*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8470 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:07:50 μμ »
Είπε ότι διορίζεται νομίζω με την ειδική. Ασεπούλα είσαι στους δικαστικά δικαιωθέντες;
Αν ήταν στους δικαστικά δικαιωθέντες θα ήταν κάθε μέρα στο υπουργείο επί 2 μήνες για να φροντίσει για το νέο σύστημα διορισμών;
Ασεπούλα έχεις γίνει φίρμα πάντως... Ο σταρ του pde!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8471 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:13:06 μμ »
Σοβαρά μιλάς τώρα?
Το διδακτορικό έτσι γίνεται? Να κάνω καμιά δεκαριά (ακόμη).
Πάνε κανε και εσύ κανένα...
Δεν μπορείς να καταλάβεις τα χρόνια που έκανα διδακτορικό τι έχασα από την ζωή μου...
Μπορούσα να κάνω διδακτορικό και ήθελα αλλά δεν υπήρχαν τα χρήματα. Γνωρίζω ότι σε κάποια διδακτορικά τα πράγματα είναι δύσκολα σε άλλα όχι. Εγώ θεωρώ άδικο την εξίσωση ενός διδακτορικού με 5 χρόνια προϋπηρεσία. Θα μπορούσα να έχω μείνει και εγώ σπίτι μου, αν κατάφερνα να έμπαινα σε κάποιο πρόγραμμα να παίρνω κανένα χαρτζηλίκι, να με βοηθάνε και οι σπόνσορες και μετά από 5 χρόνια να προσπεράσω αυτόν που έτρεχε σε όλη την Ελλάδα για να καλύψει τα κενά στα σχολεία. Ξέρω πολλούς που ακολούθησαν αυτό το δρόμο γιατί είχαν τη δυνατότητα. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτοί είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα διδασκαλίας γιατί ποτέ δεν έχουν μπει σε τάξη.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8472 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:14:56 μμ »
Μου κανει εντυπωση που καποιοι περιμενουν διορισμους απο ΝΔ που το δηλωνει συνεχεια οτι δεν χρειαζονται διορισμοι και μαλιστα η ιδια απελυσε εν μια νυκτι μονιμους εκπαιδευτικους τους οποιους επαναπροσελαβε η τωρινη κυβερνηση.Βεβαια και απο την τωρινη στην καλυτερη περιμενω διορισμους μονο στην ειδικη


Τα εχω γραψει κ γω αυτα χιλιες φορες....!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8473 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:16:51 μμ »
ένα πράγμα δεν μπορέσαμε να καταφέρουμε ως ομάδα. Τα μόρια του ασεπ. Ας ελπίσουμε να γίνει κάτι στην ολομέλεια την Δευτέρα.

Τώρα αν πάει ο Ολυμπιακός στο τελικό και χάσει, και πει ότι ένα πράγμα δεν καταφέραμε να κάνουμε, να βάλουμε γκολ, ξέρεις τί τον περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8474 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:20:30 μμ »
Τι μπούρδες λέει ο μουστάκιας ρε παιδιά; Ήμαρτον!
Αφού και την προϋπηρεσία την υποβαθμίζει. Όταν δίνεις 40 μόρια για ένα διδακτορικό για ποια προϋπηρεσία μιλάς βρε μουστάκια;
40 μόρια θες 5 χρόνια εργασίας για να τα μαζέψεις. Δηλαδή δίνεις τα ίδια μόρια σε έναν που είχε τα φράγκα και επέλεξε αντί να βγει στην αγορά εργασίας να κάνει διδακτορικό και να παρατείνει τη φοιτητική ζωή του, ο οποίος δεν έχει μπει ποτέ σε τάξη και δεν έχει καμία εμπειρία όπως λες και εσύ, για να πάρει τη θέση κάποιου που έτρεχε σε όλη την Ελλάδα για να σου καλύψει τα κενά στα σχολεία.

