*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 235367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #588 στις: Μάιος 23, 2020, 10:39:23 πμ »
Αν κάποιος γνωρίζει την διαδικασία, ας μου απαντήσει please!
Αυτό δεν το απαντάει ούτε ο ίδιος ο νόμος ούτε οι οδηγίες και τα εγχειρίδια που υπάρχουν στην ιστοσελίδα της κινητικότητας. Ίσως να μπορεί να απαντησει κάποιος που έχει πάρει τη μετάταξη έχοντας 2-3 επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος chaos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #589 στις: Μάιος 23, 2020, 10:55:56 πμ »
Έχω δηλώσει 3 φορείς και επιθυμώ τελικά η μετάταξη να γίνει στην 3η μου επιλογή. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται αλλαγή στην σειρά προτίμησης; Μπορεί να επιλεχθώ και από τους 3 φορείς ή τους 2 πχ. και να επιλέξω? Αν κάποιος γνωρίζει την διαδικασία, ας μου απαντήσει please!

Καλημέρα, από τη στιγμή που κάποιος φορέας σε καλέσει σε συνέντευξη και έχει θετική κατάληξη έχεις 10 μέρες να απαντήσεις θετικά και να στείλεις τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν. Συνεπώς η κατάληξη της αίτησης δεν έχει να κάνει με τις επιλογές μας αλλά πόσο γρήγορα θα κινηθεί η διαδικασία από τους φορείς.

Αποσυνδεδεμένος jdoe2018

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #590 στις: Μάιος 23, 2020, 12:20:04 μμ »
Εφόσον σε αποδεχτεί ο φορέας υποδοχής, το ΦΕΚ σε πόσο διάστημα περίπου βγαίνει; Πρέπει να εξαντληθούν οι προθεσμίες (τέλη Μαΐου και τέλη Ιουνίου ανάλογα τον κύκλο Κινητικότητας) ή είναι πιο άμεση η έκδοση του ΦΕΚ;
4/5 έστειλα δικαιολογητικά για εκκρεμούσα από Β κύκλο 2018 μετάταξη, 14/5 εστάλη Εθνικό Τυπογραφείο, 21/5 εκδόθηκε ΦΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #591 στις: Μάιος 23, 2020, 12:37:35 μμ »
Καλημέρα, από τη στιγμή που κάποιος φορέας σε καλέσει σε συνέντευξη και έχει θετική κατάληξη έχεις 10 μέρες να απαντήσεις θετικά και να στείλεις τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν. Συνεπώς η κατάληξη της αίτησης δεν έχει να κάνει με τις επιλογές μας αλλά πόσο γρήγορα θα κινηθεί η διαδικασία από τους φορείς.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά... τι νόημα έχει λοιπόν η σειρά προτίμησης? Αν κ προφανώς από ό,τι κατάλαβα δεν είναι σειρά προτίμησης αλλά επιλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2020, 01:08:09 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #592 στις: Μάιος 23, 2020, 03:42:52 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά... τι νόημα έχει λοιπόν η σειρά προτίμησης? Αν κ προφανώς από ό,τι κατάλαβα δεν είναι σειρά προτίμησης αλλά επιλογές.

Με απασχόλησε κι εμένα αλλά όσο και αν το έψαξα δεν βρήκα από πουθενά να προκύπτει ότι υπάρχει σειρά προτίμησης. Είμαι πλέον σίγουρη ότι είναι όπως λες, επιλογές. Οποίος προλάβει πρώτος σε δέχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #593 στις: Μάιος 23, 2020, 06:41:10 μμ »
4/5 έστειλα δικαιολογητικά για εκκρεμούσα από Β κύκλο 2018 μετάταξη, 14/5 εστάλη Εθνικό Τυπογραφείο, 21/5 εκδόθηκε ΦΕΚ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ένα δεκαπενθήμερο δηλαδή ξεκίνησες...διαδικασία που πήρε τόσο λίγο έπρεπε να σέρνεται δύο χρόνια...τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος jdoe2018

