*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736645 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4172 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 10:22:23 πμ »
Καλημέρα σας . Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που για μένα είναι πολύ σημαντικό . Ποιοι είστε εσείς που συνομιλείτε με το υπουργείο ; Τι ειδικότητα είστε ; Πως μπαίνετε μέσα και με ποια ιδιότητα . Δεν θα πρέπει να υπάρχει μια διαφάνεια βρε παιδιά . Εγώ τουλάχιστον θα ήθελα να ξέρω ονόματα και επίθετα !!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:27 »

Αποσυνδεδεμένος CRISS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4173 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 10:36:10 πμ »
Καλημέρα
Είναι απαράδεκτο να γίνεται έστω και αναφορά στο αν θα μετρήσουν διπλα τα μόρια των δισπροσιτων σε διορισμο.
Φυσικά και ΟΧΙ .

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4174 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:31:52 πμ »
Στην πρόταση το μέγιστο των μορίων είναι το 100. Η προϋπηρεσία δίνει 50. Τα άλλα 50 τα παίρνεις από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ή από τα ακαδημαϊκά (40) + τα κοινωνικά (10).


Το θέμα είναι οτι θα πρέπει ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ να δίνει συνολικά περισσότερα μόρια απο την προϋπηρεσία με βάση τις δικαστικές αποφάσεις. Και με αυτό το σύστημα, που δίνει 50% μόνο σε προϋπηρεσία και το υπόλοιπο 50% σε οοοολα τα υπόλοιπα ΑΣΕΠ, ακαδημαϊκά, κοινωνικά κτλ αυτό δεν γίνεται. Θα πρέπει να ισχύσει το ακριβώς αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4175 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:34:55 πμ »
Καλημέρα σας . Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που για μένα είναι πολύ σημαντικό . Ποιοι είστε εσείς που συνομιλείτε με το υπουργείο ; Τι ειδικότητα είστε ; Πως μπαίνετε μέσα και με ποια ιδιότητα . Δεν θα πρέπει να υπάρχει μια διαφάνεια βρε παιδιά . Εγώ τουλάχιστον θα ήθελα να ξέρω ονόματα και επίθετα !!

Και εγώ αυτό διερωτώμαι... Κάποιοι αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς...Γι αυτό βλέπω να γίνεται της προσφυγής μόλις ανακοινωθεί το σύστημα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:27 »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4176 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:35:52 πμ »
Καλημέρα
Είναι απαράδεκτο να γίνεται έστω και αναφορά στο αν θα μετρήσουν διπλα τα μόρια των δισπροσιτων σε διορισμο.
Φυσικά και ΟΧΙ .
Μακάρι να μετρήσουν. Η πιο εύκολη προσφυγή θα 'ναι.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4177 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:45:06 πμ »
Και εγώ αυτό διερωτώμαι... Κάποιοι αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς...Γι αυτό βλέπω να γίνεται της προσφυγής μόλις ανακοινωθεί το σύστημα
Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα: στο Παιδείας δεν λειτουργεί το κράτος, αλλά το παρακράτος. Όποιος έχει γνωριμίες στο Υπουργείο, λύνει και δένει. Γι αυτό δεν αρέσουν οι δικαστικές αποφάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4178 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 12:14:05 μμ »
Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα: στο Παιδείας δεν λειτουργεί το κράτος, αλλά το παρακράτος. Όποιος έχει γνωριμίες στο Υπουργείο, λύνει και δένει. Γι αυτό δεν αρέσουν οι δικαστικές αποφάσεις!!!
Υπάρχει όμως και το δικαστικό παρακράτος. Τα  "δικά σας" άπλυτα δεν τα βγάζεις στη φορα. Όχι όπως μας συμφέρει. Αφού το έφτασες εκεί θα τα πούμε όλα. Έτσι δεν είναι φίλε μου δικηγορε?

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4179 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 12:21:34 μμ »
Mε 71,7 καθαρό γραπτό ΑΣΕΠ και 80 μήνες προϋπηρεσία, θα περνάει το troktiko κάποιον με 120 μήνες προϋπηρεσία. Σύμφωνα με τα τωρινά του/της asepoula. Οι αποφάσεις είναι πολιτικές και οι γνωστοί άγνωστοι που εξυπηρετεί το κυβερνών κόμμα θα τα θέλουν όλα δικά τους έστω και πραξικοπηματικά. Άρα δεν θα μείνει καμία πρόταση ούτε όπως αφήνεται να εννοηθεί αυτή τη στιγμή. Το πιο πιθανό, μην πω σίγουρο πλέον είναι η λευκή πετσέτα. Γιατί να συγκρουστεί αυτό το κυβερνών κόμμα με τους δασκάλους, τους ασεπίτες, τους νέους για χάρη των ιδιωτικών ή των συνδικαλιστών. Θα επιστρέψει το πρόβλημα σε αυτούς που βασικά το δημιούργησαν, στα παλαιά κραταιά κόμματα.

