*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #980 στις: Αύγουστος 06, 2018, 02:49:51 μμ »
Μου φαίνεται ή όχι πως αρχίζει και τα μασάει για ακόμη μια φορά;
https://xenesglosses.eu/2018/08/ola-etoima-gia-neo-scholiko-etos-eipe-gia-diorismous-ypourgos/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 06, 2018, 02:53:08 μμ »

 Κοίτα να δεις, δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν από δω άμεσα -μιας και μιλάμε όλοι με ψευδώνυμα και δεν ξέρομε οι περισσότεροι τουλάχιστον , γιατί κάποιοι γνωρίζονται-αλλά όταν πάνε να κλέψουν τον κόπο μου ή να υποτιμήσουν τη νοημοσύνη μου δεν καταλαβαίνω τίποτα... Ποιά μούφα μεταπτυχιακά  σε έχουν κουράσει??? τέτοιο δεν έχεις κ εσύ??? από που είναι το δικό σου?? Και ποια πρόσληψη Οκτώβριο ??? Από Σεπτέμβρη σας παίρνουν κ εσάς πλέον??? Και μόνιμοι διορισμοί να γίνουν για να διοριστείτε που ακριβώς???? Στη γενική ή στην ειδική αγωγή??? Πετώντας έξω ποιούς αφου θα τους πάρετε τη θέση.??? τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ????δε σφάξανε!!!Μια χαρά μπαίνουν στην εκπαίδευση και στο παιχνίδι οι νέοι ... Πως??? Διορίζονται οι ΑΣΠΙΤΕΣ και παίρνουν τις υπόλοιπες θέσεις οι νέοι έναντι των βυσματούχων.. Ωραίο σύστημα δε νομίζετε??? Και όσοι έχουν πραγματικά κουραστεί κι όσοι δεν τους δόθηκε ποτέ η δυνατότητα... Οι"ξύπνιοι¨σπίτι τους... Α

Αυτά τα φαγώματα είναι που έχουν καταστρέψει τον κλάδο. Μη χάσει κανείς τη θέση του, αυτό είναι που έχει σημασία; Το αν θα πάω στην γενική ή την ειδική είναι που έχει σημασία; Το αν είναι απο τη βολγαρία, την κύπρο ή την ιταλία, έχει σημασία; Ας μείνουμε ενωμένη για μια φορά μόνο, για μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 06, 2018, 02:56:59 μμ »
Αυτά τα φαγώματα είναι που έχουν καταστρέψει τον κλάδο. Μη χάσει κανείς τη θέση του, αυτό είναι που έχει σημασία; Το αν θα πάω στην γενική ή την ειδική είναι που έχει σημασία; Το αν είναι απο τη βολγαρία, την κύπρο ή την ιταλία, έχει σημασία; Ας μείνουμε ενωμένη για μια φορά μόνο, για μια φορά.
Φυσικά και έχει σημασία. Βασικά δεν έχω καταλάβει κάτι με εσένα. Εννοείς σοβαρά τα όσα γράφεις ή προσπαθείς να κάνεις τρολλαρισμα με στόχο την ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 06, 2018, 03:01:15 μμ »
Φυσικά και έχει σημασία. Βασικά δεν έχω καταλάβει κάτι με εσένα. Εννοείς σοβαρά τα όσα γράφεις ή προσπαθείς να κάνεις τρολλαρισμα με στόχο την ειδική αγωγή;
Αν βγαίνει αυτό είναι τιμή μου, διότι φαίνεται ότι τηρώ ίσες αποστάσεις και δεν είμαι στρατευμένος όπως οι ασεπολάγνοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 06, 2018, 03:11:02 μμ »
Αν βγαίνει αυτό είναι τιμή μου, διότι φαίνεται ότι τηρώ ίσες αποστάσεις και δεν είμαι στρατευμένος όπως οι ασεπολάγνοι.



