*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακας Αναπληρωτών ΣΜΕΑΕ ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 38474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Πίνακας Αναπληρωτών ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« στις: Ιούλιος 02, 2018, 02:35:07 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε όσοι μπορείτε. Πέρσι πόσοι φιλόλογοι εργάστηκαν και πόσοι έμειναν από έξω; Φέτος βλέπω στον προσωρινό πίνακα μεγάλη αύξηση και δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να απορροφηθούμε όλοι. Εμείς που θα κάνουμε του χρόνου τα χαρτιά μας, έχουμε καμιά ελπίδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2018, 02:01:58 μμ από sakis2016 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2018, 03:35:16 μμ »
Ο πίνακας έφτασε κοντά στα 1300 στον κύριο. Απο εκεί και κάτω ειναι εκτός. Δες τη σειρά σου συνάδελφε και κρίνε. Υπολόγισε στα ίδια επίπεδα προσλήψεων και του χρόνου από ό,τι λένε. Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2018, 03:51:04 μμ »
Στον επικουρικό πίνακα βρίσκονται φιλόλογοι οι οποίοι δεν έχουν κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών στην ειδική αγωγή από όσο γνωρίζω. Από αυτούς αντλούν άτομα λόγο μη κάλυψης των θέσεων; Πέρσι γνωρίζουμε πόσα άτομα προσλήφθηκαν ή προσλήφθηκαν όλοι; Επίσης κάτι ακόμη, κάθε χρόνο αυξάνεται ο αριθμός προσλήψεων ή παραμένει ο ίδιος; Συγγνώμη αν κάνω "χαζές" ερωτήσεις, αλλά από τη μια υπάρχουν κάποιοι που τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα και από την άλλη ορισμένοι οι οποίοι είναι απαισιόδοξοι. 

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2018, 03:59:43 μμ »
Στον επικουρικό πίνακα βρίσκονται φιλόλογοι οι οποίοι δεν έχουν κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών στην ειδική αγωγή από όσο γνωρίζω. Από αυτούς αντλούν άτομα λόγο μη κάλυψης των θέσεων; Πέρσι γνωρίζουμε πόσα άτομα προσλήφθηκαν ή προσλήφθηκαν όλοι; Επίσης κάτι ακόμη, κάθε χρόνο αυξάνεται ο αριθμός προσλήψεων ή παραμένει ο ίδιος; Συγγνώμη αν κάνω "χαζές" ερωτήσεις, αλλά από τη μια υπάρχουν κάποιοι που τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα και από την άλλη ορισμένοι οι οποίοι είναι απαισιόδοξοι.

Στον επικουρικό είναι και άτομα με συγγενή α βαθμού ΑΜΕΑ.

Αύξηση κατά 26% περίπου σημειώνουν οι φιλόλογοι που διαθέτουν μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή όπως αυτό προκύπτει από την ανάλυση που έκανε το xenesglosses.eu. Το 2017-2018 οι φιλόλογοι που είχαν μεταπτυχιακά στην Ειδική ήταν 1503 ενώ φέτος ο αριθμός τους φθάνει τους 1911. Αυτό σημαίνει ότι άλλοι 408 απέκτησαν μεταπτυχιακό και εντάχθηκαν στους κύριους πίνακες ειδικής αγωγής.

