*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9982 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:18:53 μμ »
Ψηφίστηκε η ακόμα διαπραγματεύεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9983 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:19:16 μμ »
δευτερη ξενη γλωσσα είναι τα ιταλικα? ( μαστερ ειδικης στην ιταλια= μαστερ + μορια προφισιενση ιταλικης γλώσσας) η βουλγαρικη γλωσσα μετραει? σο πραβετς? αρνο μπε, αρνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9984 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:21:01 μμ »
ψηφίστηκε. Τέλοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9985 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:24:14 μμ »
Αναλόγως την ειδικότητα.Π.χ. στους ΠΕ06,σίγουρα δεν μένει κανείς εκτός με 90 μήνες. Ωστόσο, χωρίς να γνωρίζουμε την μοριοδότηση στα ακαδημαϊκά που διαθέτει ο εκάστοτε συνάδελφος δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν θα πέσουμε ή θα ανέβουμε στον πίνακα.Εϊναι κι αυτό σημαντικό..
Nαι Πε06 ειμαι.Ποσοι να εχουν μεταπτυχιακο?και να εχουν που να φτασουν τα 100 μορια...Πανω κατω η θεση θα ειναι η ιδια θεωρω..30 θεσεις πανω η κατω το ιδιο ειναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9986 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:26:11 μμ »
Το βράδυ ψηφίζεται το νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9987 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:27:03 μμ »
δευτερη ξενη γλωσσα είναι τα ιταλικα? ( μαστερ ειδικης στην ιταλια= μαστερ + μορια προφισιενση ιταλικης γλώσσας) η βουλγαρικη γλωσσα μετραει? σο πραβετς? αρνο μπε, αρνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όχι φίλε δε μετράει. Μετράνε μόνο τα αναγνωρισμένα  πτυχία γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ. Αν ήταν έτσι εγώ στο βασικό πτυχίο έκαναν Γαλλικά για να το πάρω. Να μου αναγνωριστεί ως ξένη γλώσσα. Είπαμε ότι οι διάφορες ομαδίτσες που ενοχλούσαν του υπουργείο φέρνοντας το σύστημα στα μέτρα τους το ξεφτίλισαν, αλλά όχι και έτσι. Κανονικά όλες αυτές οι ομαδίτσες που οδήγησαν σε αυτό το σύστημα καραγκιόζης πρέπει να λογοδοτήσουν στην εκπαιδευτική κοινότητα.
Τι πιο απλό, δίκαιο και αξιοκρατικό εφόσον πήγαμε σε σύστημα μοριοδότησης υπό το ΑΣΕΠ να ισχύσει το σύστημα μοριοδότησης του ΑΣΕΠ που ισχύει για όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Αυτό το σύστημα καραγκιόζης είναι απόρροια πιέσεως της κάθε ομαδίτσας.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9988 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:27:51 μμ »
Όλοι όσοι γράφουν εδώ μέσα είναι εκπαιδευτικοί;Αναρωτιέμαι...γιατί το επίπεδό τους δε συνάδει.Επιπλέον,μάλλον ήρθε ο καιρός οι έχοντες αμφισβητούμενης προέλευσης προϋπηρεσία να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.Τότε,κάποιοι θα τρέχουν να κρυφτούν...Γιατί αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη,αγαπάει και τον νοικοκύρη!Νισάφι πια...
Δε νομίζω να λογοδοτήσει κανένας. Είναι καλυμένοι νομικά (βλέπε, λαθος του συστηματος, λαθος της διοίκησης, κτλ). Κ μετσπτυχιακά μπορεσαν να κανουν ηλνα αγοράσουν, κ δεύτερο πτυχίο να ξάνουν. Εχω υποψην τετοιο κομματοσκυλο, που ξερω οτι στον ασεπ του 2004 τιυ αλλαξαν τη βαθμολογια ωστε να οαει αναπληρωτης. Σε δυσπρόσιτα ηταν γυρω απο τη πολη πιυ εμενε, κι ούτε τα ιδιαίτερά του εχασε, κ με 24μηνο διορίστηκε το 2008. Κ μεταπτυχιακο στην κυπρο, κ δευτερο πτυχίο, εφόσον, ειλχε τελείωσει το ιστορικό κ τελείωσε κ την δεύτερη κατεύθυνδη το αρχσιολογικο. Σ αυτην την περίπτωση, οτσν καποιος στα 4 χρονια, τελειώνει μια κατεύθυνση σπουδων κ σε αλλα 2 χρονια τη δεύτερη κατεύθυνση, πχ ιστορια, αρχαιολογια, θεωρείται οτι εχει 2 πτυχια προφανως. Δεν είναι αδικο σε σχεση με αλλον που δεν εχει αυτή τη δυνατότητα κ πρεπει να κανει 4 χρονια για να πσρει δεύτερο πτυχίο; κ ποιο το νοημα της προσμετρησης των γλωσσων. Θα κανω καλύτερα αρχαια, μαθηματικσ η γυμναστική, αν γνωρίζω αγγλικα, ρωσικσ ή σουαχιλι; ηλ αραβικα; κατι μου λεει, οτι αυτή θα είναι η γλώσσα του μελλοντος στην Ελλαδα, δεδομένου του προσφυγικού.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9989 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:28:15 μμ »
Nαι Πε06 ειμαι.Ποσοι να εχουν μεταπτυχιακο?και να εχουν που να φτασουν τα 100 μορια...Πανω κατω η θεση θα ειναι η ιδια θεωρω..30 θεσεις πανω η κατω το ιδιο ειναι

