*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 235328 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeropos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 27, 2018, 09:26:13 μμ »
Συνάδελφοι  είμαι ΠΕ11 με οργανική στην πρωτοβάθμια Α Αθήνας και επιθυμώ αμοιβαία μετάταξη με συνάδελφο δευτεροβάθμιας σε όλη την Αττική!!! Ευχαριστώ!!
«ΑΦΟΒΟΝ Ο ΘΕΟΣ, ΑΝΥΠΟΠΤΟΝ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ, Τ ΑΓΑΘΟΝ ΜΕΝ ΕΥΚΤΗΤΟΝ, ΤΟ ΔΕ ΔΕΙΝΟΝ ΕΥΕΚΚΑΡΤΕΡΗΤΟΝ»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:24 »

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 30, 2018, 05:03:45 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω υποβάλει αίτηση μετάταξης σε άλλη υπηρεσία μέσω του ΕΣΚ. Το ΚΥΣΔΕ σε πρόσφατη συνεδρίαση απέρριψε την αίτηση αποδέσμευσης από τα εκπαιδευτικά μου καθήκοντα με το σκεπτικό ότι υπάρχει μία κενή οργανική θέση στην περιοχή μου στην ειδικότητά μου. Να τονίσω ότι πληρώ όλες τις προϋποθέσεις μετάταξης που προβλέπονται από το νόμο της κινητικότητας. Υπάρχει κάποια εκπαιδευτική νομοθεσία που αναφέρει ρητά το παραπάνω κώλυμα μετάταξης ή έχουμε να κάνουμε με αυθαιρεσία της διοίκησης του Υπουργείου μας; (δε θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε). Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ πολύ ας με διαφωτίσει.

Υ.Γ. Αν το κάθε Υπουργείο συνεχίζει να λειτουργεί με τους "δικούς του νόμους" ως ξεχωριστό "κράτος" τότε ας χαίρονται την... ακινησία τους εεε την κινητικότητά τους ήθελα να πω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2018, 05:06:37 μμ από Babis_Trikala »

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 01, 2018, 12:20:10 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω υποβάλει αίτηση μετάταξης σε άλλη υπηρεσία μέσω του ΕΣΚ. Το ΚΥΣΔΕ σε πρόσφατη συνεδρίαση απέρριψε την αίτηση αποδέσμευσης από τα εκπαιδευτικά μου καθήκοντα με το σκεπτικό ότι υπάρχει μία κενή οργανική θέση στην περιοχή μου στην ειδικότητά μου. Να τονίσω ότι πληρώ όλες τις προϋποθέσεις μετάταξης που προβλέπονται από το νόμο της κινητικότητας. Υπάρχει κάποια εκπαιδευτική νομοθεσία που αναφέρει ρητά το παραπάνω κώλυμα μετάταξης ή έχουμε να κάνουμε με αυθαιρεσία της διοίκησης του Υπουργείου μας; (δε θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε). Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ πολύ ας με διαφωτίσει.

Υ.Γ. Αν το κάθε Υπουργείο συνεχίζει να λειτουργεί με τους "δικούς του νόμους" ως ξεχωριστό "κράτος" τότε ας χαίρονται την... ακινησία τους εεε την κινητικότητά τους ήθελα να πω.

Καλησπέρα!
http://www.opengov.gr/ypes/?p=3970
Δεν ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 02, 2018, 12:50:36 πμ »
Καλησπέρα Άννα και ευχαριστώ για την απάντηση στο μήνυμά μου.

Ε.Σ.Κ. - Προϋποθέσεις συμμετοχής (άρθρο 3, παρ. 4):
"Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης απαιτείται στο φορέα προέλευσης να έχουν καλυφθεί οι θέσεις του κλάδου, στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, σε ποσοστό εξήντα πέντε τοις εκατό ( 65%), καθώς και ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο."

Κι εγώ αυτό ακριβώς έχω υπόψη μου όπως σωστά κι εσύ το επισημαίνεις. Ωστόσο στο νόμο της κινητικότητας αναφέρεται ότι οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να αποδεσμευτούν από τα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα. Αρμόδιο γιαυτό είναι το υπηρεσιακό συμβούλιο (ΚΥΣΠΕ ή ΚΥΣΔΕ). Πάντως πιστεύω ότι δεν υπάρχει στην εκπαιδευτική νομοθεσία νόμος που να εμποδίζει τη μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλη υπηρεσία λόγω ύπαρξης ένος κενού στην περιοχή που υπηρετεί όταν μάλιστα υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι όχι μόνο σε αυτή την ειδικότητα αλλά και στον ομαδοποιημένο κλάδο. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:24 »

Αποσυνδεδεμένος thanqwe123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 06, 2018, 01:15:04 πμ »
σε ποιο τηλ μιλησες? τα 3 πρωτα ή δεν απαντάνε ή μιλάνε και στο τελευταιο μου ειπαν ο,τι ναναι.. Καμια σχεση με αυτα που αναφερεις, δηλαδη αν δεν ειμαι σιγουρη, να μην κανω αιτηση, μην βγει κανενα φεκ και μετα τρεχεις. αυτη ηταν η απάντηση...

