*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών  (Αναγνώστηκε 2250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« στις: Μάρτιος 10, 2018, 03:58:15 μμ »
Θα ήθελα την γνώμη σας. Δυστυχώς (όπως αποδείχτηκε) ανέλαβα μια εξωσχολική δραστηριότητα με λίγους μαθητές, η οποία όμως απαιτεί κάποιες μετακινήσεις μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα. Αυτό με τις μετακινήσεις το έμαθα πρόσφατα και το είπα στον Σύλλογο. Όμως, κανένας φυσικά δεν δέχεται να συνοδεύσει (απαιτούνται για τις μετακινήσεις δύο συνοδοί, κι ας είναι μόνο 7 μαθητές). Άκουσα και το αμίμητο!!! "Αφού εσύ θες να κάνεις δραστηριότητες, εμάς τι μας νοιάζει;" Εννοείται ότι έγκριση μετακίνησης δεν θα δοθεί με έναν συνοδό μόνο. Ποιες να είναι οι ενέργειές μου; Σκέφτομαι να κάνω αναφορά....Κάποια άλλη πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2018, 09:41:24 μμ »
Συνάδελφε τι αναφορά να κάνεις; αν δεν θέλει να κάνει κάποιος συνοδός δεν μπορείς να το επιβάλλεις. Το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων που ανέλαβες, μόνο εσένα έχει υπεύθυνο;  αν όχι τότε ο βοηθός σου θα έπρεπε να συνοδεύσει.
Ενημέρωσε τα παιδιά μήπως και μπορέσουν να πείσουν κάποιον, το οποίο είναι χλωμό.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2018, 09:46:40 μμ »
Μάλλον δεν θα έχει νόημα να το προχωρήσεις έτσι διότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συνοδέψει σε εξωσχολική δραστηριότητα.
Καλύτερα να συνεννοηθείς απευθείας με τους γονείς ώστε να έρθουν κάποιοι από αυτούς μαζί με τα παιδιά τους.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2018, 09:03:34 πμ »
Παράθεση
Μάλλον δεν θα έχει νόημα να το προχωρήσεις έτσι διότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συνοδέψει σε εξωσχολική δραστηριότητα.
harac, κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά μίλησα και με φίλο μου δάσκαλο, ο οποίος μου τόνισε ότι μετακίνηση με έναν συνοδό δεν υφίσταται. Με προτροπή του μίλησα με το τμήμα Εκδρομών, και μου είπε ότι για να λάβουμε έγκριση μετακίνησης απαιτείται αρχηγός και συνοδός, και δηλώσεις γονέων. Με λίγα λόγια, έγκριση μετακίνησης δεν θα υπάρξει. Γιατί να παρανομήσω; Εγώ εθελοντικά το ξεκίνησα, δεν είναι δική μου δραστηριότητα, αλλά του σχολείου καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 11, 2018, 11:58:45 πμ »
harac, κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά μίλησα και με φίλο μου δάσκαλο, ο οποίος μου τόνισε ότι μετακίνηση με έναν συνοδό δεν υφίσταται. Με προτροπή του μίλησα με το τμήμα Εκδρομών, και μου είπε ότι για να λάβουμε έγκριση μετακίνησης απαιτείται αρχηγός και συνοδός, και δηλώσεις γονέων. Με λίγα λόγια, έγκριση μετακίνησης δεν θα υπάρξει. Γιατί να παρανομήσω; Εγώ εθελοντικά το ξεκίνησα, δεν είναι δική μου δραστηριότητα, αλλά του σχολείου καθαρά.
Τι δραστηριοτητα ειναι αυτη που προεκυψαν ξαφνικα οι μετακινησεις? Αφου ειναι του σχολειου, γιατι δεν προτεινεις στον διευθυντη να πατε μαζι? Λογικα θα τον ενδιαφερει να πραγματοποιηθει..