Στον κύριο πίνακα ο αριθμός των φιλολόγων πλησιάζει τους 2000! Φέτος οι φιλόλογοι είναι 1948 έναντι των 1533 του 2017-18. Η αύξηση κατά 415 θέσεις σημαίνει ότι εκτός από τα μεταπτυχιακά αυξήθηκαν και τα διδακτορικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2018, 05:22:20 μμ »
Πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που προσκόμισες και σε ευχαριστώ. Οπότε κρατάμε σαν δεδομένο ότι φέτος υπήρξε ραγδαία αύξηση και οι φιλόλογοι στον κύριο πίνακα είναι 1949. Αυτοί από ότι καταλαβαίνω έχουν προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που βρίσκονται στον επικουρικό. Συνεπώς έχουμε να κάνουμε με ένα πίνακα κατάταξης-προτεραιότητας. Ωστόσο έχω ορισμένα ερωτήματα προκειμένου να αποσαφηνιστεί η κατάσταση.
- Από τον επικουρικό πίνακα όσοι έχουν συμπληρώσει πενταετία μπαίνουν στον κύριο;
- Κάθε χρόνο αυξάνονται οι προσλήψεις;
- Από τα 1533 άτομα που ήταν πέρσι στον πίνακα, πόσοι προσλήφθηκαν, γνωρίζει κάποιος αριθμό;
Τελείωσα φέτος μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και του χρόνου θα κάνω τα χαρτιά μου για να μπω στον πίνακα. Υπάρχει ελπίδα; Τέλος πολλοί συνάδελφοι με ρωτούν αν αξίζει να κάνουν το εν λόγο μεταπτυχιακό αποσκοπώντας σε αποκατάσταση και δεν ξέρω τι να τους απαντήσω. Ταυτόχρονα υπάρχουν όλοι αυτοί που προωθούν αυτά τα μεταπτυχιακά προγράμματα και παρουσιάζουν τα πράγματα μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2018, 07:23:15 μμ »
Όπως φαίνεται όχι στο κλάδο αυτό δεν αξίζει.Από φέτος δεν ξέρω αυτοί που είναι στον κύριο αν θα προσληφθούν όλοι..Με βάση τα περσινά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει άρα δεν υπάρχει ελπίδα.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν ξέρω για σενα που θα καταθέσεις του χρόνου αλλά για τους επόμενους σίγουρα όχι.Το κακό είναι πως σε κάποιες ειδικότητες όπως στους μαθηματικούς παίρνει ακόμη και απ το πίνακα γενικής χωρίς να έχουν εξειδίκευση σε ειδική αγωγή.Η γνώμη μου είναι πως εκεί θα μπορούσε να παίρνει φιλόλογους αφού είναι και τόσοι πολλοί..

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2018, 07:27:06 μμ »
Γνωρίζεις συγκεκριμένους αριθμούς ή έστω κάποιο site που να αναφέρει αναλυτικά τα στοιχεία;

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2018, 07:43:27 μμ »
Όχι δεν ξέρω αλλά αν δεν κάνω λάθος στην Ειδική Αγωγή η τελευταία φάση ήταν το Μάρτη  και έφτασε μέχρι τον αριθμό 1315. Τσεκαρε τους πίνακες στην σελίδα του υπουργείου στις προσλήψεις.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2018, 11:25:35 μμ »
Eννοεις να παιρνει φιλολογους ειδικης να κανουν μαθηματικα ?

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2018, 12:33:20 πμ »
Όπως φαίνεται όχι στο κλάδο αυτό δεν αξίζει.Από φέτος δεν ξέρω αυτοί που είναι στον κύριο αν θα προσληφθούν όλοι..Με βάση τα περσινά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει άρα δεν υπάρχει ελπίδα.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν ξέρω για σενα που θα καταθέσεις του χρόνου αλλά για τους επόμενους σίγουρα όχι.Το κακό είναι πως σε κάποιες ειδικότητες όπως στους μαθηματικούς παίρνει ακόμη και απ το πίνακα γενικής χωρίς να έχουν εξειδίκευση σε ειδική αγωγή.Η γνώμη μου είναι πως εκεί θα μπορούσε να παίρνει φιλόλογους αφού είναι και τόσοι πολλοί..

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ωωωω Θεέ μου!!!! Εγώ ξέρω να τεμαχίζω κοτόπουλο, ελπίζω να με πάρουν στον Ευαγγελισμό για χειρουργό!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2018, 11:47:56 πμ »
Όπως φαίνεται όχι στο κλάδο αυτό δεν αξίζει.Από φέτος δεν ξέρω αυτοί που είναι στον κύριο αν θα προσληφθούν όλοι..Με βάση τα περσινά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει άρα δεν υπάρχει ελπίδα.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν ξέρω για σενα που θα καταθέσεις του χρόνου αλλά για τους επόμενους σίγουρα όχι.Το κακό είναι πως σε κάποιες ειδικότητες όπως στους μαθηματικούς παίρνει ακόμη και απ το πίνακα γενικής χωρίς να έχουν εξειδίκευση σε ειδική αγωγή.Η γνώμη μου είναι πως εκεί θα μπορούσε να παίρνει φιλόλογους αφού είναι και τόσοι πολλοί..
Ειναι γνωστο οτι οι αναπληρωτες φιλολογοι εχουν φθασει στα ορια της απελπισιας, γι αυτο φταινε ομως και οι δικές τους επιλογές. Ειναι ομως εντελως αντιδεοντολογικο και εγωιστικο να αναφερεσθε σε αλλο κλαδο παντελως ασχετο με το δικο σας επιστημονικο  αντικειμενο, ζητωντας τι; πρωτον: να μην καλυφθουν οι αναγκες των παιδιων στα μαθηματικα αλλα να διδασκονται μονο φιλολογικα μαθηματα  και δευτερον: να μην τηρηθει ο νομος που προβλεπει συγκεκριμενο τροπο προσληψης.
Υ.Γ Απο φετος και οι μαθηματικοι ΕΑΕ υπερκαλυπτουν με τον επικουρικο πινακα τις αναγκες, οποτε δεν θα χρειαστουν προσληψεις απο τον πινακα γενικης...

