*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 7775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2019, 06:28:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:57 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 04:40:48 μμ »
Για άλλη μια φορά δεν υπολογίζει κανένας ότι η συγκοινωνία μπορεί να είναι μεν τακτική αλλά πολύωρη και ο εκπαιδευτικός μετά την άφιξή του στο λιμάνι να πρέπει να κάνει και ένα τεράστιο ταξίδι οδικώς και μ' αυτά και μ' αυτά να φτάσει σπίτι του ξημερώματα Χριστούγεννα... Κι όλα αυτά, ενώ από τα  νησιά οι μισοί μαθητές έχουν ήδη φύγει για την Αθήνα, τις χώρες τους ή τις χειμερινές διακοπές για σκι...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:01:10 μμ »
Για άλλη μια φορά δεν υπολογίζει κανένας ότι η συγκοινωνία μπορεί να είναι μεν τακτική αλλά πολύωρη και ο εκπαιδευτικός μετά την άφιξή του στο λιμάνι να πρέπει να κάνει και ένα τεράστιο ταξίδι οδικώς και μ' αυτά και μ' αυτά να φτάσει σπίτι του ξημερώματα Χριστούγεννα... Κι όλα αυτά, ενώ από τα  νησιά οι μισοί μαθητές έχουν ήδη φύγει για την Αθήνα, τις χώρες τους ή τις χειμερινές διακοπές για σκι...
Ποιων δημόσιων σχολείων οι μαθητές κάνουν πολυήμερες διακοπές για σκι;
Και σε ποια νησιά ακριβώς οι μισοί μαθητές είναι Αθηναίοι ή αλλοδαποί και φεύγουν νωρίτερα;
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:09:40 μμ »
Ποιων δημόσιων σχολείων οι μαθητές κάνουν πολυήμερες διακοπές για σκι;
Και σε ποια νησιά ακριβώς οι μισοί μαθητές είναι Αθηναίοι ή αλλοδαποί και φεύγουν νωρίτερα;
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!

Οι μισοί  μαθητές των "καλών" νησιών των Κυκλάδων λείπουν αν όχι ολόκληρη την τελευταία εβδομάδα, σίγουρα ένα μεγάλο μέρος της. Εκεί είμαι και το βλέπω. Και φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και για άλλα "καλά" νησιά της Ελλάδας όπου υπάρχει ακόμα μια κάποια οικονομική άνεση. Όσοι κατάγονται από την Αθήνα ή από άλλη πρωτεύουσα πηγαίνουν στους συγγενείς τους και στα ψώνια τους (όσοι μένουν στην Αθήνα έχουν παρατηρήσει μεγάλη αύξηση των αυτοκινήτων με επαρχιακές πινακίδες, ιδίως νησιωτικές, πριν από τα Χριστούγεννα) και κάποιοι λιγότεροι φεύγουν και για άλλους προορισμούς. Οι Αλβανοί πηγαίνουν στη χώρα τους για 3-4 εβδομάδες, γιατί δεν μπορούν να φύγουν το καλοκαίρι λόγω της οικοδομής και των άλλων εργασιών που κάνουν.

 Πολλοί μαθητές μάλιστα δηλώνουν ότι ούτε ασκήσεις για το σπίτι δεν πρόκειται να κάνουν στις διακοπές (απλές ασκήσεις, όχι επαναληπτικές) γιατί θα επιστρέψουν το βράδυ της 7ης Ιανουαρίου και δεν θα προλάβουν να διαβάσουν. Και το ξέρω καλά ότι επιστρέφουν εκείνο το βράδυ γιατί έχω ταξιδέψει πολλές φορές μαζί τους. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει τόση εντύπωση. Δεν το έχεις ξανασυναντήσει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:57 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:20:48 μμ »
Οι μισοί  μαθητές των "καλών" νησιών των Κυκλάδων λείπουν αν όχι ολόκληρη την τελευταία εβδομάδα, σίγουρα ένα μεγάλο μέρος της. Εκεί είμαι και το βλέπω. Και φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και για άλλα "καλά" νησιά της Ελλάδας όπου υπάρχει ακόμα μια κάποια οικονομική άνεση. Όσοι κατάγονται από την Αθήνα ή από άλλη πρωτεύουσα πηγαίνουν στους συγγενείς τους και στα ψώνια τους (όσοι μένουν στην Αθήνα έχουν παρατηρήσει μεγάλη αύξηση των αυτοκινήτων με επαρχιακές πινακίδες, ιδίως νησιωτικές, πριν από τα Χριστούγεννα) και κάποιοι λιγότεροι φεύγουν και για άλλους προορισμούς. Οι Αλβανοί πηγαίνουν στη χώρα τους για 3-4 εβδομάδες, γιατί δεν μπορούν να φύγουν το καλοκαίρι λόγω της οικοδομής και των άλλων εργασιών που κάνουν.