Προσέξτε και αυτό που λέει έμμεσα πλην σαφώς o/η asepoula. Όλα θα γίνουν (αν γίνουν) την τελευταία στιγμή (συνήθης τακτική από αυτή την κυβέρνηση) και το ΣτΕ τότε θα πρέπει (δυστυχώς) να αποφασίσει πως για το δημόσιο συμφέρον δηλαδή την ομαλή λειτουργία των σχολείων, κάνει αποδεκτό το νέο σύστημα αλλά με την προϋπόθεση πως θα πρέπει στην επόμενη χρονιά να αλλάξει σε κάποια ή πολλά σημεία. Τέλος πάντων δεν θα φτάσουμε μέχρι εκεί αλλά όλοι γνωρίζουμε πως δουλεύει το νομοθετικό και το δικαστικό σύστημα. Το ένα καταπατάει το σύνταγμα και το άλλο αργεί να βγάλει αποφάσεις. Με λίγα λόγια αυτοί εδώ λένε: θα βρω εγώ τρόπο και ψάξε να βρεις εσύ μετά το δίκαιό σου!
δεν το καταλαβαίνω αυτό ακριβώς. Δλδ πόσο θα ισχύει ο ΑΣΕΠ?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4180 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 12:30:10 μμ »
Καλημέρα
Είναι απαράδεκτο να γίνεται έστω και αναφορά στο αν θα μετρήσουν διπλα τα μόρια των δισπροσιτων σε διορισμο.
Φυσικά και ΟΧΙ .

Ναι, αν όμως φτιάξει κοινό σύστημα προσλήψεων/διορισμών, τα δυσπρόσιτα των αναπληρωτών για πρόσληψη αναπληρωτών τι θα γίνουν?
Οπότε δύο πίνακες βλέπω.
Και στην τελική, γνώμη μου, το παλιό σύστημα προτιμούν όλοι οι αναπληρωτές όπου ΑΣΕΠ και προυπηρεσία συνυπάρχουν . Και λέω αναπληρωτές, γιατί αυτοί που δεν έχουν εργαστεί ως αναπληρωτές δεν μπορούν να θεωρούνται έτσι.
Οπότε επιστροφή στα πριν του 2010, γιατί τα 8 χρόνια που ακολούθησαν δεν οδήγησαν πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4181 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:01:27 μμ »
Υπάρχει όμως και το δικαστικό παρακράτος. Τα  "δικά σας" άπλυτα δεν τα βγάζεις στη φορα. Όχι όπως μας συμφέρει. Αφού το έφτασες εκεί θα τα πούμε όλα. Έτσι δεν είναι φίλε μου δικηγορε?
Να σου δώσω μια συμβουλή: όταν μιλάς για την δικαιοσύνη να είσαι προσεκτικός, γιατί η ανωνυμία του φόρουμ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σε καλύπτει. Μετά απο αυτό, πες τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για "δικαστικό παρακράτος".

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4182 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:06:29 μμ »
δεν το καταλαβαίνω αυτό ακριβώς. Δλδ πόσο θα ισχύει ο ΑΣΕΠ?

71,7-55=16,7 μόρια από ΑΣΕΠ και 80*0,417=33,36 από προϋπηρεσία, Σύνολο 50,06 μόρια
120 μήνες προϋπηρεσία, Σύνολο 50 μόρια

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4183 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:14:16 μμ »
   Οι απειλές δεν ταιριάζουν στο χώρο της εκπαίδευσης και δει σε αυτό το forum.....

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4184 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:20:01 μμ »
Να σου δώσω μια συμβουλή: όταν μιλάς για την δικαιοσύνη να είσαι προσεκτικός, γιατί η ανωνυμία του φόρουμ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σε καλύπτει. Μετά απο αυτό, πες τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για "δικαστικό παρακράτος".
Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ. Και χρησιμοποίησα τους χαρακτηρισμούς σου και τίποτε παραπάνω. Ότι ισχύει για σένα ισχύει και για μένα. Η μήπως επειδή είσαι δικηγόρος περιμένεις διαφορετική αντιμετώπιση από την δικαιοσύνη?

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4185 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:21:49 μμ »
71,7-55=16,7 μόρια από ΑΣΕΠ και 80*0,417=33,36 από προϋπηρεσία, Σύνολο 50,06 μόρια
120 μήνες προϋπηρεσία, Σύνολο 50 μόρια

Βλέπω όταν αφορά μόρια απο ΑΣΕΠ γίνεται πράξη αφαίρεσης και στα μόρια προϋπηρεσίας πολλαπλασιασμός!!!!!!!!!!!!!! Πολύ ωραία!!!!!!! Σαν την μοιρασιά του Καραγκιόζη, ένα εσύ πέντε εγώ. Πλάκα έχετε ορισμένοι. Δεν πρόκειται να περάσει αυτό είναι αντίθετο με αποφάσεις. ΔΕΝ μπορεί να δίνει στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ λιγότερα μόρια απο την προϋπηρεσία, αν δίνει μέχρι 120 μόρια σε προϋπηρεσία θα πρέπει να δώσει και ΟΛΗ την βαθμολογία και όχι μόνο τα μόρια πάνω απο την βάση, ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ, ώστε να προτάσσεται ο γραπτός ΑΣΕΠ. Τι δεν καταλαβαίνουν ορισμένοι που προτείνουν σχέδια και μπαινοβγαίνουν στο υπουργείο; Πιό φραγγοδίφραγγα δεν γίνεται. Αν ορισμένοι που μιλάνε με το υπουργείο τάχα ως εκπρόσωποι επιτυχόντων ΑΣΕΠ, έχουν κάτι τέτοιο στο μυαλό τους, δηλαδή να χρυσώσουν το χάπι στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ δίνοντας τα ψίχουλα των μορίων μόνο πάνω απο την βάση και κρατώντας για την πάρτη τους το χωριάτικο πλαστό καρβέλι δηλ 120 μήνες της προϋπηρεσίας, τότε θα γίνει της προσφυγής το κάγκελο, μήν λέμε συνέχεια τα ίδια και καταντάμε κουραστικοί. 15 χρόνια οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ αδικούμασταν κατάφορα, αλλά ξυπνήσαμε έστω και με τόση καθυστέρηση. Και αυτά που ήξεραν ορισμένοι μέχρι τώρα να τα ξεχάσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2018, 01:36:15 μμ από ΚΠ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.