*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10346 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:21:38 πμ »
Μα ακριβώς αυτό που λες.....δεν θέλαμε καθόλου δεύτερο πτυχίο. Είναι παράλογο για διαγωνισμό εκπαιδευτικών. Με τη μοριοδότηση δεύτερου πτυχίου ουσιαστικά τιμωρείς όσους π.χ. μπήκαν στη φιλοσοφική σχολή με την πρώτη και ενισχύεις αδικαιολόγητα όσους μπήκαν αφού πρώτα τελείωσαν κανα ΤΕΙ επειδή στις πανελλήνιες πάτωσαν. " Ναι αλλά ο ΑΣΕΠ μοριοδοτεί δεύτερο πτυχίο" μας είπαν. "Ναι αλλά ο ΑΣΕΠ μοριοδοτεί προσθετικά δύο και τρεις και τέσσερις ξένες γλώσσες" τους είπαμε εμείς. Και κάπου εκεί επήλθε ο συμβιβασμός. Νομίζω υποχώρησαν αυτοί λίγο περισσότερο από εμάς.
.. τετοιες πιπες λεγατε με το ασεπουλι ... αυτα ειχατε. Αυτα σας αγορασε ο μπαμπακας σας τοσα χρονια... ετσι μαθατε ετσι κανατε... ντουντουκια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:37 »

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10347 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:22:49 πμ »
Δεν αναφέρομαι στην δυσκολία κτήσης, αναφέρομαι στον ελάχιστο απαιτούμενο χρόνο κτήσης. Θέλουν οι δικοί τους να αποκτήσουν το δυνατόν γρηγορότερα ακαδημαϊκά. Το δεύτερο πτυχίο τους δυσκόλευε την δουλειά και το υποβάθμισαν.
ετσι ακριβως..

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10348 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:26:01 πμ »
είπα άμα ο κάθε γραπτοασεπουλης έχει 9μηνο μπσ γιατι να μη τα τσουβαλιάσουν ?
το εθνικό πλαίσιο προσόντων δίνει τη κατεύθυνση στα μόρια
μετά όμως από ένα δυνατό μπσ, ο γραπτός ασεπ φαίνεται παιδική χαρά γιατί ειδικεύεσαι , με το 2ο πτυχίο μένεις πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο, δεν αλλάζεις εθνικό πλαίσιο προσόντων , δεν ειδικεύεσαι
Εξαρτάται τον κλάδο. Στο δικό μου τουλάχιστον, των φιλολόγων, παιδική χαρά θα έπρεπε να είναι για όσους δούλευαν αναπληρωτές, σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα, μιας και τα μαθήματα της σχολής δεν έχουν καμία σχέση με την ύλη του γραπτού, αλλά με ό,τι διδάσκεται στα Γυμνάσια και τα Λύκεια. Παρόλα αυτά, από τους 20000 που κάναμε αιτήσεις το '08 και τους 17000 περίπου που πήγαν και έδωσαν, 3-4000 έπιασαν τη βάση.
Ένας φιλόλογος θα βοηθιούνταν στον ΑΣΕΠ μόνο στο κομμάτι των παιδαγωγικών, εφόσον και το μεταπτυχιακό του ήταν σχετικό με αυτό (π.χ. Ειδική Αγωγή). Το να έκανε ας πούμε στη λογοτεχνία και να είχε ξεψαχνίσει τον Ελύτη ή το Σεφέρη δε θα κέρδισε κάτι στο γνωστικό. Το μόνο κέρδος που μπορεί να έχει ένας μεταπτυχιακός στο γραπτό διαγωνισμό είναι η νοοτροπία του να διαβάζω συστηματικά και να ξέρω τι να ψάχνω, πού να εστιάσω και τι θα με βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10349 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:26:09 πμ »
Μακάρι!

