*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1738771 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2828 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 04:12:44 μμ »
Αν έχει υπάρξει συνεννόηση με το ΣτΕ από πριν, τότε η δικαστική οδός δε θα επιφέρει τίποτα απολύτως... Μόνη περίπτωση ο/οι δικηγόρος/οι που θα αναλάβουν τις προσφυγές να είναι τόσο τσακάλια, που να στριμώξουν με τη διατύπωση του δικογράφου και το ίδιο το ΣτΕ, ώστε να μην έχει άλλη επιλογή από το να κάνει δεκτές τις προσφυγές. Η πρόσφατη δικαστική εμπειρία, όσον αφορά στους αναπληρωτές, δεν αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας για κάτι τέτοιο.. Πάλι παραστάσεις τύπου Ξανθόπουλου θα έχουμε με "τα καημένα παιδιά που αδικούνται". Ισχύει στο μέγιστο βαθμό αυτό, αλλά όπως έχει αποδειχτεί πολλές φορές πλέον, δε φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Χρειάζονται ισχυρά νομικά επιχειρήματα, που προς το παρόν δεν έχουν καταστεί ικανοί οι δικηγόροι που έχουν αναλάβει τέτοιες υποθέσεις να τα βρουν. Και όχι, μια απλή επίκληση της 527 δε φτάνει. Την 527 το ΣτΕ την έβγαλε, άρα τη ξέρουν πολύ καλά. Αν ισχύει το ότι έχει πάρει την έγκριση του ΣτΕ το σύστημα, μια απλή επίκληση της 527 δε θα οδηγήσει πουθενά...

Ρε συναδελφοι ποια συνεννοηση με το ΣτΕ λετε. Ποιο ΣτΕ θα δωσει  εγκριση; Ενας δικαστης; πολλοι; Η ολομελεια (29 ατομα);; τι λετε;  Καμια συνεννοηση με ΣτΕ δ1ν υπαρχει σε τετοιο επιπεδο.
Το υπουργειο ρωταει και ερχετσι σε συνεννοηση με 2 . Πρωτον το νομικο του τμημα και δευτερον το ΝΣΚ. Θεωρω οτι αναφερει η asepoula ως ΣτΕ ειναι το ΝΣΚ και τιποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2829 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 04:25:43 μμ »
Το νομικό τμήμα νομίζω πως επιχειρεί να διερευνήσει τα όρια νομιμότητας με την βαρύτητα της προϋπηρεσίας σε ένα νέο νόμο, ερχόμενο σε συνεννόηση με το ΣτΕ είτε με ανεπίσημο ρωτώντας σχετικούς δικαστές είτε με επίσημο τρόπο εφόσον προβλέπεται θεσμικά. Αυτό γράφτηκε στα ΜΜΕ και ήταν λόγια ανώτερου στελέχους της ειδικής αγωγής σε μία περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2830 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 04:43:20 μμ »
Ταβάνι στη προϋπηρεσία και προσμέτρηση ολόκληρου του ΑΣΕΠ για τους επιτυχόντες. Ο νόμος 2525/97 προβλέπει σαφώς ότι από το 2003 και μετά οι διορισμοί εκπαιδευτικών άρα και οι προσλήψεις αναπληρωτών πρέπει να γίνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από  πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (άρθρο 2. του οικείου νόμου). Βέβαια, η βούληση του νομοθέτη ουδέποτε τηρήθηκε και όταν ο Φίλης κινήθηκε προς αυτή τη κατεύθυνση, κάποιοι τον ανάγκασαν να το πάρει πίσω μετά από ένα μήνα. Είναι οι ίδιοι που τώρα πιέζουν για μη προσμέτρηση του ΑΣΕΠ με τις ευλογίες κάποιων συνδικαλιστών που αυτοχρίζονται ως εκπρόσωποι του κόσμου της αναπλήρωσης. Τέρμα πια τα παιχνιδάκια εις βάρος συναδέλφων τους που αναδείχθηκαν ξανά και ξανά επιτυχόντες σε ένα σκληρό γραπτό διαγωνισμό και αναγκάστηκαν να πάρουν τη δικαστική οδό για να βρουν το δίκιο τους.
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος ildi531

