*

Αποστολέας Θέμα: Καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη  (Αναγνώστηκε 1454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη
« στις: Οκτώβριος 01, 2007, 10:20:41 μμ »
Γεια σας!
Σκέφτομαι να κάνω μια καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη ή όπου αλλού γιατί έχω βγει έξω από τα ρούχα μου!!!!

Βρήκα δουλειά σε ένα παιδικό σταθμό που έχει και νήπια.
(Ως γνωστόν για φέτος τους επιτρέπουν να έχουν νήπια, αρκεί να τα δηλώσουν στο Υπουργείο.)

Έχω τάξη προνηπίων-νηπίων. Το πτυχίο μου το έστειλε η εργοδότριά μου στο Υπουργείο, γιατί το ίδιο ζητούσε τον τίτλο σπουδών της νηπιαγωγού της τάξης των νηπίων.
Η εύλογή μου ερώτηση λοιπόν είναι αν φαίνεται πουθενά αυτή η προϋπηρεσία μου, αν παίρνω μόρια.
Ψάχνω στο ίντερνετ και βρίσκω τη σχετική εγκύκλιο ( http://1grpe.kar.sch.gr/_files/2006_07/1230/F.12_601_55873.doc ), η οποία αναφέρει:

"2. Για τη λειτουργία των ανωτέρω τμημάτων το εκπαιδευτικό προσωπικό είναι Νηπιαγωγοί του Ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167, τ. Α΄ ).Οι ανωτέρω Νηπιαγωγοί ανήκουν στο προσωπικό του Παιδικού και Βρεφονηπιακού Σταθμού και διέπονται από τους όρους των οικείων συμβάσεων."
Και αναρωτιέμαι...εφόσον είναι νηπιαγωγοί του νόμου 1566, δεν παίρνουν μόρια;;;; Αποκλείεται λέω!!!
Έλα μου όμως που όπως φαίνεται έκανα λάθος!!!

Παίρνω σήμερα το Υπουργείο τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν έχει αλλάξει ο νόμος και επομένως δεν παίρνω μόρια εφόσον το νηπιαγωγείο δεν ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας.
Όταν του είπα ότι βρήκα την εγκύκλιο που λέει ότι είναι νηπιαγωγοί του ν. 1566, έχω την εντύπωση ότι με ειρωνευόταν. Με ρώτησε ποια εγκύκλιος και ψιλογελούσε.

Να έκανα τη δασκάλα να πω, να είχα μόνο προνήπια να πω...Να έχει πάει τώρα το πτυχίο μου στο Υπουργείο ως η νηπιαγωγός του τμήματος νηπίων, να είμαι νηπιαγωγός του ν. 1566 και κατά τα άλλα να μη πιάνεται η προϋπηρεσία μου! Αν είναι δυνατόν!!!! >:(


Λοιπόν, επειδή όλα αυτά ξεφεύγουν από τα όρια της λογικής, σκέφτομαι να απευθυνθώ στο Συνήγορο του Πολίτη.
Αν κάποιος ζει παρόμοιο παραλογισμό καλό θα ήταν να κάνουμε πολλοί μαζί την ίδια καταγγελία.
Έχετε καμιά καλύτερη ιδέα;;;;; Εγώ δεν αντέχω άλλο!!!!!!!
 ???
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.