Αυτά τα φαγώματα είναι που έχουν καταστρέψει τον κλάδο. Μη χάσει κανείς τη θέση του, αυτό είναι που έχει σημασία; Το αν θα πάω στην γενική ή την ειδική είναι που έχει σημασία; Το αν είναι απο τη βολγαρία, την κύπρο ή την ιταλία, έχει σημασία; Ας μείνουμε ενωμένη για μια φορά μόνο, για μια φορά.



 Τα φαγώματα τα ξεκινήσατε όσοι πήγατε να κλέψετε κόπους και την αξία άλλων... Μέχρι τότε καθένας σεβόταν τη σειρά των άλλων.. Αν δεν έχει σημασία μη χάσει κανείς τη θέση του εσύ γιατι διεκδικείς μία τέτοια μέσω του μούφα μεταπτυχιακού σου??? Και φυσικά έχει σημασία από που είναι-και για να μην απαντάς είναι από εκεί που λέω- γιατί δείχνει την ποιότητα των σπουδών σας  και το πόσα σιβαρά αντιμετωπίζετε την εκπάιδευση- κάποιο μέλος πριν λίγες σελίδες μιλούσε για ποιότητα- και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες που πέφτουν στα χέρια σας... Με άλλα λόγια δείχνει και την ποιότητα του δικού σας χαρακτήρα μικροί εκκολαπτόμενοι μακιαβελιστές.. Όσο για το ασεπολάγνοι που το λέτε και το ξαναλέτε οι ΑΠΟΤΥΧΌΝΤΕΣ δεν είσαι ασεπολάγνος άλλά νόμιμος όταν ακολουθείς το βασικό νόμο του κράτους για διορισμούς τα τελευταία 20 χρόνια....Κανείς λοιπόν δεν είναι ασεπολάγνος. Πολύ απλά άλλοι είναι νόμιμοι και άλλοι παράνομοι ή παρατυποι...

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 06, 2018, 05:38:17 μμ »




 Τα φαγώματα τα ξεκινήσατε όσοι πήγατε να κλέψετε κόπους και την αξία άλλων... Μέχρι τότε καθένας σεβόταν τη σειρά των άλλων.. Αν δεν έχει σημασία μη χάσει κανείς τη θέση του εσύ γιατι διεκδικείς μία τέτοια μέσω του μούφα μεταπτυχιακού σου??? Και φυσικά έχει σημασία από που είναι-και για να μην απαντάς είναι από εκεί που λέω- γιατί δείχνει την ποιότητα των σπουδών σας  και το πόσα σιβαρά αντιμετωπίζετε την εκπάιδευση- κάποιο μέλος πριν λίγες σελίδες μιλούσε για ποιότητα- και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες που πέφτουν στα χέρια σας... Με άλλα λόγια δείχνει και την ποιότητα του δικού σας χαρακτήρα μικροί εκκολαπτόμενοι μακιαβελιστές.. Όσο για το ασεπολάγνοι που το λέτε και το ξαναλέτε οι ΑΠΟΤΥΧΌΝΤΕΣ δεν είσαι ασεπολάγνος άλλά νόμιμος όταν ακολουθείς το βασικό νόμο του κράτους για διορισμούς τα τελευταία 20 χρόνια....Κανείς λοιπόν δεν είναι ασεπολάγνος. Πολύ απλά άλλοι είναι νόμιμοι και άλλοι παράνομοι ή παρατυποι...

νεμι, τα φαγώματα ξεκίνησαν από τη στιγμή που πάγωσαν οι διορισμοί!! Αν κάποιοι έκλεψαν κόπους και αξίες, αυτοί είναι οι ήδη διορισμένοι των απαράδεκτων κατηγοριών( 40%, 30μηνα, πολυτεκνίες κτλ..) , οι οποίοι συνέχιζαν να διορίζονται και μετά τη μεταβατική, δηλ μετά το 2003 έως και το 2010.  Μπορεί να ακούγεται άσχημο αυτό που λέω, αλλά είναι έτσι. Αν δεν πάγωναν οι διορισμοί, τώρα κι εσύ, μετά από τόσα χρόνια αναπληρώτρια θα είχες διοριστεί . Κι εγώ και αρκετοί άλλοι. Γι'αυτό και όλοι σέβονταν τη σειρά του άλλου. Γιατί όλοι ήξεραν ότι θα ερχόταν και η δική τους σειρά. Αυτό σταμάτησε, και αυτό φταίει!!!
 