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2831 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 04:58:12 μμ »
Ταβάνι στη προϋπηρεσία και προσμέτρηση ολόκληρου του ΑΣΕΠ για τους επιτυχόντες. Ο νόμος 2525/97 προβλέπει σαφώς ότι από το 2003 και μετά οι διορισμοί εκπαιδευτικών άρα και οι προσλήψεις αναπληρωτών πρέπει να γίνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από  πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (άρθρο 2. του οικείου νόμου). Βέβαια, η βούληση του νομοθέτη ουδέποτε τηρήθηκε και όταν ο Φίλης κινήθηκε προς αυτή τη κατεύθυνση, κάποιοι τον ανάγκασαν να το πάρει πίσω μετά από ένα μήνα. Είναι οι ίδιοι που τώρα πιέζουν για μη προσμέτρηση του ΑΣΕΠ με τις ευλογίες κάποιων συνδικαλιστών που αυτοχρίζονται ως εκπρόσωποι του κόσμου της αναπλήρωσης. Τέρμα πια τα παιχνιδάκια εις βάρος συναδέλφων τους που αναδείχθηκαν ξανά και ξανά επιτυχόντες σε ένα σκληρό γραπτό διαγωνισμό και αναγκάστηκαν να πάρουν τη δικαστική οδό για να βρουν το δίκιο τους.
Ακριβώς!Τα είπες όλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2832 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:00:36 μμ »
Με την προυπυρεσια απο ιδιωτικα σχολεια και φροντιστηρια τι ισχυει? Σε ποια περιπτωση μοριοδοτειται και μπορει κανεις να παρει μορια για τον πινακα αναπληρωτων-μονιμων?

Αποσυνδεδεμένος ildi531

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2833 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:07:05 μμ »
Μην ψαρώνετε! "Συνάδελφοι" με περίεργο ρόλο προσπαθούν να μας πείσουν ότι πρέπει να παρακαλάμε για διατήρηση του συστήματος.Οχι! Οι νέοι πίνακες πρέπει να έχουν στις πρώτες θέσεις τους επιτυχόντες.Με τους ισχυοντες πίνακες δεν πρόκειται να δουλεύουμε σε 2 χρόνια.Θα δουλευουν μόνο οι ιδιωτικοί και οι ραγδαία αυξανόμενοι ειδικών κατηγοριών...

Αποσυνδεδεμένος ildi531

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2834 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:11:28 μμ »
Απορία:Με ταβάνι προϋπηρεσίας στα 84 και χωρίς μόρια ΑΣΕΠ δε θα έχουμε ένα... συνωστισμό ατόμων στα 84 μόρια; Είναι παρά πολλά τα άτομα με προϋπηρεσία 84+(είτε ιδιωτική είτε δημόσια-άλλο θέμα αυτό τεράστιο...). Πόσο μπορεί να ξεκαθαρίσει η κατάταξη με κοινωνικά ή ακαδημαϊκά κριτήρια; Νομίζω ελάχιστα... Πάρα πολλοί θα εξακολουθούν να ισοβαθμούν...Μόνο τα μόρια του ΑΣΕΠ θα ξεκαθάριζαν τον πίνακα θεωρώ...
Και όπως έχω ξαναγράψει θεωρώ πως αυτό είναι ένα επιχείρημα υπέρ της προσμέτρησης ΑΣΕΠ έχοντας ως δεδομένο το ταβάνι στην προυπηρεσία(το οποίο-ξαναλέω-το βρίσκω θετικό).

