*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735612 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1036 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:07:36 μμ »
Ενδιαφέρον αρκετά, γραπτός για όλους καλύτερα.και από εκεί και μετά θα βγουν τα μαχαίρια....
Η δική μου άποψη θα ήταν αυτή που μετράει τα πάντα και δίνει ελπίδα και πλεονέκτημα σε όλους
55 βάση από γραπτό
Μέχρι 10 Μαξ μόρια για προϋπηρεσία
1 μόρια για κάθε παιδί Μαξ τα 4
5 μόρια Μαξ από το βαθμό του πτυχιου
Μισό μόριο κάθε προφισενσι Μ αξ 3
2 μόρια κάθε μεταπτυχιακό Μαξ 4
4 μόρια το διδακτορικό  Μαξ 4
2 μόρια για άλλο πτυχίο Μαξ 2


Να σου πω την αλήθεια για μένα δεν θα έπρεπε να είναι πριμ, αλλά είναι λίγο άδικο αυτός που έχει 2 παιδιά να μην έχει μπονους και αυτός που έχει 3 να έχει.
Εάν ήταν στο χέρι μου θα έλεγα θέλω τους "300" που έγραψαν το μεγαλύτερο βαθμό και από εκεί και μετά θα μέτραγα όλα τα άλλα μόρια για την επιλογή μέρους.