αφου λέει θα διενεργηθεί από τον ασεπ, πάει να πει οτι το υπουργείο δεν ασχολείται καθόλου
απλά το υπουργείο θα πει στο ασεπ, κάνε μου ένα διαγωνισμό για εκπαιδευτικούς με αυτά τα κριτήρια , απο εκεί και πέρα, θα περιμένει από το ασεπ τα αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:37 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10350 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:27:09 πμ »
Το σημαντικό νομίζω δεν έχει να κάνει με το χρόνο που χρειάστηκες για να αποκτήσεις κάτι αλλά με τη βαρύτητα που έχει αυτό όταν θα πας να διδάξεις στην τάξης.
Είναι σημαντικό άραγε να έχεις 2 ξένες γλώσσες, δεύτερο πτυχίο ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
Νομίζω πως το πιο σημαντικό από όλα αυτά είναι η προϋπηρεσία και πιστεύω πως όλα τα παραπάνω μοριοδοτούνται υπερβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10351 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:29:57 πμ »
Εξαρτάται τον κλάδο. Στο δικό μου τουλάχιστον, των φιλολόγων, παιδική χαρά θα έπρεπε να είναι για όσους δούλευαν αναπληρωτές, σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα, μιας και τα μαθήματα της σχολής δεν έχουν καμία σχέση με την ύλη του γραπτού, αλλά με ό,τι διδάσκεται στα Γυμνάσια και τα Λύκεια. Παρόλα αυτά, από τους 20000 που κάναμε αιτήσεις το '08 και τους 17000 περίπου που πήγαν και έδωσαν, 3-4000 έπιασαν τη βάση.
Ένας φιλόλογος θα βοηθιούνταν στον ΑΣΕΠ μόνο στο κομμάτι των παιδαγωγικών, εφόσον και το μεταπτυχιακό του ήταν σχετικό με αυτό (π.χ. Ειδική Αγωγή). Το να έκανε ας πούμε στη λογοτεχνία και να είχε ξεψαχνίσει τον Ελύτη ή το Σεφέρη δε θα κέρδισε κάτι στο γνωστικό. Το μόνο κέρδος που μπορεί να έχει ένας μεταπτυχιακός στο γραπτό διαγωνισμό είναι η νοοτροπία του να διαβάζω συστηματικά και να ξέρω τι να ψάχνω, πού να εστιάσω και τι θα με βοηθήσει.
ναι συμφωνώ
στην ύλη ασεπ 2008 πάντως είχαμε και πραγματάκια που δε τα είχαμε διδαχθεί  ;D γιατί ο καθηγητής επέλεξε απλά να μας γράψει τις εξισώσεις στον πίνακα και να μας πει οτι αυτές είναι αυτά, ούτε που τα θυμάμαι. εκεί τέλειωσε ένα κεφάλαιο  ;D

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10352 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:31:50 πμ »
Το σημαντικό νομίζω δεν έχει να κάνει με το χρόνο που χρειάστηκες για να αποκτήσεις κάτι αλλά με τη βαρύτητα που έχει αυτό όταν θα πας να διδάξεις στην τάξης.
Είναι σημαντικό άραγε να έχεις 2 ξένες γλώσσες, δεύτερο πτυχίο ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
Νομίζω πως το πιο σημαντικό από όλα αυτά είναι η προϋπηρεσία και πιστεύω πως όλα τα παραπάνω μοριοδοτούνται υπερβολικά.
Καλά τα λες. Τα ακαδημαϊκά δεν έπρεπε να μοριοδοτουνται καθόλου. Μόνο η προϋπηρεσία, και μάλιστα μόνο η προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολείο. Α, και τα δυσπρόσιτα δίπλα, σε κάνουν καλύτερο δάσκαλο.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10353 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:32:07 πμ »
.. τετοιες πιπες λεγατε με το ασεπουλι ... αυτα ειχατε. Αυτα σας αγορασε ο μπαμπακας σας τοσα χρονια... ετσι μαθατε ετσι κανατε... ντουντουκια
Είσαι θεός/θεά  ;D ;D Γουστάρω που δεν έβαλες @@@ Απορώ που δεν ντρέπονται να τα γράφουν κιόλας. Απεναντίας, αισθάνονται και υπερήφανοι για το θεάρεστο έργο τους.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10354 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:45:48 πμ »
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. Το άρθρο με τις μεταβατικές διατάξεις, νομίζω το 66 το διαβάσατε με τις επισημάνσεις τού; Δηλαδή αν κατάλαβα  καλά χθες ψηφίστηκε ένα νομοσχέδιο που καθορίζει τον τρόπο που θα κατατάσσονται οι υποψήφιοι αναπληρωτές και μόνιμοι σε νέους πίνακες που πιθανόν να μην είναι έτοιμοι για τις προσλήψεις αναπληρωτών του χρονου, όπως επίσης πριν βγουν οι νέοι τελικοι πίνακες δεν είναι υποχρεωμένος ο υπουργός να δώσει αριθμό και περιοχές διορισμού μονίμων. Λαμπρά!
Επίσης σε ένα μήνα από την λήψη ΦΕΚ του νομοσχεδίου πρέπει ο ΑΣΕΠ να καλέσει υποψήφιους να καταθέσουν χαρτιά. Σε ένα μήνα έχουμε Μάρτιο. Θα πρέπει μέχρι 15 Ιουλίου ο ΑΣΕΠ να έχει δεχθεί δικαιολογητικά (μεγαλύτερο πλήθος από τα έως τώρα αποδεχόμενα), να έχει βγάλει προσωρινούς πίνακες, ενστάσεις και τέλος οριστικούς πίνακες.
Ερωτώ μήπως κάτι δεν είναι όπως δείχνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 12:47:44 πμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10355 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:47:51 πμ »
Είσαι θεός/θεά  ;D ;D Γουστάρω που δεν έβαλες @@@ Απορώ που δεν ντρέπονται να τα γράφουν κιόλας. Απεναντίας, αισθάνονται και υπερήφανοι για το θεάρεστο έργο τους.
ναι θυμίζει λίγο διάλογο προέδρου Εδεσσαϊκού  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10356 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:50:45 πμ »
Έχετε ξεφύγει εντελώς συνάδελφοι. Δεν είναι ο προσωπικός σας λογαριασμό στο fb εδώ.
Εγώ θέλω να μου απαντήσετε μια ερώτηση:
Γιατί σε σύστημα αξιολόγησης εκπαιδευτικών μετράνε οι ξένες γλώσσες και δεν μετράει γραπτός διαγωνισμός με ειδική διδακτική, παιδαγωγικά και γνωστικό. Ας μου εξηγήσει κάποιος. Σε ποια άλλη χώρα μετράνε οι ξένες γλώσσες, τα παιδιά (έχω 1)  για να πάρει κάποιος το αντίστοι qualified teacher's status.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10357 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:52:07 πμ »
Καλά τα λες. Τα ακαδημαϊκά δεν έπρεπε να μοριοδοτουνται καθόλου. Μόνο η προϋπηρεσία, και μάλιστα μόνο η προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολείο. Α, και τα δυσπρόσιτα δίπλα, σε κάνουν καλύτερο δάσκαλο.

