*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 238509 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #560 στις: Μάιος 13, 2020, 05:48:05 μμ »
Πάντως κοιτάζοντας τον κατάλογο των αποδεσμεύσεων και της Αθμιας και της Βθμιας, βλέπω αρκετούς συναδέλφους που έχουν βάλει πάνω από τρεις φορείς που όριζε η εγκύκλιος. Χωρίς να θέλω να αδικήσω κανέναν, μου φαίνεται λιγάκι αθέμιτο το ότι το σύστημα τους δέχτηκε. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.

Σοβαρή αβλεψία όσων έφτιαξαν το λογισμικό και όσων το παρέλαβαν.
Οι συγκεκριμένες αιτήσεις (δείγμα της επιπολαιότητας που μαστίζει την κλάδο), καθυστέρησαν και αυτές τη διαδικασία, μιας και όσοι είχαν κάνει αίτηση με περισσότερες από 3 επιλογές φορέων νομίζω ότι κλήθηκαν για συμπληρωματική.
Τελευταίες μέρες για μένα στο Παιδείας, ανάμικτα τα συναισθήματα.
Ως συμπέρασμα και συμβουλή για το μελλοντικό συνάδελφο που θα διοριστεί στη θέση μου, θα έλεγα ότι το επάγγελμα έχει κρατήσει λίγη αίγλη και αξιοπρέπεια μόνο στην επαρχία. Κύριοι υπέυθυνοι για την απαξίωσή του είμαστε εμείς οι ίδιοι (οι εκπαιδευτικοί) που συμβιβαστήκαμε με νοσηρές καταστάσεις, που δεν οραματιστήκαμε και βολευτήκαμε στην ασφάλεια της ανυποληψίας και μαζικής μετριότητας.
Αλίμονο στους φιλότιμους που ζουν στον κόσμο των αφιλότιμων
Καλή συνέχεια σε όλους!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:24 »

Αποσυνδεδεμένος chaos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #561 στις: Μάιος 13, 2020, 09:47:43 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όσους εγκρίθηκε η αποδέσμευση. Μια ερώτηση σχετικά με τη διαδικασία. Οι συνεντεύξεις οι οποίες θα πραγματοποιηθούν ή έχουν ήδη ξεκινήσει σε κάποιες περιπτώσεις, θα γίνουν για όλες τις θέσεις που έχουν υποβληθεί στην αίτηση? Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει σε κάποια θέση η διαδικασία στη περίπτωση που δεν υπάρχει υποψήφιος και να προχωρήσει η μετάταξη σε κάποια θέση που πιθανόν να μην αποτελεί την πρώτη επιλογή? Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει μετάταξη χωρίς την συγκατάθεση του υποψηφίου? Ευχαριστώ και συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #562 στις: Μάιος 13, 2020, 10:59:15 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όσους εγκρίθηκε η αποδέσμευση. Μια ερώτηση σχετικά με τη διαδικασία. Οι συνεντεύξεις οι οποίες θα πραγματοποιηθούν ή έχουν ήδη ξεκινήσει σε κάποιες περιπτώσεις, θα γίνουν για όλες τις θέσεις που έχουν υποβληθεί στην αίτηση? Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει σε κάποια θέση η διαδικασία στη περίπτωση που δεν υπάρχει υποψήφιος και να προχωρήσει η μετάταξη σε κάποια θέση που πιθανόν να μην αποτελεί την πρώτη επιλογή? Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει μετάταξη χωρίς την συγκατάθεση του υποψηφίου? Ευχαριστώ και συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων.

Από ότι ξέρω στην συνέντευξη φτάνουν οι τρεις επικρατέστεροι και όχι όλοι οι υποψήφιοι.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #563 στις: Μάιος 13, 2020, 11:42:27 μμ »
Δεν είναι πλέον υποχρεωτικό να γίνει συνέντευξη. Αν θέλει η επιτροπή, το κάνει. Για το άλλο που ρωτάς δεν υπάρχει κάτι ούτε στο εγχειρίδιο χρήσης. Θα το δούμε στην πράξη πώς θα λειτουργήσει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:24 »