Πόσοι???Πολλοί!εγώ έχω και δεύτερο για παράδειγμα.Διδακτορικά ελάχιστα.Πρόσθεσε γλώσσες,σεμινάριο,παιδιά,ίσως και δεύτερο πτυχίο και θα δεις...

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9990 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:31:57 μμ »
Όχι φίλε δε μετράει. Μετράνε μόνο τα αναγνωρισμένα  πτυχία γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ. Αν ήταν έτσι εγώ στο βασικό πτυχίο έκαναν Γαλλικά για να το πάρω. Να μου αναγνωριστεί ως ξένη γλώσσα. Είπαμε ότι οι διάφορες ομαδίτσες που ενοχλούσαν του υπουργείο φέρνοντας το σύστημα στα μέτρα τους το ξεφτίλισαν, αλλά όχι και έτσι. Κανονικά όλες αυτές οι ομαδίτσες που οδήγησαν σε αυτό το σύστημα καραγκιόζης πρέπει να λογοδοτήσουν στην εκπαιδευτική κοινότητα.
Τι πιο απλό, δίκαιο και αξιοκρατικό εφόσον πήγαμε σε σύστημα μοριοδότησης υπό το ΑΣΕΠ να ισχύσει το σύστημα μοριοδότησης του ΑΣΕΠ που ισχύει για όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Αυτό το σύστημα καραγκιόζης είναι απόρροια πιέσεως της κάθε ομαδίτσας.

Δυστυχώς κάνεις λάθος...Από ΑΣΕΠ: "Επίσης:
α)  Η άριστη  γνώση της ξένης γλώσσας αποδεικνύεται και με τους εξής τρόπους:
(ii) Με Πτυχίο, προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό δίπλωμα ή διδακτορικό δίπλωμα οποιουδήποτε αναγνωρισμένου ιδρύματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής,

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9991 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:32:30 μμ »
Πόσοι???Πολλοί!εγώ έχω και δεύτερο για παράδειγμα.Διδακτορικά ελάχιστα.Πρόσθεσε γλώσσες,σεμινάριο,παιδιά,ίσως και δεύτερο πτυχίο και θα δεις...
Και παλι η αναπληρωση ειναι σιγουρη θεωρω

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9992 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:34:20 μμ »
Δυστυχώς κάνεις λάθος...Από ΑΣΕΠ: "Επίσης:
α)  Η άριστη  γνώση της ξένης γλώσσας αποδεικνύεται και με τους εξής τρόπους:
(ii) Με Πτυχίο, προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό δίπλωμα ή διδακτορικό δίπλωμα οποιουδήποτε αναγνωρισμένου ιδρύματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής,


Δε το γνώριζα. Άρα η καλύτερη επένδυση είναι πλέον μεταπτυχιακό στην Ιταλία ενός έτους. Μαζί με το μεταπτυχιακό παίρνεις μπόνους και 7 μόρια για ξένη γλώσσα

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9993 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:34:27 μμ »
Και παλι η αναπληρωση ειναι σιγουρη θεωρω
Έτσι εκτιμώ κι εγώ..(για τη θέση στον πίνακα θα δούμε αλλαγές).

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9994 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:34:48 μμ »
Nαι Πε06 ειμαι.Ποσοι να εχουν μεταπτυχιακο?και να εχουν που να φτασουν τα 100 μορια...Πανω κατω η θεση θα ειναι η ιδια θεωρω..30 θεσεις πανω η κατω το ιδιο ειναι

Ελάχιστοι!

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9995 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:35:05 μμ »


Δε το γνώριζα. Άρα η καλύτερη επένδυση είναι πλέον μεταπτυχιακό στην Ιταλία ενός έτους. Μαζί με το μεταπτυχιακό παίρνεις μπόνους και 7 μόρια για ξένη γλώσσα

Δυστυχώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159522
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.