*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10934 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 11:45:53 μμ »
εγώ που έχω τελειώσει ΤΕΙ και μπσ εχω 2 διαφορετικά ''ριζόχαρτα'' , και αυτό ορίζει 2 τίτλους (πτυχία)
διαφωνούμε πλήρως, δε θα το συνεχίσω άλλο
ΑΝ λέω, αν ήταν όπως λες τότε στα αποτελέσματα διαγωνισμών ΑΣΕΠ στους ΠΕ πολυτεχνείου θα έπρεπε ¨ΟΛΟΙ να έχουν τουλάχιστον 1 τίτλο μεταπτυχιακού και δεύτερο τίτλο σπουδών ... αλλά ΔΕΝ έχουν... μπορεί να το τσεκάρει ο καθένας αυτό
Καταρχάς η αναγνώριση τους ως μαστερ είναι πολύ πρόσφατη και όπως διαπίστωσες η μοριοδότηση στους εκπαιδευτικούς έχει κάποιες διαφορές από ότι σε άλλους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, σε κάποιους μοριοδοτούνται μόνο τα συναφή μεταπτυχιακά ,όπως είναι και το λογικό, ενώ στους εκπαιδευτικούς τα μοριοδοτούν όλα.Δε θεωρώ δεδομένη τη μοριοδότηση των πολυτεχνικών σχολών αλλά αρκετά πιθανή, τελικά θα γίνει ότι πει το υπουργείο.  Ούτε και γω θα το συνεχίσω άλλο. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:11 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10935 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 11:54:55 μμ »
https://seepea-stella.blogspot.com/2019/01/blog-post_664.html?fbclid=IwAR2Nb0FcnzAj7JxXKWYd6kd-y1-5q_rIdFyxULL36-WbkqYHEd8gyUYspJ0


   Να, μεταξύ ποίων, ενδέχεται να διοριστούν, με μόχθο, με κόπο, με πάνω απ' όλα αξιολογότατες σπουδές κύρους..
Η Ντροπή του κλάδου της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10936 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 11:55:06 μμ »
Πάντως, αν βάλει κανείς κάτω τα χρονοδιαγραμματα θα οδηγηθει σε ορισμένες διαπιστώσεις. Λοιπόν, ας πούμε ότι  βγαίνει το ΦΕΚ την ερχόμενη εβδομάδα. Βάλε δύο εβδομάδες να βγάλει ο ΑΣΕΠ στα γρήγορα προκήρυξη (ο νόμος του δίνει ένα μήνα). Βάλε υποβολή αιτήσεων άλλες 15 μέρες και φτάσαμε τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτη με γρήγορες διαδικασίες. Οπότε θα έχει από αρχές Μάρτη μέχρι 15/7 να βγάλει οριστικά. Εν τω μεταξύ θα μεσολαβούν οι αργίες του Πάσχα και πιθανά εκλογές. Θα το προλάβει; Παίζεται. Η ειδική έχει και εξέταση σε συναφείς κλπ. και περισσότερα δικαιολογητικά αυτή τη φορά (παιδιά, ξένες γλώσσες). Οπότε, με δεδομένο ότι της γενικής θα βγει μετά της ειδικής, καταλαβαίνετε ότι α) Δεν παίζει να βγουν οριστικά πριν τις 15/7 και β) Είναι πολύ πιθανό να μη βγει ούτε η προκήρυξη αν γίνουν εκλογές το Μάιο.
Xαχα οταν δεν σε βολευει ενα συστημα μπορεις να βρεις χιλιες δυο δικαιολογιες να μην προλαβει ασεπ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10937 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:06:25 πμ »
Xαχα οταν δεν σε βολευει ενα συστημα μπορεις να βρεις χιλιες δυο δικαιολογιες να μην προλαβει ασεπ

Διόρθωσε με λοιπόν. Που κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:11 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10938 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:13:27 πμ »
Πολυ απλα κανεις δεν ξερει αν προλαβει...

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10939 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:21:50 πμ »
Οταν λεμε για μαγαζακι...τελικα ειχαμε δικιο... 8)

https://seepea-stella.blogspot.com/2019/01/blog-post_664.html?fbclid=IwAR2Nb0FcnzAj7JxXKWYd6kd-y1-5q_rIdFyxULL36-WbkqYHEd8gyUYspJ0


   Να, μεταξύ ποίων, ενδέχεται να διοριστούν, με μόχθο, με κόπο, με πάνω απ' όλα αξιολογότατες σπουδές κύρους..
Η Ντροπή του κλάδου της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10940 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:24:43 πμ »
Πολυ απλα κανεις δεν ξερει αν προλαβει...