Αποσυνδεδεμένος heroes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #564 στις: Μάιος 14, 2020, 12:08:26 πμ »
Καλησπέρα. Κι εμένα μου έχει έρθει μέσω δευτεροβάθμιας το έντυπο της αποδέσμευσης μου από τα διδακτικά καθήκοντα αλλά παρόλα αυτά στο Μητρώο ανθρωπίνου δυναμικού Ελληνικού δημοσίου, γράφει στο πεδίο "Έλεγχος προϋποθέσεων μετακίνησης" Αποτέλεσμα Δεν ελέγχθηκε
και πιο κάτω στις Παρατηρήσεις  ότι Εκκρεμεί η έγκριση ή μη της αποδέσμευσης από την άσκηση των εκπαιδευτικών καθηκόντων¨
Η ερώτηση μου είναι αν έπρεπε  να ενημερωθεί το πεδίο και αν ναι από ποιον θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #565 στις: Μάιος 14, 2020, 12:23:36 πμ »
Έχει απαντηθεί η ερώτησή σου νωρίτερα εδώ στο νήμα: οι διευθύνσεις είχαν προθεσμία να ενημερώσουν αυτό το πεδίο. Μετά τη λήξη της προθεσμίας δεν μπορούν να το αλλάξουν. Αυτό έγινε γιατί καθυστέρησε η αποδέσμευση. Όμως ο φορέας υποδοχής μπορεί να συνεχίσει κανονικά τη διαδικασία. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος jdoe2018

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #567 στις: Μάιος 19, 2020, 05:42:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Η μετάταξη που κυνηγάω από τον Β' Κύκλο του 2018 εστάλη στο ΕΤ για ΦΕΚ στις 14/5, ενώ σήμερα μου ήρθε και το έγγραφο επιλογής για τον Α' κύκλο του 2019, κατόπιν συνέντευξης μέσω τηλεδιάσκεψης.
Αυτά για να βγάλουμε όλοι τα συμπεράσματά μας ως προς το ποιες υπηρεσίες κωλυσιεργούν (ΥΠΑΙΘ) και ποιες κινούνται αξιοπρεπώς (οι εκτός ΥΠΑΙΘ).
Καλή τύχη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #568 στις: Μάιος 19, 2020, 06:48:04 μμ »
Σε όλους τους τομείς συμβαίνει αυτό.
 Υπενθυμίζω τους διορισμούς ειδικής αγωγής που σέρνονται από πέρσι, αλλά και τις μετατάξεις ΕΔΙΠ σε ΑΕΙ που ενώ έχουν εκδοθεί οι αποφάσεις των ιδρυμάτων δεν υπογράφει τόσους μήνες η υπουργός. Όσοι είστε για φορείς του ΥΠΑΙΘ... καλό κουράγιο...  ;)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #569 στις: Μάιος 19, 2020, 07:52:13 μμ »
Πιθανώς τις επόμενες ημέρες να έχουμε την απόφαση συγκρότησης των επιτροπών αξιολόγησης για τις περιφερειακές υπηρεσίες (ΠΔΕ/ΔΠΕ/ΔΔΕ). Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #570 στις: Μάιος 20, 2020, 12:17:59 πμ »
Καλησπέρα σας. Ξέρει κάποιος τι ισχύει για την παρέλευση διετίας από προηγούμενη απόσπαση ή μετάταξη; Απόσπαση παίρνω  τα τελευταία 3 χρόνια ως εκπαιδευτικός,όχι ως διοικητικός...Δε μπορώ να διεκδικήσω θέση, δηλαδή, επειδή φέτος είχα απόσπαση;;;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #571 στις: Μάιος 20, 2020, 12:35:40 πμ »
Μπορείς. Η διετία ισχύει για τις αποσπάσεις μέσω Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, όχι για αυτές του υπουργείου παιδείας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #572 στις: Μάιος 20, 2020, 12:40:52 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να με παραπέμψεις κάπου;Σε κάποιο νόμο/ εγκύκλιο;Γιατί δε μπορώ να βρω κάτι σχετικό...

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #573 στις: Μάιος 20, 2020, 12:43:01 πμ »
Καλησπέρα, γιατί σου είπε κάποιος ότι δεν μπορείς να πάρεις μετάταξη ; επειδή παίρνεις απόσπαση ; Αυτό εννοείς ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.