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2835 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:46:55 μμ »
Εγώ θα ήθελα να θέσω το ζήτημα από μια άλλη του πλευρά. έχω πιάσει το ταβάνι από πέρυσι των 84 μηνών, έχω ένα μεταπτυχιακό και ένα πιστοποιητικό στους υπολογιστές και είμαι στη θέση 100 του πίνακα της αγγλικής με μόρια που έχω αποκτήσει με τη αξία μου (με χαμένο διορισμό το 2008 για 0,4 - έχω προσφύγει και εγώ σε δικηγόρο). ωστόσο, δεν είμαι παντρεμένος, δεν έχω κάποια άλλη ξένη γλώσσα και δεν υπάγομαι σε κάποια ειδική κατηγορία  οπότε από το 100 με το νέο σύστημα θα πάω στο 500/1000 επειδή δεν είμαι παντρεμένος; αυτό είναι δίκαιο σύστημα; γνωρίζω ότι δεν μπορούν ικανοποιηθούν όλοι μας αλλά το να με περάσουν άνθρωποι που πάτωσαν στους διαγωνισμούς αλλά έχουν παιδιά (και πολύ καλά φυσικά και τα έχουν) με ξεπερνάει. δηλαδή, από του χρόνου από πρώτη φάση θα πρέπει να προετοιμαστώ να φεύγω δεύτερη ή τρίτη φάση επειδή  είμαι άγαμος. καταπληκτικό το νέο σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2836 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:54:30 μμ »
Εγώ θα ήθελα να θέσω το ζήτημα από μια άλλη του πλευρά. έχω πιάσει το ταβάνι από πέρυσι των 84 μηνών, έχω ένα μεταπτυχιακό και ένα πιστοποιητικό στους υπολογιστές και είμαι στη θέση 100 του πίνακα της αγγλικής με μόρια που έχω αποκτήσει με τη αξία μου (με χαμένο διορισμό το 2008 για 0,4 - έχω προσφύγει και εγώ σε δικηγόρο). ωστόσο, δεν είμαι παντρεμένος, δεν έχω κάποια άλλη ξένη γλώσσα και δεν υπάγομαι σε κάποια ειδική κατηγορία  οπότε από το 100 με το νέο σύστημα θα πάω στο 500/1000 επειδή δεν είμαι παντρεμένος; αυτό είναι δίκαιο σύστημα; γνωρίζω ότι δεν μπορούν ικανοποιηθούν όλοι μας αλλά το να με περάσουν άνθρωποι που πάτωσαν στους διαγωνισμούς αλλά έχουν παιδιά (και πολύ καλά φυσικά και τα έχουν) με ξεπερνάει. δηλαδή, από του χρόνου από πρώτη φάση θα πρέπει να προετοιμαστώ να φεύγω δεύτερη ή τρίτη φάση επειδή  είμαι άγαμος. καταπληκτικό το νέο σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


AΝ θες να διαμαρτυρηθεις πηγαινε στο ΑΣΕΠ να τους υποδείξεις πως θα κανουν σωστα τη δουλεια τους. Αυτο που εσυ θεωρεις αδικο ισχυει σε ολες τις προκηρύξεις του δημοσιου. Γιατι δε διαμαρτυρεσαι και για εκεινα? Εγω μαζι σου δικαιο αδικο δεν εχει σημασια. Αλλα οχι να το θεωρουμε αδικο μονο οταν περιλαμβανει και την δικη μας περιπτωση

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2018, 06:10:06 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2837 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 05:56:23 μμ »
Ταβάνι στη προϋπηρεσία και προσμέτρηση ολόκληρου του ΑΣΕΠ για τους επιτυχόντες. Ο νόμος 2525/97 προβλέπει σαφώς ότι από το 2003 και μετά οι διορισμοί εκπαιδευτικών άρα και οι προσλήψεις αναπληρωτών πρέπει να γίνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από  πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (άρθρο 2. του οικείου νόμου). Βέβαια, η βούληση του νομοθέτη ουδέποτε τηρήθηκε και όταν ο Φίλης κινήθηκε προς αυτή τη κατεύθυνση, κάποιοι τον ανάγκασαν να το πάρει πίσω μετά από ένα μήνα. Είναι οι ίδιοι που τώρα πιέζουν για μη προσμέτρηση του ΑΣΕΠ με τις ευλογίες κάποιων συνδικαλιστών που αυτοχρίζονται ως εκπρόσωποι του κόσμου της αναπλήρωσης. Τέρμα πια τα παιχνιδάκια εις βάρος συναδέλφων τους που αναδείχθηκαν ξανά και ξανά επιτυχόντες σε ένα σκληρό γραπτό διαγωνισμό και αναγκάστηκαν να πάρουν τη δικαστική οδό για να βρουν το δίκιο τους.
Έχεις δίκιο. Έτσι γίνανε τα πράγματα. Το υπουργείο ωστόσο άγεται και φέρεται...και η ευθύνη για αυτό πέφτει αποκλειστικά πάνω του. Είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν όσοι απλώς θέλουν να ικανοποιούν τους πάντες μάλιστα στρεφόμενοι κατά των ίδιων των νόμων της πολιτείας! Σε ποιο άλλο κράτος..σοβαρό..γίνονται αυτά;