Ευτυχώς που δεν σε άκουσε ο Υπουργός...Τέλος πια οι δεινόσαυροι από τα σχολεία, μήπως και μάθουν 5 πράγματα τα παιδιά...Τι σημαίνει καθόλου μοριοδότηση στα ακαδημαϊκά; Μήπως να καταργήσουμε και το βασικό πτυχίο και να μπαίνει όποιος να ναι μέσα στην τάξη; Επειδή καταφέρατε και χωθήκατε τόσα χρόνια, θα πρέπει εμείς που καθόμαστε και διαβάζουμε μια ζωή να σας βλέπουμε και να είμαστε άνεργοι; 

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10358 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:54:30 πμ »
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. Το άρθρο με τις μεταβατικές διατάξεις, νομίζω το 66 το διαβάσατε με τις επισημάνσεις τού; Δηλαδή αν κατάλαβα  καλά χθες ψηφίστηκε ένα νομοσχέδιο που καθορίζει τον τρόπο που θα κατατάσσονται οι υποψήφιοι αναπληρωτές και μόνιμοι σε νέους πίνακες που πιθανόν να μην είναι έτοιμοι για τις προσλήψεις αναπληρωτών του χρονου, όπως επίσης πριν βγουν οι νέοι τελικοι πίνακες δεν είναι υποχρεωμένος ο υπουργός να δώσει αριθμό και περιοχές διορισμού μονίμων. Λαμπρά!
Επίσης σε ένα μήνα από την λήψη ΦΕΚ του νομοσχεδίου πρέπει ο ΑΣΕΠ να καλέσει υποψήφιους να καταθέσουν χαρτιά. Σε ένα μήνα έχουμε Μάρτιο. Θα πρέπει μέχρι 15 Ιουλίου ο ΑΣΕΠ να έχει δεχθεί δικαιολογητικά (μεγαλύτερο πλήθος από τα έως τώρα αποδεχόμενα), να έχει βγάλει προσωρινούς πίνακες, ενστάσεις και τέλος οριστικούς πίνακες.
Ερωτώ μήπως κάτι δεν είναι όπως δείχνει;
Δλδ συνάδελφε, σε απλά ελληνικά, τι πάει να πει αυτό?Δεν θα προλάβουν εννοείς,? Για γενικής ρωτάω

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10359 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:00:39 πμ »
Δλδ συνάδελφε, σε απλά ελληνικά, τι πάει να πει αυτό?Δεν θα προλάβουν εννοείς,? Για γενικής ρωτάω

Ουσιαστικά και δεν μιλάω καθόλου πολιτικά το παρόν νομοσχέδιο δεν δεσμεύει ούτε αυτούς ούτε τους επόμενους. Αν ισχύει το 150000 υποψήφιοι τότε δεν γνωρίζω πραγματικά αν ο ΑΣΕΠ μπορεί να ανταπεξέλθει σε 4 μήνες. Αν θέλετε δείτε διαγωνισμούς του υπόλοιπου δημοσίου που οι αριθμοί υποψηφίων προσεγγιζουν τον εν λόγω και δείτε τους χρόνους περαίωσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.