*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6902 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 10:54:25 μμ »
Άρθρο του Βασίλη Οικονόμου τομεάρχη της ΝΔ στην Υγεία μας πόσταρες;;;; ;D ;D ;D ;D Παιδιά άμα δυσκολεύεστε που ψηφίζεται το νομοσχέδιο και χαλιέστε με τους διορισμούς στην ειδική τουλάχιστο μην καρφώνεστε έτσι!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6903 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 10:59:03 μμ »
Αν δεν γνωριζετε ποσες θεσεις προσφερει το ΕΑΠ...ριξτε μια ματια...και θα καταλαβετε... 8)

Επιστήμες της Αγωγής (800 θέσεις)

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/6558-πρόσκληση-εκδήλωσης-ενδιαφέροντος-φοίτησης-–ατόμων-που-πάσχουν-από-σοβαρές-παθήσεις-σε-7-προπτυχιακά-προγράμματα-σπουδών

Το θέμα δεν είναι πόσες θέσεις προσφέρει, αλλά πόσοι τελειώνουν και σε πόσο χρόνο. Επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ στο γνωστικό μου αντικείμενο (60 θέσεις εισακτέων όταν ξεκίνησα), αρκετοί δεν τα κατάφεραν και όχι επειδή δεν διάβαζαν, γιατί απλά δεν τα κατάφεραν. Εκτιμώ ότι περίπου τα 2/3 της σειράς μου ολοκληρώσαμε το μεταπτυχιακό με πολύ ξενύχτι για διάβασμα και εργασίες.Από την εικόνα που έχω αυτό ισχύει και στα περισσότερα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά του ΕΑΠ. Υπάρχει διαρροή δηλαδή λόγω δυσκολίας και το ΕΑΠ δεν κάνει εκπτώσεις στη δυσκολία για να μην χάσει "πελάτες".

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6904 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:02:10 μμ »
Ισχυρίζονται ότι θα γίνουν   10-15 χιλιάδες διορισμοί σε βάθος 2-3 ετών . Ας τηρήσουν λοιπόν τα λεγόμενα τους , το Σύνταγμα και τις δικαστικές αποφάσεις. Προτιμώ τον διαγωνισμό από οποιοδήποτε αποκλεισμό εστω και "ενός "υποψηφίου με διάφορες δικαιολογίες. Ευκαιρία να αποδείξουν όλοι την αξια τους και οι έχοντες μεταπτυχιακά και οι έχοντες προϋπηρεσία.

Αυτοί που υπόσχονται αυτούς τους διορισμούς σήμερα έκαναν εγκαίνια ενός έργου που θέλει τρία χρόνια για να λειτουργήσει. Σε λίγο θα κάνουν εγκαίνια κάθε φορά που μπαίνει ένα τούβλο. Φυσικά και το σωστό είναι να τηρούν αυτά που λένε και τους νόμους και το σύνταγμα, όμως όταν μας αποδεικνύουν καθημερινά το αντίθετο θα πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν στις κρίσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6905 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:14:35 μμ »
Το έργο του μετρό Θεσσαλονίκης είν' ολοκληρωμένο όσον αφορά τα κατασκευαστικά των δώδεκα σταθμών. Οι συρμοί μες στο '19 θ' αρχίσουν να δοκιμάζονται. Σε 1-1,5 χρόνο λειτουργεί κανονικά για το κοινό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6906 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:15:58 μμ »
Σήμερα έδωσα ρέστα με τους δεξιοί. Πάω να πάρω το επίδομα απ' την Κουμουνδούρου.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6907 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:16:38 μμ »
Άρθρο του Βασίλη Οικονόμου τομεάρχη της ΝΔ στην Υγεία μας πόσταρες;;;; ;D ;D ;D ;D Παιδιά άμα δυσκολεύεστε που ψηφίζεται το νομοσχέδιο και χαλιέστε με τους διορισμούς στην ειδική τουλάχιστο μην καρφώνεστε έτσι!!!!

