*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5740 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:36:10 μμ »
Γκρίνιαααααα!Ο τρόπος διορισμών έχει αλλάξει.Τελεία και παύλα.Μια χαρά είναι το νέο σύστημα,σέβεται τόσο τους έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες (120 μήνες δεν είναι και λίγοι!Ρίξτε μια ματιά πόσοι και ποιοι έχουν τόσους πολλούς μήνες!) όσο και τους συναδέλφους που πήγαν την επιστήμη τους ένα βήμα παραπέρα,αποκτώντας μεταπτυχιακά,διδακτορικά,κλπ..Όσο για τις λεπτομέρειες,θα δοθούν διευκρινήσεις εν συνεχεία.

Εμένα η αίσθηση μου είναι ότι σεβεται μόνο τους έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτούς με τα ακαδημαϊκά όχι, μάλλον τους δουλεύει. Το γιατί το έχω γράψει παραπάνω με αριθμούς. Διότι αν ήθελε να τους σεβαστεί ας διατηρούσε την ίδια αναλογία μοριων ακαδημαϊκών-προϋπηρεσίας που υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις άλλες προκήρυξεις του ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:38:21 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:34 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5741 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:42:39 μμ »
Εμένα η αίσθηση μου είναι ότι σεβεται μόνο τους έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτούς με τα ακαδημαϊκά όχι, μάλλον τους δουλεύει. Το γιατί το έχω γράψει παραπάνω με αριθμούς. Διότι αν ήθελε να τους σεβαστεί ας διατηρούσε την ίδια αναλογία μοριων ακαδημαϊκών-προϋπηρεσίας που υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις άλλες προκήρυξεις του ΑΣΕΠ.

Σου απάντησα με ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος manolis2018

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5742 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:45:19 μμ »
Εμένα η αίσθηση μου είναι ότι σεβεται μόνο τους έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτούς με τα ακαδημαϊκά όχι, μάλλον τους δουλεύει. Το γιατί το έχω γράψει παραπάνω με αριθμούς. Διότι αν ήθελε να τους σεβαστεί ας διατηρούσε την ίδια αναλογία μοριων ακαδημαϊκών-προϋπηρεσίας που υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις άλλες προκήρυξεις του ΑΣΕΠ.
Μπορείς  να μας πεις την αναλογία;

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5743 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:47:13 μμ »
Το συστημα ειναι περα ως περα "φωτογραφικο" ...φυσικα το οτι αγνοει τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ουτε λογος...οσο για τις διευκρινησεις...θα μιλησουν τα δικαστηρια....

Γκρίνιαααααα!Ο τρόπος διορισμών έχει αλλάξει.Τελεία και παύλα.Μια χαρά είναι το νέο σύστημα,σέβεται τόσο τους έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες (120 μήνες δεν είναι και λίγοι!Ρίξτε μια ματιά πόσοι και ποιοι έχουν τόσους πολλούς μήνες!) όσο και τους συναδέλφους που πήγαν την επιστήμη τους ένα βήμα παραπέρα,αποκτώντας μεταπτυχιακά,διδακτορικά,κλπ..Όσο για τις λεπτομέρειες,θα δοθούν διευκρινήσεις εν συνεχεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:34 »

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5744 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:51:31 μμ »
Το συστημα ειναι περα ως περα "φωτογραφικο" ...φυσικα το οτι αγνοει τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ουτε λογος...οσο για τις διευκρινησεις...θα μιλησουν τα δικαστηρια....
  Τα  δικαστήρια  θα  καθυστερήσουν  πολύ,  η  άμεση  λύση  είναι  να  πιέσουν  και  να  δεσμευτούν  τα  κόμματα  της  αντιπολίτευσης.

Αποσυνδεδεμένος manolis2018

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5745 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:52:54 μμ »
Ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ https://m.youtube.com/watch?v=eSTZW9VvoYE
Αμαν ο ασεπιτης

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5746 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:54:16 μμ »
Το συστημα ειναι περα ως περα "φωτογραφικο" ...φυσικα το οτι αγνοει τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ουτε λογος...οσο για τις διευκρινησεις...θα μιλησουν τα δικαστηρια....

Προσωπικά έχω 14.34 μόρια πάνω από τη βάση στον ΑΣΕΠ του 2008 και 15.81 μόρια πάνω από τη βάση στον ΑΣΕΠ του 2006...αν κινηθείτε υπολογίστε με. Κατά τα άλλα..απλά ο τρόπος διορισμών έχει αλλάξει...

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5747 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:55:37 μμ »
Γκρίνιαααααα!Ο τρόπος διορισμών έχει αλλάξει.Τελεία και παύλα.Μια χαρά είναι το νέο σύστημα,σέβεται τόσο τους έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες (120 μήνες δεν είναι και λίγοι!Ρίξτε μια ματιά πόσοι και ποιοι έχουν τόσους πολλούς μήνες!) όσο και τους συναδέλφους που πήγαν την επιστήμη τους ένα βήμα παραπέρα,αποκτώντας μεταπτυχιακά,διδακτορικά,κλπ..Όσο για τις λεπτομέρειες,θα δοθούν διευκρινήσεις εν συνεχεία.

Αυτοι που περιγράφεις είναι οι ευνοημένοι της ζωής. Έχεις ακούσει κάτι για ανεργια και οικονομική κρίση τα τελευταια 10 χρόνια; Η πλειοψηφία δεν μπόρεσε ούτε σε ΠΔΣ ούτε σε ιδιωτικα να μπει για να αποκτήσει προυπηρεσία.
Πριν χρόνια αν δεν έγλειφες τον διευθυντή δεν έμπαινες στην ΠΔΣ για να αποκτήσεις μόρια ώστε να κληθείς μετά αναπληρωτής.

