*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 235364 φορές)

koel και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #616 στις: Ιούνιος 05, 2020, 06:24:22 μμ »
Πιστεύετε ότι φορείς που σύστησαν πρόσφατα τις επιτροπές αξιολόγησης και δεν έχουν καν ξεκινήσει κύκλο συνεντεύξεων (αν και δεν είναι απαραίτητος), όπως το ΥΠΑΙΘ ή διευθύνσεις, έχουν πιθανότητα να τα ολοκληρώσουν ρεαλιστικά στις επόμενες τρεις βδομάδες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2020, 08:18:20 μμ από Anabelle »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:35 »

Αποσυνδεδεμένος Aria1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #617 στις: Ιούνιος 11, 2020, 04:01:54 μμ »
Εμένα στο apografi.gov γράφει ακόμα εκκρεμεί η έγκριση η μη της αποδέσμευσης από την άσκηση των εκπαιδευτικών καθηκόντων κλπ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Είμαι δευτεροβάθμια χωρίς κάποια εκκρεμότητα. Πρέπει να σε επιλέξει πρώτα κάποιος φορέας για να φύγει αυτό;

Αυτό που το βλέπουμε;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #618 στις: Ιούνιος 11, 2020, 04:20:40 μμ »
Για το συγκεκριμένο πεδίο υπήρχε προθεσμία προς τις Διευθύνσεις. Τώρα δεν αλλάζει. Δεν είναι όμως εμπόδιο για την ολοκλήρωση της μετάταξης

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #619 στις: Ιούνιος 11, 2020, 10:45:10 μμ »
Πιστεύετε ότι φορείς που σύστησαν πρόσφατα τις επιτροπές αξιολόγησης και δεν έχουν καν ξεκινήσει κύκλο συνεντεύξεων (αν και δεν είναι απαραίτητος), όπως το ΥΠΑΙΘ ή διευθύνσεις, έχουν πιθανότητα να τα ολοκληρώσουν ρεαλιστικά στις επόμενες τρεις βδομάδες;

κάποιες διευθύνσεις έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:35 »

Αποσυνδεδεμένος kiovlad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #620 στις: Ιούνιος 12, 2020, 07:43:58 πμ »
Γνωρίζει κανείς πότε θα ξεκινήσουν να δουλεύουν στη νέα θέση όσοι πήραν μετάταξη και τι θα γίνει με τις κανονικές άδειες;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #621 στις: Ιούνιος 12, 2020, 02:30:17 μμ »
Αναλαμβάνεις υπηρεσία εντός μηνός από την κοινοποίηση της μετάταξης. Με όλο το σεβασμό είναι λιγάκι πρόωρο να ψάχνεις τις άδειες ενώ δεν έχεις καν παρουσιαστεί.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #622 στις: Ιούνιος 12, 2020, 04:24:00 μμ »
Γνωρίζει κανείς πότε θα ξεκινήσουν να δουλεύουν στη νέα θέση όσοι πήραν μετάταξη και τι θα γίνει με τις κανονικές άδειες;
Εχεις 20 ημερολογιακές μέρες στη διάθεσή σου να παρουσιαστείς για ανάληψη υπηρεσίας από την ημερομηνία ανακοίνωσης της μετάταξής σου. Δικαιούσαι 25 μέρες κανονική άδεια μέχρι το τέλος του 2020 (μπορείς να τις εξαντλήσεις κ έως φεβρ.2021).. Υπάρχει περίπτωση αν έχεις κάνει ήδη χρήση κανονικής άδειας να αφαιρεθούν αυτές οι μέρες από τις 25 που σου είπα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #623 στις: Ιούνιος 12, 2020, 06:15:40 μμ »
 Εντός μηνός από την κοινοποίηση. Άρθρο 7 του Ν.4440/2016

Αποσυνδεδεμένος mister

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #624 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:53:25 πμ »
Ερώτηση
Έχω κάνει αίτηση μετάταξης μέσω ΕΣΚ και έχω επιλεγεί. Απομένει να βγει το ΦΕΚ.
Παράλληλα όμως έκανα και αίτηση για μετάταξη από τη Δ/θμια στην Π/θμια με την τελευταία εγκύκλιο, μιας κ έδωσε στον κλάδο μου κενό σε περιοχή που με ενδιαφέρει.
Σε περίπτωση που ικανοποιηθούν και οι 2 αιτήσεις μου για μετάταξη, τι γίνεται;
Προηγείται αυτή που θα πάρει πρώτη ΦΕΚ; Μπορώ να διαλέξω ποια μετάταξη θα κρατήσω;
Τα φώτα σας παρακαλώ...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #625 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:14:06 πμ »
Πρώτα πρέπει να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις. Απάντηση δεν υπάρχει γιατί απλούστατα ο νομοθέτης δεν μπορεί να προβλέψει τα πάντα. Θεωρητικά η δεύτερη μετάταξη δεν θα ισχύει γιατί δεν θα είσαι πλέον εκπαιδευτικός. Ίσως αν δεν αναλάβεις υπηρεσία αμέσως κ περιμένεις μέχρι ένα μήνα για να δεις αν θα πάρεις τη δεύτερη μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος mister