 Αν τα 3 παιδιά είναι από μια τρίδυμη κύηση αντί να τα χει κάνει κανείς με τρεις διαφορετικές εγκυμοσύνες έξτρα μπόνους και διπλάσιο μισθό
!!!Μα τι λέτε ρε παιδιά μερικοι??
Έλεοςπια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:14 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1037 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:09:20 μμ »
επειδή γράφονται πολλά εδώ να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα.
α) Γραπτός διαγωνισμός δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για Φεβρουάριο. Δεν προλαβαίνουν. Υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες από την ετοιμασία της προκήρυξης , την έκδοσης της με την ύλη εξετάσεων, τον χρονικό διάστημα ανάμεσα στην ύλη και την διεξαγωγή για την προετοιμασία υποψηφίων αλλά κυρίως του ασεπ με όλες τι διαδικασίες του.Ας μην τρέφουμε ελπίδες. Ο σύριζα δεν προλαβαίνει για ασεπ ούτως η άλλως.
β) Κανένα μποκάρισμα απο δικηγόρους δεν μπορεί να γίνει ούτε απο ασφαλιστικά. Θυμάστε τα πρόσφατα ασφαλιστικά τι κατάληξη είχαν για τους αναπληρωτές. Για την αλλαγή του συστήματος αν γίνει, ας τρέξει όποιος θέλει να κάνει προσφυγές. Ξεδιορισμοί όπως καταλάβατε δεν γίνονται. Γράφουν πολλοί : θα γίνουν προσφυγές . ε, και? Θα γίνουν μετά του νυμφώνος.
γ) Όποιος περιμένει αποφάσεις δικαστηρίων για όλους τους ασεπ πλέον και έκανε τις προσφυγές από τον Μάρτιο του 2016 και μετά ξέρει από τώρα το αποτέλεσμα. ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. Καλ´ες πολύχρονες αναμονές στο ΣΤΕ με άλλες κυβερνήσεις. Θυμάστε οι διοριστέοι ασεπ πόσα χρόνια έκαναν να διοριστούν.
δ) Αυτή είναι η τελευταία σχολική χρονιά που υπάρχουν κάποιες ελπίδες, μάλλον ψευτοελπίδες να γίνουν διορισμοί. Ο επίδοξος μελλοντικός πρωθυπουργός έχει ήδη ξεκαθαρίσει τη θέση του ενώ δεν είναι κυβέρνηση.Φανταστείτε να γίνει. Aπό τους χρόνου το φθινόπωρο δεν θα ξανακάνουμε τέτοιες συζητήσεις
ε) Κάποιοι λένε οτι στην τελευταία αυτή χρονιά ψευτοελπίδων η ΔΟΕ  συμφωνεί για διορισμούς με μοναδικό κριτήριο το πτυχίο και την προϋπηρεσία και λέει  Καμία συζήτηση για μόρια και κριτήρια που αποδέχονται την ανεργία κάποιων έναντι άλλων και  οδηγούν σε απολύσεις. Συμφωνείται εσείς ? Θα υπάρξει άραγε κυβέρνηση μεχρι τι επόμενες δεκαετίες που θα το κάνει αυτό? Πιστεύετε και σεις το ή 35000 διορισμοί ή κανένας;Μήπως χάνεται χρόνος;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2018, 01:26:01 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1038 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:13:37 μμ »
Νεμι ένα φίλο είχες εδώ μέσα... Τον έχασες και αυτόν [;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1039 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:26:41 μμ »
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω φίλους και σίγουρα όχι γλείφοντας .. Τη γνώμη μου λέω, τα επιχειρήματα μου αναλύω. Και λυπάμαι πολύ όταν κάποιοι  όπως η xriana λίγες σελίδες πριν ή εσύ τώρα πετάτε μια κουβέντα γιατί δε σας συμφέρει αυτό που λέω ...Με ικανοποιεί και μόνο το γεγονός ότι τόσοι και τόσοι που κατα καιρούς μου έχουν απαντήσει, οι απαντήσεις τους γίνονται επί προσωπικού , ενώ επί της ουσίας δεν έχουν τίποτα να μου απαντήσουν . Αυτό ε'ιναι η παραδοχή τους έστω και εμμέσως για την ορθότητα των λόγων μου. Ειρωνείες όσες θέλετε.. Αν μπορείτε και επιχειρήματα κάποια στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:14 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1040 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:31:19 μμ »
επειδή γράφονται πολλά εδώ να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα.
α) Γραπτός διαγωνισμός δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για Φεβρουάριο. Δεν προλαβαίνουν. Υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες από την ετοιμασία της προκήρυξης , την έκδοσης της με την ύλη εξετάσεων, τον χρονικό διάστημα ανάμεσα στην ύλη και την διεξαγωγή για την προετοιμασία υποψηφίων αλλά κυρίως του ασεπ με όλες τι διαδικασίες του.Ας μην τρέφουμε ελπίδες. Ο σύριζα δεν προλαβαίνει για ασεπ ούτως η άλλως.
β) Κανένα μποκάρισμα απο δικηγόρους δεν μπορεί να γίνει ούτε απο ασφαλιστικά. Θυμάστε τα πρόσφατα ασφαλιστικά τι κατάληξη είχαν για τους αναπληρωτές. Για την αλλαγή του συστήματος αν γίνει, ας τρέξει όποιος θέλει να κάνει προσφυγές. Ξεδιορισμοί όπως καταλάβατε δεν γίνονται. Γράφουν πολλοί : θα γίνουν προσφυγές . ε, και? Θα γίνουν μετά του νυμφώνος.
γ) Όποιος περιμένει αποφάσεις δικαστηρίων για όλους τους ασεπ πλέον και έκανε τις προσφυγές από τον Μάρτιο του 2016 και μετά ξέρει από τώρα το αποτέλεσμα. ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. Καλ´ες πολύχρονες αναμονές στο ΣΤΕ με άλλες κυβερνήσεις. Θυμάστε οι διοριστέοι ασεπ πόσα χρόνια έκαναν να διοριστούν.
δ) Αυτή είναι η τελευταία σχολική χρονιά που υπάρχουν κάποιες ελπίδες, μάλλον ψευτοελπίδες να γίνουν διορισμοί. Ο επίδοξος μελλοντικός πρωθυπουργός έχει ήδη ξεκαθαρίσει τη θέση του ενώ δεν είναι κυβέρνηση.Φανταστείτε να γίνει. Aπό τους χρόνου το φθινόπωρο δεν θα ξανακάνουμε τέτοιες συζητήσεις
ε) Κάποιοι λένε οτι στην τελευταία αυτή χρονιά ψευτοελπίδων η ΔΟΕ  συμφωνεί για διορισμούς με μοναδικό κριτήριο το πτυχίο και την προϋπηρεσία και λέει  Καμία συζήτηση για μόρια και κριτήρια που αποδέχονται την ανεργία κάποιων έναντι άλλων και  οδηγούν σε απολύσεις. Συμφωνείται εσείς ? Θα υπάρξει άραγε κυβέρνηση μεχρι τι επόμενες δεκαετίες που θα το κάνει αυτό? Πιστεύεται και σεις το ή 35000 διορισμοί ή κανένας;Μήπως χάνεται χρόνος;



