*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733488 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10612 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 12:56:26 πμ »
Ειναι για τα ψηφαλακια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10613 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:04:19 πμ »
Κοίτα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος όμως. Διαφορετικά πώς θα ανοίξουν τα σχολεία; Είναι λύση ανάγκης.

Υποθέτω ότι στη χειρότερη θα πάμε με τους προσωρινούς. Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει αν κάποιος έχει πολύ καλή σειρά στον παλιό αλλά πολύ κακή στον καινούριο, μπορέσει να προσληφθεί; Και κάποιος με κακή στον παλιό,
αλλά καλή με βάση τον νέο νόμο μείνει άνεργος;  ;D ;D
Γενικά σε περίπτωση που δεν πάμε με τον νέο νόμο, είτε με οριστικούς ή έστω προσωρινούς, γίνεται αρκετά περίπλοκο.
Κλειδωμένοι πίνακες απ' την Άνοιξη του 2018, που έχουν βγει αντισυνταγματικοί, θα εφαρμοστούν για λίγο και στο 2019-20
και μετά μεσούσης της σχολικής χρονιάς θα αλλάξουν. Μόνο σε μένα φαίνεται πολύ ακραίο?

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10614 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:07:30 πμ »
Υποθέτω ότι στη χειρότερη θα πάμε με τους προσωρινούς. Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει αν κάποιος έχει πολύ καλή σειρά στον παλιό αλλά πολύ κακή στον καινούριο, μπορέσει να προσληφθεί; Και κάποιος με κακή στον παλιό,
αλλά καλή με βάση τον νέο νόμο μείνει άνεργος;  ;D ;D
Γενικά σε περίπτωση που δεν πάμε με τον νέο νόμο, είτε με οριστικούς ή έστω προσωρινούς, γίνεται αρκετά περίπλοκο.
Κλειδωμένοι πίνακες απ' την Άνοιξη του 2018, που έχουν βγει αντισυνταγματικοί, θα εφαρμοστούν για λίγο και στο 2019-20
και μετά μεσούσης της σχολικής χρονιάς θα αλλάξουν. Μόνο σε μένα φαίνεται πολύ ακραίο?
Η περίπτωση να μην εφαρμοστεί τιποτεχαπο όλο αυτό το εκτρωμα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10615 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:09:27 πμ »
Δείτε και αυτό...

https://www.esos.gr/arthra/60929/hronodiagramma-diorismoy-ton-15000-monimon-ekpaideytikon

Καλά τι μαλακίες γράφει (για τη γενική μιλάω); Θα εκδοθεί ΦΕΚ διορισμού 10500 ατόμων προκαταβολικά 1,5 και 2,5 χρόνια πριν χωρίς να υπάρχουν οι ανάλογες πιστώσεις; Επίσης, θα βγει η προκήρυξη 15/4-15/5 και θα έχει οριστικά και ΦΕΚ μεχρι τέλη Αυγούστου. Με 150000 αιτήσεις; Ναρκωτικά παιρνουν;

Για την ειδική δηλαδή σου φαίνεται νορμάλ το τέλη Μάρτη οι οριστικοί; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10616 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:10:29 πμ »
Η περίπτωση να μην εφαρμοστεί τιποτεχαπο όλο αυτό το εκτρωμα;;;;;


Και τι να εφαρμοστεί;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10617 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:11:56 πμ »
Ρε παιδια αυτο με τις ξένες γλώσσες σας φαίνεται λογικό; Γιατι δηλαδή ένας μαθηματικος με δυο γλώσσες σε επίπεδο Γ2 και 14 μόρια συν θα κανει καλυτερο μάθημα απο έναν με δεύτερο πτυχίο; Εκτός κι αν το σκέφτονται για β ανάθεση σε αγγλικά ή γαλλικά ή γουατεβερ....ελλαδαραααα
Οχι δεν ειναι λογικο, το εχουμε ξαναγράψει.Β αναθεση  δ ρ γινεται διοτι η επαρκεια εχει πλεον και επιτελους  καταργηθει.μην τρελαθουμε κιολας

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10618 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:13:48 πμ »
Δε γνωρίζω.  Αλλά σε περίπτωση που το ΑΣΕΠ δε προλάβει να βγάλει οριστικούς πίνακες θαθ με βάση τις αντιφάσεις που υπάρχουν μόνο χάος μπορώ να δω!
 