Δε ξέρω για τα μούφα μεταπτυχιακά που λες. Μπορεί να έχεις δίκιο και καλά κάνεις και φωνάζεις. Εγώ δεν έχω μεταπτυχιακό. Κι εγώ όμως είμαι της άποψης να μη φαγωνόμαστε. Αυτό ήθελαν κάποιοι και το πέτυχαν. Θυμάσαι τη Διαμαντοπούλου το 2010;;; Τι θα πει αδιόριστος εκπαιδευτικός έλεγε, δεν καταλαβαίνω!!!

Το έχω ξαναπεί και παλιότερα στον bigbrother. Διορισμοί θα ξεκινήσουν πάλι σύντομα. Είναι αναγκαίοι πλέον.
Καλό θα είναι να μη μας βρουν διασπασμένους και ευάλωτους.


Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 06, 2018, 06:29:05 μμ »
νεμι, τα φαγώματα ξεκίνησαν από τη στιγμή που πάγωσαν οι διορισμοί!! Αν κάποιοι έκλεψαν κόπους και αξίες, αυτοί είναι οι ήδη διορισμένοι των απαράδεκτων κατηγοριών( 40%, 30μηνα, πολυτεκνίες κτλ..) , οι οποίοι συνέχιζαν να διορίζονται και μετά τη μεταβατική, δηλ μετά το 2003 έως και το 2010.  Μπορεί να ακούγεται άσχημο αυτό που λέω, αλλά είναι έτσι. Αν δεν πάγωναν οι διορισμοί, τώρα κι εσύ, μετά από τόσα χρόνια αναπληρώτρια θα είχες διοριστεί . Κι εγώ και αρκετοί άλλοι. Γι'αυτό και όλοι σέβονταν τη σειρά του άλλου. Γιατί όλοι ήξεραν ότι θα ερχόταν και η δική τους σειρά. Αυτό σταμάτησε, και αυτό φταίει!!!
 
Δε ξέρω για τα μούφα μεταπτυχιακά που λες. Μπορεί να έχεις δίκιο και καλά κάνεις και φωνάζεις. Εγώ δεν έχω μεταπτυχιακό. Κι εγώ όμως είμαι της άποψης να μη φαγωνόμαστε. Αυτό ήθελαν κάποιοι και το πέτυχαν. Θυμάσαι τη Διαμαντοπούλου το 2010;;; Τι θα πει αδιόριστος εκπαιδευτικός έλεγε, δεν καταλαβαίνω!!!

Το έχω ξαναπεί και παλιότερα στον bigbrother. Διορισμοί θα ξεκινήσουν πάλι σύντομα. Είναι αναγκαίοι πλέον.
Καλό θα είναι να μη μας βρουν διασπασμένους και ευάλωτους.




 Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό που λές για τους διορισμούς και για τους 40% , 30 μηνα κλπ. Αλλά σαν αυτούς είναι αυτοί με τα μεταπτυχιακά που λέω.. Εύκολα μπορείς να μάθεις αν δεν γνωρίζεις από όποιον κι αν ρωτήσεις γιατί είναι φοβερά γνωστή ιστορία. Η φαγωμάρα και γω δεν θέλω να υπάρχει. Αλλά πρέπει να σταματήσει η ιστορία αυτή  γιατί τα 40% και τα υπόλοιπα δεν έπαψαν να ισχύουν,  απλά  άλλαξαν μορφή ,  και τώρα λέγονται ειδική, διαπολιτισμική και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Συμφωνώ ότι η φαγωμάρα πρέπει να παψει, αλλά αυτό δεν θα συμβεί με το να πάψουμε κάποιοι να επισημαίνουμε τα κακώς κείμενα αλλά να τα εξαλέιψουμε. Είναι γνωστό ότι όποιον φωνάζει "βγαίνει" ο κακός της υπόθεσης. Αλλά μήπως ο κακός στην ουσία είναι αυτός που σε κάνει να φωνάζεις και όχι αυτός που φωνάζει τελικά?? Εγώ έχω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα , όχι στην ειδική και μέχρι πρότινος δε μου αναγνωριζόταν μισθολογικά και βαθμολογικά ,ενώ τα πληρωμένα μεταπτυχιακά της ειδικής τα αναγνωριζόταν κανονικότητα και μισθολογικά και βαθμολογικά, Εγώ δούλευα πχ 5 χρόνια και είχα ίδιο κλιμάκιο με συνάδελφο που είχε δουλέψει 1.5 χρόνο και απλά της αναγνώριζαν το ιταλικό μεταπτυχιακό ... Η κοπέλα δεν γνώριζε Ιταλικά.. Πως το βγαλε ρε  παιδιά??? Δουλευόμαστε ??? Πήγαινε εσύ Γερμανία να σπουδάσεις χωρίς να ξέρεις γερμανικά... Θ α τα καταφέρεις?? Ούτε ψωμί δε θα μπορείς να αγοράσεις...  Τι προσόντα έχουν να ασχοληθούν με τα παιδιά που πέφτουν στα χέρια τους?? Ζημιά κάνουν και σε εμάς και στα παιδιά.. Αιρετός στο νομό που δούλευα πέρυσι -πολύ μεγάλος νομός με πολλούς αναπληρωτές σε γενική συνέλευση που μας έκανε ενημέρωση, έλεγε για τις συνάφειες μεταπτυχιακών ότι δόθηκαν από το πυσπε 110-111 συνάφειες και από αυτές οι 9 μόνο αφορούσαν μεταπτυχιακά που δεν ήταν στην ειδική... Όλοι ξαφνικά αγάπησαν την ειδική και τρέχουν εκεί??? Και άντε και την αγάπησαν σου λέω εγώ, και άντε διαθέτουν κουτσά στραβά και τα δήθεν προσόντα.. Γιατί μόλις διοριστούν μεταπηδούν στη γενική και δεν κάθονται στην ειδική???? Γιατί εκεί αποσκοπούν όλοι τους. Αν δεν αποσκοπούσαν εκί θα δεχόντουσαν να επιλέγουν κλάδο -αυτόν της ειδικής όπου εργάζονται ήδη καλώς ή κακώς-και δεν θα τους ένοιαζε να πάρουν μόρια και στη γενική. Όσο και αν δεν είσαι γνώστης όπως είπες της κατάστασης με τα μεταπτυχιακά , σου φαίνομαι κάπου λάθος σε αυτό που λέω???

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 06, 2018, 06:55:17 μμ »

 Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό που λές για τους διορισμούς και για τους 40% , 30 μηνα κλπ. Αλλά σαν αυτούς είναι αυτοί με τα μεταπτυχιακά που λέω.. Εύκολα μπορείς να μάθεις αν δεν γνωρίζεις από όποιον κι αν ρωτήσεις γιατί είναι φοβερά γνωστή ιστορία. Η φαγωμάρα και γω δεν θέλω να υπάρχει. Αλλά πρέπει να σταματήσει η ιστορία αυτή  γιατί τα 40% και τα υπόλοιπα δεν έπαψαν να ισχύουν,  απλά  άλλαξαν μορφή ,  και τώρα λέγονται ειδική, διαπολιτισμική και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Συμφωνώ ότι η φαγωμάρα πρέπει να παψει, αλλά αυτό δεν θα συμβεί με το να πάψουμε κάποιοι να επισημαίνουμε τα κακώς κείμενα αλλά να τα εξαλέιψουμε. Είναι γνωστό ότι όποιον φωνάζει "βγαίνει" ο κακός της υπόθεσης. Αλλά μήπως ο κακός στην ουσία είναι αυτός που σε κάνει να φωνάζεις και όχι αυτός που φωνάζει τελικά?? Εγώ έχω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα , όχι στην ειδική και μέχρι πρότινος δε μου αναγνωριζόταν μισθολογικά και βαθμολογικά ,ενώ τα πληρωμένα μεταπτυχιακά της ειδικής τα αναγνωριζόταν κανονικότητα και μισθολογικά και βαθμολογικά, Εγώ δούλευα πχ 5 χρόνια και είχα ίδιο κλιμάκιο με συνάδελφο που είχε δουλέψει 1.5 χρόνο και απλά της αναγνώριζαν το ιταλικό μεταπτυχιακό ... Η κοπέλα δεν γνώριζε Ιταλικά.. Πως το βγαλε ρε  παιδιά??? Δουλευόμαστε ??? Πήγαινε εσύ Γερμανία να σπουδάσεις χωρίς να ξέρεις γερμανικά... Θ α τα καταφέρεις?? Ούτε ψωμί δε θα μπορείς να αγοράσεις...  Τι προσόντα έχουν να ασχοληθούν με τα παιδιά που πέφτουν στα χέρια τους?? Ζημιά κάνουν και σε εμάς και στα παιδιά.. Αιρετός στο νομό που δούλευα πέρυσι -πολύ μεγάλος νομός με πολλούς αναπληρωτές σε γενική συνέλευση που μας έκανε ενημέρωση, έλεγε για τις συνάφειες μεταπτυχιακών ότι δόθηκαν από το πυσπε 110-111 συνάφειες και από αυτές οι 9 μόνο αφορούσαν μεταπτυχιακά που δεν ήταν στην ειδική... Όλοι ξαφνικά αγάπησαν την ειδική και τρέχουν εκεί??? Και άντε και την αγάπησαν σου λέω εγώ, και άντε διαθέτουν κουτσά στραβά και τα δήθεν προσόντα.. Γιατί μόλις διοριστούν μεταπηδούν στη γενική και δεν κάθονται στην ειδική???? Γιατί εκεί αποσκοπούν όλοι τους. Αν δεν αποσκοπούσαν εκί θα δεχόντουσαν να επιλέγουν κλάδο -αυτόν της ειδικής όπου εργάζονται ήδη καλώς ή κακώς-και δεν θα τους ένοιαζε να πάρουν μόρια και στη γενική. Όσο και αν δεν είσαι γνώστης όπως είπες της κατάστασης με τα μεταπτυχιακά , σου φαίνομαι κάπου λάθος σε αυτό που λέω???
Οχι δε νομίζω να μου φαίνεσαι πουθενά λάθος! Δε κατάλαβα, αν διοριστεί κάποιος απ'αυτούς στη ειδική, πως θα μεταπηδήσει στη γενική;; Εκεί θα είναι άλλοι διορισμοί. Για τους πίνακες αναπληρωτών λες;;; που μετράει η προυπηρεσία τους και στη γενική;;;

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 06, 2018, 07:37:45 μμ »
Φυσικά και έχει σημασία. Βασικά δεν έχω καταλάβει κάτι με εσένα. Εννοείς σοβαρά τα όσα γράφεις ή προσπαθείς να κάνεις τρολλαρισμα με στόχο την ειδική αγωγή;
Το 2ο

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #989 στις: Αύγουστος 06, 2018, 07:49:10 μμ »
 
Οχι δε νομίζω να μου φαίνεσαι πουθενά λάθος! Δε κατάλαβα, αν διοριστεί κάποιος απ'αυτούς στη ειδική, πως θα μεταπηδήσει στη γενική;; Εκεί θα είναι άλλοι διορισμοί. Για τους πίνακες αναπληρωτών λες;;; που μετράει η προυπηρεσία τους και στη γενική;;;


 Στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση υπάρχουν νηπιαγωγοί γενικής  πε 60 και δάσκαλοι πε 70.. Αυτοί διορίζονται μόνο στους πίνακες γενικής αγωγής και πουθενά αλλού και σαν αναπληρωτές και σαν μόνιμοι. Επίσης υπάρχουν από σχολές ειδικής αγωγής Βόλου και ενός τμήματος στο παμακ νηπιαγωγοί ειδικής πε 61 και πε 71. Αυτοί και σαν αναπληρωτές και σαν μόνιμοι αν διοριστούν -γατί μέχρι τώρα δεν έχουν διοριστεί ποτέ ως μόνιμοι επειδή δεν έγινε ποτέ ασεπ ειδικής -διορίζονται μόνο στην ειδική αγωγή επίσης. Μέχρι εδώ όλα καλά καθένας στον πίνακα του. Το μπέρδεμα ξεκινάει τώρα... Υπάρχουν νηπιαγωγοί/δάσκαλοι γενικής , οι οποίοι έκαναν ένα χαζοσεμινάριο στην ειδική στο οποίο πολλοί καν δεν πατούσαν το ποδαράκι τους -έχω γνωστή και ξέρω-μόνο και μόνο για να εισπράξουν τα διάφορα πανεπιστήμιο  ή έκαναν εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά στην Κύπρο , Ιταλία, Βουλγαρία  επίσης χωρίς να πατήσουν καν το ποδαράκι τους και χωρίς να ξέρουν καν την γλώσσα, επίσης έναντι αδράς αμοιβής όπως παραδέχεται και το μέλος CBK, το οποίο πολλάκις μας έχει κατηγορήσει ότι δε σεβόμαστε τα λεφτά που ακούμπησε στον γκισέ κάποιου πανεπιστημίου από τα ανωτέρω. Δεν μας λεέι σε ποιο!!!Ασήμαντη ωστόσο λεπτομέρεια. Μεταπτυχιακά τα οποία καταθέτουν σ=στο Δοαταπ για αναγνώριση ακόμα και 6 έως και 9 μήνες μετά την εγγραφή τους σε αυτό.. Ούτε καν ένα έτος δεν κάνουν ... Μεγάλες διάνοιες για να το τελειώνουν αρκετοί στο εξάμηνο. ΤΟ έκανε η κολλητή μου και  συνάδελφος που προανέφερα στο προηγούνο μνμ.-αυτή που με σχεδόν 4 χρόνια λιγότερη προϋπηρεσία ήταν ίδιο μισθολογικό κλιμάκιο με εμένα-και επίσης γνωρίζω από πρώτο χέρι. Αυτοί λοιπόν , οι εκπαιδευτικοί γενικής που παίρνουν μεταπτυχιακό ειδικής ΄λέγονται πε 60.50ως νηπιαγωγοί και πε 70.50 ως δάσκαλοι αντίστοιχα. Μέχρι πρότινος όταν εξαντλούνταν οι πίνακες 61/71 -γιατί πλέον από πέρυσι με αλλαγή στο νόμο προσπερνάνε με κάποιο τρόπο και αυτούς με το καθαρό πτυχίο 61/71-δουλεύουν  στην ειδική αγωγή λόγω και καλά του μεταπτυχιακού ή του σεμιναρίου. Παίρνουν λοιπόν εφόσον δουλεύουν στην εδική τα μόρια εργασίας τους στον πίνακα ειδικής αγωγής. Επειδή όμως το καθαρό τους πτυχίο είναι στην γενική αγωγή μεταφέρουν τα μόρια που δούλεψαν στην ειδική και στους πίνακες γενικής αγωγής . Την ίδια λοιπόν χρόνια , μετράν τα μόρια τους και στους δύο πίνακες, Όχι ή σ τον έναν ή στον άλλον, αλλά και στους δύο. Καταλαβαίνεις μπέρδεμα?? Α σε αυτό προσθέσεις και το γεγονός πως μέχρι πριν λίγα χρόνια που υπήρχε η ποινή του διετούς αποκλεισμού αν σε έπαιρναν αναπληρωτή και για κάποιο λόγο παραιτούνταν ή δεν παρουσιαζόσουν εξαρχής  κάποιος απο τη γενική αν παραιτούνταν αποκλείονταν από τον πίνακα του 2 χρονιές χάνοντας 2 χρόνια πολύτομης προυπηρεσια ςκαι μισθών, ενώ οι 60.50/70.50 