*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2018-2019  (Αναγνώστηκε 94449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moreno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η επιλογή 2 ΠΕ της ίδιας περιφερειακής διεύθυνσης σου δίνει θεωρητικά τη δυνατότητα να προσληφθείς ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικές ΕΠΑΣ;

Ή αν προσληφθείς στη μία, τότε χάνεις το δικαίωμα να προσληφθείς  στη δεύτερη; Αναφέρει κάτι σχετικό η προκήρυξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikosfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ!...ελπίζω να ειναι έτσι!
Θεωρώ πώς είναι ξεκάθαρο πως δεν υποβάλουμε ξανά τα αποδεικτικά που έχουν μοριοδοτηθεί δεν γράφει πουθενά πως δεν τα γράφουμε στην αίτηση 
copy paste από την αίτηση

Έχετε υποβάλει αίτηση το Σχολικό Έτος  2017-2018;           
 • Εάν ΝΑΙ υποβάλλετε τα δικαιολογητικά που αποκτήθηκαν από 12-06-2017 έως και τις 1806-2018, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική προκήρυξη. • Εάν ΟΧΙ υποβάλλετε εκ νέου όλα τα δικαιολογητικά.   


πουθενά δεν γράφει πως δεν τα συμπληρώνουμε στην αίτηση χρόνια τώρα κάνω αίτηση και συμπληρώνω τα πάντα απλά υποβάλλω μόνο τα νέα δικαιολογητικά και αυτό για να μην μαζεύουν περιττή χαρτούρα

δηλαδή εκεί που θα πρέπει να συμπληρώσουμε την βαθμίδα εκπαίδευσης και από κάτω το πτυχίο τι θα κάνουμε θα το αφήσουμε κενό !!!!  δεν μου ακούγεται σωστό

Αποσυνδεδεμένος achi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι. Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποια από όλες τις διευθύνσεις που αναφέρει η προκήρυξη πρέπει να στείλω την αίτησή μου? Είμαι ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Είμαι ΤΕΙ Διοικησης Επιχ/σεν (πρώην 18.02) και πλέον είμαι στον ενοποιημένο κλάδο οικονομίας ΠΕ80. Στην 1η σελίδα της αίτηση ζητάει να γράψω τον ενοποιημένο κλάδο και έγραψα ΠΕ80. Μετά ζητάει να συμπληρωσω ειδικότητα (με αστεράκι) και πτυχίο. Συμπληρώνω και τα 2; Ή συμπληρώνω μόνο το πτυχίο;

Γράφεις Ενοποιημένος Κλάδος: ΠΕ80  Ειδικότητα: Οικονομίας
Πτυχίο: Διοίκηση Επιχειρήσεων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gianniskriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράφεις Ενοποιημένος Κλάδος: ΠΕ80  Ειδικότητα: Οικονομίας
Πτυχίο: Διοίκηση Επιχειρήσεων
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
για τους Μαθηματικους ΠΕ03 υπαρχουν θεσεις ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όχι. Στις ΕΠΑΣ δεν διδάσκονται μαθηματικά, μόνο τεχνικά μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος voltaire11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράδειγμα υπολογισμού προϋπηρεσίας πρωτοβάθμιας.

Οι 8 μήνες και 17 μέρες αντιστοιχούν σε 868 ώρες.

Σωστά γράφτηκε πιο πάνω από ότι ο μήνας αντιστοιχεί σε 24/6*25=100 ώρες.

Άρα 8 μήνες είναι 800 ώρες και οι 17 μέρες είναι 17/25*100=17*4=68 ώρες.

Γιατι μου ειχαν πει καποτε οτι διαιρω τις μερες με το 0,34 η το 0,33 δεν θυμαμαι.
Επισης μηπως ειναι καλυτερα οπου εχουμε προυπηρεσια σε μηνες , απλα να το αφησουμε ετσι κ να το μετατρεψουν αυτοι;

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Όχι. Στις ΕΠΑΣ δεν διδάσκονται μαθηματικά, μόνο τεχνικά μαθήματα.

Μπορεις να μου αναφερεις ενδεικτικα τι ειδικοτητες προσλαμβάνουν ?


