*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735529 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10318 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:05:25 μμ »
Ηρεμία. Το "εμείς" που χρησιμοποιώ δεν αφορά σε ομαδική εκπροσώπηση στο υπουργείο. Αφορά σε πολλούς συναδέλφους φιλολόγους κυρίως που κατά μόνας ο καθένας προώθησε αυτά που έχω γράψει από το Δεκέμβρη. Ο καθένας με τον τρόπο του: σε βουλευτές κομμάτων, σε δευτεροβάθμιες, σε συνδικαλιστές...όπου μπορούσε ο καθένας. Το 16 για το δεύτερο πτυχίο και το μέχρι 8 για τις ξένες γλώσσες ήταν απαράδεκτο. Αν διαφωνείτε ότι ήταν απαράδεκτο παρακαλώ να γράψετε και εσείς τα επιχειρήματά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:12:29 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:04 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10319 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:07:25 μμ »
Βεβαια, να εξαφανισουν το μονο που δεν αγοραζεται και θελει και κοτσια θα ξαναπω εγω!
Να είναι και συναφές όμως με το γνωστικό αντικείμενο του κάθε κλάδου. Είσαι υπέρ δηλαδή να είναι η άλλη φιλόλογος και να μοριοδοτείται επιπλέον, επειδή πήρε και ένα πτυχίο στη νοσηλευτική;

Αποσυνδεδεμένος CRISS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10320 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:13:27 μμ »
Σε 5-10 χρόνια που θα πιάνουν όλοι το ταβάνι στα μόρια ποιοςθα περνάει ποιον...

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10321 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:14:07 μμ »
Ηρεμία. Το "εμείς" που χρησιμοποιώ δεν αφορά σε ομαδική εκπροσώπηση στο υπουργείο. Αφορά σε πολλούς συναδέλφους φιλολόγους κυρίως που κατά μόνας ο καθένας προώθησε αυτά που έχω γράψει από το Δεκέμβρη. Ο καθένας με τον τρόπο του: σε βουλευτές κομμάτων, σε δευτεροβάθμιες, σε συνδικαλιστές...όπου μπορούσε ο καθένας. Το 16 για το δεύτερο πτυχίο και το μέχρι 8 για τις ξένες γλώσσες ήταν απαράδεκτο. Αν διαφωνείτε ότι ήταν απαράδεκτο παρακαλώ να γράψετε και εσείς τα επιχειρήματά σας.
Ναι ναι καλά, σε πίστεψα. Είδα πόσο πήραν υπόψη και τα δικά μας. Τα δικά σας εισακούστηκαν και τα δικά μας στον κάλαθο των αχρήστων. Χαιρετίσματα στην asepoula.
Και φυσικά ένα 2ο πτυχίο δε συγκρίνεται με μια γλώσσα. Καμία σχέση η αξία του ενός με το άλλο και ο κόπος για να το πάρεις. Αλλά όπως έγραψα και πριν, να είναι συναφές με τον κλάδο του κάθε συναδέλφου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:04 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2850
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10322 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:16:48 μμ »
Να είναι και συναφές όμως με το γνωστικό αντικείμενο του κάθε κλάδου. Είσαι υπέρ δηλαδή να είναι η άλλη φιλόλογος και να μοριοδοτείται επιπλέον, επειδή πήρε και ένα πτυχίο στη νοσηλευτική;
Φυσικα και.να ειναι συναφες!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10323 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:19:33 μμ »
Σε 5-10 χρόνια που θα πιάνουν όλοι το ταβάνι στα μόρια ποιοςθα περνάει ποιον...
Σε 5-10 χρόνια δε θα υπάρχει το εν λόγω σύστημα. Ζήτημα να εφαρμοστεί την επόμενη χρονιά, σε περίπτωση που προλάβουν από ΑΣΕΠ. Στην πορεία, θα καταπέσει δικαστικά και να ζήσουμε να το θυμόμαστε. Από 'κει και πέρα γραπτός. Ως και εγώ που ήμουν κατά, τώρα πια γραπτός και πάλι γραπτός. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ. 