 Πολλοί μαθητές μάλιστα δηλώνουν ότι ούτε ασκήσεις για το σπίτι δεν πρόκειται να κάνουν στις διακοπές (απλές ασκήσεις, όχι επαναληπτικές) γιατί θα επιστρέψουν το βράδυ της 7ης Ιανουαρίου και δεν θα προλάβουν να διαβάσουν. Και το ξέρω καλά ότι επιστρέφουν εκείνο το βράδυ γιατί έχω ταξιδέψει πολλές φορές μαζί τους. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει τόση εντύπωση. Δεν το έχεις ξανασυναντήσει αυτό;
Ξέρεις τι συναντώ εγώ; Παιδιά αλλοδαπών οικογενειών που έχουν ήδη πάει για 2 εβδομάδες στην Αλβανία ή την Βουλγαρία να δουν τους συγγενείς τους, γιατί οι γονείς τους τις ημέρες των εορτών περιμένουν να βγάλουν κανένα μεροκάματο, δουλεύοντας ως σερβοτόροι ή ως καθαρίστριες ή ως λαντζέρηδες! Ακόμη, δεν έχω συναντήσει κανένα μαθητή δημοσίου σχολείου που να δηλώνει πως θα λείπει για πολυήμερες διακοπές για σκι! Μόνο κάποιοι λίγοι λένε ότι θα πάνε για λίγες μέρες (ή τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά) στα Τρίκαλα, στην Κοζάνη κλπ. Οι πιο πολλοί θα δεχτούν τους Αθηναίους συγγενείς τους στα σπίτια τους! Επίσης, πόσα ψώνια πιο θα κάνουν οι νησιώτες και θέλουν να μείνουν στην Αθήνα μια εβδομάδα; Τέλος, δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα "καλά νησιά" των Κυκλάδων και της Ελλάδας και θα σε παρακαλούσα να μου το διευκρινήσεις για να το μάθω, έστω και τὠρα!


Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:40:56 μμ »
Ξέρεις τι συναντώ εγώ; Παιδιά αλλοδαπών οικογενειών που έχουν ήδη πάει για 2 εβδομάδες στην Αλβανία ή την Βουλγαρία να δουν τους συγγενείς τους, γιατί οι γονείς τους τις ημέρες των εορτών περιμένουν να βγάλουν κανένα μεροκάματο, δουλεύοντας ως σερβοτόροι ή ως καθαρίστριες ή ως λαντζέρηδες! Ακόμη, δεν έχω συναντήσει κανένα μαθητή δημοσίου σχολείου που να δηλώνει πως θα λείπει για πολυήμερες διακοπές για σκι! Μόνο κάποιοι λίγοι λένε ότι θα πάνε για λίγες μέρες (ή τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά) στα Τρίκαλα, στην Κοζάνη κλπ. Οι πιο πολλοί θα δεχτούν τους Αθηναίους συγγενείς τους στα σπίτια τους! Επίσης, πόσα ψώνια πιο θα κάνουν οι νησιώτες και θέλουν να μείνουν στην Αθήνα μια εβδομάδα; Τέλος, δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα "καλά νησιά" των Κυκλάδων και της Ελλάδας και θα σε παρακαλούσα να μου το διευκρινήσεις για να το μάθω, έστω και τὠρα!

