*

Αποστολέας Θέμα: υλη για ασεπ  (Αναγνώστηκε 17423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
υλη για ασεπ
« στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:28:02 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι ,να βαλω ενα θεμα που νομιζω ενδιαφερει αρκετους απο μας. Τι διαβασατε για να κατεβετε στο διαγωνισμο του ασεπ;Εγω πρεπει να σας πω οτι θεωρησα πιο ψυχοφθορα την ερευνα στα τυφλα σχετικα με το τιπρεπει να διαβασω παρα το ιδιο το διαβασμα.Αυτο με ενοχλησε ιδιαιτερα καθως αν δεν εισαι σιγουρος οτι κατι χρειαζεται δεν το διαβαζεις και με ενθουσιασμο.Τα 2/3 του χρονου μου ειλικρινα μαζευα υλικο και πληροφοριες απο διαφορες πλευρες και το 1/3 μελετησα.Επιτυχουσα αλλα οχι διοριστεα .Τελικα τι γνωσεις ειναι αυτες που θα κανουν τη διαφορα; Στον κλαδο μας ειδικα υπαρχει τοσο αοριστια οσο αφορα την υλη που σου πεφτει το ηθικο πριν ακομη ξεκινησεις.Ακουω λοιπον προτασεις και εμπειριες και ολοι μαζι ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υλη για ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:43 »

Αποσυνδεδεμένος sandra77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:45:05 μμ »
Και εγω επιτυχουσα αλλα οχι διοριστεα.Για αρχη μαλλον καλα τα πηγαμε, ετσι δεν ειναι;Πιστευω πως μερικοι εκδοτικοι οικοι αλλα και εφημεριδες  μας αποπροσανατολισαν, ειδικα στα παιδαγωγικα.
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΟ!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 09:07:26 πμ »
 επιτυχουσα αλλά μη διοριστέα ειμαι και μαλιστα για τριτη φορά. Ισως τελικά δεν παιζει ρολο τόσο η υλη. Για παραδειγμα στα παιδαγωγικά ειχα αφιερωσει περισσότερες ώρες αλλά δεν μου χρειάστηκε αυτο το διάβασμα, ηταν πολύ πιο ευκολα από ότι περιμενα. Διαβασα παιδαγωγικά απο παλια βιβλία της σχολής , από βιβλία του ΑΣΕΠ και από άρθρα εκπαιδευτικών εφημεριδων. Στο γνωστικό την πάτησα . Πάντως εκει με βοήθησε αρκετα ένα βιβλίο που πήρα από τον ΜΠόνια, "το γνωστικο αντικειμενο της Αγγλικης" λεγοταν ή καπως έτσι.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:52:05 πμ »
Κι εμένα μου άρεσε εκείνο το βιβλίο. Πιστεύω ότι είναι και θέμα τύχης... Εγώ στο γνωστικό είχα απαντήσει όλες τις ερωτήσεις και αυτές που δεν ήμουν σίγουρη. Μάλλον δεν έπρεπε. Αν κάποιες απ'αυτές δεν τις απαντούσα δεν θα έχανα τόσες μονάδες με την αρνητική βαθμολογία. Παίζουν πολλά βέβαια ρόλο.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υλη για ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:43 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:06:29 μμ »
Kι εγω ειχα δωσει εμφαση στο παιδαγωγικο αλλα μου φανηκαν γελοια. Εκει που δυσκολευτηκα περισσοτερο ηταν στη διδακτικη που ενω γνωριζα τη θεωρια επρεπε να την κανω πραξη.Τα τεραστια θεματα και η πιεση του χρονου δε βοηθουν να αυτοσχεδιασεις δημιουργικα.Γενικα βρηκα πολλα τα ερωτηματα σε σχεση με το χρονο.

