*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733555 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9674 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 11:11:36 πμ »
δεν έχεις εργαστεί ωρομίσθιος σε ξερόνησο να δεις τη γλύκα να σου δίνουν τρεις και εξηντα και να σε λένε οι επιλεκτικούληδες και καναπεδάτοι βύσμα αν και με ασεπ
Και η δουλεια του ωρομισθιου εκπαιδευτικου ειναι πολυ ευκολη...Η ζωη του στο ξερονησι ειναι πολυ δυσκολη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:07 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9675 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 11:31:48 πμ »
Και η δουλεια του ωρομισθιου εκπαιδευτικου ειναι πολυ ευκολη...Η ζωη του στο ξερονησι ειναι πολυ δυσκολη...
1. Η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν είναι για όλους.
2. Καμία δουλειά δεν είναι εύκολη.
3. Αν την αγαπάς τη δουλειά σου την κάνεις με ευχαρίστηση και όπως πρέπει. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν κουράζεσαι.
Πάντως εγώ μετά από ένα πεντάωρο είμαι ξεζουμισμενος. Όλα τα άλλα λέγονται με ελαφρά τη καρδία και είναι κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9676 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 11:43:39 πμ »
Συγννώμη αλλά δεν τα τσεπώνουμε συνάδελφε.Τα δουλευουμε και με το παραπάνω.
Εντάξει συναδέλφιδα, δεν αφορά εσένα αυτό, αφορά μονο εμένα  ;D

Μετά από 5 χρόνια σε φροντιστηρια που έπαιρνα ΟΤΑΝ έπαιρνα 6,5 ευρώ την ώρα με ένσημα της πλάκας και ένα εργοδότη να με βρίζει, μαμάδες να μου μιλάνε μεχρι τις 11 το βράδυ, Σαββατα Κυριακές για "διαγωνισματα, ΤΖΑΜΠΑ.

Μετά από σχεδόν 8 χρόνια διδακτορικό και έρευνα που διάβαζα ακαταπαυστα και ουσιαστικά έμενα στο εργαστηριο για να βγάλω δημοσιευσεις σε περιοδικά της ΙΕΕΕ και της ΑCM απο τη ψωροκωσταινα Ελλάδα για  να βγάλει κανα φράγκο ο ΕΛΚΕ , με καθηγητήες να βριζουν να φωνάζουν κλπ

Μετά από σεζόν σε ξενοδοχεια, 3 μηνες ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ  (ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ειμαι η ΗΛΛΙΑΝΑ του νεξτ τοπ μοντελ  ;D ;D] θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή που ειμαι αναπληρωτής και κάνω μάθημα τις ωρες που σε όλες τις παραπανω περιπτωσεις βγάζουν ΔΥΟ μέρες την εβδομάδα?!?! και παιρνω 1000ευρώ, τσεπώνω και ειμαι και χαρουμενος, χωρίς άγχος.

Κανω μια δουλεια που μου ΑΡΕΣΕΙ , τελειώνω ΝΩΡΙΣ και ειμαι και ξεκουραστος. Για την ακριβεια, με τους ρυθμους που έχω συνηθισει, μπορουσα να κάνω αλλες δυο δουλειες το απογευμα. Αυτα αμα δεν έχεις δουλέψει έξω απο τη φουσκα του δημοσιου σχολειου, δεν μπορεις να τα καταλαβεις και βγαινεις στα καναλια και κλαις. Και οι αλλοι που τα ζουν , κρατανε τη κοιλια τους απο τα γελια.





Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9677 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 12:25:58 μμ »
Α, καλά, εαν εσύ κάνεις τον αναπληρωτή για τουρισμό και για καλοπεραση δεν είμαστε όλοι το ίδιο.Να  μιλας για τον εαυτό σου.
Αλλά με αυτά που λέτε εδώ μέσα καλά κάνει και η κοινωνία και μας λεει τεμπέληδες, αφού το παραδέχεστε εσείς οι ίδιοι για τον εαυτο σας ευθερσώς, ότι πάω αναπληρωτής για να λουφάρω....Και προσοχη: άλλο πράγμα οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες απο τον ιδιωτικό τομέα και άλλο πράγμα οι αναπληρωτές κοροϊδεύουν...
Βρε συναδελφισα, βλεπω εισαι και ΠΕ06, να σου πω, τα παιδάκια τα προφισενσι τα παίρνουν επειδη εσυ οργώνεις την Ελλάδα ή επειδη η αλλη που δουλευει στο φροντιστηριο με 5 ευρω την ώρα πεθαινει στη δουλεια?

