*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736878 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7644 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 02:07:52 πμ »
3000 χιλιαρικα εκανε βουλγαριταλια.Τωρα κανει 6000.Μην  γραφετε για να γραφετε
 
 

όταν το έκανε γνωστή μου Βουλγαρία έκανε 5.000  και της βγήκαν  άλλά πέντε  με τα πηγαινε-έλα, ξενοδοχεία , πληρωμένες εργασίες ...Ξέρω πάρα πολύ καλά τι γράφω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:49:19 »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7645 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 02:27:30 πμ »
Μου λέει μια μέρα ο ioudas
-Io speriamo che me la cavo (εγώ ελπίζω να τη βολέψω)
Φύγε από δω ρε σάλιαγκα του λέω. Έρπουσα μορφή ζωής.
Τότε μου λέει
-Εγώ πρόδωσα το Χριστό . Σ' ένα μάστερ θα κωλώσω?

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7646 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 02:42:49 πμ »
Χαχαχαχαχα! Έμαθες και τα ιταλικά με το μάστερ ioudas? ;D ;D ;D

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7647 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 02:55:45 πμ »
Μου λέει μια μέρα ο ioudas
-Io speriamo che me la cavo (εγώ ελπίζω να τη βολέψω)
Φύγε από δω ρε σάλιαγκα του λέω. Έρπουσα μορφή ζωής.
Τότε μου λέει
-Εγώ πρόδωσα το Χριστό . Σ' ένα μάστερ θα κωλώσω?

Θα΄στε πολλοί στην ομάδα, φαίνεται...

ΔΕ τη γλιτώνετε, να κατέετε. Ήγγικεν, κι ας τη σκαπουλάριζαν οι ομονοοτρόπες εδώ και αιώνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2019, 02:58:15 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:49:19 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7648 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:08:28 πμ »
  Προσυπογράφω. Και κυριολεκτικά είναι ένα κείμενο που μπορούμε να μαζέψουμε υπογραφές ηλεκτρονικά.
Καλημέρα !

