*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1725438 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10584 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:33:03 μμ »
Σε ρώτησα αν θα βγάλει νέα προκήρυξη ή όχι. Δεν μου απάντησες.
Και μου στέλνεις ένα άρθρο μπας και το ερμηνεύσω.
Κατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:33 »

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10585 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:34:55 μμ »
Μάλλον τα βλέπω υπερβολικά απλά:

Σενάριο 1 - Όλα καλά με το νέο σύστημα, οριστικοί πίνακες πριν τις 15/7, κομπλέ

Σενάριο 2 - Αργούν οι προσωρινοί ή οι οριστικοί του νέου συστήματος. Είναι 15/7/19 και πρέπει να δει το υπουργείο τι θα κάνει. Ενεργοποιεί την πρόβλεψη του νέου νόμου και παίρνει αναπληρωτές από τους πίνακες που κυρώθηκαν 8/18. Καλούμαστε να κάνουμε δήλωση προτίμησης περιοχών τέλη Αυγούστου στον opsyd, και Σεπτέμβιο καλεί την πρώτη φάση. Σημείωση: οι προηγούμενοι πίνακες είχαν θεωρηθεί οτι εξαντούσαν το όριο της συναγματικότητας το ακαδημαικό έτος 18-19 ως μεταβατικοί στον 3848. Τώρα 3848 δεν υπάρχει πια. Υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάζει και τα νομικά δεδομένα στο θέμα αυτό;

Σενάριο 3 - Για κάποιο λόγο συνεχίζουν και δε βγαίνουν οι οριστικοί μέχρι και το (μεθ)επόμενο σχολικό έτος. Τότε θα πάρει από τους προσωρινούς του νέου συστήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 11:38:45 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10586 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:37:43 μμ »
Σε ρώτησα αν θα βγάλει νέα προκήρυξη ή όχι. Δεν μου απάντησες.
Και μου στέλνεις ένα άρθρο μπας και το ερμηνεύσω.
Κατάλαβα...
Η νέα προκήρυξη είναι δεδομένη. Θα γίνει την άνοιξη. Δε συζητάμε αυτό.
Χαχαχαχα
Τελικά εγώ δεν κατάλαβα ή εσύ;

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10587 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:40:10 μμ »
Μάλλον τα βλέπω υπερβολικά απλά:

Σενάριο 1 - Όλα καλά με το νέο σύστημα, οριστικοί πίνακες πριν τις 15/7, κομπλέ

Σενάριο 2 - Αργούν οι προσωρινοί ή οι οριστικοί του νέου συστήματος. Είναι 15/7/19 και πρέπει να δει το υπουργείο τι θα κάνει. Ενεργοποιεί την πρόβλεψη του νέου νόμου και παίρνει αναπληρωτές από τους πίνακες του 8/18. Καλούμαστε να κάνουμε δήλωση προτίμησης περιοχών τέλη Αυγούστου στον opsyd, και Σεπτέμβιο καλεί την πρώτη φάση. Σημείωση: οι προηγούμενοι πίνακες είχαν θεωρηθεί οτι εξαντούσαν το όριο της συναγματικότητας το ακαδημαικό έτος 18-19 ώς μεταβατικοί στον 3848. Τώρα 3848 δεν υπάρχει πια. Μήπως αυτό αλλάζει και τα νομικά δεδομένα στο θέμα αυτό;

Σενάριο 3 - Για κάποιο λόγο συνεχίζουν και δε βγαίνουν οι οριστικοί μέχρι και το επόμενο σχολικό έτος. Τότε θα πάρει από τους προσωρινούς του νέου συστήματος.

Μtsag o math22 έγραφε νωρίτερα ότι το σενάριο 2 δεν στέκει νομικά. Κι εμένα μου φαίνεται αρκετά παράδοξο. Δηλαδή να μη βγει προκήρυξη και να προσλαμβάνει από πίνακες άλλης προκήρυξης.  Το έχετε ξαναδεί αυτό πουθενά??