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10324 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:21:54 μμ »
Σε 5-10 χρόνια που θα πιάνουν όλοι το ταβάνι στα μόρια ποιοςθα περνάει ποιον...

Οσον αφορά στα ακαδημαϊκά δεν είναι και τόσο εύκολο και πραγματικά είναι απλά υπερβολικό. Αν πραγματικά μπορείς να χτυπήσεις ταβάνι εκεί έχεις περισσότερα προσόντα από το 90% των ελλήνων καθηγητών πανεπιστημίων δεν έχασες τίποτα στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια...

Το είχα γράψει και παλιότερα υπολογίσαμε με φίλη πυρηνικό Φυσικό τα ακαδημαϊκά της και φτάνει στο 93.250... (πέραν αυτών που αναγνωρίζονται έχει τρία μεταδιδακτορικά, Μαρί Κιουρί, πάρα πολλές υποτροφίες, ένα κάρο δημοσιεύσεων σε περιοδικά με κριτές και καριέρα στο εξωτερικό τα τελευταία δέκα χρόνια).

Δηλαδή αυτό που λένε πως 50-50 προϋπηρεσία και ακαδημαϊκά/κοινωνικά είναι μέγιστο ψέμα. Η συγκεκριμένη πιάνει με τα τσαρούχια όποια θέση προκηρυχθεί σε πανεπιστήμιο στο αντικείμενο της. Δεν μπορεί να πάει αναπληρώτρια ωστόσο ακόμη και αν ήθελε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:25:10 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10325 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:22:57 μμ »
Βεβαια, να εξαφανισουν το μονο που δεν αγοραζεται και θελει και κοτσια θα ξαναπω εγω!

Ετσι εινι συναδελφε. Ακριβως αυτο που δεν θελει ουτε λεφτα και θελει κοπο το εξαφανιζουν. Αλλα δεν πειραζει . Δυστυχως θα μιλησουν τα δικαστηρια. Το γνωριζουν βεβαια οπως γνωριζουν κτι ολο αυτο εγινε για την ειδικη.
Η ολη κατασταση δυστυχως επιβαρυνει εμας γιατι εδω θα ειμαστε τοτ χρονου να δουμε τι θα κανει ο επομενος αφου τοτε οι πιο πολλες αποφασεις θα εχουν βγει.

Επισης για κσους γραφουν εδω οτι επηρεασανε εξυπηρετωντας συγκεκριμενες ομαδες θα τα πουνε αυτα στα δικαστηρια καθως ολα τα γραπτα μενουν.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10326 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:23:16 μμ »
έχετε μια εικόνα πόσες προκηρύξεις τρέχει ΑΥΤΗ τη στιγμή το ασεπ και πόσες δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμα.
προσωπικά εγώ περιμένω αποτελέσματα προκήρυξης αρκετούς μήνες, δε θα πάνε όλα αυτα πίσω επειδή  κάποιοι το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10327 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:23:29 μμ »
Φυσικα και.να ειναι συναφες!
Τότε με τα 1000 μαζί σου. Για μένα, ασχέτως αν δεν έχω, το 2ο πτυχίο θα έπρεπε να μοριοδοτείται πολύ πάνω και από μεταπτυχιακό για πολλούς και διάφορους λόγους. Οικονομικούς, γνωστικούς, αξιοκρατίας κόπου και και.....

