*

Αποστολέας Θέμα: Πρακτική άσκηση ΤΕΙ μόνιμης εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 2234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Πρακτική άσκηση ΤΕΙ μόνιμης εκπαιδευτικού
« στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:13:15 μμ »
Καλησπέρα.
Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες σε ΤΕΙ για την απόκτηση 2ου πτυχίου. Όμως απαιτείται 6μηνη συνεχόμενη πρακτική άσκηση. Πώς θα μπορέσω να πάρω το πτυχίο, εφόσον πρέπει να κάνω την πρακτική και ενώ δουλεύω σε σχολείο; Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ανάλογη εμπειρία, ας μου δώσει μία συμβουλή. Να το παλέψω ή όχι; Μήπως δεν αξίζει να μπω στην διαδικασία των κατατακτηρίων και των 4άρων+ ετών σπουδών; Λέτε να κολλήσω στην πρακτική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρακτική άσκηση ΤΕΙ μόνιμης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:35:17 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πρακτική άσκηση ΤΕΙ μόνιμης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:47:01 μμ »
Η αλήθεια είναι πως πραγματικά οι διορισμενοι εκπαιδευτικοι δυσκολευονται στην πρακτική άσκηση και συχνά δεν μπορούν να πάρουν πτυχίο. Το συνάντησα φέτος στην πρακτική άσκηση στο τμήμα προσχολικής του Α.Π.Θ. Μάλιστα ο συνάδελφος ήταν δάσκαλος διορισμενος και δεν μπορούσε να πραγματοποιησει την πρακτική του στο τμήμα μας. Αλλά νομίζω ότι πριν αφήσεις κάτι, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία του τμήματος που επιθυμείς να εισαχθεις για να διερευνησεις τις προθέσεις τους. Πολλά τμήματα είναι ελαστικά σε τέτοιες περιπτώσεις ενώ άλλα όχι. Καλή επιτυχία.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Πρακτική άσκηση ΤΕΙ μόνιμης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2018, 07:10:29 μμ »
Παράθεση από:  link=topic=34454.msg996644#msg996644 date=1530035221
Η αλήθεια είναι πως πραγματικά οι διορισμενοι εκπαιδευτικοι δυσκολευονται στην πρακτική άσκηση και συχνά δεν μπορούν να πάρουν πτυχίο. Το συνάντησα φέτος στην πρακτική άσκηση στο τμήμα προσχολικής του Α.Π.Θ. Μάλιστα ο συνάδελφος ήταν δάσκαλος διορισμενος και δεν μπορούσε να πραγματοποιησει την πρακτική του στο τμήμα μας. Αλλά νομίζω ότι πριν αφήσεις κάτι, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία του τμήματος που επιθυμείς να εισαχθεις για να διερευνησεις τις προθέσεις τους. Πολλά τμήματα είναι ελαστικά σε τέτοιες περιπτώσεις ενώ άλλα όχι. Καλή επιτυχία.
theodora7 σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! Αυτό θα είναι το επόμενό μου βήμα. Καλή συνέχεια και σε σένα σε ό,τι κι αν κάνεις :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.