Ηaroulalki αυτό που λέει ο math22 είναι πολύ σαφές. Αυτό που λέει ο mtsag επίσης. Αυτό που θες να πεις εσύ, εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τουλάχιστον πες με ποιον απ' τους δύο συμφωνείς μπας και συνεννοηθούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 11:43:04 μμ από L.a. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:33 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10588 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:40:27 μμ »
Μάλλον τα βλέπω υπερβολικά απλά:

Σενάριο 1 - Όλα καλά με το νέο σύστημα, οριστικοί πίνακες πριν τις 15/7, κομπλέ

Σενάριο 2 - Αργούν οι προσωρινοί ή οι οριστικοί του νέου συστήματος. Είναι 15/7/19 και πρέπει να δει το υπουργείο τι θα κάνει. Ενεργοποιεί την πρόβλεψη του νέου νόμου και παίρνει αναπληρωτές από τους πίνακες που κυρώθηκαν 8/18. Καλούμαστε να κάνουμε δήλωση προτίμησης περιοχών τέλη Αυγούστου στον opsyd, και Σεπτέμβιο καλεί την πρώτη φάση. Σημείωση: οι προηγούμενοι πίνακες είχαν θεωρηθεί οτι εξαντούσαν το όριο της συναγματικότητας το ακαδημαικό έτος 18-19 ώς μεταβατικοί στον 3848. Τώρα 3848 δεν υπάρχει πια. Μήπως αυτό αλλάζει και τα νομικά δεδομένα στο θέμα αυτό;

Σενάριο 3 - Για κάποιο λόγο συνεχίζουν και δε βγαίνουν οι οριστικοί μέχρι και το επόμενο σχολικό έτος. Τότε θα πάρει από τους προσωρινούς του νέου συστήματος.
Δεν μπορεί να πάρει από τους προσωρινούς. Ή θα βγουν οριστικοί ή θα πάμε με τους παλιούς. Το θέμα είναι αν θα είναι ενημερωμένοι.
Το πιθανότερο είναι ότι δε θα είναι ενημερωμένοι, γιατί, όπως είπε, προηγουμένως κάποιος συνάδελφος, δε γίνεται να τρέχουν δύο συστήματα μαζί. Και  θα είναι και αντισυνταγματικό το παλιό σύστημα.

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10589 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:43:05 μμ »
Δεν μπορεί να πάρει από τους προσωρινούς. Ή θα βγουν οριστικοί ή θα πάμε με τους παλιούς. Το θέμα είναι αν θα είναι ενημερωμένοι.
Το πιθανότερο είναι ότι δε θα είναι ενημερωμένοι, γιατί, όπως είπε, προηγουμένως κάποιος συνάδελφος, δε γίνεται να τρέχουν δύο συστήματα μαζί. Και  θα είναι και αντισυνταγματικό το παλιό σύστημα.

Νομίζω ότι κάπου διάβασα στο νέο σύστημα ότι μπορεί και να παρει και από προσωρινούς. Η αντισυνταγματικότητα ξεπερνιέται λόγω δημοσίου συμφέροντος (ν' ανοίξουν τα σχολεία).

Anyway, είδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10590 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:45:40 μμ »
Νομίζω ότι κάπου διάβασα στο νέο σύστημα ότι μπορεί και να παρει και από προσωρινούς. Η αντισυνταγματικότητα ξεπερνιέται λόγω δημοσίου συμφέροντος (ν' ανοίξουν τα σχολεία).

Anyway, είδωμεν...
Από προσωρινούς; Και θα ξεκινάει να γράφει προϋπηρεσία κάποιος στα Κουφονήσια, ενώ θα έπρεπε να γράφει άλλος στη θέση του, ΑΝ αποδεχόταν τη συγκεκριμένη θέση; Και μετά την αναγνώριση του λάθους τι θα γίνει;
Είπαμε να τρελαθουμε όντας σ αυτή τη δουλειά, αλλά όχι κι έτσι ρε παιδιά.

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10591 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:46:04 μμ »
Μtsag o math22 έγραφε νωρίτερα ότι το σενάριο 2 δεν στέκει νομικά. Κι εμένα μου φαίνεται αρκετά παράδοξο. Δηλαδή να μη βγει προκήρυξη και να προσλαμβάνει από πίνακες άλλης προκήρυξης.  Το έχετε ξαναδεί αυτό πουθενά??