"Καλημέρα σας.
Αποφάσισα να αποστείλω ηλεκτρονικό μήνυμα στο υπουργείο και να μην μετάσχω στη διαβούλευση καθώς όσων βλέπω και παρά τα μαζικά και σχεδόν αποκλειστικά μηνύματα για την προσμέτρηση των μορίων των παλαιών ΑΣΕΠ γίνονται συνεχώς αναφορές στον τύπο για αλλαγές στο σύστημα που αφορούν όλους τους περιφερόμενους στο υπουργείο θιάσους πλην αυτών που επί χρόνια υπηρετούν το θεσμό της αναπλήρωσης και με βάση τα ισχύοντα από το 2008 κριτήρια.Από το 2008 είμαστε εγκλωβισμένοι σε ένα σύστημα που υπαγόρευε την συλλογή μορίων -μηνών αναπλήρωσης και το διάβασμα για τη διενέργεια διαγωνισμών.Και μήνες συλλέξαμε και στο διαγωνισμό επιλαχόντες υπήρξαμε και αφήσαμε διδακτορικά και ερευνητικές καριέρες πίσω γιατι το 2008 με τον τελευταίο ΑΣΕΠ και όντας στις πρώτες θέσεις τις αναπλήρωσης ξέραμε ότι με 24 ΜΗΝΕΣ και ΑΣΕΠ θα διοριζόμασταν.Και φτάσαμε στους 20 μήνες και αυτό καταργήθηκε! Και λέμε τουλάχιστον θα διοριστούμε πρώτοι όταν θα υπάρξουν διορισμοί γιατί πρωτεύουμε λόγω των μορίων του ΑΣΕΠ και των μηνών της προϋπηρεσίας.Και περνούσαν τα χρόνια και αυτό συνεχώς άλλαζε...μιας και όλες οι ειδικές καταγορίες ήρθαν να πρωτεύχους και μετά....ήρθαν και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοι....άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας...φορτωμένοι με πολλούς μήνες προϋπηρεσίας να πρωτευσουν και αυτοί....Και χωρίς διορισμούς να έχετε καταφέρει όλοι εσείς που αποφασίζετε για τη ζώη μας επί 12 Χρόνια να μας βάζετε να μαλώνουμε μεταξύ μας για το αυτονόητο.Είναι λογικό κύριε Υπουργέ να έχουν όλοι δίκιο...Γιατί το δίκιο χάθηκε όταν επί 11 Χρόνια δε γίνονταν διορισμοί και συσσωρεύτηκαν όλες αυτές οι διαφορετικές με ανόμοια κριτήρια κοινωνικές ομάδες σε έναν πίνακα.Εμείς θέλουμε κοινωνικό κράτος.Αλίμονο εκπαιδευτικός είμαι....Αλίμονο αν δεν ένιωθα τον πόνο του άρρωστου ή δεν τιμούσα αυτόν που προσέφερε στην κοινωνία παιδιά.Όμως φτιάξε κράτος και μέριμνα για να προστατεύσεις αυτές τις κοινωνικές ομάδες.Επί Χρόνια πρώτευαν χωρίς να υπάρχει ένα διακριτό σύστημα διορισμών για αυτούς.Επίσης οι άνθρωποι από τα ιδιώτικά ...Έχουν και αυτοί δικαιώματα...άνθρωποι πολλές φορές μεγαλύτερης ηλικίας έκλεισαν τα σχολεία και βρέθηκαν χωρίς δουλειά.Εμένα όμως που επί 12 Χρόνια παλεύω με το σύστημα που ΕΣΎ σαν κράτος δημιουργούσες που έκανα ότι ακριβώς όριζε ο νόμος.Που μου είπες σαν ΚΡΑΤΟΣ αρχικά ότι με 24 ΜΗΝΕΣ και ΑΣΕΠ θα διοριστεις.Μετά ότι θα διοριστείς λόγω αναπλήρωσης.Μετά ότι θα πρωτεύσεις γιατί όσοι δεν έχουν ΑΣΕΠ δεν θα υπάρχουν καν στη λίστα διορισμών.Εγώ που δεν έκανα πιθανότατα παιδιά γιατί γύριζα όλη την Ελλάδα ή που έκανα αλλά έτσι και αλλιώς τα έκανά  γιατί το ήθελα που είμαι σε αυτό το πλάνο;Με ποια μόρια με βάζεις να πρωτεύω έναντι των υπολοίπων;Που είναι τα μόρια του ΑΣΕΠ βάση των οποίων επί 11 Χρόνια δουλεύω γιατί έτσι υπαγόρευε το σύστημα με το οποίο οργάνωσα τη ζωή μου;Όσο για τους μήνες αναπλήρωσης και το μεταπτυχιακό που έχω (διετες με δημοσιεύσεις και όχι αυτά που αγοράζουν με το κιλό)το διδακτορικό που θα έχω,και πάλι δεν θα είναι αρκετά.....Γιατί όλοι γνωρίζουμε πλέον κ.Υπουργέ ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε το σύστημα ούτε οι άνθρωποι που διεκδικούν αλλά οι 0000000 διορισμοί που μάζεψαν όλον αυτόν τον κόσμο σε μια λίστα με υποσχέσεις.Απαιτώ στο νέο σύστημα να εισαχθεί με οποιοδήποτε τρόπο η επιτυχία στον ΑΣΕΠ.Τα μόρια που επί χρόνια καθόρισαν τις επιλογες μας.Είναι σωστό να προστατεύονται όλες οι κοινωνικές ομάδες δε θα επιτρέψω όμως ξανά σε κανέναν εν μία νυκτί να μου πάρει όλα αυτά για τα οποία  άλλαξα όλες μου τις επιλογές επί 12 Χρόνια. Πιστεύω ότι κανείς περισσότερο από μια αριστερή κυβέρνηση δε θα μπορούσε να νιώσει την ορθότητα της διεκδίκησης μας.Ευελπιστώ στην επίσημη πλέον μορφή το σχέδιο να περιλαμβάνει τα μόρια και όλων εμας που δεν απαιτούμε τίποτα προσθετο καμιά αλλαγή...πέραν του προφανές...Να ισχύσει αυτό που βάση τόσων χρόνων το υπουργείο όριζε τις ζωές μας.Διαφορετικά για πρώτη φορά θα διεκδικήσουμε και εμείς με κάθε νόμιμο μέσο το αυτονόητο.Και πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κανένα δικαστήριο που θα μείνει ψυχρό και αδιάφορο απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων που επί χρόνια και από άλλες κυβερνήσεις εμπαίζονται."
.....Έχουν στείλει και άλλοι...προτιμώ να πετάξω χρήματα στα δικαστήρια από το να πετάξω 12 Χρόνια στα σκουπίδια

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7649 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:16:08 πμ »
 Περνιέστε για ξύπνοι όσοι κάνετε κολλητιλίκια στο υπουργείο; Με τον υπουργό και το συνάφι του. Περνιέστε για ξύπνοι όσοι δεν καταφέρατε να περάσετε την βάση σε έναν διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και πείρατε μεταπτυχιακά σε Βουλγαρία και Ιταλία; Είναι το καλύτερο ανέκδοτο των Χριστουγέννων. Έχουμε τρομάξει με την εξυπνάδα σας και την ευφυία σας. Ευτύχως που το μάζεψες και είπες "λίγο", αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου (σας) λέτε τι βλάκες είναι ετούτοι δεν ξέρουνε που ζούνε.

