, επαγγελματικούς) επεδίωκαν την υπηρεσιακή αλλαγή και μετακίνηση.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου μάλιστα, θυμάμαι τον νυν πρωθυπουργό -που τότε ήταν υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης- να
είναι υπέρμαχος της κινητικότητας των δημοσίων υπαλλήλων αλλά και γενικότερα πολιτικά στελέχη να αναφέρουν με έμφαση και
άλλα θετικά που θα έφερνε αυτός ο θεσμός στη δημόσια δικοίκηση όπως π.χ. τέρμα τα ρουσφέτια, μοντέρνες πρακτικές, επίσπευση
και απλούστευση διαδικασιών, αντιμετώπιση γραφειοκρατικών αγκυλώσεων κ.α. ευχάριστα στην ακοή.

Και βρισκόμαστε τώρα λίγα χρόνια μετά, με το Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας να κινείται με ρυθμούς σαλιγκαριού, να γίνεται πιο
πολύπλοκο, να θέτει ολοένα και περισσότερους περιορισμούς στην ίδια του την ύπαρξη και γενικότερα να δυσλειτουργεί σε τέτοιο
βαθμό, που πλέον προκαλεί μόνο γέλιο ή εκνευρισμό.

Για κάποιους το ΕΣΚ είναι μια (από τις ελάχιστες ίσως) ευκαιρίες που θα έχουν στην καριέρα τους στο δημόσιο, να ασχοληθούν
με εργασιακό αντικείμενο πιο σχετικό με τα ενδιαφέροντά τους ή τις σπουδές τους, που θα βρεθούν μετά από πολλά χρόνια "ξενιτιάς"
κοντά στον τόπο συμφερόντων τους ή/και στις οικογένειές τους, που θα αποκτήσουν νέα επαγγελματικά κίνητρα και θα αναζητήσουν νέες
εργασιακές προκλήσεις βρισκόμενοι σε διαφορετικό υπηρεσιακό περιβάλλον.

Για αυτούς τους "κάποιους" λοιπόν, δεν υπάρχει το περιθώριο να δουν την κινητικότητα με όρους χαλαρότητας ή ελαφρύτητας. Προσωπικά δε,
το να συμμετέχω σε ένα παιχνίδι που οι όροι του και -κυρίως- το πνεύμα του καταστρατηγούνται συνεχώς, μου προκαλεί απέχθεια και αποστροφή.
Ας όψεται η ελπίδα...
Rockman, συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.
Είπες για την μετακίνηση έμπειρων και καταρτισμένων υπαλλήλων.
Υποτίθεται το ΑΣΕΠ, που χρόνια λιβανίζουμε (και λιβανίζουν οι από πάνω) την ύπαρξή  του, δεν έπρεπε και αυτό  να παίζει κάποιον ρόλο στη διαδικασία ή είναι μόνο για τον έλεγχο γνησιότητας  των τυπικών προσόντων;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 08:35:01 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:13 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #536 στις: Μάιος 09, 2020, 08:30:42 μμ »
Θυμάμαι ήμουν αποσπασμένος στο Υπεπθ πριν 10+ χρόνια. Καμια 100αριά γυμναστές απέκλειαν για μερικές μέρες το υπουργείο, ώστε εισέβαλαν και δημιούργησαν πανδαιμόνιο. Πέτυχαν διορισμό από το παράθυρο. Αυτοί δεν το πήραν χαλαρά. Ήξεραν ότι βρίσκονται στο Ελλάντα, ένα μεταπολιτευτικό κράτος παρωδία, το οποίο δεν λειτουργεί σύμφωνα με τους νόμους ούτε με όρους δικαίου και αποτελεσματικότητας, αλλά μικροκομματικά και συντεχνιακά Οι γυμναστές "βολεύτηκαν" όπως έλεγαν και οι ίδιοι, κοιτώντας με αγριεμένοι, αυτή που "ξεβολεύεται" είναι η λογική. Συνεπώς πηγαίνοντας χαλαρά σε αυτό τό κράτος, θα είσαι σίγουρα χαμένος, ακόμα και αν έχεις δίκιο!
Και όχι, δεν μας ενδιαφέρουν οι ψευτουπηρεσίες του Υπεπθ. Από αυτές πολεμάμε να ξεφύγουμε!
Γνωστή ιστορία αυτή με τους γυμναστές, αν δεν κάνω λάθος είχε γίνει πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια αυτή η ιστορία, με αποτέλεσμα πολλοί από αυτούς να βγαίνουν υπεράριθμοι..

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #537 στις: Μάιος 09, 2020, 09:12:59 μμ »
Υποτίθεται το ΑΣΕΠ, που χρόνια λιβανίζουμε (και λιβανίζουν οι από πάνω) την ύπαρξή  του, δεν έπρεπε και αυτό  να παίζει κάποιον ρόλο στη διαδικασία ή είναι μόνο για τον έλεγχο γνησιότητας  των τυπικών προσόντων;
κάθε παράγοντας (νομοθέτημα, δημόσια αρχή/οργανισμός/πρόσωπο) που θα συνέβαλε στην απλοποίηση, επιτάχυνση, εγκυρότητα, αξιοπιστία και διαφάνεια του θεσμού της κινητικότητας εννοείται καλοδεχούμενος...
Together We Stand, Divided We Fall...

Αποσυνδεδεμένος LarisouAn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #538 στις: Μάιος 11, 2020, 02:19:11 μμ »
Κανένα νέο παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος LarisouAn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #539 στις: Μάιος 11, 2020, 02:35:21 μμ »
Την Τετάρτη έχει ΚΥΣΠΕ με θεμα αποδεσμεύσεις εκπαιδευτικών μεσω Ε.Σ.Κ. Ξέρουμε ποιους αφορά?

