*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733764 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #868 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:02:24 μμ »
Όπως είναι η κατάσταση ΌΧΙ...και αυτό πριν τις περικοπές συντάξεων που ζουν αρκετούς από εσάς...


Κι οι νεώτεροι συνάδελφοι, δηλ. να μην κάνουν οικογένεια; (μιας και αναφέρετε κι αυτή την παράμετρο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #869 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:07:43 μμ »
Όπως είναι η κατάσταση ΌΧΙ...και αυτό πριν τις περικοπές συντάξεων που ζουν αρκετούς από εσάς...

τι θέλω και ασχολουμε με τρολ σαν εσένα? έχεις κάνει 100 λογαριασμούς
απο την απάντησή σου αυτή σε κρίνουν όλοι

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #870 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:10:42 μμ »
Το επιχείρημα είναι απλό: "Να περιμένεις τη σειρά σου, όπως περιμέναμε κι εμείς". Όχι απλώς αντιτίθενται στον γραπτό διαγωνισμό, αλλά ζητούν το ανεκδιήγητο, να μοριοδοτηθεί το έτος κτήσης πτυχίου. Γιατί ως γνωστόν το πτυχίο είναι σαν το κρασί. Όσο παλιώνει, τόσο μεγαλύτερη αξία αποκτά. Και προς Θεού, δεν είναι καθόλου αντιφατικό το να θεωρούν ότι είναι καλύτεροι σας λόγω της προϋπηρεσίας τους, αλλά να φοβούνται να σας συναγωνιστούν σε ένα γραπτό διαγωνισμό.
Το να περιμενεις τη σειρα σου οπως περιμεναμε κι εμεις..δεν νομιζω οτι ειναι μια σωστη διατυπωση που αφορα το θεμα μας δηλ προτασεις για τον τροπο διορισμου.Το εχω αναφερω και θα το πω και παλι οτι σεβομαι ολους τους συναδελφους που εχουν επιτυχια ασεπ.Απο την αλλη ομως πιστεψε με δεν φταινε σε τιποτα οι συναδελφοι που εδω και 10 χρονια περιμενουν διαγωνισμο ασεπ και διαγωνισμο δεν βλεπουν.Και κατι τελευταιο αν....λεω αν...εκλογες εχουμε.... πει ο υπουργος για οχι για 20000 αλλα για 15000 διορισμους σε ΠΕ-ΔΕ-ΕΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ολων των ειδικοτητων μπορεις εσυ να μου κανεις την κατανομη???

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #871 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:20:11 μμ »
Για να είμαστε ρεαλιστές ο 35-45 που 10 χρόνια κάνει αυτή τη δουλειά, όχι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο εκτός κι αν μιλάμε για κάτι δικό του, χωρίς εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #872 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:22:54 μμ »

είπα αυτό  που πιστεύω και βλέπω γύρο μου...προφανώς σου διέφυγαν μισό εκατομμύριο μετανάστες...
εντάξει δεν είναι ντροπή να λαμβάνεις την μιση σύνταξη το γονιών σου...ίδιος όταν υπάρχουν οικογενειακές ανάγκες...

τι θέλω και ασχολουμε με τρολ σαν εσένα? έχεις κάνει 100 λογαριασμούς
απο την απάντησή σου αυτή σε κρίνουν όλοι

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #873 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:26:16 μμ »
τι άλλο να κάνει ο νηπιαγωγός , ο δάσκαλος η ο καθηγητής στα 45 του ?


Για να είμαστε ρεαλιστές ο 35-45 που 10 χρόνια κάνει αυτή τη δουλειά, όχι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο εκτός κι αν μιλάμε για κάτι δικό του, χωρίς εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #874 στις: Ιούλιος 26, 2018, 08:30:49 μμ »
είπα αυτό  που πιστεύω και βλέπω γύρο μου...προφανώς σου διέφυγαν μισό εκατομμύριο μετανάστες...
εντάξει δεν είναι ντροπή να λαμβάνεις την μιση σύνταξη το γονιών σου...ίδιος όταν υπάρχουν οικογενειακές ανάγκες...

έπεσες έξω , δε θα κάτσω να προσπαθήσω να σε πίσω για το αντίθετο

υ.γ. ρε Mickland εσύ είσαι? .... όλο και πιο πολύ του μοιάζεις..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #875 στις: Ιούλιος 26, 2018, 10:21:41 μμ »
Το να περιμενεις τη σειρα σου οπως περιμεναμε κι εμεις..δεν νομιζω οτι ειναι μια σωστη διατυπωση που αφορα το θεμα μας δηλ προτασεις για τον τροπο διορισμου.Το εχω αναφερω και θα το πω και παλι οτι σεβομαι ολους τους συναδελφους που εχουν επιτυχια ασεπ.Απο την αλλη ομως πιστεψε με δεν φταινε σε τιποτα οι συναδελφοι που εδω και 10 χρονια περιμενουν διαγωνισμο ασεπ και διαγωνισμο δεν βλεπουν.Και κατι τελευταιο αν....λεω αν...εκλογες εχουμε.... πει ο υπουργος για οχι για 20000 αλλα για 15000 διορισμους σε ΠΕ-ΔΕ-ΕΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ολων των ειδικοτητων μπορεις εσυ να μου κανεις την κατανομη???