Μας λένε τεμπελδες γιατι ΟΝΤΩΣ σε σχέση με αυτους ειμαστε ΤΥΧΕΡΟΙ και ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ.

 Ακομα και με αλλους συμβασιουχους του δημοσιου, τυχεροι ειμαστε.

Γιατι δε λενε τεμπεληδες τους επικουτικους γιατρους του ΕΣΥ? Ακουσες ποτέ γιατρό ειπκουρικο να κλαίγεται?? Δεν κλαιγεται αυτός που είναι σε ένα νοσοκομειο και να βαραει ολη νυχτα εφημερια μονος του ολομοναχος του στην επαρχια και κλαιγεσαι εσυ που μπαινεις 20 ωρες την εβδομαδα  κανεις Αγγλικά σε ένα χωριό? Δεν το λεω για τα Αγγλικά και για με να το λεω.

Αντι λοιπον να λεμε ΜΠΟΥΡΔΕΣ για θυσιες σε μια χώρα που το μεγαλτερο ποσοστο εργαζμενων ΠΕΙΝΑΝΕ μετα απο 10 χρονια ΚΡΙΣΗΣ  , καλυτερα να μην λέμε ΤΙΠΟΤΑ.

Αλλιως βλεπω το Κουλη να παίρνει εκλογες αβάδιστα αβίαστα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:07 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9678 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 12:27:04 μμ »
Εντάξει συναδέλφιδα, δεν αφορά εσένα αυτό, αφορά μονο εμένα  ;D

Μετά από 5 χρόνια σε φροντιστηρια που έπαιρνα ΟΤΑΝ έπαιρνα 6,5 ευρώ την ώρα με ένσημα της πλάκας και ένα εργοδότη να με βρίζει, μαμάδες να μου μιλάνε μεχρι τις 11 το βράδυ, Σαββατα Κυριακές για "διαγωνισματα, ΤΖΑΜΠΑ.

Μετά από σχεδόν 8 χρόνια διδακτορικό και έρευνα που διάβαζα ακαταπαυστα και ουσιαστικά έμενα στο εργαστηριο για να βγάλω δημοσιευσεις σε περιοδικά της ΙΕΕΕ και της ΑCM απο τη ψωροκωσταινα Ελλάδα για  να βγάλει κανα φράγκο ο ΕΛΚΕ , με καθηγητήες να βριζουν να φωνάζουν κλπ

Μετά από σεζόν σε ξενοδοχεια, 3 μηνες ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ  (ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ειμαι η ΗΛΛΙΑΝΑ του νεξτ τοπ μοντελ  ;D ;D] θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή που ειμαι αναπληρωτής και κάνω μάθημα τις ωρες που σε όλες τις παραπανω περιπτωσεις βγάζουν ΔΥΟ μέρες την εβδομάδα?!?! και παιρνω 1000ευρώ, τσεπώνω και ειμαι και χαρουμενος, χωρίς άγχος.

Κανω μια δουλεια που μου ΑΡΕΣΕΙ , τελειώνω ΝΩΡΙΣ και ειμαι και ξεκουραστος. Για την ακριβεια, με τους ρυθμους που έχω συνηθισει, μπορουσα να κάνω αλλες δυο δουλειες το απογευμα. Αυτα αμα δεν έχεις δουλέψει έξω απο τη φουσκα του δημοσιου σχολειου, δεν μπορεις να τα καταλαβεις και βγαινεις στα καναλια και κλαις. Και οι αλλοι που τα ζουν , κρατανε τη κοιλια τους απο τα γελια.