Πήρα τηλεφωνο στο ΕΣΚ. Χωρίς να δηλώσεις το τελικό οκ δεν μπορούν να σε μετάτάξουν με το ζόρι . Επίσης δεν μπορούν να σε μετατάξουν χωρίς συνέντευξη από το φορέα .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 01:17:05 πμ από thanqwe123 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 12, 2018, 06:34:45 μμ »
Από τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ 12 Ιουνίου 2018:

Συζητήθηκαν 8 αιτήσεις αποδέσμευσης για μετάταξη εκπαιδευτικών μέσω του ΕΣΚ. Εξ αυτών ικανοποιήθηκαν 5 και απορρίφθηκαν 3.

https://xenesglosses.eu/2018/06/ton-ioulio-diloseis-periochon-apo-mera-mera-pinakes-anapliroton-v-thmias/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 13, 2018, 02:23:35 πμ »
Από τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ 12 Ιουνίου 2018:

Συζητήθηκαν 8 αιτήσεις αποδέσμευσης για μετάταξη εκπαιδευτικών μέσω του ΕΣΚ. Εξ αυτών ικανοποιήθηκαν 5 και απορρίφθηκαν 3.

https://xenesglosses.eu/2018/06/ton-ioulio-diloseis-periochon-apo-mera-mera-pinakes-anapliroton-v-thmias/

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η συζήτηση για την αποδέσμευση ή όχι των συναδέλφων γίνεται σταδιακά και όχι σε μία συνεδρίαση (εκτός των ενστάσεων). Δεν είναι υποχρεωμένο το Υπουργείο να τηρήσει κάποια χρονοδιαγράμματα προκειμένου να "τρέξει" πιο γρήγορα η κινητικότητα; Λέω τώρα εγώ...

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 13, 2018, 04:14:55 πμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η συζήτηση για την αποδέσμευση ή όχι των συναδέλφων γίνεται σταδιακά και όχι σε μία συνεδρίαση (εκτός των ενστάσεων). Δεν είναι υποχρεωμένο το Υπουργείο να τηρήσει κάποια χρονοδιαγράμματα προκειμένου να "τρέξει" πιο γρήγορα η κινητικότητα; Λέω τώρα εγώ...
Το σημαντικό είναι να μάθουμε τους λόγους απόρριψης των συναδέλφων. Έχω διαβάσει για υπάρξει κενού στην ειδικότητά του στον νομό.

Άραγε αν κάποιος υπηρετεί επί θητεία αποτελεί λόγο απόρριψης της αίτησης μετάταξης; Αυτό είναι πολύ κομβικό καθώς έχω δίλημμα αν θα κάνω αίτηση για τις νέες δομές από Σεπτέμβρη ή όποτε γίνουν οι προσκλήσεις...

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 14, 2018, 03:07:43 πμ »
Το σημαντικό είναι να μάθουμε τους λόγους απόρριψης των συναδέλφων. Έχω διαβάσει για υπάρξει κενού στην ειδικότητά του στον νομό.

Άραγε αν κάποιος υπηρετεί επί θητεία αποτελεί λόγο απόρριψης της αίτησης μετάταξης; Αυτό είναι πολύ κομβικό καθώς έχω δίλημμα αν θα κάνω αίτηση για τις νέες δομές από Σεπτέμβρη ή όποτε γίνουν οι προσκλήσεις...

Η λογική λέει ότι δε γίνεται να αποδεσμευτείς εφόσον βρίσκεσαι σε θητεία. Το να κάνεις βέβαια μια αίτηση όταν βγει ο 2ος κύκλος δεν κοστίζει κάτι. Όσον αφορά για το κενό που αναφέρεις, ισχύει δυστυχώς στη δική μου περίπτωση (το ανέφερα πιο πάνω). Έχω κάνει ένσταση, καθώς το κενό αφορά ομαδοποιημένο κλάδο και όχι αποκλειστικά την ειδικότητά μου. Επιπλέον, υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι του κλάδου στην περιοχή μου οπότε και με ενδεχόμενη μετάταξή μου καλύπτεται το 65% που προβλέπει ο νόμος. Εκτός αν το ΚΥΣΔΕ έχει αποφασίσει να αποδεσμεύει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συναδέλφους μόνο από πλεονασματικές περιοχές. Δε νομίζω να το προβλέπει κάποιος νόμος αυτό.