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μπορεις να μου αναφερεις ενδεικτικα τι ειδικοτητες προσλαμβάνουν ?
Από ΠΕ78 μέχρι ΠΕ90 και ελάχιστους ΠΕ05-ΠΕ06. Οι ΤΕ ειναι μόνο ηλεκτρολόγοι, ηλεκτρονικοί, μηχανολόγοι, πληροφορικοί.
Λίγες σελίδες πριν έχει αναρτηθεί η προκήρυξη, μπορείς να τα δεις όλα αναλυτικά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γιατι μου ειχαν πει καποτε οτι διαιρω τις μερες με το 0,34 η το 0,33 δεν θυμαμαι.
Επισης μηπως ειναι καλυτερα οπου εχουμε προυπηρεσια σε μηνες , απλα να το αφησουμε ετσι κ να το μετατρεψουν αυτοι;
Με 0,33 σου είχαν πει να διαιρείς για να βρίσκεις τις ημέρες. Αυτοί θα κάνουν τις μετατροπές τους με βάση το έγγραφο προϋπηρεσίας που θα τους προσκομίσεις, γιατί στον υπολογισμό αφαιρούν τις διακοπές Πάσχα και Χριστουγέννων!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Τώρα λοιπόν που τελείωσε ο χρόνος των αιτήσεων, ας δούμε τις αλλαγές μία προς μία σύμφωνα με την ΚΑΔ 33497/12-6-10 και φυσικά το Ν.4521/2018 που θα αλλάξουν σε αξιοσημείωτο ποσοστό τους φετινούς πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων των σχολών του ΟΑΕΔ.
Τι «είδαμε» εν τέλει:

1) Στους εμπειροτεχνίτες να έχουν δικαίωμα υποβολής μόνο όσοι έχουν 2 χρόνια εμπειρία (600 ημερομίσθια ή 2160 διδακτικές ώρες)!!!
2) Να δυνάμεθα να επιλέξουμε δύο περιφερειακές ενότητες που ανήκουν στην ίδια περιφερειακή Διεύθυνση από μία!
3) Να αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων για πρώτη φορά!
4) Να αναγνωρίζονται και πάλι τα μόρια που αποκτήθηκαν στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση!!
5) Όποιο σύνολο μορίων υπερβεί ένα ταβάνι ετησίως (πχ 23 ώρες από 28 για τους ΠΕ), για πρώτη φορά τα υπερβαίνοντα μόρια να κόβονται μέχρι και 15 χρόνια πίσω!!!

Αντίθετα η αναμενόμενη αλλαγή για μοριοδότηση της διδακτικής όποτε κι αν αποκτήθηκε και όχι μόνο των τελευταίων 15 ετών, κατά «περίεργο» τρόπο αποσύρθηκε…

Για ποιο λόγο έγιναν αυτές οι «περίεργες» αλλαγές και μάλιστα όλες μαζί; Ποιοι να ωφελήθηκαν άραγε;
Σε μια εβδομάδα που αναμένονται τα προσωρινά αποτελέσματα ίσως πιάσουμε τον πολυπόθητο μίτο της Αριάδνης… 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,

Είχα κάνει και εγώ τα χαρτιά μου στο παρελθόν (όχι φέτος) χωρίς να υπάρξει κάποια κρούση και αναρωτιέμαι υπάρχει η εκ των προτέρων δυνατότητα πρόσβασης στο πρόγραμμα σπουδών της εκάστοτε ΕΠΑΣ που μας ενδιαφέρει; Με την έννοια να έχουμε μιά ιδέα πάνω-κάτω σχετικά με το πόσες ώρες διδασκαλίας είναι διαθέσιμες και κατά συνέπεια αν υπάρχει κάποια πιθανότητα πρόσληψης. Ανήκω στους ξενόγλωσσους και παρατηρώ σε παλιότερα αποτελέσματα λίστες εκπαιδευτικών με σχεδόν 30-40 άτομα και αναρωτιέμαι πόσους τελικά καλούν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Οι διαθέσιμες ώρες έχουν να κάνουν με τον αριθμό των τμημάτων που δημιουργούνται και στα οποία διδάσκονται αγγλικά ή γαλλικά. Αυτές είναι πολύ λίγες ώρες, οπότε δεν αναμένει κανείς συνάδελφος ξένης φιλολογίας να έχει πλήρες ωράριο.

Σε κάθε περίπτωση, καμιά ΕΠΑΣ δεν ανακοινώνει πόσες ώρες έχει προς διάθεση ανά ειδικότητα. Οι τεχνικές ειδικότητες είναι δύσκολο να υπολογίσουν πώς θα διατεθούν οι ώρες, επειδή μερικά μαθήματα τα διδάσκουν ΠΕ και ΤΕ αρκετών ειδικοτήτων.

Στους ΠΕ05 και ΠΕ06 ο υπολογισμός είναι πιο εύκολος, γιατί όποιες ώρες προκύψουν δεν διεκδικούνται από άλλη ειδικότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.