Σε πολλά από όσα γράφεις διαφωνώ ωστόσο στο συγκεκριμένο έχεις απόλυτο δίκιο. Εχουμε αυτή τη στιγμή μια από τις καλύτερες δουλειές. Και εγώ πριν γίνω εκπαιδευτικός πέρασα από τον ιδωτικό τομέα για 7 χρόνια. Τα πρώτα 2 δούλευα 9-5 σε μια δουλειά και 5 με 12-1 το βράδυ σε δεύτερη επί 2 χρόνια, εξαήμερο, με μια εβδομάδα άδειας συνολικά σε αυτή τη διετία. Τα επόμενα 5 δούλευα τουλάχιστον 12ωρο, εξαήμερο, με συνολικά 2 μήνες άδεια σε όλη την 5ετία.

Παρά τις δεδομένες αντιξοότητες εχουμε μια εξαιρετική δουλειά και πρέπει να μάθουμε να την εκτιμούμε.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9679 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 12:32:10 μμ »
1) Ο τίτλος του θέματος δεν έχει αλλάξει, συζητάμε για το νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων. Όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να συζητήσετε σε άλλα θέματα, είτε υπάρχοντα είτε να τα δημιουργήσετε.

2) "Στο www.pde.gr δεν έχουν θέση ούτε θέματα της πολιτικής ή κοινωνικής επικαιρότητας. Τέτοια θέματα θα βρείτε σε πολλά άλλα φόρα..."

PDE: Ένα εκπαιδευτικό forum


Όποιος θεωρεί ότι έχει τη σωστή πολιτική άποψη και θέλει να καθοδηγήσει τη ψήφο των υπολοίπων να απευθυνθεί σε άλλα φόρα και σάιτ.

Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος Ellna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9680 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:47:12 μμ »
Εμεις οι ερμοι οι 40+ που γιναμε καθηγητες β/θμιας δεν ξεραμε καποτε οτι ξαφνικα θα ανοιξουν χιλιαδες θεσεις για δασκαλους,μετα θα ανοιξουν χιλιαδες θεσεις ειδικης,  μετα θα γινει αυτο το περιφημο νομοσχεδιο για να μεινουμε για αλλη μια φορα στην απεξω.Προσληψεις τωρα με παλιοτητα πτυχιου γιατι ειμαστε εν τελει αυτοι που πληρωσαν τι μαρμαρο!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9681 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:55:38 μμ »
  Και θα έρθει η αριστερά να διορίσει τους ιδιωτικούς και αυτούς που πήρανε μεταπτυχιακό από Βουλγαρία, Ιταλία.
Στη συζήτηση για το νομοσχέδιο η ΝΔ είπε 30% θα μοριοδοτηθεί ο ΑΣΕΠ η προυπηρεσία σε μεγάλο ποσοστό, ας πούμε 50% και το υπόλοιπο 20% ακαδημαικα. Τι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;Ετσι ένας νέος συνάδελφος θα μπορεί να πιάσει το 30% απο τον γραπτό ΑΣΕΠ και ότι ακαδημαικά έχει και να έχει δυνατότητα να διορισθεί. Ειδαμε και η Αριστερά πόσους διόρισε 4 χρόνια. Δεν τέλειωσε ακόμα τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ του 2008.

Ω ναι, ω ναι...  ξανά καθίστε να διαβάζετε....σχέδια μαθήματος, ειδικές διδακτικές, γνωστικά αντικείμενα κλπ....

αυτός που απέλυσε και έβγαλε σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικούς (Τομέας Υγείας στα ΕΠΑΛ)....θα κάνει ελάχιστες προσλήψεις....με το σταγονόμετρο....