Είναι κάποια νησιά στα οποία με τον μισθό του εκπαιδευτικού δεν επιβιώνεις ούτε αν είσαι μόνιμος, ούτε αν είσαι ντόπιος με μόνο εισόδημα τον μισθό του δημοσίου. Και δεν λέω μόνο τη Μύκονο και τη Σαντορίνη, γιατί εγώ δεν είμαι σε κάποιο από αυτά τα δύο. Για τη Σαντορίνη πάντως, ξέρω καλά ότι ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα οι μισοί μαθητές έλειπαν. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα και ειρωνεία προς το ενδεχόμενο κάποιοι συνάδελφοι να έχουν σοβαρό θέμα μετακίνησης στις γιορτές.

Ίσως μάλιστα αυτό το πρόβλημα να μην αφορά μόνο νησιωτικές περιοχές, αλλά να αφορά και εκπαιδευτικούς από νησιά που έχουν βρεθεί στη στεριά πολύ μακριά από σπίτι τους και αν καταλαβαίνω καλά, δεν τους καλύπτει αυτή η διευκόλυνση. Που σιγά τη διευκόλυνση κιόλας, οι ώρες πρέπει να αναπληρωθούν. Δεν είπε κανένας για άγραφη άδεια.  Κι επειδή αυτό το έχω ζήσει (είπαμε όλα τα περίεργα σ' εμένα πέφτουν), με την απεργία της ΠΝΟ πρόπερσι το Πάσχα, τη διευκόλυνση της μιας μέρας μας την έβγαλαν από τη μύτη. Την άλλη μέρα, που δεν μας κάλυπτε η διευκόλυνση, πήγαμε στο σχολείο με τα αυτοκίνητα φορτωμένα κατευθείαν από το λιμάνι για να κάνουμε μάθημα τις 2 τελευταίες ώρες, μετά το ταξίδι.  Και οι καλοί "συνάδελφοι" μας περίμεναν με το ρολόι στο χέρι γιατί τους είχαμε αναστατώσει με την απουσία μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:42:29 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:46:14 μμ »
  Η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες όλοι είναι περισσσόυερο ή λιγότερο ξεσηκωμένοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί,και επειδή και  εγώ έχω κάνει σε καλό θεωρητικά νησί των Κυκλάδων όντως είναι ένα θέμα το καράβι. Αλλά η gia  έχει  ένα κάποιο δικιο που λέει ότι μεσολαβεί το Σ/Κ φέτος. Αν ήταν μεσοβδόμαδα θα το καταλάβαινα. Επίσης οι συνάδελφοι που υπηρετούν στα δυσπρόσιτα -και τώρα ξέρω ότι θα φανώ κακιά σε κάποιους- θα ξεσηκώνονταν αν τους έλεγε το κράτος "έρετε κάτι σας δινω μια-δυο μέρες για να φύγετε νωρίτερα, αλλά, αυτές οι δυο μέρες πριν και μλια μετά τις γιορτες δε θα μετρήσουν διπλές". Όλα δικά μας δηλαδή. Εγώ όταν ήμουν στις Κυκλάδες δεν έκαναν επί πασοκ αυτλες τις διευκολύνσεις και μια χαρά ήμουν πισω εγκαίρως. Δεν είχαμε ψυχή τότε. Και εμείς με την ψυχή στο στόμα προλάβαμε τοτε τα Χριστούγεννα. Οκ , όμως καλά κάνουν και σε σκε΄φτονται τώρα. Ίσως σωστό μέτρο για να φύγεις, όμως και για να επιστρέψεις. Σίγουρα με μια μέρα δεν τινάζεται το εκπαιδευτικό σύστημα στοβν αέρα, αλλά, κάποια πράγματα-όπως η μία μέρα της επιστροφής, είναι ίσως λίγο υπερβολική. Ας το παραδεχτούμε.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:55:35 μμ »
  Η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες όλοι είναι περισσσόυερο ή λιγότερο ξεσηκωμένοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί,και επειδή και  εγώ έχω κάνει σε καλό θεωρητικά νησί των Κυκλάδων όντως είναι ένα θέμα το καράβι. Αλλά η gia  έχει  ένα κάποιο δικιο που λέει ότι μεσολαβεί το Σ/Κ φέτος. Αν ήταν μεσοβδόμαδα θα το καταλάβαινα. Επίσης οι συνάδελφοι που υπηρετούν στα δυσπρόσιτα -και τώρα ξέρω ότι θα φανώ κακιά σε κάποιους- θα ξεσηκώνονταν αν τους έλεγε το κράτος "έρετε κάτι σας δινω μια-δυο μέρες για να φύγετε νωρίτερα, αλλά, αυτές οι δυο μέρες πριν και μλια μετά τις γιορτες δε θα μετρήσουν διπλές". Όλα δικά μας δηλαδή. Εγώ όταν ήμουν στις Κυκλάδες δεν έκαναν επί πασοκ αυτλες τις διευκολύνσεις και μια χαρά ήμουν πισω εγκαίρως. Δεν είχαμε ψυχή τότε. Και εμείς με την ψυχή στο στόμα προλάβαμε τοτε τα Χριστούγεννα. Οκ , όμως καλά κάνουν και σε σκε΄φτονται τώρα. Ίσως σωστό μέτρο για να φύγεις, όμως και για να επιστρέψεις. Σίγουρα με μια μέρα δεν τινάζεται το εκπαιδευτικό σύστημα στοβν αέρα, αλλά, κάποια πράγματα-όπως η μία μέρα της επιστροφής, είναι ίσως λίγο υπερβολική. Ας το παραδεχτούμε.

