*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736302 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10402 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 02:42:45 πμ »
Άμα γίνουν Οχτώβρη οι εκλογές τότε Ιούλη-Αύγουστο τα τακτοποιούν στην ειδική.

Για να κλείσω στην ειδική μιλάμε για 3 προκηρύξεις τρόπο τινά με 3+1 (επικουρικό πίνακα) πίνακες... Ίσως να προλάβουν όλους ίσως κάποιον ή κάποιους και το κλείνω εδώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10403 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 02:44:27 πμ »
Για να κλείσω στην ειδική μιλάμε για 3 προκηρύξεις τρόπο τινά με 3+1 (επικουρικό πίνακα) πίνακες... Ίσως να προλάβουν όλους ίσως κάποιον ή κάποιους και το κλείνω εδώ...
Δεν τα ξέρω καλά τα της ειδικής. Φαντάζομαι θα 'ναι πολύ λιγότερα τα ονόματα απ' ότι στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10404 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 02:47:36 πμ »
Δεν τα ξέρω καλά τα της ειδικής. Φαντάζομαι θα 'ναι πολύ λιγότερα τα ονόματα απ' ότι στη γενική.

Και εγώ δεν γνωρίζω καλά τα δεδομένα στην ειδική. Πάντως σε σχετικές αναρτήσεις στο ίντερνετ αναφέρεται ότι στην ειδική ενδέχεται να υπάρξουν 30.000-50.000 υποψήφιοι.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10405 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 02:51:54 πμ »
Επειδή είμαι παλιός μόνιμος και έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια μου όπως είναι το νομοσχέδιο μαζί με όλες τις τροπολογίες (εννοώ και τους δικαστικά δικσιωθεντες) δίνει ελπίδες σχεδόν σε όλους όσους περιμένουν διορισμό ή πρόσληψη πράγμα που σημαίνει ότι η χασουρα στην πολιτική ξεκινά όταν θα αρχίζουν να εφαρμόζονται οι διατάξεις μιας και θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι. Από την άλλη αν η επόμενη  κυβέρνηση εφαρμόσει ή όχι τις διατάξεις  αναλαμβάνει και  το κόστος  των επιλογών  της. Μηπως τελικά και αποτελεί προσωπική εκτίμηση οι εκλογές δεν αργούν;
 Αυτά και καληνύχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 02:55:31 πμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10406 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 03:03:48 πμ »
Χμ, εσύ τώρα το πας αλλού. Θες να πεις ότι τα φτιάξαν έτσι για να κερδίσουν ψήφους ως προσδοκίες διορισμών και σκοπεύουν να προκηρύξουν εκλογές πριν τα εφαρμόσουν. Θα φανεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 03:05:39 πμ από ΛΕΩΝ21 »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10407 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 03:15:04 πμ »
Επειδή είμαι παλιός μόνιμος και έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια μου όπως είναι το νομοσχέδιο μαζί με όλες τις τροπολογίες (εννοώ και τους δικαστικά δικσιωθεντες) δίνει ελπίδες σχεδόν σε όλους όσους περιμένουν διορισμό ή πρόσληψη πράγμα που σημαίνει ότι η χασουρα στην πολιτική ξεκινά όταν θα αρχίζουν να εφαρμόζονται οι διατάξεις μιας και θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι. Από την άλλη αν η επόμενη  κυβέρνηση εφαρμόσει ή όχι τις διατάξεις  αναλαμβάνει και  το κόστος  των επιλογών  της. Μηπως τελικά και αποτελεί προσωπική εκτίμηση οι εκλογές δεν αργούν;
 Αυτά και καληνύχτα.
Η τροπολογία των δικαστικά δικαιωθεντων υπερψηφιστηκε από όλα τα κόμματα και όχι μόνο από την κυβέρνηση. Οπότε αυτήν άστη έξω. Για τα άλλα που λες ίσως.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10408 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 03:42:02 πμ »
Χαχαχαχα! Ήταν λίγο πονηρούλικο το φινάλε του linkprovider θέλοντας να περάσει κομματική άποψη κάπως κεκαλυμμένα! Μάλλον εκεί που 'πα ότι οι εκλογές θα γίνουν τον Οχτώβρη τσίγκλησε! Καλά it's ok! Εξάλλου όλα θα δείξουν στο εγγύς μέλλον!