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #540 στις: Μάιος 11, 2020, 03:19:45 μμ »
Κανένα νέο παιδιά?

Όσον αφορά στο Υπουργείο Παιδείας και στις περιφερειακές του υπηρεσίες (ΠΔΕ/ΔΠΕ/ΔΔΕ) καθυστερεί ανεξήγητα η συγκρότηση της επιτροπής αξιολόγησης ανά φορέα υποδοχής. Αν δεν γίνει αυτό, δεν προχωρά καμία μετάταξη προς τις υπηρεσίες αυτές. Οι ΔΠΕ/ΔΔΕ λένε "περιμένουμε να μας πει η ΠΔΕ". Η ΠΔΕ λέει: "περιμένουμε να μας πει το ΥΠΑΙΘ". Το ΥΠΑΙΘ λέει "περιμένουμε εγκύκλιο από το ΥΠΕΣ". Και όλα αυτά ενώ υπάρχει τροποποίηση του Ν.4440/2016 ως προς το ποιοι είναι στην επιτροπή και πλέον δεν υπάρχει ασάφεια. Επισήμως, το τελευταίο έγγραφο που υπάρχει από το ΥΠΑΙΘ προς ΠΔΕ/ΔΠΕ/ΔΔΕ λέει "περιμένετε την εφαρμοστική εγκύκλιο από το ΥΠΕΣ". Η μη πραγματοποίηση αυτών των μετατάξεων βολεύει πολύ κόσμο εντός κεντρικής υπηρεσίας ΥΠΑΙΘ και όχι μόνο (ο νοών νοείτο). Ίσως εκεί να οφείλεται και η καθυστέρηση.

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #541 στις: Μάιος 11, 2020, 08:12:55 μμ »
σαμποτάζ δηλαδή και εμπαιγμός κανονικός!
Together We Stand, Divided We Fall...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #542 στις: Μάιος 11, 2020, 11:16:49 μμ »
σαμποτάζ δηλαδή και εμπαιγμός κανονικός!
Δεν ξέρω αν είναι εμπαιγμός. Λέω απλά ότι έχουν περασει 2 μήνες από τη δημοσίευση του νόμου και ένας μήνας από το τελευταίο έγγραφο του υπ. παιδειας.

Αποσυνδεδεμένος rockman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #543 στις: Μάιος 12, 2020, 12:27:23 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι εμπαιγμός. Λέω απλά ότι έχουν περασει 2 μήνες από τη δημοσίευση του νόμου και ένας μήνας από το τελευταίο έγγραφο του υπ. παιδειας.
Συμπάθα με αλλά αυτό πιστεύω, όταν βλέπει κανείς πως άλλα υπουργεία και οργανισμοί προχωράνε το θέμα της κινητικότητας -έστω και με αργά και διστακτικά βηματάκια- και το ΥΠΑΙΘ μας λέει φέεεετα...ε ναι, είναι κοροϊδία μέσα στα μούτρα μας, εμπαιγμός, πως το λένε!
Παρεμπιπτόντως, την ίδια εικόνα έχω σχηματίσει και εγώ μετά από επικοινωνία μου τους τελευταίους μήνες με ΔΔΕ, την ίδια κασέτα μου λένε κάθε φορά "δεν ξέρουμε τίποτα/δεν έχουμε κάτι στα χέρια μας, περιμένουμε οδηγίες από την ΠΔΕ/το Υπουργείο" και παράλληλα δηλώνουν άγνοια για προθεσμίες και για αποφάσεις αποδέσμευσης.
Και πιστεύω όπως και να'χει, πως ναι μεν παραθέτουμε γεγονότα αλλά τα γεγονότα αποκαλύπτουν έμμεσα και προθέσεις (όπως σωστά επισημαίνεις)
Together We Stand, Divided We Fall...

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #544 στις: Μάιος 12, 2020, 02:11:43 μμ »
Συμπάθα με αλλά αυτό πιστεύω, όταν βλέπει κανείς πως άλλα υπουργεία και οργανισμοί προχωράνε το θέμα της κινητικότητας -έστω και με αργά και διστακτικά βηματάκια- και το ΥΠΑΙΘ μας λέει φέεεετα...ε ναι, είναι κοροϊδία μέσα στα μούτρα μας, εμπαιγμός, πως το λένε!
Παρεμπιπτόντως, την ίδια εικόνα έχω σχηματίσει και εγώ μετά από επικοινωνία μου τους τελευταίους μήνες με ΔΔΕ, την ίδια κασέτα μου λένε κάθε φορά "δεν ξέρουμε τίποτα/δεν έχουμε κάτι στα χέρια μας, περιμένουμε οδηγίες από την ΠΔΕ/το Υπουργείο" και παράλληλα δηλώνουν άγνοια για προθεσμίες και για αποφάσεις αποδέσμευσης.
Και πιστεύω όπως και να'χει, πως ναι μεν παραθέτουμε γεγονότα αλλά τα γεγονότα αποκαλύπτουν έμμεσα και προθέσεις (όπως σωστά επισημαίνεις)
Είχαμε όλα τα προβλήματα ήρθε να δέσει και η κατάρρευση του ΠΣΔ και των υπηρεσιών του. Αντίο email... Άραγε πόσες μετατάξεις ίσως χαθούν στην πορεία;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #545 στις: Μάιος 12, 2020, 02:25:55 μμ »
Διακρίνω μια δόση ειρωνείας από το άνωθεν post ή ιδέα μου ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159643
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.