*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2018  (Αναγνώστηκε 280623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #686 στις: Ιούλιος 08, 2018, 10:25:22 πμ »
Ναι, η θητεία σε θέσεις Δντων-Υπδντων ΙΕΚ-ΣΔΕ έχει γίνει 3ετής.
Δεν νομίζω πάντως ότι τίθεται θέμα ακύρωσης της διαδικασίας. Έτσι κι αλλιώς μπορούν να δώσουν 2ετής θητείες και έπειτα να τις παρατείνουν για ένα ακόμη χρόνο πατώντας στο νέο νόμο. Έτσι κι αλλιώς η παράταση είναι της μόδας  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:35 »

Αποσυνδεδεμένος aeras69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #687 στις: Ιούλιος 08, 2018, 04:48:09 μμ »
Ναι, η θητεία σε θέσεις Δντων-Υπδντων ΙΕΚ-ΣΔΕ έχει γίνει 3ετής.
Δεν νομίζω πάντως ότι τίθεται θέμα ακύρωσης της διαδικασίας. Έτσι κι αλλιώς μπορούν να δώσουν 2ετής θητείες και έπειτα να τις παρατείνουν για ένα ακόμη χρόνο πατώντας στο νέο νόμο. Έτσι κι αλλιώς η παράταση είναι της μόδας  ;)
Έχει γίνει ήδη
Αρθρο 87 ν4547/2018 (Α΄102)
3. Ειδικά οι διευθυντές και υποδιευθυντές, οι οποίοι θα προκύψουν από εκκρεμείς κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διαδικασίες επιλογής, σύμφωνα το άρθρο 27 του ν. 4186/2013, έχουν θητεία τριών (3) ετών.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #688 στις: Ιούλιος 08, 2018, 07:02:52 μμ »
Καλησπέρα!
Είχα κάνει αίτηση για την α' φάση αλλά δεν πήρα απόσπαση και τώρα θέλω να υποβάλλω αίτηση επανεξέτασης(ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΔΕ).
Πατώντας λοιπόν αίτηση απόσπασης ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο λογαριασμό μου στον ΟΠΣΥΔ, μου βγάζει την ένδειξη Δεν μπορείτε να υποβάλετε αίτηση. Για ήδη υποβληθείσα αίτηση μεταβείτε στο Ιστορικό Αιτήσεων.
Στην ανακοίνωση που έχουν στην αρχική τους σελίδα αναφέρεται ότι όσοι θέλουν επανεξέταση αίτησης απόσπασης και έχουν μεταβληθεί τα μοριοδοτούμενα στοιχεία τους σε σχέση με την αρχική καταχωρηθείσα αίτηση λόγω μεταβολής των κριτηρίων απόσπασης, πρέπει να στείλουν email στη ΔΙΔΕ που ανήκουν.
Εγώ δεν ανήκω σ'αυτήν την κατηγορία, δεν έχουν μεταβληθεί τα στοιχεία μοριοδότησής μου.
Θέλω απλά να υποβάλλω αίτηση επανεξέτασης και όπως λέει παρακάτω η ανακοίνωση..''Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να εξεταστεί η αίτησή τους αλλά εμφανίζεται ως απενεργοποιημένη στο ΟΠΣΥΔ, θα πρέπει να αποστείλουν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο ppe3@minedu.gov.gr (για την Α/θμια) και dprb@minedu.gov.gr (για τη Β/θμια) προκειμένου να ενεργοποιηθεί η αίτησή τους''.
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι απλά πρέπει να στείλω email στο dprb@minedu.gov.gr ζητώντας τους να ενεργοποιήσουν την αίτηση.Κάνω κάτι λάθος;;Ρωτάω διότι σε επικοινωνία με το opsydhelpminedu.gov.gr μου είπαν να διαβάσω την ανακοίνωση και ότι δεν είναι αυτή η διαδικασία.


Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #689 στις: Ιούλιος 08, 2018, 07:26:07 μμ »
....συνεπώς έχουμε εν τοις πράγμασι μεταβολή ουσιωδών όρων της Προκήρυξης, η οποία πλέον, κατά τη γνώμη μου,  πάσχει ακυρότητος (διότι άλλο είναι να σου λένε έλα για 2ετία, κι άλλο νά σου λένε, ε ξέρεις το κάναμε 3 ετία, χωρίς να υπολογίζουν ότι οι αιτήσεις υποψηφίων Διευθυντών και Υ/δντών ΣΔΕ και ΙΕΚ υπεβλήθησαν για προκηρυχθείσες θέσεις 2ετίας κι όχι 3ετίας!               
Έχει γίνει ήδη
Αρθρο 87 ν4547/2018 (Α΄102)
3. Ειδικά οι διευθυντές και υποδιευθυντές, οι οποίοι θα προκύψουν από εκκρεμείς κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διαδικασίες επιλογής, σύμφωνα το άρθρο 27 του ν. 4186/2013, έχουν θητεία τριών (3) ετών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:35 »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #690 στις: Ιούλιος 08, 2018, 07:57:56 μμ »
Καλησπέρα!
Είχα κάνει αίτηση για την α' φάση αλλά δεν πήρα απόσπαση και τώρα θέλω να υποβάλλω αίτηση επανεξέτασης(ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΔΕ).
Πατώντας λοιπόν αίτηση απόσπασης ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο λογαριασμό μου στον ΟΠΣΥΔ, μου βγάζει την ένδειξη Δεν μπορείτε να υποβάλετε αίτηση. Για ήδη υποβληθείσα αίτηση μεταβείτε στο Ιστορικό Αιτήσεων.
Στην ανακοίνωση που έχουν στην αρχική τους σελίδα αναφέρεται ότι όσοι θέλουν επανεξέταση αίτησης απόσπασης και έχουν μεταβληθεί τα μοριοδοτούμενα στοιχεία τους σε σχέση με την αρχική καταχωρηθείσα αίτηση λόγω μεταβολής των κριτηρίων απόσπασης, πρέπει να στείλουν email στη ΔΙΔΕ που ανήκουν.
Εγώ δεν ανήκω σ'αυτήν την κατηγορία, δεν έχουν μεταβληθεί τα στοιχεία μοριοδότησής μου.
Θέλω απλά να υποβάλλω αίτηση επανεξέτασης και όπως λέει παρακάτω η ανακοίνωση..''Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να εξεταστεί η αίτησή τους αλλά εμφανίζεται ως απενεργοποιημένη στο ΟΠΣΥΔ, θα πρέπει να αποστείλουν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο ppe3@minedu.gov.gr (για την Α/θμια) και dprb@minedu.gov.gr (για τη Β/θμια) προκειμένου να ενεργοποιηθεί η αίτησή τους''.
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι απλά πρέπει να στείλω email στο dprb@minedu.gov.gr ζητώντας τους να ενεργοποιήσουν την αίτηση.Κάνω κάτι λάθος;;Ρωτάω διότι σε επικοινωνία με το opsydhelpminedu.gov.gr μου είπαν να διαβάσω την ανακοίνωση και ότι δεν είναι αυτή η διαδικασία.
Εφόσον είχες κάνει αίτηση και δεν θέλεις να αλλάξεις τίποτα, πηγαίνεις στην καρτέλα "Ιστορικό αιτήσεων" και στην αίτησή σου για το έτος 2018-2019 τέρμα δεξιά, πατάς επάνω στο γραναζάκι και σου ανοίγει παράθυρο. Επιλέγεις "επανεξέταση".
email στέλνεις ΜΟΝΟ στην περίπτωση που στην καρτέλα "Ιστορικό αιτήσεων" η κατάσταση της αίτησής σου είναι "απενεργοποιημένη".