Γνωστα ειναι ολα αυτα που λετε.Το συμπερασμα ομως ειναι αλλο.Οτι αυτοι που εβλεπαν μπροστα και ηταν λιγο πιο ξυπνιοι απο σας θα διοριστουν.Ολα τα αλλα ειναι περιττα

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7650 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:42:18 πμ »
Μου λέει μια μέρα ο ioudas
-Io speriamo che me la cavo (εγώ ελπίζω να τη βολέψω)
Φύγε από δω ρε σάλιαγκα του λέω. Έρπουσα μορφή ζωής.
Τότε μου λέει
-Εγώ πρόδωσα το Χριστό . Σ' ένα μάστερ θα κωλώσω?
;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7651 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 08:44:55 πμ »
Και επαυξάνω...και γω για Θεσσαλία μιλάω...
Κι εγώ από Θεσσαλία ξέρω κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος diane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7652 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 08:46:26 πμ »
Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Δεν ήθελαν καθόλου ταβάνι και ακαδημαϊκά, ούτε και ΑΣΕΠ. Μόνο προϋπηρεσία και παλαιότητα πτυχίου ήθελαν!
  Εμάς μας είπε εκπρόσωπος του συλλόγου μας πως τα μόρια από ΑΣΕΠ είναι έξω. :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7653 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 08:49:15 πμ »
  Εμάς μας είπε εκπρόσωπος του συλλόγου μας πως τα μόρια από ΑΣΕΠ είναι έξω. :'( :'(
Το περιμένουμε. Γι' αυτό την Παρασκευή ας κάνουμε δύο μεγάλες συγκεντρώσεις όλοι οι ασεπιτες, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7654 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 09:26:20 πμ »
Ειναι ντροπη απο καποιους να τσουβαλιαζουν ολο τον κοσμο με γενικοτητες . Υπαρχουν ατομα που περασαν με εξετασεις σε πολυ καλα μεταπτυχιακα , στο ΕΚΠΑ ,στο ΠΑΜΑΚ κλπ που ιδρωσαν και κοπιασαν να το τελειωσουν .Ελεος πια ....για τα φροντιστηρια και τις διαρροες στον γραπτο διαγωνισμο δεν μιλαει κανεις ....Αυτα σας αρεσαν ομως .

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7655 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 09:27:39 πμ »
Χαχαχαχαχα! Έμαθες και τα ιταλικά με το μάστερ ioudas? ;D ;D ;D
Αυτά τα μάστερ είναι μαγικά !
Διορίζουν
Ξεκουράζουν
Στο τέλος μπορεί και να έχεις μάθει 2 ιταλικές φρασεις να  λες ρε παιδι μου.
Εντουκατσιονε σπεσιαλςαιζιονε διοριζιονε.

Αποσυνδεδεμένος diane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7656 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 09:28:24 πμ »
ο ασεπ πιστεύουμε οτι τελικά θα μετρήσει . Ηδη το εμπόδιο που απέκλειε την προσμέτρηση του που ήταν η μεταφορά εμπειρίας από την γενική στην ειδική εκπαίδευση έφαγε άκυρο. Οπότε θέλουμε να πιστεύουμε οτι ο πρεσβευτής μας θα κάνει καλή δουλειά.
ΑΣΕΠ μέσα ή έξω τα μόρια; Εγώ έμαθα πως θα είναι εκτός

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7657 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 09:46:39 πμ »
Πάντως, θα ήταν τόσο πιο απλά τα πράγματα -για την γενική μιλάω- αν είχαν πάρει τους ισχύοντες πίνακες αναπληρωτών (με προυπηρεσία και μόρια ΑΣΕΠ) ως αφητηρία και προσέθεταν σε αυτά τα ακαδημαικά και τα κοινωνικά κριτήρια.

Μετά θα μπορούσε να γίνει ο διάλογος για ταβάνια, σχετική μοριοδότηση των ακαδημαικών κλπ, αλλά τουλάχιστον θα υπήρχε μια (περίπου γνωστή) αφετηρία για τα άτομα που τόσο χρόνια δουλεύουν.

Επίσης, αν για κάποιους λόγους θε θέλουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα μόρια ΑΣΕΠ θα μπορούσαν, αν είχαν στοιχειώδες αίσθημα δικαίου, να θεσπιζαν μια μεταβατική περίοδος όπου στην πρώτη προκήρυξη θα μετράει ο τελευταίος και ο προτελευταίος ΑΣΕΠ διά 2, στην επόμενη προκήρυξη μετα από δύο χρόνια ο τελευταίος δια 2 και μετά τέλος. Έτσι θα μπορούσε κάποιος να κάνει τα κουμάντα του και να δει με ποιο τρόπο θα αναπληρώσει τα χαμένα μόρια με κάποιο ακαδημαικό κλπ., χωρίς ξαφνικά να πεταχτεί εκτός εργασίας.

Εαν τελικα δε μετρήσουν τα μόρια ΑΣΕΠ, η μη-ύπαρξη μεταβατικής περιόδου είναι το μεγαλύτερο δείγμα εμπάθειας προς εμάς.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.