*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2018 - 2019  (Αναγνώστηκε 173939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 05:57:38 μμ »
Παιδιά πραγματικά αναρωτιέμαι.. Τι θα γίνει φέτος με τους ξενογλωσσους και τις κοινές ειδικότητες; πήρε α φάση μόνο πρωτοβάθμια αγγλικούς και δευτεροβαθμια που έχουμε τόσα κενά δεν ήμασταν μέσα ούτε στην Α φάση ούτε στην Β. Και το κορυφαίο που λένε θα τρέξουν μαζί οι δύο βαθμίδες αποκλειστικά για τους ξενογλωσσους για να μην γίνουν αδικίες.. Τι άλλο θα ακούσουμε από το υπουργείο.. Μακάρι να βγάλει φάση για μας όπως έκανε με τους μουσικούς σήμερα.. Πρώτη φορά στα χρονικά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:26 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 06:13:39 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν αντέχω να μην σχολιάσω. Έχετε τόσα κενά στη δευτεροβάθμια γι' αυτό δεν έχετε αφήσει ιστορία για δείγμα στους φιλολόγους;;; Ξέρεις πόσοι ξενόγλωσσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο και ξέρεις ότι στα μικρότερα σχολεία οι φιλόλογοι κάνουν ιστορία μόνο γ΄ λυκείου; Παλιά ιστορία αλλά να ξέρουμε και τι λέμε....

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 06:18:52 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν αντέχω να μην σχολιάσω. Έχετε τόσα κενά στη δευτεροβάθμια γι' αυτό δεν έχετε αφήσει ιστορία για δείγμα στους φιλολόγους;;; Ξέρεις πόσοι ξενόγλωσσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο και ξέρεις ότι στα μικρότερα σχολεία οι φιλόλογοι κάνουν ιστορία μόνο γ΄ λυκείου; Παλιά ιστορία αλλά να ξέρουμε και τι λέμε....
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Σοφία Ζ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 06:43:29 μμ »
Βρε παιδιά...Έχω κουραστεί να βλέπω συνεχώς φαγωμάρα κι εδώ και σε διάφορες σελίδες αναπληρωτών στο fb. Έχουν δίκιο απόλυτο οι φιλόλογοι γιατί τόσα χρόνια πολλοί ξενόγλωσσοι τους παίρνουν ώρες Ιστορίας. Δε νομίζω όμως πως οι περισσότεροι το ζητάνε (όχι πως δε θα το ζητάνε αρκετοί βέβαια, για να γλιτώσουν τη μετακίνηση). Είμαι Αγγλικής κι 7 χρόνια αναπληρώτρια δε μου ανατέθηκε ποτέ Ιστορία και δε θα το ήθελα καθόλου να είμαι ειλικρινής γιατί εννοείται δεν είμαι καταρτισμένη και μόνο άγχος θα μου προκαλούσε αυτό! Αγγλικής φέτος στη Β'βάθμια δεν έχουν πάρει ούτε έναν μέχρι στιγμής, όντως..Κι εγώ αυτή τη ρημαδιασμένη φάση μας περιμένω για να φύγω για κάποιο νησί..Η κάθε πλευρά έχει τα δίκια της, αλλά ας μην είμαστε επιθετικοί, είναι κρίμα, αναπληρωτές είμαστε όλοι που επιθυμούμε να εργαστούμε κι όταν αυτό δε γίνεται για τους γνωστούς λόγους, ξεσπάμε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:26 »

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 07:09:20 μμ »
Εγώ απλά ήθελα να αναδείξω τη φετινή αδικία στις προσληψεις στη ββαθμια που σαν ειδικότητα για κάποιο λόγο δεν ήμασταν μέσα.. Όσους αναπληρωτές Πε06 γνωρίζω να έχουν δουλέψει δευτεροβαθμια δεν μου έχουν αναφέρει κάτι για ανάθεση ιστορίας.. Εκτός αν αναπληρώνουν μόνιμο αγγλικών που είχε ανάθεση ιστορία και το αναλαμβάνει ο αναπληρωτής.. Φέτος αυτό που γνωρίζω ότι γίνεται είναι ότι όσοι ξενογλωσσοι δεν συμπληρωναν ωράριο στην ββαθμια τους έχουν κατεβάσει
 στη αβαθμια.. Μακάρι να γίνει όπως λένε στο υπουργείο.. Πρωτοβάθμια και Δευτεροβαθμια μαζί..