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #691 στις: Ιούλιος 08, 2018, 08:03:28 μμ »
Σ'ευχαριστώ θερμά συνάδελφε!
Στο κουτάκι ''Αιτιολογία'' που μου ανοίγει είναι απαραίτητο να συμπληρώσω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #692 στις: Ιούλιος 08, 2018, 08:21:12 μμ »
Σ'ευχαριστώ θερμά συνάδελφε!
Στο κουτάκι ''Αιτιολογία'' που μου ανοίγει είναι απαραίτητο να συμπληρώσω κάτι;
Εγώ έγραψα τον λόγο για τον οποίο ζητώ επανεξέταση της απόσπασης. Ουσιαστικά έγραψα πάλι αυτό που είχα γράψει και στις παρατηρήσεις στην αρχική μου αίτηση "για σοβαρούς οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους"

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #693 στις: Ιούλιος 09, 2018, 07:04:50 μμ »
Αυτό που θεωρώ πιο προκλητικό είναι για συζύγους δικαστικών και πανεπιστημιακών, που είναι συχνά υψηλόμισθοι και δεν έχουν τόση ανάγκη για ευνοϊκές ρυθμίσεις σε σχέση με άλλους.
Ο Κώστας Γαβρόγλου για την τροπολογία της συνυπηρέτησης:
“Είναι για συζύγους κυρίως στρατιωτικών που είναι σε μια ακτίνα που μπορεί να είναι εκτός νησιού και να είναι στο νησί ο ένας από τους δυο και να μη μπορούν να μένουν μαζί. Είναι κάτω από 100 άτομα, ψηφίστηκε ομόφωνα στη Βουλή και αυτό έχει σημασία γιατί ελάχιστα πράγματα ψηφίζονται ομόφωνα”
https://xenesglosses.eu/2018/07/kostas-gavroglou-gia-tin-tropologia-tis-synypiretisis-kai-neo-systima-eisagogis/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #694 στις: Ιούλιος 09, 2018, 07:47:52 μμ »
Σας ενημερώνω ότι το συμβούλιο συνεδρίασε 2 συνεχόμενες ημέρες και θα συνεδριάσει σύντομα για να εξετάσει και άλλα θέματα που αφορούν διοικητικούς υπαλλήλους αλλά και αποσπασμένους εκπαιδευτικούς της Κεντρικής Υπηρεσίας, των Περιφερειακών Υπηρεσιών και των εποπτευόμενων φορέων. Θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.

https://www.esos.gr/arthra/57873/oi-apofaseis-toy-kysdip
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #695 στις: Ιούλιος 09, 2018, 10:46:07 μμ »
Ο Κώστας Γαβρόγλου για την τροπολογία της συνυπηρέτησης:
“Είναι για συζύγους κυρίως στρατιωτικών που είναι σε μια ακτίνα που μπορεί να είναι εκτός νησιού και να είναι στο νησί ο ένας από τους δυο και να μη μπορούν να μένουν μαζί. Είναι κάτω από 100 άτομα, ψηφίστηκε ομόφωνα στη Βουλή και αυτό έχει σημασία γιατί ελάχιστα πράγματα ψηφίζονται ομόφωνα”
https://xenesglosses.eu/2018/07/kostas-gavroglou-gia-tin-tropologia-tis-synypiretisis-kai-neo-systima-eisagogis/

