*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733823 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6678 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:00:56 μμ »
Κάποιοι συνεχίζουν να προκαλούν. Το νομοσχέδιο όπως έχω γράψει εδώ και καιρό θα περάσει μαζί με το  εξεταστικό σε κοινό πολυνομοσχέδιο . Θα είναι ακριβώς αυτά που προστείναμε. ;)

Μόνο γραπτός ΑΣΕΠ....και λογική προσμέτρηση των υπόλοιπων προσόντων ....όλα τα υπόλοιπα είναι απλά απαράδεκτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:30:38 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:00 »

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6679 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:07:57 μμ »
Έλεγα σήμερα ή αύριο να καταθέσω την άποψή μου στη δημόσια διαβούλευση. Διαβάζοντας, όμως, στο forum σχόλια - μία εβδομάδα πριν από τη λήξη της δημόσιας διαβούλευσης - ότι η τελική μορφή του νέου συστήματος θα είναι αυτή που έχει γραφεί από κάποιους εδώ νωρίτερα, σκέφτομαι πως, αν λάβω υπόψη μου τον ισχυρισμό τους, δεν χρειάζεται να μπω στον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6680 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:19:58 μμ »
Μόνο γραπτός ΑΣΕΠ....και λογική προσμέτρηση των υπόλοιπων προσόντων ....όλα τα υπόλοιπα είναι άπλα απαράδεκτα.
++++++++++ πόσο πολύ συμφωνώ!!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6681 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:33:08 μμ »
Κάποιοι συνεχίζουν να προκαλούν. Το νομοσχέδιο όπως έχω γράψει εδώ και καιρό θα περάσει μαζί με το  εξεταστικό σε κοινό πολυνομοσχέδιο . Θα είναι ακριβώς αυτά που προστείναμε. ;)
Δε θα πούμε και μπράβο asepoula.
Το ξαναγράφω:
Το γεγονός της επιστροφής στον μεσάζοντα (βλέπε Ασεπούλα) μεταξύ ψηφοφόρου (εκπαιδευτικοί) -πολιτευτή (υπουργείου), ο οποίος μεταφέρει και προωθεί τα αιτήματα των εκπαιδευτικών (με σκληρή μάχη και αντιπαράθεση βεβαίως-βεβαίως! και, φαντάζομαι, χωρίς κανένα προσωπικό όφελος) μόνο πισωγύρισμα δεκαετιών είναι.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:00 »

Αποσυνδεδεμένος crazy frog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6682 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:33:59 μμ »
++++++++++ πόσο πολύ συμφωνώ!!
Έλα ντε
Γραπτός και μόνο γραπτός.
Ποια προσόντα;;;
Να συνεχίσουμε να ψάχνουμε τρόπους να αγοράζουμε σεμινάρια,πτυχία κτλ

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6683 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:38:27 μμ »
Μόνο γραπτός ΑΣΕΠ....και λογική προσμέτρηση των υπόλοιπων προσόντων ....όλα τα υπόλοιπα είναι απλά απαράδεκτα.

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο έτσι μπορεί να αποδειχτεί η πραγματική αξία στο γνωστικό και στη διδακτική.
Τα ακαδημαϊκά προσόντα μπορούν δυστυχώς ν αγοραστούν.
Εγώ προσωπικά, έγραψα την άποψή μου στη δημόσια διαβούλευση. Πρέπει ν ακουστούν όλες οι απόψεις.
Οι συνάδελφοι της μηδενικής προϋπηρεσίας δεν έχουν σχεδόν καμία ελπίδα. Οι αναπληρωτές δε θα σταματήσουν να διεκδικούν και να πιέζουν μέχρι να διοριστούνε όλοι.
Αυτή είναι η θέση του Υπουργείου, όπως προπαγανδίζεται και από τις πορσκείμενες παρατάξεις στην ΟΛΜΕ και τους αιρετούς. Κάνουν μικροκομματική πολιτική. Ξεκάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6684 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:38:42 μμ »
Δε θα πούμε και μπράβο asepoula.
Το ξαναγράφω:
Το γεγονός της επιστροφής στον μεσάζοντα (βλέπε Ασεπούλα) μεταξύ ψηφοφόρου (εκπαιδευτικοί) -πολιτευτή (υπουργείου), ο οποίος μεταφέρει και προωθεί τα αιτήματα των εκπαιδευτικών (με σκληρή μάχη και αντιπαράθεση βεβαίως-βεβαίως! και, φαντάζομαι, χωρίς κανένα προσωπικό όφελος) μόνο πισωγύρισμα δεκαετιών είναι.
και ποιός σου είπε οτι είμαι μεσάζοντας και οτι προωθώ τα αιτήματα των εκπαιδευτικών. Απεναντίας προωθώ τα αιτήματα της ομάδας μου. Κυρίες και κύριοι τα μόρια του ασεπ θα είναι μέσα. Θα ανέβουν λίγο τα κοινωνικά και θα ελαττωθούν τα ακαδημαικά. Το όριο παίζει να ανέβει.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6685 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:52:50 μμ »
και ποιός σου είπε οτι είμαι μεσάζοντας και οτι προωθώ τα αιτήματα των εκπαιδευτικών. Απεναντίας προωθώ τα αιτήματα της ομάδας μου. Κυρίες και κύριοι τα μόρια του ασεπ θα είναι μέσα. Θα ανέβουν λίγο τα κοινωνικά και θα ελαττωθούν τα ακαδημαικά. Το όριο παίζει να ανέβει.

