*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737046 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3262 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 05:54:25 μμ »
Το ωραίο θα ήταν να πάει κάποιος με επιτυχία στον ΑΣΕΠ σε ιδιωτικό σχολείο και να τους πει "Γεια σας, θέλω να με προσλάβετε γιατί είμαι σπουδαίος, έγραψα στον ΑΣΕΠ βαθμό 75", εκεί να δεις γέλια, θα γελάνε και οι πέτρες ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3263 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 05:55:30 μμ »
Συνάδελφε , πάρα πολλοι "παλιοί" , μεταξύ αυτών κι εγώ, έχουμε δώσει ΑΣΕΠ, και με τα μόρια που παίρναμε ,δουλέψαμε αρχικα ως ωρομισθιοι, και μετα για πολλα χρόνια ως αναπληρωτες, και ναι, κανοντας τραβηγμένες δηλωσεις ,και ναι, πηγαινοντας πολυ μακρια...
οι νεοι , ειδικα οι γονοι δημοσιων υπαλληλων , παιδια εκπαιδευτικων ,αναπληρωτες που δηλωνουν περιοχες εξω απ το σπιτι τους, σχεδον ολοι ,εχουν κανει μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες κλπ,κλπ...
ως νεος , προσωπικα δεν θυμαμαι, να μου παραχωρησε κανενας παλιος τη σειρα του...
και καλα εκανε δηλαδη...
οι νεοι θα επρεπε να περιμενουν τη σειρα τους...
το ταβανι στην προυπηρεσια , θα μας αφανισει όλους, ακόμα και τους νεους σε πολυ λιγα χρονια...
και λεφτα για μεταπτυχιακα δεν εχουμε ολοι...
εγω απο τον μισθο μου ζω και πληρωνω τις αναγκες μου...
κι εγω εγραψα στα παιδαγωγικα 80 /100 , αναθεμα κι αν μου φανηκε κατι χρησιμο στη πραγματικη ταξη...
εξιδανικευμενες  αμπελοφιλοφιλοσοφιες  που δεν εφαρμοζονται στην πραγματικοτητα....
Δηλ. η αξιοσύνη πρέπει, κατά τη γνώμη σου, να περιμένει τη σειρά της;

Συνάδελφε, και που πήγες μακριά, κάνοντας τραβηγμένες δηλώσεις, επιλογή σου ήταν! Και που δεν έκανες μεταπτυχιακό, πάλι επιλογή σου ήταν! Και που δεν βρίσκεις κανένα νόημα στα παιδαγωγικά μαθήματα, οπτική σου είναι! Η προυπηρεσία, όμως, επειδή δεν είναι πάντοτε ξεκάθαρος ο τρόπος που αποκτήθηκε, δεν νοείται να μην έχει πλαφόν! Συν ότι όλοι πληρώνουμε τις ανάγκες μας από τον μισθό μας και ποτέ κανένας δεν μας έκανε καμία χάρη/παραχώρηση!
Τώρα, από πού προκύπτει πως οι νέοι θα πρέπει να περιμένουν τη σειρά τους, μέχρι να μονιμοποιηθείτε εσείς οι παλαιοί, αυτό δεν το καταλαβαίνω!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3264 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 06:14:51 μμ »
lilium1987   ένας νέος με μόνο μεταπτυχιακό δεν θα μπει ποτέ στο παιχνίδι. Αν έχει και τα υπόλοιπα, τα μέγιστα ακαδημαικά  όμως θα του εξασφαλίζουν τα ελάχιστα μόρια για την κλήση του ως αναπληρωτής. Να πως μπαίνει. Και αν τον καλέσουν μία φορά σε κάποια χρόνια θα είναι πρώτος στον πίνακα.

Επιπρόσθετα με τη βοήθεια οροφής και όχι μορίων ασεπ. Αυτά τα 3 βοηθούν τους νέους να μπουν.

είναι σχετικό το αν τον καλέοσυν μία φορά ότι μετά θα καλείται συνεχως. Πολύ απλά οι αναπληρωτές μπορεί να μειωθούν και να μην ξανακαλέσουν τόσους όσους χρειάζεται για να ξαναδουλέψει ο "νεος".