Οσον αφορά αυτους "που πήγαν την επιστήμη τους ένα βήμα παραπέρα" να σου θυμίσω ότι διέθεσαν ταυτόχρονα και πολύ χρήμα. Η πλειοψηφία πάλευε καθημερινα για τον επιούσιο....


Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5748 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:55:45 μμ »
Το συστημα ειναι περα ως περα "φωτογραφικο" ...φυσικα το οτι αγνοει τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ουτε λογος...οσο για τις διευκρινησεις...θα μιλησουν τα δικαστηρια....
Και φυσικά είναι ξεκάθαρο ποιους φωτογραφίζει. Ούτε οι ίδιοι δε θα το πίστευαν από "αριστερή" κυβέρνηση. Κάποιοι προτείνουν να ζητήσουμε εγγυήσεις από αντιπολίτευση. Είμαι αρνητική. Είναι προεκλογική περίοδος και όλοι θα σε χαϊδέψουν. Και για μένα μόνη λύση η δικαστική οδός. Δεν είναι δύσκολο να οργανωθούμε.

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5749 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:57:47 μμ »
Ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ https://m.youtube.com/watch?v=eSTZW9VvoYE
Αμαν ο ασεπιτης

Αυτό κύριοι της διαχείρισης δεν είναι προσβολή προς χιλιάδες επιτυχόντες του ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5750 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:59:56 μμ »
Καλα οι ανθρωποι ειναι Γελοιοι ...Θα κανουν αιτηση την ανοιξη για τους διορισμους του 2020...με τις εκλογες ενα μηνα πριν...Ρε για τοσο χαιβανια περνατε τον κοσμο ?

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5751 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 08:01:49 μμ »
Αυτό κύριοι της διαχείρισης δεν είναι προσβολή προς χιλιάδες επιτυχόντες του ΑΣΕΠ;

Μην το παίρνεις αρνητικά...εννοεί πως ήταν 'μαγκιά' μας που αντιμετωπίσαμε την δοκιμασία του γραπτού διαγωνισμού και κριθήκαμε ως ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ!

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5752 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 08:02:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Κατά τη γνώμη μου το πιο δίκαιο σύστημα θα ήταν ένα σύστημα εξατομικευμένο για τον καθένα υποψήφιο.
Δηλαδή για καθέναν θα έπρεπε να ισχύει το σύστημα που υπήρχε όταν ξεκίνησε αυτήν την διαδικασία.

Ανήκω σε ειδική κατηγορία και το σύστημα τόσα χρόνια με προτάσσει. Επίσης είμαι σε κλάδο που προσλαμβάνει 30-40 άτομα κ δεν έχω μεγάλη προϋπηρεσία.
Και ξυπνάω σήμερα κ διαβάζω για ποσοστό αναπηρίας 67% χωρίς να λέει τίποτα άλλο...μόρια,ποσόστωση;;;
Σε όλους τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ δίνουν 10% ποσοστό για αναπηρία >=50%.

Με βάση τους υπολογισμούς μου, μου απομένουν στην εκπαίδευση 6μήνες και 10 μέρες. Μετά τα λέγαμε.

Το μεταπτυχιακό που κάνω παίζεται αν θα το έχω τελειώσει μέχρι τον Απρίλιο.
Να κάνω αίτηση στο ΚΕΠΑ για εξέταση ποσοστού δεν προλαβαίνω να περάσω μέχρι τον Απρίλιο. Και δεν θέλω κιόλας. Γίνεται να μην ξαναδουλέψω ποτέ στην εκπαίδευση και να μην φτάσω ποτέ το 67%;

Για να προλάβω αρκετούς, στους πίνακες μπήκα κατόπιν επιτυχίας στον ΑΣΕΠ του 2009. Και αν δεν υπήρχε το 60%-40% τότε, θα ήμουν διορισμένος.

Δεν με πειράζει που αλλάζει το σύστημα, εξάλλου ευχή και κατάρα είναι αυτή η φάση. Με πειράζει που όλα γίνονται ξαφνικά και απότομα. Θα μπορούσαν να το είχαν βγάλει το σύστημα το 2016 για παράδειγμα και να πουν ότι θα ισχύει από τη χρονιά 2019-2020, έτσι ώστε να κάνει ο καθένας τα κουμάντα του.

Λόγω της υγείας μου, έμαθα να ζω έτσι βέβαια. Έχει συμβεί κάποιες φορές να κοιμάμαι καλά και να ξυπνάω διαφορετικά και να αρχίζει το "τρέξιμο".  Κάτι τέτοιο έγινε και σήμερα. Κοιμήθηκα χτες εκπαιδευτικός και ξύπνησα σήμερα άνεργος.

Αυτά από εμένα. Καλύ τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5753 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 08:03:56 μμ »
Καλα οι ανθρωποι ειναι Γελοιοι ...Θα κανουν αιτηση την ανοιξη για τους διορισμους του 2020...με τις εκλογες ενα μηνα πριν...Ρε για τοσο χαιβανια περνατε τον κοσμο ?

Θα κάνεις αίτηση την άνοιξη για την κατάρτιση του ενιαίου πίνακα από όπου θα αντλεί αναπληρωτές προς το παρόν και διοριστέους αν και όποτε γίνουν διορισμοί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.