Η απόλυτη ξεφτίλα...
 Και μόνο ότι κάποιος/α ισχυρίζεται ότι μπαινοβγαίνει στο Υπουργείο με τέτοια άνεση και έχει τη δύναμη να επηρεάζει με τέτοιον τρόπο τις εξελίξεις που αφορούν τις ζωές χιλιάδων ανθρώπων, εις βάρος χιλιάδων ανθρώπων, διατρανώνοντάς το μάλιστα με έπαρση εν είδει θεσμικού ανακοινωθέντος κάνει την όλη διαδικασία της διαβούλευσης παρωδία.
Φαντάζομαι, τα τόσα πέρα-δώθε στο Υπουργείο της κάθε asepoulas θα εξαργυρωθούν με το αζημίωτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:15:11 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6686 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:54:46 μμ »
και ποιός σου είπε οτι είμαι μεσάζοντας και οτι προωθώ τα αιτήματα των εκπαιδευτικών. Απεναντίας προωθώ τα αιτήματα της ομάδας μου. Κυρίες και κύριοι τα μόρια του ασεπ θα είναι μέσα. Θα ανέβουν λίγο τα κοινωνικά και θα ελαττωθούν τα ακαδημαικά. Το όριο παίζει να ανέβει.
μη πειράξετε καθόλου τα ακαδημαϊκά, άντε να πούμε διαπλεκόμενοι όλοι σας
αφού προωθείς τα αιτήματα της ομάδας σου γιατί μπαίνεις εδώ μέσα και το παίζεις? κάτσε με την ομάδα σου     
άντε σιχάματα μπαίνω βγαίνετε στο υπουργείο ακολουθώντας μη νόμιμες διαδικασίες  και μας καθοδηγείτε κιόλας
το όνομά σου και την ειδικότητά σου μπορούμε να ξέρουμε ?

ούτε καν με ασεπ δεν είσαι, το ταβάνι θες με κόλπα να ανεβάσεις και εσυ και η ''ομάδα σου'' , αυτο ηθελες απο την αρχη και το έπαιζες και καλα οτι θες και μορια ασεπ ...

έκανες καιρώ να αποκαλυφθείς
ιδιωτικές πρωτοβουλίες ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:01:51 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6687 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:57:46 μμ »
και ποιός σου είπε οτι είμαι μεσάζοντας και οτι προωθώ τα αιτήματα των εκπαιδευτικών. Απεναντίας προωθώ τα αιτήματα της ομάδας μου. Κυρίες και κύριοι τα μόρια του ασεπ θα είναι μέσα. Θα ανέβουν λίγο τα κοινωνικά και θα ελαττωθούν τα ακαδημαικά. Το όριο παίζει να ανέβει.
Μόρια ασεπ παντού και γενική και ειδική.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6688 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:01:21 μμ »
Μπράβο παιδιά! Μπορεί να έχουν υπάρξει εντάσεις και αλληλοφάγωμα, αλλά είναι ενθαρρυντικό ότι όλοι εκτός ελάχιστων προφανών εξαιρέσεων συμφωνούμε ότι τα μόρια ΑΣΕΠ πρέπει να μετρήσουν. Αποτυπώνεται με εμφατικό τρόπο και στη δημόσια διαβούλευση.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6689 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:10:46 μμ »
Αφού ο καθένας λέει τα δικά του. Ας πω και γω για την παιδαγωγική κατάρτιση. Είναι δυνατόν αν όχι προαπαιτούμενο το ΕΠΠΑΙΚ, να μην μοριοδοτείται; Πολύ λίγοι γράφουν για αυτό.

Το λυπηρό για εμένα ο κάθενας τα συμφέροντά του κόντρα σε όλους και όλες. Και μετά όλοι και όλες λένε "είμαστε εκπαιδευτικοί".

Με αυτούς τους εκπαιδευτικούς που έχουμε  (όπως περιγράφονται από τις διατυπώσεις για το σχέδιο σε αυτό το φόρουμ), μας αξίζει το χειρότερο υπούργειο.

Ελπίζω να είμαι αυστηρός και η πραγματικότητα να μην είναι όπως φαίνεται. Ε

Ελπίζω αυτή η εικόνα να μην αντιπροσωπεύει τη γενικότερη εικόνα του κλάδου. Γιατί αν είναι έτσι όπως άλλωστε φαίνεται όχι μόνο από το φορουμ αλλά κυριως από τους θεσμικους εκπροσώπους (υπουργείο, ολμε, δοε, πεαδ, οιελε κλπ) τότε δικαίως ο κλάδος έχει χάσει το κύρος που είχε κάποτε.

Δικαίως οι μαθητές πρέπει να μας ανατρέψουν..

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6690 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:15:47 μμ »
Ενός μόνο ΑΣΕΠ Ε;

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6691 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 02:24:29 μμ »
Μπράβο παιδιά! Μπορεί να έχουν υπάρξει εντάσεις και αλληλοφάγωμα, αλλά είναι ενθαρρυντικό ότι όλοι εκτός ελάχιστων προφανών εξαιρέσεων συμφωνούμε ότι τα μόρια ΑΣΕΠ πρέπει να μετρήσουν. Αποτυπώνεται με εμφατικό τρόπο και στη δημόσια διαβούλευση.

Αρκεί να ακούσει και να δεί ο υπουργός τα σχόλια και τελικά να μετρήσουν τα μόρια απο τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.