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #594 στις: Μάιος 23, 2020, 08:22:11 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ένα δεκαπενθήμερο δηλαδή ξεκίνησες...διαδικασία που πήρε τόσο λίγο έπρεπε να σέρνεται δύο χρόνια...τι να πω...
Γάβρογλου. Τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #595 στις: Μάιος 26, 2020, 06:13:17 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις εκκρεμείς αιτήσεις με τον Ν. 1824; Υποτίθεται ότι έχουν προθεσμία μέχρι τέλος Μαΐου και βλέπω να καλεί ο φορέας της πρώτης προτίμησής μου άτομα από τον τελευταίο κύκλο κινητικότητας που τον έχουν δηλώσει.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #596 στις: Μάιος 26, 2020, 07:57:36 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις εκκρεμείς αιτήσεις με τον Ν. 1824; Υποτίθεται ότι έχουν προθεσμία μέχρι τέλος Μαΐου και βλέπω να καλεί ο φορέας της πρώτης προτίμησής μου άτομα από τον τελευταίο κύκλο κινητικότητας που τον έχουν δηλώσει.
Σε τηλεφώνημά μου στο υπουργείο πριν 10 μέρες περίπου (στο τηλ που έχει πάνω στην εγκύκλιο με την ανανέωση ενδιαφέροντος) έμαθα πως είναι σε φάση συγκέντρωσης από ΔΔΕ/ΔΠΕ και καταχώρισης. Θα ολοκληρωθούν και θα ικανοποιηθούν όλες μέσα στο καλοκαίρι. Θεωρώ πως οι μετατάξεις μέσω κινητικότητας θα βγουν νωρίτερα (υπάρχουν στενά περιθώρια εκεί) και επίσης αφορούν συγκεκριμένες θέσεις στον φορέα υποδοχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2020, 10:54:29 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #597 στις: Μάιος 27, 2020, 08:44:40 πμ »
Σε τηλεφώνημά μου στο υπουργείο πριν 10 μέρες περίπου (στο τηλ που έχει πάνω στην εγκύκλιο με την ανανέωση ενδιαφέροντος) έμαθα πως είναι σε φάση συγκέντρωσης από ΔΔΕ/ΔΠΕ και καταχώρισης. Θα ολοκληρωθούν και θα ικανοποιηθούν όλες μέσα στο καλοκαίρι. Θεωρώ πως οι μετατάξεις μέσω κινητικότητας θα βγουν νωρίτερα (υπάρχουν στενά περιθώρια εκεί) και επίσης αφορούν συγκεκριμένες θέσεις στον φορέα υποδοχής.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπε η (παρεμπιτόντως ευγενέστατη) υπάλληλος, πάνω κάτω τα ίδια. Πριν την νέα σχολική χρονιά, μου είπε. Η πρόθεση είναι να γίνουν όλες, αλλά δεν μπορεί κανείς να το εξασφαλίσει αυτό, που είναι και λογικό. Ναι μεν οι θέσεις μέσω της Κινητικότητας είναι συγκεκριμένες, αλλά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της Κινητικότητας κανείς δεν μπορεί να πει αν η Υπουργός θεωρήσει τελικά υπερβολικό τον αριθμό μαζίι με του Ν. 1824 και εγκρίνει μόνο κάποιες από αυτες. Αυτό μου απάντησε, όταν ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που με καλέσουν εντωμεταξύ από φορέα μέσω της Κινητικότητας που έχω κάνει αιτήσεις. Σαφέστατη και κατανοητή η απάντηση: είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #598 στις: Μάιος 27, 2020, 11:35:28 πμ »
Πήρα τηλέφωνο και μου είπε η (παρεμπιτόντως ευγενέστατη) υπάλληλος, πάνω κάτω τα ίδια. Πριν την νέα σχολική χρονιά, μου είπε. Η πρόθεση είναι να γίνουν όλες, αλλά δεν μπορεί κανείς να το εξασφαλίσει αυτό, που είναι και λογικό. Ναι μεν οι θέσεις μέσω της Κινητικότητας είναι συγκεκριμένες, αλλά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της Κινητικότητας κανείς δεν μπορεί να πει αν η Υπουργός θεωρήσει τελικά υπερβολικό τον αριθμό μαζίι με του Ν. 1824 και εγκρίνει μόνο κάποιες από αυτες. Αυτό μου απάντησε, όταν ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που με καλέσουν εντωμεταξύ από φορέα μέσω της Κινητικότητας που έχω κάνει αιτήσεις. Σαφέστατη και κατανοητή η απάντηση: είναι θέμα προσωπικής επιλογής.
Υπερβολικός δεν θεωρώ πως είναι ο αριθμός θέσεων μέσω κινητικότητας σε ΔΠΕ/ΔΔΕ.... (βέβαια εγώ δεν είμαι η Υπουργός!!) Αλλά αυτές οι μετατάξεις (Ν.1824) είναι οριζόντιες (δλδ. ικανοποιούνται όλες). Από την άλλη όσους ξέρω να έχουν κάνει αίτηση μέσω και των 2 διαδικασιών απαντούν: "Ό,τι βγει πρώτο!" (και το βρίσκω λογικό... δεν ρισκάρεις έτσι να περιμένεις κάτι που μπορεί τελικά να μην έρθει ποτέ. Άρα ναι είναι θέμα προσωπικής επιλογής).

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #599 στις: Μάιος 27, 2020, 09:41:39 μμ »
Σημερινή Εγκύκλιος
ΘΕΜΑ: Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας- Τροποποίηση διατάξεων βάσει του ν. 4674/2020 ( Α ́ 53)
Τροποποίηση διατάξεων του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας

https://drive.google.com/file/d/1QXOHm9zhJOI5U4A95qhFQG0tRvD-taj6/view?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #600 στις: Μάιος 28, 2020, 06:42:39 μμ »
Σήμερα έλαβα email και από τους 3 φορείς για αποστολή δικαιολογητικών (πτυχίο κλπ.) εντός 10 ημερών. Για να δούμε αν θα προλάβουν μέχρι 30/6.

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #601 στις: Μάιος 28, 2020, 08:38:35 μμ »
Σήμερα έλαβα email και από τους 3 φορείς για αποστολή δικαιολογητικών (πτυχίο κλπ.) εντός 10 ημερών. Για να δούμε αν θα προλάβουν μέχρι 30/6.

Αυτά τα ζήτησαν από σένα; Εϊχα την αίσθηση ότι τα ζητούν από τις διευθύνσεις και εφόσον επιλεγείς και αποδεχτείς, τα ζητούν και από σένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.