Πράγματι  φαίνεται η κομματική προτίμηση   του/της hkal. Αν έχει πρόσβαση σε αυτούς τους χώρους, ας μας πληροφορήσει καλύτερα για το τι πρόκειται να κάνει η ΝΔ στο θέμα του τρόπου διορισμού. Εκτός και αν ενδιαφέρεται μόνο  να ψαρέψει ψήφους στο θολό τοπίο των αδιόριστων εκπαιδευτικών, όπως το κάνει και στο θολό πεδίο του εθνικισμού...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6908 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:20:54 μμ »
Η ΝΔ έχει εκπεφρασμένη θέση κατά οιωνδήποτε μονίμων διορισμών στην εκπαίδευση ως βάρος στην εθνική οικονομία.

ο Μητσοτάκης έχει πει ότι στην ειδική συμφωνεί για προσλήψεις σε αρκετές δηλώσεις του

https://www.alfavita.gr/politiki/267283_kai-o-mitsotakis-milise-gia-tin-anagki-proslipseon-stin-eidiki-agogi

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6909 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:23:17 μμ »
panos2 συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6910 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:32:48 μμ »
Όσο αφορά το αν έχεις παιδί σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτικό που έθεσε κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο πόστ θέλω να του πω ότι ναι το να έχει εκπαιδευτικός παιδί είναι καλύτερο από το να μην έχει.

Αυτή την άποψη την απέκτησα όταν απέκτησα και εγώ παιδί και είδα τα πράγματα τελείως διαφορετικά σε σχέση με τα παιδιά μαθητές μου και τους γονείς τους. Κατά την γνώμη μου λοιπόν το να έχει εκπαιδευτικός παιδί είναι προσόν που τον βοηθάει στην δουλειά του αφού μπορεί καταλαβαίνει/νιώθει/αφουγκράζεται/βιώνει καταστάσεις/βιώματα/συναισθήματα/κ.α. που περνάνε οι μαθητές και οι γονείς τους. Επίσης η δημιουργία ζωής και η ανατροφή του παιδιού σου σε ωριμάζει ως άνθρωπο στον συναισθηματικό και όχι μόνο τομέα και κατ΄ επέκταση σε βοηθάει στην δουλειά σου.

Καταλαβαίνω απόλυτα τους συναδέλφους που δεν έχουν κάποιο παιδί, ήμουν και εγώ στην θέση τους, εύχομαι να βιώσουν αυτά τα συναισθήματα και τους ελπίζω να καταλάβουν ότι τους μιλώ μέσα από την καρδιά μου.

Όσο αφορά την μοριοδότηση θεωρώ ότι τα 2 μόρια είναι αστεία, οι πολύτεκνοι όπως και οι ΑΜΕΑ είναι οι μεγάλοι αδικημένοι. Κατά την γνώμη μου έπρεπε να έχει εφαρμοστεί η πάγια μοριοδότηση και ποσόστωση που εφαρμόζει ο ΑΣΕΠ στις προσλήψεις του χρόνια τώρα. Είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα αντιδρούσε.

Αποσυνδεδεμένος CRISS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6911 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 01:50:40 πμ »
Αξιολόγηση και μονιμοποιηση των αναπληρωτών τώρα!

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6912 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 06:55:19 πμ »
Αίσιον και ευτυχές το 2019. Χωρίς τον εφιάλτη (και  στην
Παιδεία)  του ΣΥΡΙΖΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2018, 07:50:20 πμ από hkal »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6913 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:10:07 πμ »
Σήμερα έδωσα ρέστα με τους δεξιοί. Πάω να πάρω το επίδομα απ' την Κουμουνδούρου.