Το ότι κάτι δεν συνέβαινε παλαιότερα, δεν είναι λόγος για να μη συμβεί τώρα. Κι εντάξει, όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι μια ανώδυνη και ανέξοδη διευκόλυνση για μια κυβέρνηση που προσπαθεί ακόμα να κρατήσει το κοινό της από τον εκπαιδευτικό κλάδο που κάποτε ήταν μεγάλο. Αλλά μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας. Μας έχουν πείσει ότι επειδή έχουμε αργία αρκετές μέρες το χρόνο πρέπει διαρκώς να απολογούμαστε και να νιώθουμε άσχημα. Και έχουν πείσει και όποιους ταλαίπωρους δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα με άθλιες συνθήκες, ότι το πρόβλημά τους είμαστε εμείς. Η πραγματικότητα όμως δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχω στο περιβάλλον μου ανθρώπους με προσόντα ανάλογα ή ελαφρώς κατώτερα των εκπαιδευτικών, που έχουν αρκετά χρόνια υπηρεσίας στον σοβαρό ιδιωτικό τομέα (και δεν θα σχολιάσω τους αρκετά υψηλότερους μισθούς), και οι οποίοι έχουν αρκετές διευκολύνσεις σε άδειες με τις ημιαργίες, τα ρεπό και  τις λεγόμενες "γέφυρες" (ότι δηλαδή μπορείς να απουσιάσεις μια Δευτέρα π.χ. πριν από αργία της Τρίτης, αν στο προηγούμενο διάστημα αναπληρώσεις αυτό το 8ωρο με όποιον τρόπο κρίνεις εσύ, που μπορεί να είναι και κάτι γελοίο του στιλ για ένα μήνα κάθομαι ένα τέταρτο παραπάνω). Και καλά κάνουν οι άνθρωποι και έχουν αυτές τις διευκολύνσεις. Αντί όμως να κοιτάμε το καλύτερο, καθόμαστε όλοι να συγκρίνουμε τις μιζέριες μας.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:12:13 μμ »
 Συμφωνώ και το έγραψα κι εγώ ότι καλά κάνουν  και το σκέφτονται τώρα και ας μην το έκαναν παλιότερα. Μπορείς να το διαβάσεις. Αλλά προσωπικά-θα προτιμούσα οι διευκολύνσεις να δίνονται εκεί που χρειάζονται πραγματικά. Η μία μέρα μετά την επιστροφή για μένα είναι παραλογη. Θα προτιμούσα-και ίσως βγω εκτός θέματος-να δίνονται οι επιπλέον άδειες σε θέματα υγείας. ΠΧ μια συνάδελφος εσπασε το πόδι της μέσα στο σχολείο και την έχουν με τις πατερίτσες να δουλευει για όποιον έχει το Θεό του δηλαδή. Αντί να της πουν έλα τουλάχιστον στο γραφείο  για ένα μήνα εφόσον δε δικαιούσε πέραν των 15 ημερών άδεια, να κάθεσαι τουλάχιστον και να κάνεις κάτι εκεί. Δε θα ήταν πιο δίκαιο; Οκ κάποιοι θα πουν άλλο το ένα άλλο το άλλο, αλλά, κάποια θέματα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:18:17 μμ »
Προφανώς και οι άδειες για την ασθένεια, των αναπληρωτών ιδίως, είναι σκανδαλωδώς λίγες, αλλά αυτό είναι θέμα σοβαρής διεκδίκησης. Και δεν ξέρω πώς μπορείς να κάνεις σοβαρές διεκδικήσεις, όταν θεωρείς περιττή ή προκλητική μια ανώδυνη διευκόλυνση που δεν δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν....