 Γιατί κ αυτό που λέει η ΔΟΕ -με την οποία δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση-να γίνει δεν θα μείνουν κάποιοι απ έξω, εφόσον όλοι αποκλείεται να διοριστούν?? Και αυτο τοποθέτηση δεν αποτελεί?? Άρα λες ότι η Δοε έχει άποψη ήδη... Και γιατί δεν την είπε στι 3 Αυγούστου που είχε συνάντηση με τον υπουργό?

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1041 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:34:42 μμ »
Την είπε. Και σαν απάντηση πήρε οτι αυτά που μας λέτε είναι πλαίσιο αρχών και όχι προτεινόμενο σύστημα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1042 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:35:38 μμ »
Δεν έχω ιδέα τι λες.. Ούτε θέλω να μάθω..
Εδώ μέσα 4 με 5 άτομα γράφετε και ένας προσπαθεί να τσακωθεί με τον άλλον.
Σπάνια γράφω, γιατί δεν έχει κανένα νόημα.
Για μένα είναι ένας ωραίος τρόπος για να υπολογίστουν τα μόρια  αν δεν σου αρέσει  γράψε ένα σεντόνι με αυτά που σου αρέσουν.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1043 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:48:34 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ να τσακωθώ με κανέναν. Και απόδειξη ότι σχολιάζω τα επιχειρήματα και τιυ ςλόγους των άλλων και σε καμία περίπτωση δεν απευθύνομαι επί προσωπικού όπως έκανες κι εσύ προ ολίγου. Δε γράφω σεντόνι με αυτά που μου αρέσουν , εκθέτω την άποψη μου και την υποστηρίζω με επιχειρήματα. Κάτι που κάνουν πολλοί λίγοι εδώ μέσα.. 4-5 όπως είπες κ εσύ. Οι υπόλοιποι προσπαθούν να τσακωθούν και να αποπροσανατολίσουν , αλλά αυτό είναι θέμα των διαχειριστών όχι δικό μου.-εσύ βέβαια προτείνεις και τη βαρύτητα των μορίων και όχι μόνο ποια μόρια κατα τη γνώμη σου πρέπει να ισχύουν.Κατά τα άλλα εγώ γράφω σεντόνια με ότι μου αρέσει. Και συμφωνώ μαζί σου να μετρήσουν κάποια μόρια. Αλλά μόρια λογικά κ όχι ποιος έχει γαλάζια μάτια αντί για μελιά...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1044 στις: Αύγουστος 10, 2018, 12:11:20 μμ »
Αν δεν θέλετε να γράψετε σχετικά με τον τίτλο του θέματος, μπορείτε να γράψετε σε άλλα θέματα.
Αν πιστεύετε ότι δεν θα γίνει νέο σύστημα ή ότι θα γίνει όταν και αν ή αν θεωρείτε ότι δεν πρέπει να γίνει νέο σύστημα, έχετε κάθε δικαίωμα.
Όμως έχουν δικαίωμα να το συζητούν όλα τα υπόλοιπα μέλη.
Έχουμε εκατοντάδες θέματα, μπορείτε να δημιουργήσετε και νέα.
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ σ' αυτό, γράψτε σε άλλα.