Και τι να εφαρμοστεί;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10619 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:14:57 πμ »
Προσωπικα πιστευω οτι η τοσο μεγαλη μοριοδοτηση των ξενων γλωσσων εγινε επι τουτου για αυτους που εχουν αγορασμενα μεταπρυχιακα απο το εξωτερικο καθως παιρνουν αυτοματως τα 7 μορια της ξενης γλωσσας επιπροσθετως των 2" του μεταπτυχιακού

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10620 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:17:52 πμ »
Για την ειδική δηλαδή σου φαίνεται νορμάλ το τέλη Μάρτη οι οριστικοί;

Όχι, αλλα στην ειδική θα είναι λιγότερος κόσμος και θα είναι μια προκήρυξη για φέτος. Πιο νοικοκυρεμένα πράγματα. Της γενικής είναι ένα χάος. Ας πούμε, δε διευκρινίζει από ποια από τις δύο προκηρύξεις θα πάρει αναπληρωτές; Και γιατί καν  πρέπει να γίνουν δύο προκηρύξεις στη γενική;

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10621 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:18:44 πμ »
Προσωπικα πιστευω οτι η τοσο μεγαλη μοριοδοτηση των ξενων γλωσσων εγινε επι τουτου για αυτους που εχουν αγορασμενα μεταπρυχιακα απο το εξωτερικο καθως παιρνουν αυτοματως τα 7 μορια της ξενης γλωσσας επιπροσθετως των 2" του μεταπτυχιακού

Η αβάντα στα μεταπτυχιακά ειδικής του εξωτερικού που γίνεται με όλους του τρόπους τα τελευταία 2-3 χρόνια
είναι πασιφανής.
Η μεγάλη μου απορία είναι ποια είναι τα άτομα που εξυπηρετούν. Αν και έχω υποψία για κάποιους..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10622 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:25:03 πμ »
Η αβάντα στα μεταπτυχιακά ειδικής του εξωτερικού που γίνεται με όλους του τρόπους τα τελευταία 2-3 χρόνια
είναι πασιφανής.
Η μεγάλη μου απορία είναι ποια είναι τα άτομα που εξυπηρετούν. Αν και έχω υποψία για κάποιους..
Οχι απλως πασιφανης αλλα απροαλυπτα  προκλητικη θα ελεγα εγω.Ενα θα σου πω, που το εχω ξαναγραψει .Στην πολη μου υπαρχει πολιτικο γραφειο πρωην βουλευτη που στελνει γκρουπακια για μεταπτυχιακα ειδικης στη Βουλγαρια. Κ σιγουρα θα συμβαινει κ αλλου....τι αλλο.να πουμε παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10623 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:25:25 πμ »
Όχι, αλλα στην ειδική θα είναι λιγότερος κόσμος και θα είναι μια προκήρυξη για φέτος. Πιο νοικοκυρεμένα πράγματα. Της γενικής είναι ένα χάος. Ας πούμε, δε διευκρινίζει από ποια από τις δύο προκηρύξεις θα πάρει αναπληρωτές; Και γιατί καν  πρέπει να γίνουν δύο προκηρύξεις στη γενική;

Στην ειδική θα 'ναι χοντρικά 40.000 αιτήσεις. Δεν τις λες λίγες για να βγάλει οριστικούς πίνακες σε ενάμιση μήνα.
Δεν ξέρω βέβαια ακριβώς την διαδικασία που θα ακολουθήσει το ΑΣΕΠ. Θα φυλλομετρά απλά αυτά που του έστειλες ή
θα επικοινωνεί για διασταύρωση με πανεπιστήμια της Ιταλίας, Καποδιστριακό, Μichigan κλπ..?? Αν κάνει το δεύτερο, ούτε σε δυο χρόνια δεν τελειώνει.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10624 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:27:38 πμ »
Οχι απλως πασιφανης αλλα απροαλυπτα  προκλητικη θα ελεγα εγω.Ενα θα σου πω, που το εχω ξαναγραψει .Στην πολη μου υπαρχει πολιτικο γραφειο πρωην βουλευτη που στελνει γκρουπακια για μεταπτυχιακα ειδικης στη Βουλγαρια. Κ σιγουρα θα συμβαινει κ αλλου....τι αλλο.να πουμε παραπανω?

Εγώ πάλι θεωρώ ότι γίνεται για συγκεκριμένους αναπληρωτές που είναι μονοψήφιοι σε αριθμό.
Δεν μπορώ να τους αναφέρω ονομαστικά γιατί δεν είμαι σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10625 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 01:29:26 πμ »
Στην ειδική θα 'ναι χοντρικά 40.000 αιτήσεις. Δεν τις λες λίγες για να βγάλει οριστικούς πίνακες σε ενάμιση μήνα.
Δεν ξέρω βέβαια ακριβώς την διαδικασία που θα ακολουθήσει το ΑΣΕΠ. Θα φυλλομετρά απλά αυτά που του έστειλες ή
θα επικοινωνεί για διασταύρωση με πανεπιστήμια της Ιταλίας, Καποδιστριακό, Μichigan κλπ..?? Αν κάνει το δεύτερο, ούτε σε δυο χρόνια δεν τελειώνει.

Έτσι είναι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159519
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.