Υ.Γ. Ταπεινή μου άποψη είναι ότι ένα υπηρεσιακό συμβούλιο σε οποιοδήποτε υπουργείο ή υπηρεσία πρέπει να έχει ως αποστολή να εφαρμόζει την ισχύουσα νομοθεσία και όχι να ασκεί το ίδιο διοίκηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2018, 03:21:11 πμ από Babis_Trikala »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 20, 2018, 04:41:21 μμ »
Βρήκα αυτό εδώ.
Δεν ξέρω αν αφορά εκπαιδευτικούς γενικά

http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/21970-18.pdf

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 22, 2018, 01:29:23 μμ »
Από συνεδρίαση ΚΥΣΔΙΠ 20-21/06/2018
Νέες Μετατάξεις
Μετατάξεις εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων της Κεντρικής Υπηρεσίας.
Εξετάσθηκαν και υπήρξε θετική γνωμοδότηση, όσον αφορά το συμβούλιο, για 160 αιτήσεις μετάταξης εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/enimerosi-apo-toy-kysdip-ti-syzitithike-gia-metataxeis-apospaseis
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 22, 2018, 03:45:38 μμ »


Από συνεδρίαση ΚΥΣΔΙΠ 20-21/06/2018
Νέες Μετατάξεις
Μετατάξεις εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων της Κεντρικής Υπηρεσίας.
Εξετάσθηκαν και υπήρξε θετική γνωμοδότηση, όσον αφορά το συμβούλιο, για 160 αιτήσεις μετάταξης εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/enimerosi-apo-toy-kysdip-ti-syzitithike-gia-metataxeis-apospaseis

Με τις περιφέρειακες υπηρεσίες τίποτα; Μόνο με την κεντρική υπηρεσία ασχολούνται;

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 01, 2018, 02:21:41 πμ »
Να επανέλθω στο θέμα της αποδέσμευσης από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα για μετάταξη μέσω ΕΣΚ. Εκδόθηκε η σχετική απόφαση με την οποία αποδεσμεύονται 28 συνάδελφοι εκπαιδευτικοί επειδή προέρχονται από πλεονασματικές περιοχές ενώ δεν αποδεσμευόμαστε 7 συνάδελφοι (ανήκω δυστυχώς σε αυτούς) καθώς προερχόμαστε από ελλειμματικές περιοχές (ακόμη και με ένα οργανικό κενό).

Ηθικά θα πει κάποιος ότι αυτό είναι το σωστό. Ίσως ναί, αλλά υποτίθεται ότι το ΕΣΚ βασίζεται σε νόμους. Στην πραγματικότητα λοιπόν το υπουργείο αυθαιρετεί και καταστρατηγεί κάθε έννοια ισότητας και ισονομίας, διότι δεν προβλέπεται ρητά κάτι τέτοιο από κανένα νόμο. Ο νόμος 4440/2016 της Κινητικότητας ορίζει σαφώς ότι μπορεί να γίνει μετακίνηση υπαλλήλων και από ελλειμματικό φορέα αρκεί να καλύπτεται τουλάχιστον το 65% των οργανικών θέσεων του φορέα.

Αντίθετα η φιλοσοφία του υπουργείου είναι ότι αν πχ υπάρχουν 10 καθηγητές σε μια ειδικότητα και οι οργανικές θέσεις είναι 11 τότε δεν μπορεί να αποδεσμευτεί κάποιος από αυτούς. Ηθικά ξαναγράφω είναι σωστό όμως αν πάμε με βάση την ηθική και όχι τους νόμους, τότε ας εξαιρεθεί το Παιδείας από το ΕΣΚ. γιατί η Κινητικότητα πρέπει να λαμβάνει υπόψη τα τυπικά προσόντα και τις επιθυμίες των υπαλλήλων να μεταταχθούν πάντα βέβαια σύμφωνα με το νομικό πλαίσιο που τη διέπει και όχι με το αν ένας εκπαιδευτικός έχει την ατυχία να βρίσκεται σε μια περιοχή με οργανικό κενό ενώ σε όμορη περιοχή ένας συνάδελφος της ίδιας ειδικότητας πλεονάζει. Δεν είναι σοβαρά κριτήρια αυτά.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 02, 2018, 01:30:09 μμ »
Από συνεδρίαση ΚΥΣΔΙΠ 20-21/06/2018
Νέες Μετατάξεις
Μετατάξεις εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων της Κεντρικής Υπηρεσίας.
Εξετάσθηκαν και υπήρξε θετική γνωμοδότηση, όσον αφορά το συμβούλιο, για 160 αιτήσεις μετάταξης εκπαιδευτικών σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/enimerosi-apo-toy-kysdip-ti-syzitithike-gia-metataxeis-apospaseis

Για να μην μπερδευόμαστε και επειδή εδώ το θέμα έχει τίτλο μετατάξεις μέσω εσκ, να σημειώσω ότι και οι 160 αιτήσεις έχουν γίνει με το προηγούμενο νομικό πλαίσιο και εκκρεμούν, δηλαδή τον Ν.1824/1988 και όχι με τον Νόμο του ΕΣΚ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.