*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735139 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4438 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 11:34:57 πμ »
troktiko ,αν έχεις τώρα 80 μήνες μην φοβάσαι τίποτα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:39 »

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4439 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 11:56:04 πμ »
Θα ρωτήσω και γω μια φορά , γιατί το Στε δεν καταδίκασε την προυηρεσία ως μη ελέγξιμη στους πίνακες αναπληρωτών; ( και τη νομιμοποίησε το σύστημα  στη βάση του " αλλά προσλήψεις προσωπικού με σχέσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίες ήταν απολύτως αναγκαίες για λόγους δημοσίου συμφέροντος επείγοντος χαρακτήρα, προκειμένου να διασφαλισθεί η λειτουργία των σχολικών μονάδων με την άμεση κάλυψη των σχετικών κενών.")
Εντάξει , την επέκταση το καταλαβαίνω . Αιώνια μεταβατική γίνεται; H απάντηση που έλαβε η ομάδα μας από νομικούς κύκλους ήταν το οτι επειδή η προυπηρεία δεν ήταν το μοναδικό προσόν για τις προσλήψεις αναπληρωτών αλλά ένα μεικτό σύστημα.
Έπρεπε ή όχι να καταδικάσει τους αλεξιπτωτιστές ιδιωτικούς για τον τόπο πρόσληψης τους σε σχέση πάντα με τον τρόπο πσόσληψης στα δημόσια σχολεία; Γιατί δεν το έκανε η αμερόλητη δικαιοσύνη. Την απάντηση τη έμαθα αλλά δεν θα τη πω γιατί θα με καταδικάσουν εδώ κάποιοι που έχουν ήδη εξασφαλίσει τον διορισμό τους .
Καταλαβαίνετε όμως οτι υπάρχουν και άλλοι που έχουν μεγάλες προυπηρεσίες με νόμιμο τρόπο και φυσικά δώσαμε τον αγώνα μας και δίνουμε ακόμη να ανεβάσουμε ή να καταργήσουμε την οροφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:11:48 μμ από asepoula »
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4440 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:21:15 μμ »
troktiko ,αν έχεις τώρα 80 μήνες μην φοβάσαι τίποτα.
asepoula 78 εχω...δεν εχω ομως καλο βαθμο ΑΣΕΠ. Εχω ομως ασεπ και το 06 και το 08! Εχω και μεταπτυχιακο και κοινωνικα κριτηρια λογω παιδιων. Το θεμα δεν ειναι τι εχω εγω. Εγω προσωπικα τα τελευταια χρονια δεν εκανα αιτηση για επαρχια (ειμαι απο αττικη) . Εχω παει αναπληρωτης 4 χρονια ομως και εκει! Εβλεπα ομως μια ταση να πηγαινουν εκει καποιοι που δεν δηλωννα τα προηγουμενα χρονια. Προσωπικα δεν το εκανα γιατι  το ταβανι ηταν 60 με τον 3848. Εκει βασιστηκα! και κοντεψα τα 4 εκεινα χρονια να διαλυσω την οικογενεια μου. Δεν θα δεχτω αληθεια να με περασει καποιος που δεν πηγε να δωσει ασεπ. Και κατι αλλο πολυτεκνοι τριτεκνοι τι θα παρουμε? μεχρι τωρα οι πολυτεκνοι προηγουνταν και οι τριτεκνοι ειχαν ποσοστο.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4441 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:22:23 μμ »
  εξαίρεση ίσως μοναδική...
Δεν εχει σημασια αν ειναι μια περιπτωση η" ειναι 100..αυτο το ενα μπορει να χασει θεση διορισμου.Ξερεις υπαρχει και το αλλο..την περιοδο που η πρωτη περιπτωση που ανεφερα μπορει μεσα στα 10 χρονια να κανει ολα τα προηγουμενα.. ειδικα για τους κλαδους που υπαρχει η αποκτηση παιδαγωγικης επαρκειας η δευτερη περιπτωση εχανε ενα χρονο προυπηρεσιας για την αποκτηση της....φευγοντας απο την φλωρινα να παει ασπαιτε λεσβου...εχοντας και 10000 ευρω στο κεφαλι εξοδα διαμονης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:39 »