Οπότε μιας που άργησε, να μη γίνει καθόλου; Η προσαύξηση που δίνει ας πούμε στην προϋπηρεσία ο 3848 θεωρείς ότι είναι αμελητέα; Όσοι έχουν δώσει ΑΣΕΠ ξέρουν τι σημαίνει 16.8 μόρια στα 45. Απλά εκεί που "πονάνε" οι περισσότεροι πολέμιοι είναι ότι δε βγάζουν το χέρι τους στη φωτιά ότι θα πιάσουν τη βάση, αυτό το 55άρι που χρειάζεται για να πάρουν την προσαύξηση των 16.8. Οπότε είναι πολύ πιο εύκολο να πηδάς τα κάγκελα και να πιάνεις τους βουλευτές... Κατανομή να σου κάνω αν θες. Αλλά με ποιο πρόγραμμα; Το "παιδαγωγικά σωστό" των 30 ωρών στο δημοτικό και των 32 στο γυμνάσιο και στο λύκειο; Με τι ωράριο εκπαιδευτικών; Με το τωρινό; Με το παλαιότερο; Ή με ακόμη πιο αυξημένο; Πρώτα πρέπει να απαντηθούν αυτά και μετά θα δεις τις ανάγκες σου. Και αυτά περί "βασικών ειδικοτήτων" είναι αηδίες...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #876 στις: Ιούλιος 27, 2018, 01:38:18 πμ »
Συνηθ;ιζεται να χαρακτηριζονται βασικες ειδικοτητες και κατα τη γνωμη μου ειναι οι ΠΕ 02,03,04 , μιας και στηριζουν περισσ;οτερο απο τα 2/3 του ωρολογιου προγραμματος του δημοσιου ελληνικου σχολειου και τοα 3/3 του ιδιωτικου. Κι αν ποτε γινει συστημα διορισμων θα αφορα κυριως, αν οχι αποκλειστικα, αυτες.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #877 στις: Ιούλιος 27, 2018, 12:21:42 μμ »
Γνωστός μου, ΠΕ03, χωρίς καμιά επιτυχία ασεπ, με μισό μόριο από ΠΔΣ, στα σαράντα του έγινε τρίτεκνος και δουλεύει δυο χρονάκια τώρα ως αναπληρωτής!! Πρέπει να μονιμοποιηθεί με το σύστημα που προτείνει το συντονιστικό των αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #878 στις: Ιούλιος 27, 2018, 01:38:43 μμ »
Γνωστός μου, ΠΕ03, χωρίς καμιά επιτυχία ασεπ, με μισό μόριο από ΠΔΣ, στα σαράντα του έγινε τρίτεκνος και δουλεύει δυο χρονάκια τώρα ως αναπληρωτής!! Πρέπει να μονιμοποιηθεί με το σύστημα που προτείνει το συντονιστικό των αναπληρωτών;
γνωστός μου ΠΕ 03 με πολλές επιτυχίες στον ασεπ και ούτε μισό μόριο προϋπηρεσίας με ιδεολογική απέχθεια στο αναπληρωτηλίκι και καθόλου κοινωνικές υποχρεώσεις πρέπει να  διοριστεί μόνιμος;
(είμαι κι εγώ κατά κοινωνικών κατηγοριών όχι κοινωνική πολιτική στην καμπούρα μας, αλλά σε ένα σύστημα με μόρια αυτοί έχουν ποσόστωση... >:( 8) :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2018, 01:42:10 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #879 στις: Ιούλιος 27, 2018, 02:39:00 μμ »
Γνωστός μου, ΠΕ03, χωρίς καμιά επιτυχία ασεπ, με μισό μόριο από ΠΔΣ, στα σαράντα του έγινε τρίτεκνος και δουλεύει δυο χρονάκια τώρα ως αναπληρωτής!! Πρέπει να μονιμοποιηθεί με το σύστημα που προτείνει το συντονιστικό των αναπληρωτών;

40αρης, τρίτεκνος και με προϋπηρεσία; Και βασική ειδικότητα; Πλάκα κάνεις; Έπρεπε ήδη να είχε διοριστεί...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #880 στις: Ιούλιος 27, 2018, 02:45:28 μμ »
40αρης, τρίτεκνος και με προϋπηρεσία; Και βασική ειδικότητα; Πλάκα κάνεις; Έπρεπε ήδη να είχε διοριστεί...
Μη σου πω να γίνει κατευθείαν Δ/ντής με τέτοια αξιοκρατικά και αντικειμενικά προσόντα!!!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #881 στις: Ιούλιος 31, 2018, 12:13:07 μμ »
Πάντως ο Γαβρόγλου μετράει αντίστροφα λέει για την ανακοίνωση μόνιμων διορισμών και συστήματος με το οποίο θα γίνουν (τον Οκτώβριο) αλλά δε μας προϊδεάζει καθόλου; Με ποιους φορείς επεξεργάζεται το νέο σύστημα; Έκπληξη μας το κρατάει; Μάλλον θα είναι με μοριοδότηση πιστεύετε και κατάργηση γραπτού διαγωνισμού;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.