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3265 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 06:29:38 μμ »
σου έγγραψα τη λογική. Το τι θα γίνει στην πράξη είναι άλλο θέμα. By the way , η επομένη χρονιά θα είναι η τελευταία με τόσες κλήσεις αναπληρωτών  .
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3266 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 06:59:03 μμ »
Προσωπικά αμφιβάλλω και για την επoμενη.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3267 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:00:21 μμ »
Το ωραίο θα ήταν να πάει κάποιος με επιτυχία στον ΑΣΕΠ σε ιδιωτικό σχολείο και να τους πει "Γεια σας, θέλω να με προσλάβετε γιατί είμαι σπουδαίος, έγραψα στον ΑΣΕΠ βαθμό 75", εκεί να δεις γέλια, θα γελάνε και οι πέτρες ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ε, ναι πως να το.κανουμε, αυτος με το 75 ειναι κατα πολυ σπουδαιοτερος απο αυτον με το 53!!! Επισης, (αναφερομαι σε προηγουμενο σου μηνυμα )οταν πηγες να δωσεις ΑΣΕΠ σημαινει οτι ειχες γνωση του οτι η βαση ηταν 55 και αποδεχτηκες το οτι απο.κει κ πανω θεωρεισαι επιτυχων , απο κει κατω αποτυχων. Εαν το θεωρουσες το.55 αυθαιρετο και.αδικο και τον ιδιωτικο τομεα μια χαρα δικαιο τι.δουλεια ειχες να δωσεις ΑΣΕΠ?
Ειναι.σαν να βγαινουν τα αποτελεσματα απο.τις προαγωγικες στο.σχολειο,.η.βαση ειναι 10 , ο.μαθητης κοπηκε με  9' και.γυρναει.κ.λεει "α , και.γιατι.να θεωρειται.οτι κοπηκα" ποιος αποφασισε οτι η βαση ειναι 10 κ.το αριστα 20? Εχω λεω οτι η βαση ειναι.5 κ.το αρΙστα 10, γιατι ετσι μ αρεσει , αρα ειμαι αριστουχος κ.οχι αποτυχων!
Να σου πω επισης οτι η πολυτιμη οπως.λες εμπειρια στην ταξη χαριστηκε σε πολλους  που οι.μπαμπαδες , οι θειοι., οι.κουμπαροι τους ηταν διεθυντες εκπ/σης κλπ κλπ και.οι οποιοι ανικανοι.ηταν κ.ανικανοι παρεμειναν

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3268 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:18:41 μμ »
Όσοι ψήνεται το ταβάνι στην προϋπηρεσία να ετοιμάζεστε και για ταβάνι στη μισθολογική εξέλιξη από την προϋπηρεσία. Μέχρι 3 Μ.Κ το πολύ (650 Ευρώ). Αυτά για τους νέους και όσους κόπτονται για τους νέους. ΄Βάζω τα χεράκια και βγάζω τα ματάκια.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3269 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:21:39 μμ »
Ε, ναι πως να το.κανουμε, αυτος με το 75 ειναι κατα πολυ σπουδαιοτερος απο αυτον με το 53!!! Επισης, (αναφερομαι σε προηγουμενο σου μηνυμα )οταν πηγες να δωσεις ΑΣΕΠ σημαινει οτι ειχες γνωση του οτι η βαση ηταν 55 και αποδεχτηκες το οτι απο.κει κ πανω θεωρεισαι επιτυχων , απο κει κατω αποτυχων. Εαν το θεωρουσες το.55 αυθαιρετο και.αδικο και τον ιδιωτικο τομεα μια χαρα δικαιο τι.δουλεια ειχες να δωσεις ΑΣΕΠ?
Ειναι.σαν να βγαινουν τα αποτελεσματα απο.τις προαγωγικες στο.σχολειο,.η.βαση ειναι 10 , ο.μαθητης κοπηκε με  9' και.γυρναει.κ.λεει "α , και.γιατι.να θεωρειται.οτι κοπηκα" ποιος αποφασισε οτι η βαση ειναι 10 κ.το αριστα 20? Εχω λεω οτι η βαση ειναι.5 κ.το αρΙστα 10, γιατι ετσι μ αρεσει , αρα ειμαι αριστουχος κ.οχι αποτυχων!
Να σου πω επισης οτι η πολυτιμη οπως.λες εμπειρια στην ταξη χαριστηκε σε πολλους  που οι.μπαμπαδες , οι θειοι., οι.κουμπαροι τους ηταν διεθυντες εκπ/σης κλπ κλπ και.οι οποιοι ανικανοι.ηταν κ.ανικανοι παρεμειναν


Θα γελάνε και οι πέτρες, και αν τους πεις κιόλας ότι έγραψες 75 στον ΑΣΕΠ του 2006 εκεί να δεις τι έχει να γίνει. ;D ;D ;D ;D ;D . Πρώτο μισθό 2000 ευρώ. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D .

Μη γελοιοποιείστε άδικα. Ήθελαν ένα  τρόπο για να εφαρμόσουν το διαίρει και βασίλευε. Βρήκαν τον γραπτό του ΑΣΕΠ. Σαν την εμπείρία δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Δε μπορεί σε καμιά περίπτωση το ψωρό 75 που έγραψε κάποιος να συναγωνιστεί τους 90+ μήνες που έχω εμπειρία σε δημοτικά, γυμνάσια , λύκεια. Είναι πολύ λίγος/λίγη για να συγκριθούμε. Απλά τα πράγματα και δεν είχα ούτε θείους ούτε μπαμπάδες ούτε κουμπάρους. Με την αξία μου!!! 8)




Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3270 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:25:01 μμ »
σου έγγραψα τη λογική. Το τι θα γίνει στην πράξη είναι άλλο θέμα. By the way , η επομένη χρονιά θα είναι η τελευταία με τόσες κλήσεις αναπληρωτών  .
Μπορείς να μας το αιτιολογήσεις αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3271 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:35:24 μμ »

Θα γελάνε και οι πέτρες, και αν τους πεις κιόλας ότι έγραψες 75 στον ΑΣΕΠ του 2006 εκεί να δεις τι έχει να γίνει. ;D ;D ;D ;D ;D . Πρώτο μισθό 2000 ευρώ. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D .