Σύμφωνοι, αλλά αυτά που γράφω δεν τα βγάζω από το μυαλο μου, το θα γίνει πρώτα της ειδικής και μετά της γενικης το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Γαβρογλου. Τα απαιτούμενο διάστημα απο το ΑΣΕΠ προκύπτει με βάση την εμπειρία από άλλους διαγωνισμούς. Προφανώς ομως και δεν ξέρω σίγουρα αν θα προλάβει όχι.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10941 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:42:21 πμ »
Στεκει γιατι την ανακαταταξη δεν την φερνει η προυπηρεσια αλλα κατι ασχετο.Το Στε ειπε οτι πλεον η προυπηρεσια δεν θα ειναι προσον διορισμου.Το νεο μεταπτυχιακο δεν αποτελει προυπηρεσια.Τεσπα ας αποφασισουν οτι θελουν
Μαλλον εισαι με σεμιναριο ε;
Λοιπον, επειδη δεν.μ αρεσει καθολου το ειρωνικο στυλακι που εχεις μονιμως εδω μεσα εξηγω :εγω με την ειδικη αγωγη εγω δεν εχω καμια σχεση, ουτε σεμιναριο , ουτε βουλγαριες ,.ουτε τιποτα. Γενικη δουλευω.Αποκλειστικα και μονο.Σε αντιθεση.με σενα που οσο καιρο σε παρακολουθω εισαι φουλ υπερ των μτχ απο Βουλγαροιταλιες τα οποια προσπαθεις να μας πεισεις οτι εχουν ενα επιπεδο και.μας εχεις δωσει και.λεπτομερεις για κοστος κλπ.Επισης, παρατηρω οτι ασχολεισαι αγωνιωδως με το αν θα μπουν τα νεα μτχ στους πινακες .Συμπερασμα:Εχεις "ψωνισει" καποιο απο αυτα τα μτχ και καιγεσαι προφανως να το.καταθεσεις για να μη χασεις την πανευκολη και τεμπελικη δουλεια που κανεις( οπως εχεις ευθαρσως παραδεχτει).

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10942 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 01:14:35 πμ »
Εγω υπερ ιταλοβουλγαρικων;Κανεις μεγα λαθος.Βρες μου ενα μηνυμα που μιλαω κολακευτικα γι αυτα.Οτι ξερω τιμες και γενικα τι παιζει δεν σημαινει κατι.Και οχι δεν ειμαι νεος με μεταπτυχιακο ειδικης.Εχω 5 χρονια εκει.Επισης βρες μου ενα μηνυμα που μιλαω για το επιπεδο των ιταλοβουλγαρικων.Σε προκαλω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2019, 01:18:07 πμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10943 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 04:44:52 πμ »
Ερωτηση . Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να προσκομισει κανεις πιστοποιητικο την επομενη χρονια; κλειδωνουν οι πινακες;; δυο χρονια; οχι μεταπτυχιακο. Β ξενη γλωσσα πχ.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10944 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 07:46:12 πμ »
6000 τιτλοι μτχ σε διαστημα 8 χρονων...Δεν πηρε κανεις πρεφα στο Υπουργειο η το ΔΟΑΤΑΠ να δει τι γινεται η ησασταν ολοι στο κολπο γκροσο? Πρεπει να ακυρωθουν ολοι αυτοι οι τιτλοι...και αναφερομαι στους εξ'αποστασεως... 8) 

https://seepea-stella.blogspot.com/2019/01/blog-post_664.html?m=1&fbclid=IwAR38nK3t5WgUIzyoNohp41IEbCqnnnmH80E0pcvxUiQfFaYd0lMEjYHoFjI
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2019, 07:55:17 πμ από kosgian »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10945 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 08:30:49 πμ »
6000 τιτλοι μτχ σε διαστημα 8 χρονων...Δεν πηρε κανεις πρεφα στο Υπουργειο η το ΔΟΑΤΑΠ να δει τι γινεται η ησασταν ολοι στο κολπο γκροσο? Πρεπει να ακυρωθουν ολοι αυτοι οι τιτλοι...και αναφερομαι στους εξ'αποστασεως... 8) 



Και σκέψου τώρα κάποιος της γενικής αγωγής με μεγάλη προϋπηρεσία να μεταφέρει την προϋπηρεσία του στην ειδική επειδή έχει το μεταπτυχιακό αυτό, κ να διοριστεί κιόλας.. Ενώ αντίστοιχα συναδέλφος της γενικής να μην μπορεσει ν διοριστεί..

Αποσυνδεδεμένος agathotos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10946 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 08:41:16 πμ »
αίσχος παιδιά συμφωνώ !

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10947 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 08:48:18 πμ »
Εγώ πάλι λέω, αν αλλάξει κυβέρνηση και δεν διορίσουν> Ποιος ο λόγος να αλλάξουν οι πίνακες με αυτό τον τρόπο και γιατί να κλειδώσουν?
Α) Για να ξεκλειδώσουν όπως πριν κάτι χρόνια και να συνεχίσουμε τα ίδια απλώς με ανακατεμένο τρόπο.
Β) Για να δουλεύουμε αναπληρωτές (με ακαδημαϊκά κριτήρια, για να πεταχτούν κάποιοι απ΄έξω) και για διορισμό να έρθει ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΑΣΕΠ?

Η όποια κυβέρνηση και έρθει, αφού δε συμφωνεί για μόνιμους διορισμούς με αυτό τον τρόπο, γιατί να αφήσει αυτό το σύστημα ενεργό. Ας κάνουν αλλαγές στον πίνακα, αλλά αυτό του Γαβρόγλου έχει ξεπεράσει κάθε όριο, γιατί ούτε ο νέος μπαίνει (που τόσα χρόνια δεν έμπαινε, αλλά και κάποιοι πετιούνται εκτός)

Σύστημα διορισμών φτιαγμένο σε λίγες μέρες μόνο πρόχειρο μπορεί να χαρακτηριστεί.
Κι αν γίνουν προσφυγές? Θα το ακυρώσουν, θα το αλλάξουν ή θα παραδώσουν τη σκυτάλη αλλού?  ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.