Σοβαρολογουμε τωρα? Ξερεις τι θα πει διδακτορικο???!!! Μη λεμε οτι θελουμε...κ στην τελικη προϋπηρεσία απεκτησαν κ.οσοι ειχαν.μπαρμπα στην Κορωνη....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8475 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:20:59 μμ »
και γιατι να μην ειναι απο το δευτερο που λες? ;)
Έκανα μόνο μία αναφορά στα σωματεία για να μάθουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν. Η ΄΄Ασεπούλα΄΄ δεν ξέρω αν είναι μέλος κάποιου σωματείου. Αρχικά νόμισα πως είναι της ΠΕΑΔ γιατί αλλιώς πως διαπραγματευόταν στο υπουργείο και γιατί συνδιαλέγεται σε ένα φόρουμ που τα ενεργά μέλη του είναι εκπαιδευτικοί σε μεγάλο ποσοστό της δευτεροβάθμιας. Ας μας πει ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8476 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:24:39 μμ »
Μπορούσα να κάνω διδακτορικό και ήθελα αλλά δεν υπήρχαν τα χρήματα. Γνωρίζω ότι σε κάποια διδακτορικά τα πράγματα είναι δύσκολα σε άλλα όχι. Εγώ θεωρώ άδικο την εξίσωση ενός διδακτορικού με 5 χρόνια προϋπηρεσία. Θα μπορούσα να έχω μείνει και εγώ σπίτι μου, αν κατάφερνα να έμπαινα σε κάποιο πρόγραμμα να παίρνω κανένα χαρτζηλίκι, να με βοηθάνε και οι σπόνσορες και μετά από 5 χρόνια να προσπεράσω αυτόν που έτρεχε σε όλη την Ελλάδα για να καλύψει τα κενά στα σχολεία. Ξέρω πολλούς που ακολούθησαν αυτό το δρόμο γιατί είχαν τη δυνατότητα. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτοί είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα διδασκαλίας γιατί ποτέ δεν έχουν μπει σε τάξη.
1) Τα διδακτορικά είναι ΟΛΑ δωρεάν, μην γράφετε ότι σας κατέβει... εγώ μια χαρά διδακτορικό έκανα ΔΩΡΕΑΝ και παράλληλα εργαζόμουν
2) Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ δεν έχει μπει σε τάξη
3) Είναι απολύτως δίκαιη η μοριοδότηση των 40 μορίων στο Διδακτορικό

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8477 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:25:19 μμ »
Τα εχω γραψει κ γω αυτα χιλιες φορες....!
Εμένα μου κάνει εντύπωση που μας εχετε εμας τους επιτυχόντες για τόσο χαπατα.
Εμας μας ενδιαφέρει ποιος πολιτικος αρχηγός θα μετρήσει τον ΑΣΕΠ.

Δεν μας ενδιαφέρει ποιος κάνει τον φιλάνθρωπο στο δημόσιο, ποιος ξανανοιγει την ΕΡΤ, ποιος ξαναπροσλαμβάνει "καθαριστριες" υου Υπ Οικονομικων ΠΕ από το Παντειο και απο τη Φιλοσοφικη , μεταταγμένες αυτη τη στιγμη στο Υπ, Διακοσνης, ΚΥΡΙΕΣ!!!

Κι εγω ΣΥΡΙΖΑ ψηφισα και κυνδινευω να βρεθώ εκτος με 9 χρονια αναπληρωτης. ΜΕΓΑΛΗ επιτυχια. Πολυ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ πρωθυπουργος.

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8478 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:26:06 μμ »
https://xenesglosses.eu/2019/01/enimerosi-apo-kordi-gia-arithmo-monimon-ekpaideftikon-anapliroton-kai-paraitiseis/

Για το ζήτημα των διορισμών το 18ο συνέδριο της ΟΛΜΕ πήρε μια πολύ σημαντική απόφαση που αναφέρει τα εξής:

Το 18ο Συνέδριο της ΟΛΜΕ αποφάσισε να ζητήσει:

Μόνιμοι διορισμοί για όλους όσοι εργάζονται ως αναπληρωτές
Κριτήρια διορισμού: α) Προϋπηρεσία β) Επιτυχόντες ΑΣΕΠ γ) Παλαιότητα πτυχίου δ) Κοινωνικά κριτήρια
Προστασία της προϋπηρεσίας κατά 100%

.......................



