*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1738769 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6356 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:04:58 μμ »
Εκτος απο τα 2 μορια για καθε παιδι δε διευκρινιζει κατι αλλο. Ποια προυπηρεσια θα μετραει σε καθε πινακα δε δινει λεπτομερειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6357 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:13:58 μμ »
Χάρηκα που γέλασες με τον αυτοσαρκασμό μου.
Το κείμενο- καταπέλτη δεν θα το γλιτώσεις :)
Περνάω στις προτάσεις που σε ενδιαφέρουν (και με συμφέρουν)
1. Μοριοδότηση χρόνου παραμονής στην επετηρίδα προ '98( έχω έξι χρόνια )
2. Μοριοδότηση ενσήμων ΙΚΑ και ΤΕΒΕ σε φροντιστήρια ( έχω δεκαπέντε χρόνια)
3. Όριο ηλικίας τα 32 έτη (αυτό δεν με συμφέρει  , αλλά θέλω να μπώ στη μύτη όλων των
έγκριτων Ασεπολόγων )
(έχω και "επιτυχία" στον ΑΣΕΠ του 2000 ,αλλά δεν θέλω μόρια)
(έχω κι άλλα , αλλά λένε ότι οι σπουδαίοι δεν μιλάνε για τον εαυτό τους 8))
Καλές γιορτές κι από μένα  :)
Ειλικρινά και χωρίς διάθεση ειρωνείας, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί ό,τι πρότεινα το θεώρησες μη σοβαρό.  Επειδή μίλησα για τεστ δεξιοτήτων; Πίστεψέ με, αν περάσει η πρόταση του υπουργείου ως είναι, εμένα με στέλνει κατευθείαν στην κορυφή του κλάδου μου.
Δεν μπήκα εδώ μέσα να προασπίσω το συμφέρον μου. Όχι γιατί είμαι αλτρουιστής, απλά γιατί θέλω ο νέος νόμος να αντέξει στον χρόνο και να μη γίνεται της κακομοίρας στα δικαστήρια. Το θέμα είναι να λειτουργήσει χωρίς να είναι απαραίτητο ο νέος εκπαιδευτικός να γεμίσει μεταπτυχιακά για μπορεί να εργαστεί ως εκπαιδευτικός.
Εν πάσει περιπτώσει, καλή καρδιά!
Καλές γιορτές με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6358 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:16:10 μμ »
  Μα  ήδη  ίσχυε  η  κατοχύρωση  της  βάσης  στον  3848  νομίζω  για  αυτούς  που  τότε  ειχαν  24  μηνες.
Όχι το αντίθετο. Για να μπει κάποιος στον πίνακα με το 24μηνο έπρεπε να έχει περάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ. Η απόφαση του ΣΤΕ όμως ήταν σαφής. Καταργήθηκε το 24μηνο γιατί η προϋπηρεσία δεν αποκτήθηκε από αξιοκρατικές διαδικασίες. Είναι ο ίδιος λόγος που θα πέσει το νέο σύστημα, το οποίο  ουσιαστικά είναι ένα βήμα πιο πέρα απο τη συνταγματικότητα, αφού μετράει μόνο την προϋπηρεσία χωρίς τα μόρια του ΑΣΕΠ! Το έχω γράψει η απόφαση για το 24μηνο είναι σταθμός, αφού ήταν η μόνη κατηγορία που για να μπεις έπρεπε να περάσεις τη βάση.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6359 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:19:05 μμ »
Πολύ καλό το καινούριο σύστημα και δίκαιο. Αν είχε μέσα κ τα μόρια ασεπ 2008 θα ήταν άψογο. Επιτέλους ισακουστηκαμε οι γονείς 2 παιδιών που τόσα χρόνια μας εξισωναν με τους ανυπαντρους 26αρηδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6360 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:20:53 μμ »
Που είδατε τα κοινωνικά κριτήρια;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6361 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:31:12 μμ »
Ο θάνατος των κοινωνικών κριτηρίων. 2 μόρια το παιδί.

Για τριτεκνους κ πολυτεκνους αυτα τα τα μορια φαντζομαι.οχι και για ενα ή δυο παιδια υποθετω...