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:25:25 μμ »
  Για να διεκδικήσεις κάτι σοβαρά πρέπει κιόλας να μην προκαλείς όταν δεν υπάρχει λόγος. Στη διευκόλυνση πριν τις γιορτές , οκ, μην κάνεις Χριστούγεννα στο δρόμο, στη διευκόλυνση μετά ,ναι κάποιοι θα πουν είναι προκλητικό και ίσως έχουν δίκιο. Γνώμη μου!!

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:28:23 μμ »
Μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες περιοχές νηπιαγωγεία και δημοτικά είναι συνήθως μονοθέσια. Εκεί τι θα γίνει; θα είναι 20 μέρες κλειστά όπως είπε και η gia; Και επαναλαμβάνω δε θα τιναχτεί το σύστημα στον αέρα αλλά είναι λίγο προκλητικό και υπερβολικό το μετά.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:37:48 μμ »
Μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες περιοχές νηπιαγωγεία και δημοτικά είναι συνήθως μονοθέσια. Εκεί τι θα γίνει; θα είναι 20 μέρες κλειστά όπως είπε και η gia; Και επαναλαμβάνω δε θα τιναχτεί το σύστημα στον αέρα αλλά είναι λίγο προκλητικό και υπερβολικό το μετά.
Κι εγώ για την υπερβολή και την προκλητικότητα μιλάω και απορώ που δεν γίνομαι κατανοητή και μερικοί αντιλαμβάνονται τα πράγματα όπως θέλουν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια Διευκόλυνσης Μετακίνησης Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 07:02:50 μμ »
Νομίζω ότι μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα, γιατί αν κάποιος έχει δικαίωμα να θεωρήσει αυτή την απόφαση προκλητική, δεν είναι όποιος εκπαιδευτικός δεν δικαιούται αυτή τη διευκόλυνση, αλλά ο πολίτης ο οποίος επηρεάζεται από αυτήν.

Οι κάτοικοι των απομακρυσμένων νησιωτικών περιοχών, στις οποίες αναφέρεται η απόφαση, ξέρουν από πρώτο χέρι τι σημαίνει θαλάσσια συγκοινωνία και μάλιστα χειμώνα, ξέρουν από πρώτο χέρι τι σημαίνει να είσαι μακριά και ξεχασμένος από όλους, να μην έχεις καθημερινή πρόσβαση σε αγαθά που είναι αυτονόητα για τους υπολοίπους, να μην έχεις γιατρούς, να μην έχεις εκπαιδευτικούς στην αρχή της χρονιάς για να λειτουργήσουν ομαλά τα σχολεία κλπ. Γι' αυτό και συνήθως, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, έχουν και κατανόηση προς όποιον ζει στις ίδιες συνθήκες. Το πρόβλημα των Φούρνων ή των Οινουσσών ή της Κιμώλου, δεν είναι το αν το νηπιαγωγείο θα μείνει 2 μέρες παραπάνω κλειστό τα Χριστούγεννα. Είναι ότι κάθε Σεπτέμβρη, δεν ξέρουν αν το σχολείο θα ανοίξει. Εμείς αντίθετα συζητάμε πιο πολύ με τη λογική του ανθρώπου που μένει σε πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές, όχι απαραίτητα αστικές,  όπου οι ρυθμοί δουλειάς είναι πιο εντατικοί, και που όντως για τον εργαζόμενο γονέα μία παραπάνω μέρα κλειστά σχολεία, ειδικά νηπιαγωγεία και δημοτικά, είναι μια αναστάτωση για τον οικογενειακό προγραμματισμό και γι' αυτό είναι πολύ πιθανό να φανεί σαν πρόκληση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.