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10409 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 06:40:07 πμ »
Για να κλείσω στην ειδική μιλάμε για 3 προκηρύξεις τρόπο τινά με 3+1 (επικουρικό πίνακα) πίνακες... Ίσως να προλάβουν όλους ίσως κάποιον ή κάποιους και το κλείνω εδώ...

Πιστεύεις από επικουρικό θα διορίσουν αν τελειώσει ο κύριος?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10410 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 06:58:19 πμ »
Άλλο θέμα: αν το προσέξατε, στα σημεία που έγραφε για την προκήρυξη, εκεί που έλεγε πριν θα διενεργηθεί 'με τον έλεγχο του ΑΣΕΠ' τώρα έχει γίνει 'από τον ΑΣΕΠ'.

Αν το καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι θα πάνε τα χαρτιά μας απευθείας στον ΑΣΕΠ; Σε αντιδιαστολή με το μοντέλο όπου τα δικαιολογητικά πάνε στις Β/θμιες; Ή λεω άσχετα;


Και βέβαια και ΔΕ θα προλάβουν διορισμούς , ούτε Ειδικής, πριν τις επερχόμενες εκλογές.

ΜΟΝΟ τα ακαδημαϊκά θα έχει να ελέγξει το ΑΣΕΠ, νομίζετε;



Σε σχέση με το 2ο βασικό πτυχίο, ΑΝ πολλοί (γαρ φιλόλογοι) είχατε υπόψιν σας κάτι τέτοιο:

Δε νομίζω να λογοδοτήσει κανένας. Είναι καλυμένοι νομικά (βλέπε, λαθος του συστηματος, λαθος της διοίκησης, κτλ). Κ μετσπτυχιακά μπορεσαν να κανουν ηλνα αγοράσουν, κ δεύτερο πτυχίο να ξάνουν. Εχω υποψην τετοιο κομματοσκυλο, που ξερω οτι στον ασεπ του 2004 τιυ αλλαξαν τη βαθμολογια ωστε να οαει αναπληρωτης. Σε δυσπρόσιτα ηταν γυρω απο τη πολη πιυ εμενε, κι ούτε τα ιδιαίτερά του εχασε, κ με 24μηνο διορίστηκε το 2008. Κ μεταπτυχιακο στην κυπρο, κ δευτερο πτυχίο, εφόσον, ειλχε τελείωσει το ιστορικό κ τελείωσε κ την δεύτερη κατεύθυνδη το αρχσιολογικο. Σ αυτην την περίπτωση, οτσν καποιος στα 4 χρονια, τελειώνει μια κατεύθυνση σπουδων κ σε αλλα 2 χρονια τη δεύτερη κατεύθυνση, πχ ιστορια, αρχαιολογια, θεωρείται οτι εχει 2 πτυχια προφανως. Δεν είναι αδικο σε σχεση με αλλον που δεν εχει αυτή τη δυνατότητα κ πρεπει να κανει 4 χρονια για να πσρει δεύτερο πτυχίο; κ ποιο το νοημα της προσμετρησης των γλωσσων. Θα κανω καλύτερα αρχαια, μαθηματικσ η γυμναστική, αν γνωρίζω αγγλικα, ρωσικσ ή σουαχιλι; ηλ αραβικα; κατι μου λεει, οτι αυτή θα είναι η γλώσσα του μελλοντος στην Ελλαδα, δεδομένου του προσφυγικού.

Και για αυτό το λόγο "απαιτούσατε" το "συναφές", ΚΑΛΩΣ και μειώθηκε η μοριοδότηση του 2ου βασικού πτυχίου.