Αν αφορούσε μόνο τα νησιά, τότε στην τροπολογία δεν αθ έβαζαν απόσταση, αλλά θα ανέφεραν ότι θα πρέπει να τοποθετούνται στο ίδιο νησί.  Ο αριθμός (προσωπικά αμφιβάλλω ότι είναι κάτω από 100, μάλλον λέει ένα ψεματάκι για να μειώσει το θόρυβο) δεν έχει σημασία όταν ο υπουργός έμμεσα παραδέχεται ότι έφερε μια φωτογραφική διάταξη και ούτε η ομοφωνία λέει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #696 στις: Ιούλιος 12, 2018, 11:35:54 πμ »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #697 στις: Ιούλιος 12, 2018, 02:31:09 μμ »
Αν αφορούσε μόνο τα νησιά, τότε στην τροπολογία δεν αθ έβαζαν απόσταση, αλλά θα ανέφεραν ότι θα πρέπει να τοποθετούνται στο ίδιο νησί.  Ο αριθμός (προσωπικά αμφιβάλλω ότι είναι κάτω από 100, μάλλον λέει ένα ψεματάκι για να μειώσει το θόρυβο) δεν έχει σημασία όταν ο υπουργός έμμεσα παραδέχεται ότι έφερε μια φωτογραφική διάταξη και ούτε η ομοφωνία λέει κάτι.
Συμφωνώ, επιπλέον η ομοφωνία δείχνει ότι όταν πρόκειται να "βολέψουν" συμφωνούν όλοι.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #698 στις: Ιούλιος 12, 2018, 08:21:08 μμ »
 Δηλ. οι θέσεις Δ/τών και Υδ/ντών ΙΕΚ προκηρύχθηκαν ως 2ετούς (απόσπασης / θητείας), και στη πορεία με το νέο νόμο 4547/2018 εξελίχθηκαν σε 3ετούς. Τούτο δεν συνιστά ουσιώδη μεταβολή των όρων της Προκήρυξης, με αποτέλεσμα να καθίσταται ακυρωτέα η διαδικασία; (...γιατί, όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι να σου λένε κάνε αίτηση για 2ετή θητεία κι άλλο να σου λένε - μετά την υποβολή της αίτησης! - ξέρεις την κάναμε τη θητεία (για τους χ, τους όποιους λόγους) 3ετή... Και τώρα, δηλ. τι ακριβώς ζητά το Υπ. Παιδείας; Να δεχθούν οι υποψήφιοι για τις θέσεις της 2ετούς θητείας (απόσπασης), με το ...ζόρι την 3ετή (απόσπαση / θητεία);..).  Θαρρώ ότι υπάρχει σοβαρό, ουσιαστικό και νομικό  πρόβλημα.                                                     
Έχει γίνει ήδη
Αρθρο 87 ν4547/2018 (Α΄102)
3. Ειδικά οι διευθυντές και υποδιευθυντές, οι οποίοι θα προκύψουν από εκκρεμείς κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διαδικασίες επιλογής, σύμφωνα το άρθρο 27 του ν. 4186/2013, έχουν θητεία τριών (3) ετών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2018, 08:37:33 μμ από Larisaios »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2018
« Απάντηση #699 στις: Ιούλιος 12, 2018, 10:41:45 μμ »
Δηλ. οι θέσεις Δ/τών και Υδ/ντών ΙΕΚ προκηρύχθηκαν ως 2ετούς (απόσπασης / θητείας), και στη πορεία με το νέο νόμο 4547/2018 εξελίχθηκαν σε 3ετούς. Τούτο δεν συνιστά ουσιώδη μεταβολή των όρων της Προκήρυξης, με αποτέλεσμα να καθίσταται ακυρωτέα η διαδικασία; (...γιατί, όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι να σου λένε κάνε αίτηση για 2ετή θητεία κι άλλο να σου λένε - μετά την υποβολή της αίτησης! - ξέρεις την κάναμε τη θητεία (για τους χ, τους όποιους λόγους) 3ετή... Και τώρα, δηλ. τι ακριβώς ζητά το Υπ. Παιδείας; Να δεχθούν οι υποψήφιοι για τις θέσεις της 2ετούς θητείας (απόσπασης), με το ...ζόρι την 3ετή (απόσπαση / θητεία);..).  Θαρρώ ότι υπάρχει σοβαρό, ουσιαστικό και νομικό  πρόβλημα.                                                     

Απ' όσο ξέρω από διευθυντές ΙΕΚ η θητεία θα είναι τελικά 2ετής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.