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2018, 02:36:35 μμ »
muk, προέκυψαν ξαφνικά, γιατί δεν μας είχαν ενημερώσει από την αρχή, αλλά εκ των υστέρων....Ίσως και σκόπιμα, γιατί δεν θα δεχόμουνα να αναλάβω κάτι τέτοιο... Η διεύθυνση του σχολείου φυσικά και ξέρει το θέμα, αλλά κάνει πως δεν το ξέρει... αν αυτοί δέχονταν να συμμετέχουν, δεν θα υπήρχε θέμα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2018, 07:53:03 μμ »
Παράθεση
Συνάδελφε τι αναφορά να κάνεις; αν δεν θέλει να κάνει κάποιος συνοδός δεν μπορείς να το επιβάλλεις. Το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων που ανέλαβες, μόνο εσένα έχει υπεύθυνο;  αν όχι τότε ο βοηθός σου θα έπρεπε να συνοδεύσει.
kinegiros, τώρα είδα το μήνυμά σου... χτες για κάποιο άγνωστο λόγο δεν το διάβασα... Με τον διευθυντή έχω το πρόβλημα, που ενώ είναι συνυπεύθυνος της δράσης και ενώ του έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πάω μόνη μου, με αγνοεί. Α, και κάτι άλλο... Δεν είναι πρόγραμμα, συμμετοχή σε δράση είναι. Εντάσσεται στις λοιπές δραστηριότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2018, 07:54:40 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2018, 09:11:53 μμ »
kinegiros, τώρα είδα το μήνυμά σου... χτες για κάποιο άγνωστο λόγο δεν το διάβασα... Με τον διευθυντή έχω το πρόβλημα, που ενώ είναι συνυπεύθυνος της δράσης και ενώ του έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πάω μόνη μου, με αγνοεί. Α, και κάτι άλλο... Δεν είναι πρόγραμμα, συμμετοχή σε δράση είναι. Εντάσσεται στις λοιπές δραστηριότητες.

από την στιγμή που κανείς άλλος δεν συνοδεύει δεν πάτε πουθενά, ενημέρωσε πρώτα τον διευθυντή και έπειτα ενημέρωσε τους μαθητές γονείς και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2018, 09:13:58 μμ »
Μήπως τότε θα ήταν καλύτερα να ξαναφέρεις  το θέμα στην επόμενη συνεδρίαση του συλλόγου σας; Αν πάλι  αρνηθούν να συνοδέψουν, τους λες ότι η δράση ματαιώνεται και ο διαυθυντής ας αναλάβει τις ευθύνες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2018, 09:18:04 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2018, 10:10:11 μμ »
harac,εννοείς να ζητήσω να γίνει σύλλογος; Γιατί δεν προβλέπεται συνεδρίαση... και ο ίδιος αποφεύγει... του έχω τονίσει ότι εγώ δεν συνοδεύω μόνη μου και μου λέει να ψάξω να βρω μόνη μου συνοδό... γι' αυτό είμαι έξαλλη...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2018, 10:32:21 μμ »
Δεν μπορείς να ζητήσεις σύλλογο από μόνη σου αν δεν συμφωνούν και οι υπόλοιποι συναδελφοι. Μπορείς όμως να το θέσεις ως θέμα στον διευθυντή κάποια στιγμή που θα βρίσκεται στο γραφείο των καθηγητών και θα είναι παρόντες οι περισσότεροι, ώστε να έχεις και μαρτυρες. Αν θέλει δράση, εφ όσον είναι συνυπεύθυνος, ας συνοδέψει, αλλιώς αυτή ματαιώνεται.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μετακίνηση μαθητών
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2018, 10:43:01 μμ »
Harac, έχεις δίκιο, αλλά δεν πάει στο γραφείο των καθηγητών σχεδόν ποτέ, δεν τον βλέπουμε, εγώ πάω στο γραφείο του. Το θέμα μου είναι με αυτόν και με την συμπεριφορά του απέναντί μου, που με περνάει για κορόιδο... Ευχαριστώ πάντως... :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.