εφόσον το είχαν δίπορτο σε δύο πίνακες αν τους έπαιρναν πχ μια χρονιά στην ειδική αγωγή και δε παρουσιάζονταν έτρωγαν διετή αποκλεισμό  στον πίνακα από τον οποίον παραιτήθηκαν αλλά όχι απο τον άλλον.. Για παράδειγμα  ένας 60.50 ή 70.50 τον έπαιρναν το 2010 Κρήτη στην ειδική και δεν πήγαινε,. Την άλλη χρονιά δεν τον άφηνε το Υπουργείο να δηλώσει πάλι λόγω ποινής στην ειδική αλλά μπορούσε κάλλιστα να δηλώσει στην γενική και πήγανε για δουλειά απο΄κει. Δεν έχανε στην ουσία 2 χρόνια όπως όλοι οι υπόλοιποι και τα μόρια τους εξακολουθούσαν να μετράνε κανονικά και στους δύο πίνακες... Κατάλαβες??? Τα μόρια τα έπαιρναν και στους δύο πίνακες αλλά την ποινή άν δεν παρουσιάζονταν μόνο στον έναν. Μετρώντας έτσι λοιπόν προσπερνούσαν συχνά τους άλλους στη γενική αγωγή.Βλέπεις πόσο δαιδαλώδες και πονηρό??   Κάτι αντίστοιχο και στη δευτεροβάθμια. με τη διαφορά ότι στη δευτεροβάθμια δεν υπάρχει αμιγώς σχολή ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #990 στις: Αύγουστος 06, 2018, 08:21:36 μμ »
ΝΑ συμπληρώσω δε πως όσοι δουλεύουν -πλειοψηφία τουλάχιστον-στη γενική είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ενώ όσοι είναι με τα μεταπτυχιακά ή δεν έδωσαν καθόλου ή έδωσαν και απέτυχαν ή έδωσαν αλλά δεν είχαν καλή σειρά ώστε να τους πάρουν για δουλειά. Έτσι έκαναν το μεταπτυχιακό και από εκεί που δεν είχαν ελπίδα να εργαστούν δουλεύουν στην ειδική μεταφέροντας την προϋπηρεσία και στη γενική εκτοπίζοντας άτομα με ΑΣΕΠ. Εκεί έγκειται και η δική μας ένσταση.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #991 στις: Αύγουστος 06, 2018, 09:39:37 μμ »
ΝΑ συμπληρώσω δε πως όσοι δουλεύουν -πλειοψηφία τουλάχιστον-στη γενική είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ενώ όσοι είναι με τα μεταπτυχιακά ή δεν έδωσαν καθόλου ή έδωσαν και απέτυχαν ή έδωσαν αλλά δεν είχαν καλή σειρά ώστε να τους πάρουν για δουλειά. Έτσι έκαναν το μεταπτυχιακό και από εκεί που δεν είχαν ελπίδα να εργαστούν δουλεύουν στην ειδική μεταφέροντας την προϋπηρεσία και στη γενική εκτοπίζοντας άτομα με ΑΣΕΠ. Εκεί έγκειται και η δική μας ένσταση.
Μακάρι κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις και να αναθαρρησεις

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #992 στις: Αύγουστος 07, 2018, 02:07:18 πμ »
Μακάρι κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις και να αναθαρρησεις


 Η ανικανότητα και η βλακεία δεν παλεύονται τελικά. Ευτυχώς πλέον μιλάνε οι δικηγόροι.Δεν ήμουν ποτέ κατά της τιμωρητικής αξιολόγησης αλλά μου φαίνεται θα αρχίσω να την εύχομαι. Την αξίζουν πολλοί τελικά!!

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #993 στις: Αύγουστος 07, 2018, 02:09:47 πμ »
ΣΔεν ήνμουν υπέρ της τιμωρητικής αξιολόγησης ήθελα να πω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.