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1045 στις: Αύγουστος 10, 2018, 12:59:02 μμ »
Γεια σας συνάδερφοι, διαβάζω χρόνια το φόρουμ χωρίς να συμμετέχω ενεργά. Μεταφέρω όμως με μεγάλη επιφύλαξη ένα από τα σενάρια που ήδη υπάρχουν αυτό το διάστημα στο υπουργείο (η αίσθηση που μου δημιουργήθηκε είναι πως σε όποιο καταλήξουν, απλά θα το ανακοινώσουν). Στόχος τους είναι να δώσουν ελπίδες σε όλους (νέους, παλιούς, ασεπίτες και μη).
 Νέος γραπτός Ασεπ αρχές του 19 (ίσως Φεβρουάριο) για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων. Όσον αφορά τα κριτήρια: Βαθμολογία ασέπ (σε όσουν έχουν προϋπηρεσία άνω των 30 μηνών θα δοθεί η βάση αν το επιθυμούν, διαφορετικά μπορούν να ξαναδώσουν), βαθμός πτυχίου, προϋπηρεσία με πλαφόν, ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια (μάλλον και μοριοδότηση με βάση το έτος κτήσης πτυχίου).
Μοναδικός στόχος μου είναι η ενημέρωση και η τροφή για σκέψη, μην κατηγορηθώ για οτιδήποτε..

Δεδομένου ότι θα ανακοινώσει προσλήψεις για το 2019 , ναι πρέπει μέχρι Φεβρουάριο να έχει γίνει γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ  .    Ευχαριστημένους όλους δεν μπορούν να τους έχουν , οπότε...  Προετοιμάζουν εδώ και καιρό το κλίμα για γραπτό  διαγωνισμό ΑΣΕΠ .   Θα βάλουν και τίποτα έξτρα προσαυξήσεις για να πουν ότι αλλάξανε το προηγούμενο σύστημα που δεν εφαρμόστηκε ποτέ .   Προκήρυξη το Φθινόπωρο , διαγωνισμός αρχές 2019 και εκλογές πριν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.   :) 

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1046 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:28:11 μμ »
Αυτό που λες απο κάποια πηγή ή δική σου άποψη??? καλό ειναι όταν κάποιος λεέιε κατι να αναφέρει αν είναι δική του εκτίμηση ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1047 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:35:34 μμ »
συνάδελφοι ευτυχώς ή δυστυχώς δεν προλαβαίνει. Εδώ μέχρι τον Φεβρουάριο δεν ξέρω αν προλαβαίνει να πάρει φεκ το νέο σύστημα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1048 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:43:24 μμ »
συνάδελφοι ευτυχώς ή δυστυχώς δεν προλαβαίνει. Εδώ μέχρι τον Φεβρουάριο δεν ξέρω αν προλαβαίνει να πάρει φεκ το νέο σύστημα.
γραπτός δεν γίνεται έχουμε πληροφόρηση από συνδιακαλιστές πως πάει με μοριοδότηση αλλά ψάχνει να ειναι νομικά θεμελιωμένες προτάσεις από συλλόγους όλος ο χαμός θα γινει στο πόσο θα βαρυνουν τα κριτηρια...μετα τα μνημόνια, το Μακεδονικό και τις πυρκαγιές δεν θέλει να χάσει τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους του με τις προϋπηρεσίες...

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1049 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:50:49 μμ »
Φυσικά πληροφόρηση δεν έχω από πουθενά. Το να γίνει ΑΣΕΠ τον Φεβρουάριο μοιάζει εξωπραγματικό. Σου λέει πως κάπου τον Οκτώβρη θα αποφασίσουν για το σύστημα διορισμού. Φυσικά μπορεί να γίνει και λίγο αργότερα (το πιο πιθανό). Οι υποψήφιοι θα είναι σίγουρα παραπάνω από 100.000 μιας και οι αιτήσεις αναπληρωτών ήταν πάνω από 100.000 (όποιος γνωρίζει ακριβές νούμερο ας ενημερώσει) + το ότι θα κατέβουν και κάποιοι που δεν υποβάλλουν αίτηση αναπληρωτή μια και δεν έχουν καμιά ελπίδα πρόσληψης , άρα θέλει χρόνο μέχρι να ετοιμάσουν τον διαγωνισμό. Τέλος χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο γραπτού ΑΣΕΠ θεωρώ πως ο υπουργός το χρησιμοποιεί ως μοχλό πίεσης προς τις ΔΟΕ ΟΛΜΕ που δε θέλουν γραπτό ΑΣΕΠ ώστε να κάνουν κάποιο συμβιβασμό στο σύστημα διορισμού που δε μπορεί να είναι μόνο προϋπηρεσία. Φαντάζομαι το ίδιο σύστημα διορισμού με τη γενική θα έχει και η ειδική αγωγή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.