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9682 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:55:57 μμ »
Εμεις οι ερμοι οι 40+ που γιναμε καθηγητες β/θμιας δεν ξεραμε καποτε οτι ξαφνικα θα ανοιξουν χιλιαδες θεσεις για δασκαλους,μετα θα ανοιξουν χιλιαδες θεσεις ειδικης,  μετα θα γινει αυτο το περιφημο νομοσχεδιο για να μεινουμε για αλλη μια φορα στην απεξω.Προσληψεις τωρα με παλιοτητα πτυχιου γιατι ειμαστε εν τελει αυτοι που πληρωσαν τι μαρμαρο!
Συναδέλφισσα,γραπτός διαγωνισμός με μοριοδότηση προσόντων και προυπηρεσίας υπάρχει απο το 1998!Τότε ίσα-ίσα θα είχες πάρει πτυχίο.Τότε που δεν θα είχες και υποχρεώσεις, γιατί δεν στρώθηκες να διαβάσεις να διοριστείς; Αυτό που σε βόλευε έκανες, γιατί ο ασεπ ήταν ζόρικος για να διοριστείς. Απλά δεν πρόλαβες να χωθείς, όπως κάποιοιο άλλοι και σου κακοφαίνεται. Τα "δεν ήξερα" για σαραντάρηδες είναι προφάσεις εν αμαρτίαις!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2019, 01:59:38 μμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9683 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:58:21 μμ »
Το κείμενο αυτό το είχα καταθέσει αυτούσιο στην μεγάλη δίκη στην Ολομέλεια του ΣτΕ στις 5/6/2014. Χαίρομαι που το ξαναβλέπω. Ο γραπτός διαγωνισμός θα επιβληθεί απο την συνεργασία των συνειδητών πολιτών και των δικαστών. Όποιος καταλάβε, κατάλαβε!
Καλά κοίτα το γιατί δεν πρόκειται να το ξαναδείς ,ούτε εσύ ούτε εγώ ,ούτε το ΣΤΕ !!!!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9684 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 02:02:10 μμ »
Καλά κοίτα το γιατί δεν πρόκειται να το ξαναδείς ,ούτε εσύ ούτε εγώ ,ούτε το ΣΤΕ !!!!
Πανεπιστημίου 29 στις 28 Φεβρουαρίου, θα δείξω και αυτό και πολλά άλλα. Έλα να το ξαναδείς!

Αποσυνδεδεμένος Ellna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9685 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 02:08:44 μμ »
Συναδελφε πτυχιο πηρα το 95 με 19 στις πανελληνιες και 8 στο πτυχιο.Υπηρχε η επςτηριδα.Ειμαι επιτυχουσα δυο φορες στο ασεπ.Μα ποιος ασεπ που διοριζε απειροελαχιστους και νας εβαζε να αρρωστησουνε απο το διαβασμα!Ναι προλαβα κοντα στα σαραντα να κανω οικογενεια γιατι ειχα τρελαθει στο διαβασμα και δεν προλαβαινα και τωρα θελω να μετρησουν ολα αυτα τα χρονια που περιμενα γιατι απλα μετρησαν σε ολους που τωρα ειναι στην ταξη.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9686 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 02:24:05 μμ »
Συναδελφε πτυχιο πηρα το 95 με 19 στις πανελληνιες και 8 στο πτυχιο.Υπηρχε η επςτηριδα.Ειμαι επιτυχουσα δυο φορες στο ασεπ.Μα ποιος ασεπ που διοριζε απειροελαχιστους και νας εβαζε να αρρωστησουνε απο το διαβασμα!Ναι προλαβα κοντα στα σαραντα να κανω οικογενεια γιατι ειχα τρελαθει στο διαβασμα και δεν προλαβαινα και τωρα θελω να μετρησουν ολα αυτα τα χρονια που περιμενα γιατι απλα μετρησαν σε ολους που τωρα ειναι στην ταξη.
Συναδέλφισσα,αντέδρασα γιατί μίλησες για παλαιότητα πτυχίου! Για ασεπ,τώρα είπες.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9687 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 02:31:42 μμ »
Λοιπόν, έχουμε και λέμε :Κυβέρνηση η ΝΔ, νέος γραπτός διαγωνισμός για όλους από την αρχή, και ότι γράψει ο κάθε ενας επιστήμονας και παιδαγωγός. Για να δούμε ποιος διαφωνεί; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 208
Σύνολο: 208

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.