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #626 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:35:05 πμ »
Πρώτα πρέπει να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις. Απάντηση δεν υπάρχει γιατί απλούστατα ο νομοθέτης δεν μπορεί να προβλέψει τα πάντα. Θεωρητικά η δεύτερη μετάταξη δεν θα ισχύει γιατί δεν θα είσαι πλέον εκπαιδευτικός. Ίσως αν δεν αναλάβεις υπηρεσία αμέσως κ περιμένεις μέχρι ένα μήνα για να δεις αν θα πάρεις τη δεύτερη μετάταξη.

Η αλήθεια είναι ότι το κενό που έδωσε στην Α/θμια είναι πολύ κοντά στο τόπο συμφερόντων μου, οπότε ήρθαν όλα τούμπα. Εκεί που έλεγα μετάταξη σε άλλη υπηρεσία μέσω ΕΣΚ για να πάω επιτέλους στην πόλη μου, τώρα πλέον με συμφέρει η μετάταξη (αν την πάρω βέβαια) στην Α/θμια. Το θέμα είναι τι ισχύει νομικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2020, 02:39:23 πμ από mister »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #627 στις: Ιούνιος 13, 2020, 03:27:29 μμ »
Νομικά ισχύει η υπηρέτηση για μια διετία πριν κάνεις καινούρια μετάταξη.Δες τις τροποποιήσεις της σχετικής εγκυκλίου από το υπουργείο εσωτερικών.17-1-2020 εκδόθηκε.Αναζητησε στο ίντερνετ" μετατάξεις μέσω εσκ,τροποποιητικη εγκύκλιος".Εκτος κ αν ζητάς μετάταξη σε παραμεθόριο.Εκει δεν υπάρχει υποχρέωση διετία ς.Εγω έχω συνάδελφο που είναι ακόμα πιο πολυπλοκο το ζήτημα.Πηρε πριν ένα μήνα μετάταξη από βθμια σε αθμια.Ειχε κάνει αίτηση κ μέσω εσκ για να πάει σε παραμεθόριο .Πηγε σε συνέντευξη αλλά με το που τους είπε για την μεταταξη είπαν ότι είναι πολύπλοκο το ζήτημα γιατί πλέον δεν αρκεί η αποδέσμευση του κυσδε ,θέλουν από κυσπε!Πού ν τη βρει...Η θέση εσκ είναι στον τόπο συμφερόντων κ η μετάταξη στην αθμια 5 ,ώρες μακριά....Που ν προβλέψει ο νομοθέτης;;;Αφού το υπουργείο Παιδείας μια ζωή κωλυσιεργει....

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #628 στις: Ιούνιος 13, 2020, 03:37:12 μμ »
Νομικά ισχύει η υπηρέτηση για μια διετία πριν κάνεις καινούρια μετάταξη.Δες τις τροποποιήσεις της σχετικής εγκυκλίου από το υπουργείο εσωτερικών.17-1-2020 εκδόθηκε.Αναζητησε στο ίντερνετ" μετατάξεις μέσω εσκ,τροποποιητικη εγκύκλιος".Εκτος κ αν ζητάς μετάταξη σε παραμεθόριο.Εκει δεν υπάρχει υποχρέωση διετία ς.Εγω έχω συνάδελφο που είναι ακόμα πιο πολυπλοκο το ζήτημα.Πηρε πριν ένα μήνα μετάταξη από βθμια σε αθμια.Ειχε κάνει αίτηση κ μέσω εσκ για να πάει σε παραμεθόριο .Πηγε σε συνέντευξη αλλά με το που τους είπε για την μεταταξη είπαν ότι είναι πολύπλοκο το ζήτημα γιατί πλέον δεν αρκεί η αποδέσμευση του κυσδε ,θέλουν από κυσπε!Πού ν τη βρει...Η θέση εσκ είναι στον τόπο συμφερόντων κ η μετάταξη στην αθμια 5 ,ώρες μακριά....Που ν προβλέψει ο νομοθέτης;;;Αφού το υπουργείο Παιδείας μια ζωή κωλυσιεργει....
Άσχετο... αν δεν είχε πάει στην αθμια (κι είχε μείνει δηλαδή βθμια), θα αρκούσε η αρχική αποδέσμευση; Με λίγα λόγια αρκεί η πρώτη αποδέσμευση και πχ τώρα στο β κύκλο όσοι αποδεσμεύτηκαν αλλά δεν τους πήραν δε χρειάζεται να αποδεσμευτούν εκ νέου;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #629 στις: Ιούνιος 13, 2020, 10:04:35 μμ »
Νομίζω κάθε φορά χρειάζεται εκ νέου αποδέσμευση..  .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.