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 07:25:51 μμ »
Αν κάνουν κάτι τέτοιο, θα γίνει σε ξεχωριστή φάση καθαρά για ξενογλωσσους ή όταν γίνει η Γ φάση για όλες τις ειδικοτητες;

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 07:36:39 μμ »
Αν κάνουν κάτι τέτοιο, θα γίνει σε ξεχωριστή φάση καθαρά για ξενογλωσσους ή όταν γίνει η Γ φάση για όλες τις ειδικοτητες;
Πραγματικά δεν έχουμε καμία σαφή ενημέρωση αν θα γίνει ξεχωριστά η στη Γ φάση δευτεροβαθμιας..το λογικό θα ήταν όταν έκανε β φάση η πρωτοβάθμια να έβγαινε κ η δευτεροβαθμια για μας που δεν έχει γίνει καμία φάση.. Το θέμα είναι να βγει ο Σεπτέμβρης γι αυτούς να μην μας πληρώνουν.. Αυτό έχω καταλάβει..

Αποσυνδεδεμένος constantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 07:41:04 μμ »
Άλλοι λένε για αυτη την εβδομάδα κ άλλοι λένε για 5/10. Ενημέρωση από αιρετούς δεν υπάρχει πάντως.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 07:56:39 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν αντέχω να μην σχολιάσω. Έχετε τόσα κενά στη δευτεροβάθμια γι' αυτό δεν έχετε αφήσει ιστορία για δείγμα στους φιλολόγους;;; Ξέρεις πόσοι ξενόγλωσσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο και ξέρεις ότι στα μικρότερα σχολεία οι φιλόλογοι κάνουν ιστορία μόνο γ΄ λυκείου; Παλιά ιστορία αλλά να ξέρουμε και τι λέμε....


Συγνώμη αλλά και γω δε μπορώ να μη σχολιάσω ότι ο χώρος του PDE είναι για ενημέρωση και όχι για προσωπικές επιθέσεις σε άλλους και μάλιστα όταν δεν ευθύνονται για κάτι( Δε νομίζω δλδ ότι ως ξενόγλωσσοι απαιτήσαμε ποτέ να κάνουμε ιστορία) Γιατί αν το πάμε έτσι μπορώ και γω να  αναφέρω  οτι και οι φιλόλογοι μια χαρά παίρνουν ώρες θεολόγων, κοινωνιολόγων, θεατρικών σπουδών αλλα γι'αυτό το θέμα δεν ακούω να διαμαρτύρεται κανείς!. Επίσης κ μένα με ενοχλεί που στο φροντιστήριο της γειτονιάς μου διδάσκει ο φιλόλογος με το proficiency αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον άνθρωπο που θέλει να βγάλε να προς το ζειν, τη στιγμή που το κράτος του δίνει αυτό το δικαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 04:52:27 μμ »
Συνάδελφοι η επόμενη πρόσληψη αναπληρωτών σε ειδικότητες επαγγελματικής εκπαίδευσης δεν αναμένεται πριν τις 28/09, καθώς μέχρι μεσημέρι της Παρασκευής 28/09 πρέπει τα σχολεία να έχουν επιβεβαιώσει τα δεδομένα στο Π.Σ. myschool (κατανομή μαθητών σε εγκεκριμένα τμήματα, αναθέσεις μαθημάτων σε καθηγητές, νέες καταχωρίσεις εκπρόθεσμων εγγραφών κλπ).
Μετά την επιβεβαίωση των ανωτέρω δεδομένων θα υπάρχει σαφής εικόνα σχετικά με κενά ή πλεονάσματα εκπαιδευτικού προσωπικού.
Ετσι λοιπόν θα γίνει και έλεγχος με τα κενά που έστειλε κάθε ΔΔΕ την προηγούμενη εβδομάδα και με τα κενά που ζητήθηκαν και σήμερα....
Για ότι νεότερο θα επανέλθω.
GK

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 05:02:44 μμ »
Δεν επιτέθηκα σε κανέναν αλλά να μην γράφουμε ανακρίβειες. Πολλοί μόνιμοι ξενόγλωσσοι "επιβιώνουν" διδάσκοντας το μισό ωράριό τους ιστορία. Κι εγώ σαν φιλόλογος θέλω να διδάξω το μάθημά μου και δεν μπορεί να μην με αφήνουν! Εγώ δεν βλέπω πουθενά κενά ξενόγλωσσων, ίσα ίσα που στα περισσότερα μικρά σχολεία περισσεύουν. Και το τελειώνω εδώ γιατί είμαι εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 05:17:44 μμ »
Δεν επιτέθηκα σε κανέναν αλλά να μην γράφουμε ανακρίβειες. Πολλοί μόνιμοι ξενόγλωσσοι "επιβιώνουν" διδάσκοντας το μισό ωράριό τους ιστορία. Κι εγώ σαν φιλόλογος θέλω να διδάξω το μάθημά μου και δεν μπορεί να μην με αφήνουν! Εγώ δεν βλέπω πουθενά κενά ξενόγλωσσων, ίσα ίσα που στα περισσότερα μικρά σχολεία περισσεύουν. Και το τελειώνω εδώ γιατί είμαι εκτός θέματος.