Μη γελοιοποιείστε άδικα. Ήθελαν ένα  τρόπο για να εφαρμόσουν το διαίρει και βασίλευε. Βρήκαν τον γραπτό του ΑΣΕΠ. Σαν την εμπείρία δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Δε μπορεί σε καμιά περίπτωση το ψωρό 75 που έγραψε κάποιος να συναγωνιστεί τους 90+ μήνες που έχω εμπειρία σε δημοτικά, γυμνάσια , λύκεια. Είναι πολύ λίγος/λίγη για να συγκριθούμε. Απλά τα πράγματα και δεν είχα ούτε θείους ούτε μπαμπάδες ούτε κουμπάρους. Με την αξία μου!!! 8)
Δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύεις εσύ τι είναι ανώτερο. Ο ψωρο ΑΣΕΠ ή η ψωρο προϋπηρεσία. Θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν οι νόμοι. Αν και κατά πόσο εφαρμόζονται. Βλέπε τον 2525/ 1997 που κατακρεουργήθηκε και τον 3848/2010 που δεν εφαρμόστηκε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3272 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:39:54 μμ »

Θα γελάνε και οι πέτρες, και αν τους πεις κιόλας ότι έγραψες 75 στον ΑΣΕΠ του 2006 εκεί να δεις τι έχει να γίνει. ;D ;D ;D ;D ;D . Πρώτο μισθό 2000 ευρώ. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D .

Μη γελοιοποιείστε άδικα. Ήθελαν ένα  τρόπο για να εφαρμόσουν το διαίρει και βασίλευε. Βρήκαν τον γραπτό του ΑΣΕΠ. Σαν την εμπείρία δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Δε μπορεί σε καμιά περίπτωση το ψωρό 75 που έγραψε κάποιος να συναγωνιστεί τους 90+ μήνες που έχω εμπειρία σε δημοτικά, γυμνάσια , λύκεια. Είναι πολύ λίγος/λίγη για να συγκριθούμε. Απλά τα πράγματα και δεν είχα ούτε θείους ούτε μπαμπάδες ούτε κουμπάρους. Με την αξία μου!!! 8)
Και πώς εξηγείς, συνάδελφε, το ότι εσύ με την εμπειρία των 90 (!) μηνών (που σαν αυτή δεν υπάρχει κι ούτε θα υπάρξει), δεν κατάφερες να πιάσεις ούτε τη βάση, δηλ. το 55, σ'ένα γραπτό ΑΣΕΠ, αλλά έμεινες στο 53;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3273 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 07:44:34 μμ »
Όσοι ψήνεται το ταβάνι στην προϋπηρεσία να ετοιμάζεστε και για ταβάνι στη μισθολογική εξέλιξη από την προϋπηρεσία. Μέχρι 3 Μ.Κ το πολύ (650 Ευρώ). Αυτά για τους νέους και όσους κόπτονται για τους νέους. ΄Βάζω τα χεράκια και βγάζω τα ματάκια.
Λες να περασουν κι εκει οι 84 μηνες? Δεν ειναι και εντελως παραλογο, μαζι με το ταβανι βεβαια..

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3274 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 08:01:46 μμ »
Το ωραίο θα ήταν να πάει κάποιος με επιτυχία στον ΑΣΕΠ σε ιδιωτικό σχολείο και να τους πει "Γεια σας, θέλω να με προσλάβετε γιατί είμαι σπουδαίος, έγραψα στον ΑΣΕΠ βαθμό 75", εκεί να δεις γέλια, θα γελάνε και οι πέτρες ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


 Ενώ θα έπρεπε να που  τι για να μην γελάσουν??? "πατώνω στους γραπτούς διαγωνισμούς αλλά είμαι καλύτερος από αυτούς που γράφουν;;;;" Άρα να μην περναει ιατρική αυτός που γράφει 19++ για να μη γελανε οι καθηγητές πανεπιστημίου ... γιατί κι αυτή τη βάση το υπουργείο τη βάζει μιας και μίλησες για αυθαίρετες βάσεις του υπουργείου σε προηγουμενο μνμ σου

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3275 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 08:07:26 μμ »
Και πώς εξηγείς, συνάδελφε, το ότι εσύ με την εμπειρία των 90 (!) μηνών (που σαν αυτή δεν υπάρχει κι ούτε θα υπάρξει), δεν κατάφερες να πιάσεις ούτε τη βάση, δηλ. το 55, σ'ένα γραπτό ΑΣΕΠ, αλλά έμεινες στο 53;


Ελπίζω αυτή η ερώτηση να σου ξέφυγε... Όταν έδωσα ΑΣΕΠ είχα δεν είχα 3-4 μήνες προυπηρεσία. Είπαμε το 2008....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 504
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.