Η κυβέρνηση επέλεξε να βγάλει τα μόρια  από τις επιτυχίες του ασεπ (παρόλο που η Ολμε το είχε προτείνει) και επειδή η κατσαρόλα θα έμενε άδεια μόνο με την προϋπηρεσία (κάτι που δεν μπορεί να περάσει, αν και θα το ήθελε) κατέληξε σε μια άκρως νεοφιλελεύθερη επιλογή το προσοντολόγιο... Αυτό δεν είναι  αριστερή πολιτική, και δεν το είχε προτείνει ούτε η δεξιά σε τέτοιο βαθμό.


Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8479 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:27:56 μμ »
1) Τα διδακτορικά είναι ΟΛΑ δωρεάν, μην γράφετε ότι σας κατέβει... εγώ μια χαρά διδακτορικό έκανα ΔΩΡΕΑΝ και παράλληλα εργαζόμουν
2) Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ δεν έχει μπει σε τάξη
3) Είναι απολύτως δίκαιη η μοριοδότηση των 40 μορίων στο Διδακτορικό
ΕΙΜΑΙ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΨΤΗΣ ΜΕ ΑΣΕΠ.
10 χρονια ολα μαζι , διδακτορικο και μετα ερευνητικα. 15ωρα, ατελειωτα.
Τα 40 μορια του διδακτορικου ΕΙΝΑΙ ΨΧΟΥΛΑ.
Εχετε βεβαια τα δικια σας και σεις συναδελφοι, με αυτά που έχετε δει απο Ιταλοβουλγαριες και ισως δεν εχετε ξεκαθαρη εικονα.
Από το διδακτορικο βγαίνεις τρελος!!!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8480 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:30:41 μμ »
Εχουμε το εξης παραδοξο.Στην γενικη ειναι σιγουρο οτι θα γινουν προσληψεις αναπληρωτων τον σεπτεμβριο με τους υπαρχοντες πινακες μιας και ασεπ δεν προλαβαινει για αποτελεσματα.Θα εχουν κανει ομως τα χαρτια τους τον απριλη για μονιμους διορισμους και αναπληρωτες.Οποτε οποιος δουλεψει την επομενη χρονια και αφου οι πινακες θα κλεισουν για 3 χρονια η προυπηρεσια του θα παει περιπατο;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8481 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:34:50 μμ »
«Φίλος μεν Πλάτων φιλτέρα δ' αλήθεια»

Από ένα γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ουδείς έχει να φοβηθεί κάτι....ούτε όσοι έχουν προϋπηρεσία, ούτε όσοι έχουν δεύτερα, τρίτα πτυχία και διδακτορικά. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν. Εκτός εάν θεωρείται νόμιμο, ηθικό, δημοκρατικό κλπ....κλπ. να αποκλειστεί μια μεγάλη μερίδα πτυχιούχων από μια ευκαιρία διορισμού μετά από τόσα χρόνια.

Τα επιπλέον προσόντα να υπολογιστούν με δίκαια και αντικειμενικά κριτήρια μετά την ανακοίνωση των αποτελεσματων.

Βέβαια μόλις διάβασα και αυτό μεταξύ άλλων.