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4442 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:31:27 μμ »
asepoula 78 εχω...δεν εχω ομως καλο βαθμο ΑΣΕΠ. Εχω ομως ασεπ και το 06 και το 08! Εχω και μεταπτυχιακο και κοινωνικα κριτηρια λογω παιδιων. Το θεμα δεν ειναι τι εχω εγω. Εγω προσωπικα τα τελευταια χρονια δεν εκανα αιτηση για επαρχια (ειμαι απο αττικη) . Εχω παει αναπληρωτης 4 χρονια ομως και εκει! Εβλεπα ομως μια ταση να πηγαινουν εκει καποιοι που δεν δηλωννα τα προηγουμενα χρονια. Προσωπικα δεν το εκανα γιατι  το ταβανι ηταν 60 με τον 3848. Εκει βασιστηκα! και κοντεψα τα 4 εκεινα χρονια να διαλυσω την οικογενεια μου. Δεν θα δεχτω αληθεια να με περασει καποιος που δεν πηγε να δωσει ασεπ. Και κατι αλλο πολυτεκνοι τριτεκνοι τι θα παρουμε? μεχρι τωρα οι πολυτεκνοι προηγουνταν και οι τριτεκνοι ειχαν ποσοστο.
troktiko δεν μπορώ να σου πω περισσότερα . Θα δουλεύεις ως αναπληρωτής.Είσαι σε καλή μοριοδοτική θέση. Όμως όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο δύσκολα θα είναι για όλους.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4443 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:32:19 μμ »
περιμένουμε και για το 2006 να δούμε τι θα γίνει τελικά.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4444 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:54:44 μμ »
asepoula για τις ειδικές κατηγορίες, τα δυσπρόσιτα, τους τρίτεκνους και τους παλιότερους ΑΣΕΠ πες μας κάτι..... Για όλα αυτά
δεν υπάρχει σχεδιασμός;

Αποσυνδεδεμένος anaplirotes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4445 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 01:18:52 μμ »
asepoula για τις ειδικές κατηγορίες, τα δυσπρόσιτα, τους τρίτεκνους και τους παλιότερους ΑΣΕΠ πες μας κάτι..... Για όλα αυτά
δεν υπάρχει σχεδιασμός;


Οι ειδικες κατηγοριες και οι τριτεκνοι θα παρουν καποια μορια

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4446 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 02:12:48 μμ »


Οι ειδικες κατηγοριες και οι τριτεκνοι θα παρουν καποια μορια
Και οι έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4447 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 02:23:49 μμ »
Όμως, δεν είναι συνταγματικώς επιτρεπτή η επέκταση του συστήματος αυτού πέραν του σχολικού έτους 2018-2019.
Και θέλω να σταθώ εδώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος fanious1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4448 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 02:38:10 μμ »
Καλησπέρα! Το νέο αυτό σύστημα προσλήψεων θα αφορά μόνο τη γενική ή και την ειδική εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4449 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 02:58:41 μμ »
asepoula 78 εχω...δεν εχω ομως καλο βαθμο ΑΣΕΠ. Εχω ομως ασεπ και το 06 και το 08! Εχω και μεταπτυχιακο και κοινωνικα κριτηρια λογω παιδιων. Το θεμα δεν ειναι τι εχω εγω. Εγω προσωπικα τα τελευταια χρονια δεν εκανα αιτηση για επαρχια (ειμαι απο αττικη) . Εχω παει αναπληρωτης 4 χρονια ομως και εκει! Εβλεπα ομως μια ταση να πηγαινουν εκει καποιοι που δεν δηλωννα τα προηγουμενα χρονια. Προσωπικα δεν το εκανα γιατι  το ταβανι ηταν 60 με τον 3848. Εκει βασιστηκα! και κοντεψα τα 4 εκεινα χρονια να διαλυσω την οικογενεια μου. Δεν θα δεχτω αληθεια να με περασει καποιος που δεν πηγε να δωσει ασεπ. Και κατι αλλο πολυτεκνοι τριτεκνοι τι θα παρουμε? μεχρι τωρα οι πολυτεκνοι προηγουνταν και οι τριτεκνοι ειχαν ποσοστο.


Δε θα δεχτεί να τον περάσει κάποιος που δεν πήγε να δώσει ΑΣΕΠ.... Μάλιστα. Εσύ με 4 χρόνια κόντεψες να διαλύσεις την οικογένειά σου ενώ ο άλλος με 10+ καλοπέρασε και αυτός και η οικογένειά του. Ωστόσο δε θα δεχτείς να σε πέράσει αυτός με 10+ προυπηρεσία επειδή δεν πήγε να δώσει ΑΣΕΠ, πήγε όμως εκεί που εσύ άντεξες μόνο για 4 χρόνια. Πιο ελληναράς πεθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4450 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 03:15:31 μμ »
Eνω δεν ειναι Ελληναρας ....αυτος που εχει την δυνατοτητα να δωσει τουλαχιστον σε 4-5 ΑΣΕΠ...αλλα ετρεχε σε πολιτικα γραφεια για 24μηνα κτλ...ενω υποστηριζε τον Συριζα που του εταζε διορισμο με βαση μονο την προυπηρεσια ...Με λενε Ριζο και οπως θελω τα γυριζω...


 Πιο ελληναράς πεθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4451 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 03:53:24 μμ »
Αυτοί που αναμένουν επιπλέον μοριοδότηση λόγω τέκνων, με τα τέκνα τους άραγε θα μπουν στην τάξη και θα αποδείξουν ότι είναι ικανοί? Εγώ, για παράδειγμα, που είμαι ομοφυλόφιλος και το κράτος δε μου δίνει τη δυνατότητα να υιοθετήσω με τον σύντροφό μου, γιατί να μείνω πίσω εξαιτίας αυτής της επιπλέον μοριοδότησης? Είμαι λιγότερο ικανός εκπαιδευτικός? Κράτος δικαίου για τους έχοντες τέκνα αλλά για τους υπόλοιπους κράτος μη δικαίου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.