Άξιος ο μισθός σου, αλλά δεν κυβερνούν οι δεξιοί... Κυβερνούν κάποιοι αυταπατόμενοι μάγοι .
Oσο για το μετρό....τρεξε να πιασεις θεση στην ουρα για εισιτηριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:51:05 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6914 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:40:43 πμ »
1ον. Η γνώμη μου παραμένει υπέρ της διεξαγωγής γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ για τον διορισμό των εκπαιδευτικών, και τα σχόλια εδώ την επιβεβαιώνουν. Είναι πλέον τόσο πολύ μεγαλύτερη η προσφορά εκπαιδευτικών από τη ζήτηση, τόσο πολυδιασπασμένος ο κλάδος, τόσες πολλές οι υποομάδες και με τόσο αντικρουόμενα συμφέροντα, που κανένα σύστημα απλής μοριοδότησης δεν υπάρχει περίπτωση, όχι μόνο να ικανοποιεί τους πάντες, αλλά να είναι όντως δίκαιο. Γραπτές εξετάσεις λοιπόν για ΟΛΟΥΣ, και όποιος γράψει καλύτερα, μαζί με τις προσαυξήσεις από τα υπόλοιπα προσόντα του, διορίζεται και τέλος. Αλλιώς θα πελαγοδρομούμε ες αεί.

2ον. Δυστυχώς από 8 χρόνια κρίσης δεν καταλάβαμε ΤΙΠΟΤΑ. Αρχίζουμε πάλι τις συμπεριφορές που μας έφτασαν στη χρεοκοπία. Αγνοούμε επιδεικτικά το πλήθος φωνών για επερχόμενη νέα παγκόσμια ύφεση, τη συνεχή καθίζηση του χρηματιστηρίου ενώ υποτίθεται ότι "βγήκαμε από τα μνημόνια" (γιατί τότε πέφτει συνέχεια?), τις προειδοποιήσεις ότι αν η Ελλάδα δεν καταφέρει να βγει στις αγορές μέχρι την Άνοιξη θα συρθεί στην επαιτεία 4ου μνημονίου (το οποίο θα είναι εξαιρετικά αμφίβολο να της δοθεί αυτή τη φορά) και τάζουμε πάλι διορισμούς, αυξήσεις παροχές σαν να μην τρέχει τίποτα.
Δεν μας λυπάμαι πλέον καθόλου για αυτά που θα πάθουμε σύντομα.

Υ.Γ. Τα εγκαίνια έργων γίνονται όταν αυτά είναι έτοιμα για να δοθούν προς χρήση στο κοινό, όχι 2 χρόνια πριν, και σίγουρα καλείς και εκπροσώπους και όλων των προηγούμενων που συνεισέφεραν στο έργο. Διαφορετικά μπορούν να κηρύξουν και την έναρξη του Μουντιάλ του 2030...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2018, 10:48:26 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6915 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:53:39 πμ »
Το ποίημα της ημέρας

Τις νύχτες μπαίνω στον πίνακα μου
σαν τότε στης Γεσθημανής τον κήπο
κι όλο ρωτώ τα μόρια μου
αν αξιωθώ από κει να λείπω

Θεός αν είναι

Χιλιάδες σύμβουλοι με τ’ άσπρα
ψάρια και δυό ψωμιά μοιράζουν
κι από το σώμα μου σαν άστρα
μήνες και μέρες λογαριάζουν

Θεός αν είναι
Πολύτεκνοι κι ΑΜΕΑ στις φλόγες να καούν
Μάστερ και Προυπηρεσίες όλοι τους να τον πιουν
ΑΣΕΠ και Σεμινάρια ν'αλληλοφαγωθούν

Θεός αν είναι κι αν μ’ αγαπάει κανείς
Θεός αν είναι κι αν μ’ αγαπάει κανείς

Οι μαθητές μου εδώ και χρόνια
ζευγάρια γίναν φτιάξαν σπίτια
κι εγώ αναρωτιέμαι ακόμα
με τα κουκιά και τα ρεβύθια
Θεός αν είναι

Ι.Ασκαριάδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.