Αποσυνδεδεμένος emici

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:15:38 μμ »
catwoman μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά κάποια από τα βιβλία των παιδαγωγικών της σχολής και του ΑΣΕΠ που διάβασες;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:42:31 μμ »
Κι εμένα μου άρεσε εκείνο το βιβλίο. Πιστεύω ότι είναι και θέμα τύχης... Εγώ στο γνωστικό είχα απαντήσει όλες τις ερωτήσεις και αυτές που δεν ήμουν σίγουρη. Μάλλον δεν έπρεπε. Αν κάποιες απ'αυτές δεν τις απαντούσα δεν θα έχανα τόσες μονάδες με την αρνητική βαθμολογία. Παίζουν πολλά βέβαια ρόλο.
Μην το λες γιατι εγω εκανα το αντιθετο. Αφησα πολλές αναπάντητες γιατί δεν ημουν σίγουρη και για να αποφύγω την αρνητική βαθμολογια. Σε τετοιες περιπτωσεις ομως πρεπει να ρισκαρεις απο οτι ειδα κατοπιν.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:48:01 μμ »
catwoman μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά κάποια από τα βιβλία των παιδαγωγικών της σχολής και του ΑΣΕΠ που διάβασες;

Ευχαριστώ
Μερικοι τιτλοι ειναι Παιδαγωγικά θέματα διδακτικη μεθοδολογία    Αντώνη Ελευθεριάδη  Σύγχρονη πένα   2002, Ψυχοπαιδαγωγική      Χρήστος Φράγκος   gutenberg Κλάδος κοινωνιωλόγων ΑΣΕΠ Πελεκάνος

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:53:51 μμ »
Υπάρχει κανένα βιβλίο με lesson plans? Που να στηρίζονται στο PPPmodel ή στο task-based?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος emici

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:57:18 μμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 01:08:23 μμ »
Υπάρχει κανένα βιβλίο με lesson plans? Που να στηρίζονται στο PPPmodel ή στο task-based?
όχι δεν έχω βρει τετοιο βιβλίο, αλλά μπορείς να μπεις στο Internet και να βαλεις την λέξη lesson planning. Θα σε παραπεμψει σε διάφορες σελίδες που έχουν ποικιλα σχέδια μαθηματος. Επίσης έχουν γινει σεμιναρια (Βασιλακης) που ειχα παρει απο συναδελφο σημειώσεiw και με βοηθησαν αρκετα. Δεν ξερω ομως να σου πω πως θα τα βρεις αυτα. Τι αλλο??? Α, ναι. Μου εδωσε και συναδελφος που τελειωσε πρόπερισυ καποια lesson plan. Και διορισμενη συνάδελφος μου έδωσε lesson plan από το μεταπτυχιακό της, κυρίως εκει στηρίχτηκα. Πάντως απο οτι καταλαβα δεν εχει σημασια αν θα στηριξεις το σχεδιο σου σε PPP or task-based. Σημασια εχει πως θα το παρουσιασεις και θα το δικαιολογησεις ι με τις συγχρονες  αποψεις για την διδακτική. (πχ. πολλαπλη νοημοσυνη) Διαβασα και πολλά άρθρα από elt news. θεωρω ότι διδακτικη πήγα πολύ καλά έγραψα 80%.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 01:52:13 μμ »
ok, thanks.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:37:09 μμ »
Έδωσα τον Ιανουάριο δεύτερη φορά ΑΣΕΠ και είμαι διοριστέα(για το 2008-9). Αποδίδω την (απροσδόκητη) επιτυχία στο φροντιστήριο που είχα κάνει για τον ΑΣΕΠ του 2005. Έχεις δίκιο, η ύλη είναι αχανής, και το φροντιστήριο αυτό που κάνει είναι να τη βάλει σε μια σειρά και να σε βοηθήσει να μελετήσεις τα σώστα και χρήσιμα για να μη χάσεις πολύτιμο χρόνο και ενέργεια σε άσχετα και άχρηστα... Για μένα το κομμάτι όπου χρειαζόμουν καθοδήγηση ήταν η ειδική διδακτικη (τι να σου κάνουν οι "Μεθοδολογια 1 & 2" αν δεν κάνεις μπόλικη εξάσκηση στο συγκεκριμένο τύπο εξέτασης;). Φέτος πήγα να δώσω χωρίς να κάνω τίποτα: μια επανάληψη μόνο...και έγινε το θαύμα.  :)

Θα σου προτείνω δύο εξαιρετικά βιβλία που μας είχαν προτείνει τότε: για ειδική διδακτική το "The Practice of ENGLISH LANGUAGE TEACHING" από τον Jeremy Harmer, εκδόσεις Longman  και για projects το "PROJECT WORK" της Diana L. Fried-Bootrh, εκδόσεις Oxford University Press.
Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: υλη για ασεπ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 01:26:54 πμ »
Του Harmer το έχω, το άλλο όμως όχι. Σ'ευχαριστώ  :)
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 698

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.