Σαφέστατα και είναι προτιμότερο ένα τέτοιου τύπου 2ο βασικό πτυχίο:

Να είναι και συναφές όμως με το γνωστικό αντικείμενο του κάθε κλάδου. Είσαι υπέρ δηλαδή να είναι η άλλη φιλόλογος και να μοριοδοτείται επιπλέον, επειδή πήρε και ένα πτυχίο στη νοσηλευτική;

ΑΛΛΑ δυστυχώς ελάχιστοι το έχουν, εξ'ου και η πώληση ελπίδων με ένα Νόμο που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί πρακτικά για διορισμούς μονίμων. Είτε γιατί δεν προλαβαίνουν, είτε γιατι θα τους προλάβουν.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10411 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 07:47:34 πμ »
Εφόσον λοιπόν η διαδικασία γίνεται από το ΑΣΕΠ, αυτό που θα καθορίσει το αν θα προλάβει μέχρι 15/7 να βγάλει οριστικούς είναι το πόσο ενδελεχής θα είναι ο έλεγχος των πιστοποιητικών.

Με βάση αυτά που αναφέρονται στον υπο ψήσιση νόμο για το ΑΣΕΠ, αν η ανεξάρτητη αρχή πρέπει να τσεκάρει για το κάθε πτυχίο, μεταπτυχιακό, σεμινάριο επιμόρφωσης, τίτλος ξένης γλώσσας, κλπ αν είναι όντως γνήσια δεν προλαβαίνει για κανένα λόγο, ακόμα και αν αυτό γίνει μόνο για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων. Αν όμως το ΑΣΕΠ απλά θα επιβεβαιώνει ότι ο υποψήφιος έχει τα χαρτιά που δήλωσε στην αίτηση πως έχει (χωρίς να ελεγχει γνησιότητα με γραμματείες Πανεπιστημίων, φορείς επιμόρφωσης, Βρετανικά συμβούλια κλπ) τότε υπάρχει πιθανότητα και να προλάβει.


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10412 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 07:49:54 πμ »
Δες τι λέει στο 66. Με τους πίνακες που ισχύουν την ημερομηνία δημοσίευσης του νομου
Αρα η φετινη προϋπηρεσία δεν.θα προστεθει υποθετω?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10413 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 07:57:53 πμ »
Αρα η φετινη προϋπηρεσία δεν.θα προστεθει υποθετω?

Βάσει αυτων που γράφει ο νόμος όχι. Η φετινή σου προϋπηρεσία θα μετρήσει (μέχρι την ημερομηνία υποβολής αιτήσεων) για το νέο σύστημα. Αν τωρα πάρει το '19 από τους τωρινούς πίνακες, η προϋπηρεσία που θα αποκτηθει θα μετρήσει μετά το ξεκλείδωμα των πινάκων του νέου συστήματος.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10414 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 08:11:35 πμ »
Καλημέρα ! Θα ρωτήσω κάτι άσχετο ... ::) και συγγνώμη γι αυτό ...  :-[Το πιστοποιητικό για το Α' επίπεδο  ( Η/Υ ) σας έχει σταλεί ; Εγώ είχα μπει με τους κωδικούς και είδα ότι πέτυχα . Όλα αυτά το 2015 . Αλλά δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό ... Το αμέλησα εντελώς ...Πού να απευθυνθώ ;
 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10415 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 08:17:38 πμ »
Καλημέρα ! Θα ρωτήσω κάτι άσχετο ... ::) και συγγνώμη γι αυτό ...  :-[Το πιστοποιητικό για το Α' επίπεδο  ( Η/Υ ) σας έχει σταλεί ; Εγώ είχα μπει με τους κωδικούς και είδα ότι πέτυχα . Όλα αυτά το 2015 . Αλλά δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό ... Το αμέλησα εντελώς ...Πού να απευθυνθώ ;
Εγω το ειχα κανει το 2012/13 και το πηρα το  '17 Αργει πολυ δλδ.Αν θυμαμαι καλα για να το παραλαβουμε ειχε βγει ανακοινωση που ζητουσε να επικαιροπιησουμε τα στοιχεια.μας στο συστημα για να μας το στειλουν στη διευθυνση που εργαζομασταν εκεινη τη στιγμη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.