09.01.2019 - 17:10
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/277990_i-epitropi-morfotikon-ekane-dekto-nomoshedio-gia-toys-diorismoys

Απευθυνόμενος στη Ν.Δ. που διαρκώς προβάλλει το θέμα της «αριστείας» και ζητά γραπτό διαγωνισμό για την επιλογή των εκπαιδευτικών, ο κ. Γαβρόγλου σημείωσε: «έχουμε μια βαθιά διαφωνία για το τι σημαίνει η επιστημονική διάσταση μιας κοινωνικής πολιτικής. Εμείς, όπως σας είπαμε, καταργήσαμε τους γραπτούς διαγωνισμούς και ενισχύσαμε την προϋπηρεσία γιατί βλέπουμε κάτι θετικό σε αυτό. Για εμάς η αριστεία είναι αυτά τα κριτήρια να παίζουν ρόλο και όχι ποιος βγήκε ‘πρώτος των πρώτων’».
Αναφερόμενος στο νέο σύστημα διορισμών, ο Υπουργός είπε: «Εμείς θέλουμε να έχουμε προσήλωση και στον νόμο και στο πνεύμα του Συντάγματος και στις αποφάσεις του ΣτΕ γιατί σεβόμαστε τα άτομα που θα διοριστούν. Δεν αφήνουμε κανένα παραθυράκι για ασάφειες».

ΥΓ. Η θεση μου δεν έχει καμία σχέση με κομματική ή άλλου ειδους γραμμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2019, 07:41:45 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8482 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:41:02 μμ »
https://xenesglosses.eu/2019/01/enimerosi-apo-kordi-gia-arithmo-monimon-ekpaideftikon-anapliroton-kai-paraitiseis/

Για το ζήτημα των διορισμών το 18ο συνέδριο της ΟΛΜΕ πήρε μια πολύ σημαντική απόφαση που αναφέρει τα εξής:

Το 18ο Συνέδριο της ΟΛΜΕ αποφάσισε να ζητήσει:

Μόνιμοι διορισμοί για όλους όσοι εργάζονται ως αναπληρωτές
Κριτήρια διορισμού: α) Προϋπηρεσία β) Επιτυχόντες ΑΣΕΠ γ) Παλαιότητα πτυχίου δ) Κοινωνικά κριτήρια
Προστασία της προϋπηρεσίας κατά 100%

.......................



Η κυβέρνηση επέλεξε να βγάλει τα μόρια  από τις επιτυχίες του ασεπ (παρόλο που η Ολμε το είχε προτείνει) και επειδή η κατσαρόλα θα έμενε άδεια μόνο με την προϋπηρεσία (κάτι που δεν μπορεί να περάσει, αν και θα το ήθελε) κατέληξε σε μια άκρως νεοφιλελεύθερη επιλογή το προσοντολόγιο... Αυτό δεν είναι  αριστερή πολιτική, και δεν το είχε προτείνει ούτε η δεξιά σε τέτοιο βαθμό.

Και η ΟΛΜΕ ζει σε έναν φαντασιακό κόσμο με ελαφάκια και μονόκερους. Όσο ζητάει διορισμό ΟΛΩΝ των αναπληρωτών, με όλα τα πιθανά προσόντα που μπορεί να διαθέτει ο καθένας, δεν πρόκειται κανείς να την πάρει σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8483 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:41:36 μμ »
«Φίλος μεν Πλάτων φιλτέρα δ' αλήθεια»

Από ένα γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ουδείς έχει να φοβηθεί κάτι....ούτε όσοι έχουν προϋπηρεσία, ούτε όσοι έχουν δεύτερα, τρίτα πτυχία και διδακτορικά. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν. Εκτός εάν θεωρείται νόμιμο, ηθικό, δημοκρατικό κλπ....κλπ. να αποκλειστεί μια μεγάλη μερίδα πτυχιούχων από μια ευκαιρία διορισμού μετά από τόσα χρόνια.

Τα επιπλέον προσόντα να υπολογιστούν με δίκαια και αντικειμενικά κριτήρια μετά την ανακοίνωση των αποτελεσματων.

Συμφωνώ απόλυτα... Ειδικά στην κατάσταση που έχει δημιουργηθεί τώρα, με χίλιες δυο ομάδες που κάθε μία έχει εν μέρει δίκιο, αλλά θέλει να υπερκεράσει τις άλλες και να διοριστεί, μόνο ο γραπτός ΑΣΕΠ θα έλυνε τον γόρδιο δεσμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.