Ηaroulalki αυτό που λέει ο math22 είναι πολύ σαφές. Αυτό που λέει ο mtsag επίσης. Αυτό που θες να πεις εσύ, εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τουλάχιστον πες με ποιον απ' τους δύο συμφωνείς μπας και συνεννοηθούμε.

Νομίζω το έχω ξαναδεί, ναι! Υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι το δημόσιο μπορεί να προσλαμβάνει από πίνακες παλαιών διαγωνισμών ΑΣΕΠ ή κάτι παρόμοιο. Και έγιναν κάτι τέτοιες προσλήψεις πρόσφατα νομίζω. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10592 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:46:31 μμ »
Νομίζω ότι κάπου διάβασα στο νέο σύστημα ότι μπορεί και να παρει και από προσωρινούς. Η αντισυνταγματικότητα ξεπερνιέται λόγω δημοσίου συμφέροντος (ν' ανοίξουν τα σχολεία).

Anyway, είδωμεν...

Το λέει στο άρθρο 63, παράγραφος 6 για τους προσωρινούς

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10593 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:48:11 μμ »
Από προσωρινούς; Και θα ξεκινάει να γράφει προϋπηρεσία κάποιος στα Κουφονήσια, ενώ θα έπρεπε να γράφει άλλος στη θέση του, ΑΝ αποδεχόταν τη συγκεκριμένη θέση; Και μετά την αναγνώριση του λάθους τι θα γίνει;
Είπαμε να τρελαθουμε όντας σ αυτή τη δουλειά, αλλά όχι κι έτσι ρε παιδιά.

Ναι, κάπως έτσι. Έτσι έγινε και στην 3Κ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10594 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:51:58 μμ »
Σε αυτό που λες για το πλαφόν των 60 μηνών του 3848 δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, καθώς περνούσαν τα χρόνια κανείς δεν είπε σταματάω να δουλέυω γιατί περάσα τους 60 μήνες. Μετά πίεσαν να αυξηθούν οι μήνες προϋπηρεσίας και πήγαν στο 84 και τελικά κατέληξαν στο 120. Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί το ίδιο για την προϋπηρεσία
Ναι!!!Φυσικα το ιδιο ισχυει και για την προϋπηρεσία! κ αυτος ειναι ενας απο τους λογους που προσωπικα ειμαι.κατα του ταβανιου 120

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10595 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:57:17 μμ »
Νομίζω το έχω ξαναδεί, ναι! Υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι το δημόσιο μπορεί να προσλαμβάνει από πίνακες παλαιών διαγωνισμών ΑΣΕΠ ή κάτι παρόμοιο. Και έγιναν κάτι τέτοιες προσλήψεις πρόσφατα νομίζω. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Δηλαδή να μη βγάλει νέα προκήρυξη με το παλιό σύστημα αλλά να δώσει μεταβατική στους  μεταβατικούς πίνακες του
καταργημένου 3848.
Οκ, αν το δούμε κι αυτό..  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10596 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 11:57:30 μμ »
Ναι, κάπως έτσι. Έτσι έγινε και στην 3Κ.
Το ξέρω ότι έτσι έγινε και στην 3Κ. Εδώ όμως μιλάμε για εκπαιδευτικούς που μήνα με το μήνα γράφουν μόρια προϋπηρεσίας, έχουν μπροστά τους κλειδωμένους πίνακες και διορισμούς. Φαντάζεσαι τι μπαχαλο θα δημιουργηθεί σε περίπτωση λαθών και δικαιωμενων ενστάσεων;

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10597 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 12:03:57 πμ »
Το ξέρω ότι έτσι έγινε και στην 3Κ. Εδώ όμως μιλάμε για εκπαιδευτικούς που μήνα με το μήνα γράφουν μόρια προϋπηρεσίας, έχουν μπροστά τους κλειδωμένους πίνακες και διορισμούς. Φαντάζεσαι τι μπαχαλο θα δημιουργηθεί σε περίπτωση λαθών και δικαιωμενων ενστάσεων;

Φαντάζομαι ότι γι αυτό ακριβώς υπάρχει η πρόβλεψη για τους ισχύοντες πίνακες το 19. Το να πάρει από τους προσωρινούς το 20 είναι ακραίο σενάριο έκτακτης ανάγκης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.