Εσύ δεν βλέπεις πουθενά κενά ξενόγλωσσων. Μάλιστα. Ερώτηση 1η: έχεις στοιχεία απο όλα τα σχολεία της χώρας που αποδεικνύονται με δεδομένα  ώστε μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους μηδενιτικές γενικεύσεις ? ή  επειδή εσύ δεν τα βλέπεις νομιμοποιείται αυτοματως  το γεγονός της μηδενικής πρόσληψης κάποιων ειδικοτήτων και στις δυο φάσεις?
Δεν σε αφήνουν να διδάξεις το μάθημά σου κια αυτό σ'ενοχλεί. Απολύτως κατανοητό . Ερώτηση 2η : Ποιός δε σε αφήνει να το διαδάξεις ; Εγώ συγκεκριμένα ή ο Χ ή ο Ψ συνάδελφος? Προσφανέστατα κια όχι .Ποιός λοιπόν τότε ? Το Υπουργείο Παιδείας μάλλον . Γιατί λοιπόν δεν στρέφεσαι κατά του Υπ.Παιδείας για να προασπίσεις τα συμφέροντά σου αλλά κατηγορείς αυτούς που δε φταίνε? Να σου πω εγώ: γιατί το δεύτερο είναι το πιο ανώδυνο και το πιο εύκολο.
Ερώτηση 3η: Για τα μαθήματα που οι Φιλόλογοι παίρνουν απο άλλες ειδικότητες ως β ανάθεση έχεις να σχολιάσεις κάτι ή αυτό μας συμφέρει κια κάνουμε οτι δεν το βλέπουμε;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 08:01:53 μμ »
Εσύ δεν βλέπεις πουθενά κενά ξενόγλωσσων. Μάλιστα. Ερώτηση 1η: έχεις στοιχεία απο όλα τα σχολεία της χώρας που αποδεικνύονται με δεδομένα  ώστε μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους μηδενιτικές γενικεύσεις ? ή  επειδή εσύ δεν τα βλέπεις νομιμοποιείται αυτοματως  το γεγονός της μηδενικής πρόσληψης κάποιων ειδικοτήτων και στις δυο φάσεις?
Δεν σε αφήνουν να διδάξεις το μάθημά σου κια αυτό σ'ενοχλεί. Απολύτως κατανοητό . Ερώτηση 2η : Ποιός δε σε αφήνει να το διαδάξεις ; Εγώ συγκεκριμένα ή ο Χ ή ο Ψ συνάδελφος? Προσφανέστατα κια όχι .Ποιός λοιπόν τότε ? Το Υπουργείο Παιδείας μάλλον . Γιατί λοιπόν δεν στρέφεσαι κατά του Υπ.Παιδείας για να προασπίσεις τα συμφέροντά σου αλλά κατηγορείς αυτούς που δε φταίνε? Να σου πω εγώ: γιατί το δεύτερο είναι το πιο ανώδυνο και το πιο εύκολο.
Ερώτηση 3η: Για τα μαθήματα που οι Φιλόλογοι παίρνουν απο άλλες ειδικότητες ως β ανάθεση έχεις να σχολιάσεις κάτι ή αυτό μας συμφέρει κια κάνουμε οτι δεν το βλέπουμε;
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Όσο για την Ιστορία και το πολυσυζητημένο θέμα της ανάθεσής της στους ξενόγλωσσους, έχω να πω ότι ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ έχουν δικαίωμα να ομιλούν. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ ΠΕΡΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ. Αυτά.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 08:19:39 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Όσο για την Ιστορία και το πολυσυζητημένο θέμα της ανάθεσής της στους ξενόγλωσσους, έχω να πω ότι ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ έχουν δικαίωμα να ομιλούν. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ ΠΕΡΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ. Αυτά.
Τότε, θα φτάσουμε στο εξής αναπόφευκτο ερώτημα: γιατί να διδάσκουν και οι ιστορικοί Αρχαία και Νέα Ελληνικά, Έκθεση και Λατινικά, που είναι αντικείμενα κατεξοχήν για φιλολόγους και γιατί όσοι έχουν τελειώσει το Φ.Π.Ψ. να θεωρούνται φιλόλογοι ή ιστορικοί και να διδάσκουν κανονικά και Ιστορία και γλωσσικά μαθήματα και Αρχαία και Λογοτεχνία;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.