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2850
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10328 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:27:41 μμ »
Ηρεμία. Το "εμείς" που χρησιμοποιώ δεν αφορά σε ομαδική εκπροσώπηση στο υπουργείο. Αφορά σε πολλούς συναδέλφους φιλολόγους κυρίως που κατά μόνας ο καθένας προώθησε αυτά που έχω γράψει από το Δεκέμβρη. Ο καθένας με τον τρόπο του: σε βουλευτές κομμάτων, σε δευτεροβάθμιες, σε συνδικαλιστές...όπου μπορούσε ο καθένας. Το 16 για το δεύτερο πτυχίο και το μέχρι 8 για τις ξένες γλώσσες ήταν απαράδεκτο. Αν διαφωνείτε ότι ήταν απαράδεκτο παρακαλώ να γράψετε και εσείς τα επιχειρήματά σας.
Τα δικα σου επιχειρηματα τα εγραψες? Ποια ειναι? Εξηγω τα δικα μου: Εχει ο Χ, ο Ψ ,ο Ω , 2ο πτυχιο συναφες με την ειδικοτητα του που σημαινει σπουδασε ξανα απο την αρχη 4 χρονια μινιμουμ , με κοπο αλλα δωρεαν και απεκτησε επθπλεον γνωσεις πανω στο αντικειμενο του.Ειναι κ ενας αλλος που δεν εχει β πτυχιο αλλα εχει 2 ξενες γλωσσες , τις οποιες φυσικα ακριβοπληρωσε και πηρε με πολυ λιγοτερο κοπο, και οι οποιες προφανως δεν του ειναι αμεσα απαραιτητες για αυτο που θα κανει στην ταξη.Ειναι το ιδιο ? 7 μορια το ενα 7 και το αλλο? Ιδιος ο κοπος και η χρησιμοτητα των 2 αυτων ακαδημαικων?
Σημειωση: ειμαι υπερ της μοριοδοτησης των ξενων γλωσσων , αλλα εξισωση των μοριων με το β πτυχιο ειναι απαραδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10329 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:28:50 μμ »
Τότε με τα 1000 μαζί σου. Για μένα, ασχέτως αν δεν έχω, το 2ο πτυχίο θα έπρεπε να μοριοδοτείται πολύ πάνω και από μεταπτυχιακό για πολλούς και διάφορους λόγους. Οικονομικούς, γνωστικούς, αξιοκρατίας κόπου και και.....
σχετικά είναι αυτά
και εγώ έχω μεταπτυχιακό ( 120 ECTS  για να προλάβω )και μάτωσα για αυτό , μπορεί ένα δεύτερο πτυχίο να είναι 3 χρόνια ή και 4 αναλόγως το τμήμα ( νομίζω ότι δε μπαίνεις απο 1 έτος ή πρώτο εξάμηνο ) αλλά το ΜΠΣ είναι συμπυκνωμένο όσο δε φαντάζεσαι 
η πτυχιακή που κάνεις σε ένα ΤΕΙ στο τέλος, σε κάποια εξάμηνα του ΜΠΣ για εμάς ήταν ένα απλό assignment , τόσο απλά ... και δύσκολα..
https://www.esos.gr/arthra/47414/ta-8-epipeda-toy-ethnikoy-plaisioy-prosonton  Για αυτό και τα παραπάνω μόρια
Τα 8 επίπεδα του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων
ΕΠΙΠΕΔΟ 1: Απολυτήριο Δημοτικού

ΕΠΙΠΕΔΟ 2: Απολυτήριο Γυμνασίου

ΕΠΙΠΕΔΟ 3: Απολυτήριο Σχολής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ), Απολυτήριο μεταγυμνασιακού ΙΕΚ

ΕΠΙΠΕΔΟ 4: Απολυτήριο Γενικού Λυκείου, Απολυτήριο ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ

ΕΠΙΠΕΔΟ 5: Απολυτήριο Τεχνικού-Επαγγελματικού Λυκείου με τάξη μαθητείας, Πτυχίο ΙΕΚ, Πτυχίο μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

ΕΠΙΠΕΔΟ 6: Πανεπιστημιακός τίτλος

ΕΠΙΠΕΔΟ 7: Μεταπτυχιακός τίτλος ειδίκευσης

ΕΠΙΠΕΔΟ 8: Διδακτορικό δίπλωμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:42:40 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10330 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:34:10 μμ »
όλα έχουν κόπο και ιδρώτα
αλλά η λογική να απαξιώνουμε τα μεταπτυχιακά/δδκτρκ επειδή κάποια έχουν δίδακτρα ενώ τα πτυχία όχι με ξεπερνά
όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τους βαθμούς στις σχολές
τι δουλειά έχουν οι κομματικές παρατάξεις στα εκπαιδευτικά ιδρύματα ??? ? ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:37:01 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10331 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:36:18 μμ »
.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.