*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9520 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:24:14 μμ »
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το συγκεκριμένο σύστημα δεν έχει κάποιο λογική ισορροπίας ανάμεσα στα κριτήρια, όπως είναι την στο υπόλοιπο Δημόσιο. Εδώ διαμορφωνονται και  αλλάζουν ανάλογα με το πως βολευτεί τον καθένα που πιέζει.
Ακριβως...

ΥΓ. Περιμένω τώρα κάποιους να μου επιτεθούν...εδώ είμαι!!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:19:48 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9521 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:31:00 μμ »
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου όμως πάνω σ'αυτό;
Το να πολλαπλασιάσεις επί έναν αριθμό τις μονάδες πάνω από τη βάση σε ένα πτυχίο το βρίσκω λογικό.

Γιατί όμως να μοριοδοτήσεις με 15 μόρια τη βάση στον βαθμό πτυχίου σε έναν διαγωνισμό που όλοι ανεξαιρέτως είναι πτυχιούχοι; Αν το κάνεις, είναι σαν να μειώνεις το ταβάνι στα ακαδημαϊκά...
Δεν θα μιλησω για ταβανι κλπ θεωρω πως ειναι σωστο γιατι δημιουργει μια διαφορα μεταξυ βσθμων οχι ομως τοση που να αντιστοιχει σε 2 ξενες γλωσσες!!!!δεν μπορει το 7 με το 9 να εχουν διαφορα 12 μορια!!!!!!!!παρατραβηγμενο

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9522 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:32:06 μμ »
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου όμως πάνω σ'αυτό;
Το να πολλαπλασιάσεις επί έναν αριθμό τις μονάδες πάνω από τη βάση σε ένα πτυχίο το βρίσκω λογικό.

Γιατί όμως να μοριοδοτήσεις με 15 μόρια τη βάση στον βαθμό πτυχίου σε έναν διαγωνισμό που όλοι ανεξαιρέτως είναι πτυχιούχοι; Αν το κάνεις, είναι σαν να μειώνεις το ταβάνι στα ακαδημαϊκά...

Ετσι κι αλλιώς η θεώρηση του βασικου τίτλου σπουδών ως ακαδημαϊκού προσοντος μειώνει το ταβάνι των ακαδημαϊκών. Έπρεπε ή να μη μοριοδοτειται, ή να μοριοδοτειται χωριστά και ν' ανέβει PhD και μάστερ.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9523 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:36:51 μμ »
Βεβαια μιλαω τοση ωρα για βαθμο πτυχιου οταν υπαρχει η μεταφορα προυπηρεσιας απο γενικη σε ειδικη που τα επισκιαζει ολα....θα μπορουσε τουλαχιστο να μην υπαρχει αναδρομικη ισχυ!!!εχει πολλα μαυρα σημεια τελικα ο νομος....
Μοριοδοτηση παιδιων
Βαθμος πτυχιου
Μεταφορα προυπηρεσιας
τι να αφησεις και τι να πιασεις😕

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:19:48 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9524 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:37:56 μμ »
Ετσι κι αλλιώς η θεώρηση του βασικου τίτλου σπουδών ως ακαδημαϊκού προσοντος μειώνει το ταβάνι των ακαδημαϊκών. Έπρεπε ή να μη μοριοδοτειται, ή να μοριοδοτειται χωριστά και ν' ανέβει PhD και μάστερ.
Ή θα μπορουσε να μετραει σε περιπτωση ισοβαθμιας!!!

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9525 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:39:07 μμ »
Βεβαια μιλαω τοση ωρα για βαθμο πτυχιου οταν υπαρχει η μεταφορα προυπηρεσιας απο γενικη σε ειδικη που τα επισκιαζει ολα....θα μπορουσε τουλαχιστο να μην υπαρχει αναδρομικη ισχυς!!!εχει πολλα μαυρα σημεια τελικα ο νομος....
Μοριοδοτηση παιδιων
Βαθμος πτυχιου
Μεταφορα προυπηρεσιας
τι να αφησεις και τι να πιασεις😕

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9526 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:41:31 μμ »
Δηλαδή ένας με βαθμό 5 θα πάρει 15 μορια και αυτός με 8 18 μόρια;

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9527 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:42:09 μμ »
fefyp και mtsag δεν καταλάβατε τι εννοώ.
Εγώ δεν στέκομαι στο ποια θα είναι συνολικά η μοριοδότηση του βαθμού πτυχίου. Ας είναι μικρότερη, δεν με ενδιαφέρει προσωπικά.
Εγώ στέκομαι στο εξής: Όταν σε έναν νόμο θεσπίζεις κριτήρια διορισμού, το κάνεις για να πριμοδοτηθούν αυτοί που τα διαθέτουν σε σχέση με αυτούς που δεν τα διαθέτουν.  Κριτήριο=διάκριση! Κάποιοι τα διαθέτουν, κάποιοι όχι..
Αν εσύ σε έναν διαγωνισμό που είναι προαπαιτούμενη η ύπαρξη πτυχίου, πριμοδοτείς με μονάδες (όσες κι αν είναι αυτές, δεν στέκομαι στον αριθμό)  ξεχωριστά τη βάση (δηλαδή την ύπαρξη πτυχίου), το κάνεις μόνο και μόνο για ρίξεις πλασματικά το ταβάνι.
Αν ως υπουργός υποστηρίζεις πως προϋπηρεσία και ακαδημαϊκά έχουν το ίδιο ταβάνι και είναι ισοβαρείς πυλώνεις, αλλά προβαίνεις σε τέτοια κόλπα, θα είναι πολύ εύκολο για έναν δικηγόρο να  ρίξει το σύστημα στα δικαστήρια. .