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6362 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:32:23 μμ »
Το γραφει κατω κατω. Η παρακατω παραγραφος 2 ξερετε που αναφερεται;


Γ. Κοινωνικά κριτήρια:
Αριθμός τέκνων: δύο (2) μονάδες για κάθε τέκνο.
Μόνιμη αναπηρία 67% και άνω του υποψηφίου ή του/της συζύγου ή τέκνου: είκοσι (20) μονάδες.
2. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί Ε.Α.Ε. οι οποίοι διαθέτουν την εξειδίκευση της υποπερίπτ. δδ΄ της περίπτ. β΄ της παρ. 1 του άρθρου 16 του ν. 3699/2008 έπονται στους αξιολογικούς πίνακες κατάταξης έναντι των υποψηφίων που διαθέτουν την εξειδίκευση των λοιπών υποπεριπτώσεων της ίδιας περίπτωσης.
3. α) Αν οι λειτουργικές ανάγκες της Ε.Α.Ε. δεν καλύπτονται από τους εκπαιδευτικούς που είναι ενταγμένοι στους αξιολογικούς πίνακες Δ1΄, Δ2΄ και Δ3΄, μπορεί να προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους εκπαιδευτικοί που εντάσσονται σε επικουρικούς αξιολογικούς πίνακες.
β) Τα κριτήρια ένταξης στους επικουρικούς πίνακες είναι τα ακόλουθα:
αα) Κατοχή πιστοποιητικού παρακολούθησης σεμιναρίων ετήσιας επιμόρφωσης – εξειδίκευσης στην Ε.Α.Ε. από Α.Ε.Ι. ή από άλλους φορείς του δημόσιου τομέα που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αποδεδειγμένης διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών ή
ββ) προϋπηρεσία τουλάχιστον ενός διδακτικού έτους (10 μήνες) στην Ε.Α.Ε. ή
γγ) εκπαιδευτικοί γονείς παιδιών με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω.

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6363 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:55:42 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπείτε στη δημόσια διαβούλευση, στο άρθρο 5 και υποστηρίξτε το αίτημα για προσμέτρηση μορίων ΑΣΕΠ. Εγώ άφησα σχόλιο πριν από λίγο. Αν δεν μετρήσουν τα μόρια του ΑΣΕΠ πάμε εκ νέου για προσφυγές. Καλήν εσπέραν άρχοντες...
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6364 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:57:04 μμ »
Ενσταση και για τα κοινωνικά κριτήρια, αντε, εσεις τους ΑΣΕΠ 2008 τρέξτε στους δικηγόρους να το βγάλουν αντισυνταγματικό γιατί μοριοδότησαν τα παιδια,και τους ανθρώπους με αναπηρια,και επικαλεστείτε οτι έχετε "εννομο συμφέρον". Τι νομίζετε, οι δικηγόροι σας θα σας πουν οχι;   ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6365 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:59:18 μμ »
6. Αν υποψήφιοι εκπαιδευτικοί ή μέλη Ε.Ε.Π. διορισθούν χωρίς να διαθέτουν πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια επιμορφώνονται υποχρεωτικά σε χρονικό διάστημα δύο (2) ετών από την ημερομηνία του διορισμού τους.

Άρα η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα μετράει μοριοδοτικά.
Τα δυσπρόσιτα εκτός.
Οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια.
Γαβρόγλου εναντίον και Ειδικών κατηγοριών. Πολλά πλέον τα μέτωπα που θα έχει να αντιμετωπίσει.
Δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ, νομίζω ότι πρόκειται για τυπογραφικό λάθος εκτός και αν είναι σίγουροι ότι όλα τα ΤΕΙ θα συγχωνευθούν οσονούπω.
Διαβούλευση με κλειστά σχολεία.
Χαρούμενα Χριστούγεννα.  ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6366 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 04:01:13 μμ »
Απιστέπταμπολ ακύρωσε τους πολύτεκνους 8 μόρια στα 248. :o :o :o :o :o :o :o Αριστερή κυβέρνηση.

Συγνωμη κιολας, αλλα εδω μοριοδοτει και το πρωτο παιδι! Οχι μονο τις ειδικες κατηγοριες..