Φωνάζεις; Χτυπάς χέρια στο τραπέζι; Εκστομίζεις ύβρεις; Καβαλάς κάγκελα; Ιδού τα αξιοκρατικά κριτήρια επιλογής δημοσίων υπαλλήλων! Επιλέγεις και φέρεσαι αναλόγως...

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2838 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 06:01:07 μμ »
Εγώ θα ήθελα να θέσω το ζήτημα από μια άλλη του πλευρά. έχω πιάσει το ταβάνι από πέρυσι των 84 μηνών, έχω ένα μεταπτυχιακό και ένα πιστοποιητικό στους υπολογιστές και είμαι στη θέση 100 του πίνακα της αγγλικής με μόρια που έχω αποκτήσει με τη αξία μου (με χαμένο διορισμό το 2008 για 0,4 - έχω προσφύγει και εγώ σε δικηγόρο). ωστόσο, δεν είμαι παντρεμένος, δεν έχω κάποια άλλη ξένη γλώσσα και δεν υπάγομαι σε κάποια ειδική κατηγορία  οπότε από το 100 με το νέο σύστημα θα πάω στο 500/1000 επειδή δεν είμαι παντρεμένος; αυτό είναι δίκαιο σύστημα; γνωρίζω ότι δεν μπορούν ικανοποιηθούν όλοι μας αλλά το να με περάσουν άνθρωποι που πάτωσαν στους διαγωνισμούς αλλά έχουν παιδιά (και πολύ καλά φυσικά και τα έχουν) με ξεπερνάει. δηλαδή, από του χρόνου από πρώτη φάση θα πρέπει να προετοιμαστώ να φεύγω δεύτερη ή τρίτη φάση επειδή  είμαι άγαμος. καταπληκτικό το νέο σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/10859636.pdf
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2839 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 06:05:06 μμ »
Έχεις δίκιο. Έτσι γίνανε τα πράγματα. Το υπουργείο ωστόσο άγεται και φέρεται...και η ευθύνη για αυτό πέφτει αποκλειστικά πάνω του. Είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν όσοι απλώς θέλουν να ικανοποιούν τους πάντες μάλιστα στρεφόμενοι κατά των ίδιων των νόμων της πολιτείας! Σε ποιο άλλο κράτος..σοβαρό..γίνονται αυτά;

Φωνάζεις; Χτυπάς χέρια στο τραπέζι; Εκστομίζεις ύβρεις; Καβαλάς κάγκελα; Ιδού τα αξιοκρατικά κριτήρια επιλογής δημοσίων υπαλλήλων! Επιλέγεις και φέρεσαι αναλόγως...


Μια χαρα ισχυουν τα αξιοκρατικα κριτηρια επιλογης δημοσιων υπαλληλων ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ και ειναι γνωστα ποια κριτηρια ειναι αυτα. Μονο στον εκπαιδευτικο κλαδο δυσκολευονται να τα αποδεχτουν καθως το 99% αγεται και φερεται αναλογα με το προσωπικο συμφερον.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2018, 06:13:53 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2840 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 06:07:43 μμ »
   Ποτε θα ανακοινωθει?

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2841 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 06:26:09 μμ »
Πότε θα ανακοινωθεί?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2018, 06:34:17 μμ από trofh_gia_skepsh »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.