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9528 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:43:13 μμ »
Ξεχασατε τη συναφεια. Φανταζεστε φιλολογο με μεταπτυχιακο στο τρομπονι να παιρνει εικοσι μορια; Ενταξει το τερματισαν.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9529 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:51:16 μμ »
fefyp και mtsag δεν καταλάβατε τι εννοώ.
Εγώ δεν στέκομαι στο ποια θα είναι συνολικά η μοριοδότηση του βαθμού πτυχίου. Ας είναι μικρότερη, δεν με ενδιαφέρει προσωπικά.
Εγώ στέκομαι στο εξής: Όταν σε έναν νόμο θεσπίζεις κριτήρια διορισμού, το κάνεις για να πριμοδοτηθούν αυτοί που τα διαθέτουν σε σχέση με αυτούς που δεν τα διαθέτουν.  Κριτήριο=διάκριση! Κάποιοι τα διαθέτουν, κάποιοι όχι..
Αν εσύ σε έναν διαγωνισμό που είναι προαπαιτούμενη η ύπαρξη πτυχίου, πριμοδοτείς με μονάδες (όσες κι αν είναι αυτές, δεν στέκομαι στον αριθμό)  ξεχωριστά τη βάση (δηλαδή την ύπαρξη πτυχίου), το κάνεις μόνο και μόνο για ρίξεις πλασματικά το ταβάνι.
Αν ως υπουργός υποστηρίζεις πως προϋπηρεσία και ακαδημαϊκά έχουν το ίδιο ταβάνι και είναι ισοβαρείς πυλώνεις, αλλά προβαίνεις σε τέτοια κόλπα, θα είναι πολύ εύκολο για έναν δικηγόρο να  ρίξει το σύστημα στα δικαστήρια. .

Κατι αντίστοιχο λέω κι εγώ. Ότι πτυχίο έχουν όλοι, άρα η ύπαρξη του στον άξονα των ακαδημαϊκών μειώνει το σχετικό βάρος των άλλων κριτηρίων, που δεν τα έχουν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9530 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:52:13 μμ »
Όλα δικά σου είναι αυτά; Χαίρομαι που καταλαβαινεις τι ακριβώς διαβαζεις....κρίνεις και κατακρίνεις.
Οι χαρακτηρισμοι σου επιστρεφονται αυτούσιοι...με την παρατήρηση ότι είμαι υπερήφανος για την όποια ηλικία μου. Εσυ γιατί ακριβώς είσαι υπερήφανος...μηπως για τον κοινωνικό σου αυτοματισμό ή για την αγένεια σου;
Και κάτι τελευταίο...δεν ειρωνεύτηκα κανέναν εδώ...την γνωμη μου εξέφρασα αξιοπρεπώς...αν κρίνεις "μάγκικα" τα σχόλια μου  κάτω δεξιά έχει ένα κουμπί αναφοράς;...πάτησε το κανείς δεν θα καταλάβει ότι είσαι εσύ.
Εάν θεωρείς προσβολή το μεστός τότε έχεις θέμα συνάδελφε. Να το κοιτάξεις. Και προφανώς δεν απαντάς στην ουσία των λεγόμενων μου. Αλλά τι να πεις όταν αναλωνεσαι χωρίς ουσιαστικό λόγο σε ένα θέμα που δε σε αφορά. Άσε αυτούς που πονάνε να βγάλουνε την άκρη. Συμβουλές για συστήματα από μόνιμους δεν χρειαζόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 07:57:39 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9531 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:53:57 μμ »
Δηλαδή ένας με βαθμό 5 θα πάρει 15 μορια και αυτός με 8 18 μόρια;
[/quote
Προφανως 24

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9532 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:54:34 μμ »
Ξεχασατε τη συναφεια. Φανταζεστε φιλολογο με μεταπτυχιακο στο τρομπονι να παιρνει εικοσι μορια; Ενταξει το τερματισαν.


Η συνάφεια είναι ένα ζήτημα που θίχτηκε στη συζήτηση στην ΕΜΥ. Το ερώτημα, κατά τη γνώμη μου, είναι το εξής: Να θεωρήσει κανείς ότι η συνάφεια παίζει ρόλο ή να μην ασχοληθεί με το ζήτημα και να προχωρήσει σε fast track διαδικασίες; Κατά τη γνώμη μου πάλι, το υπουργείο άργησε υπερβολικά να ανοίξει τη συζήτηση για το νέο σύστημα και αναζητά τώρα γρήγορες λύσεις (διαβούλευση σε περίοδο εορτών, μη εξέταση της συνάφειας).

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9533 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:54:41 μμ »
Θέλω να δω πόσοι με μηδενική προϋπηρεσία (εντάξει δεν θα είναι εκατοντάδες, αλλά μήπως είναι δεκάδες?) εμφανιστούν ξαφνικά σε υψηλές θέσεις στους πίνακες με 15 χαρτάκια που όλως τυχαίως αποφάσισαν να αποκτήσουν τα τελευταία 3-4 χρονάκια. Έτσι για να μην βαριούνται.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.