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6367 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 04:01:48 μμ »
Το γραφει κατω κατω. Η παρακατω παραγραφος 2 ξερετε που αναφερεται;


Γ. Κοινωνικά κριτήρια:
Αριθμός τέκνων: δύο (2) μονάδες για κάθε τέκνο.
Μόνιμη αναπηρία 67% και άνω του υποψηφίου ή του/της συζύγου ή τέκνου: είκοσι (20) μονάδες.
2. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί Ε.Α.Ε. οι οποίοι διαθέτουν την εξειδίκευση της υποπερίπτ. δδ΄ της περίπτ. β΄ της παρ. 1 του άρθρου 16 του ν. 3699/2008 έπονται στους αξιολογικούς πίνακες κατάταξης έναντι των υποψηφίων που διαθέτουν την εξειδίκευση των λοιπών υποπεριπτώσεων της ίδιας περίπτωσης.
3. α) Αν οι λειτουργικές ανάγκες της Ε.Α.Ε. δεν καλύπτονται από τους εκπαιδευτικούς που είναι ενταγμένοι στους αξιολογικούς πίνακες Δ1΄, Δ2΄ και Δ3΄, μπορεί να προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους εκπαιδευτικοί που εντάσσονται σε επικουρικούς αξιολογικούς πίνακες.
β) Τα κριτήρια ένταξης στους επικουρικούς πίνακες είναι τα ακόλουθα:
αα) Κατοχή πιστοποιητικού παρακολούθησης σεμιναρίων ετήσιας επιμόρφωσης – εξειδίκευσης στην Ε.Α.Ε. από Α.Ε.Ι. ή από άλλους φορείς του δημόσιου τομέα που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αποδεδειγμένης διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών ή
ββ) προϋπηρεσία τουλάχιστον ενός διδακτικού έτους (10 μήνες) στην Ε.Α.Ε. ή
γγ) εκπαιδευτικοί γονείς παιδιών με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω.
Με μια πρώτη ανάγνωση μάλλον αυτοί που έχουν μόνο σεμινάριο και 50 μήνες και μέχρι τώρα έμπαιναν στους κυρίους τώρα θα έπονται των διδακτορικών και μάστερ.

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6368 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 04:03:36 μμ »
Όχι το αντίθετο. Για να μπει κάποιος στον πίνακα με το 24μηνο έπρεπε να έχει περάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ. Η απόφαση του ΣΤΕ όμως ήταν σαφής. Καταργήθηκε το 24μηνο γιατί η προϋπηρεσία δεν αποκτήθηκε από αξιοκρατικές διαδικασίες. Είναι ο ίδιος λόγος που θα πέσει το νέο σύστημα, το οποίο  ουσιαστικά είναι ένα βήμα πιο πέρα απο τη συνταγματικότητα, αφού μετράει μόνο την προϋπηρεσία χωρίς τα μόρια του ΑΣΕΠ! Το έχω γράψει η απόφαση για το 24μηνο είναι σταθμός, αφού ήταν η μόνη κατηγορία που για να μπεις έπρεπε να περάσεις τη βάση.
   . Εισαι  λαθος.. Αρθρο  9   παρ  5   των  μεταβατικων   διαταξεων   του  3848             Στους τελικούς πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών που θα συνταχθούν μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων του πρώτου μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. εντάσσονται, κατ` εξαίρεση, και:

α) όσοι στις 1.7.2010 θα έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον εικοσιτετράμηνη (24μηνη) Προϋπηρεσία και περιλαμβάνονται στους πίνακες της παραγράφου 2 και

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6369 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 04:05:08 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπείτε στη δημόσια διαβούλευση, στο άρθρο 5 και υποστηρίξτε το αίτημα για προσμέτρηση μορίων ΑΣΕΠ. Εγώ άφησα σχόλιο πριν από λίγο. Αν δεν μετρήσουν τα μόρια του ΑΣΕΠ πάμε εκ νέου για προσφυγές. Καλήν εσπέραν άρχοντες...
Και γω άφησα σχόλια σχετικά με την αφαίρεση των μορίων του ΑΣΕΠ αλλα όχι μόνο.. Για την άδικη εξίσωση του βαθμού πτυχίου του 6,5 με το 8,4, για την μη διευκρίνιση συνάφειας του ΜΑ η Phd με το γνωστικό αντικείμενο η τα παιδαγωγικά, για την άνιση μοριοδότηση των μεταπτυχιακών ενός έτους με τα διετή και την απαραίτητη συνάφεια του δεύτερου πτυχίου με τα παιδαγωγικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.