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2018, 11:50:44 πμ »
 
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ωωωω Θεέ μου!!!! Εγώ ξέρω να τεμαχίζω κοτόπουλο, ελπίζω να με πάρουν στον Ευαγγελισμό για χειρουργό!!!!!
χαχαχα...Δεν εννοούσα αυτό...Αμέσως έπεσες να με φας...;)

Eννοεις να παιρνει φιλολογους ειδικης να κανουν μαθηματικα ?
Όχι εννοώ στη παράλληλη στήριξη για παράδειγμα που δικαιούνται παιδιά με νοητική υστέρηση ή αυτισμό ότι το ίδιο μπορεί ν ανταποκριθεί και ένας φιλόλογος. Δεν είπα ν αντικαταστήσουν τους μαθηματικούς..Απλά εκεί που μπορεί να παίρνει λίγους παραπάνω..Απ το να παίρνει μαθηματικούς απ το πίνακα γενικής χωρίς εξειδίκευση στην εαε..

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2018, 11:54:49 πμ »
Ειναι γνωστο οτι οι αναπληρωτες φιλολογοι εχουν φθασει στα ορια της απελπισιας, γι αυτο φταινε ομως και οι δικές τους επιλογές. Ειναι ομως εντελως αντιδεοντολογικο και εγωιστικο να αναφερεσθε σε αλλο κλαδο παντελως ασχετο με το δικο σας επιστημονικο  αντικειμενο, ζητωντας τι; πρωτον: να μην καλυφθουν οι αναγκες των παιδιων στα μαθηματικα αλλα να διδασκονται μονο φιλολογικα μαθηματα  και δευτερον: να μην τηρηθει ο νομος που προβλεπει συγκεκριμενο τροπο προσληψης.
Υ.Γ Απο φετος και οι μαθηματικοι ΕΑΕ υπερκαλυπτουν με τον επικουρικο πινακα τις αναγκες, οποτε δεν θα χρειαστουν προσληψεις απο τον πινακα γενικης...

Εγω που το γράφω είμαι μαθηματικός..Δεν είπα αυτό που λέτε..Σε καμία περίπτωση.Απλά έχω συναδέλφους που έχουν να κάνουν με αυτιστικά στη παράλληλη στήριξη και δεν ξέρουν πως να τ αντιμετωπίσουν επειδή δεν έχουν εξειδίκευση και δεν έχουν μάθει δυο πράγματα σε σχέση με αυτούς που έχουν κάνει μεταπτυχιακό.Δεν θα ήταν καλύτερα εκει να εμπαιναν φιλόλογοι που έχουν την εξειδίκευση;και θα βοηθούσαν καλύτερα τα παιδιά αυτά και θα δουλεύαν και αυτοι. Αυτό λέω απλά.

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΠΛΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑΕ ΠΕ02
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2018, 12:14:30 μμ »
Εγω που το γράφω είμαι μαθηματικός..Δεν είπα αυτό που λέτε..Σε καμία περίπτωση.Απλά έχω συναδέλφους που έχουν να κάνουν με αυτιστικά στη παράλληλη στήριξη και δεν ξέρουν πως να τ αντιμετωπίσουν επειδή δεν έχουν εξειδίκευση και δεν έχουν μάθει δυο πράγματα σε σχέση με αυτούς που έχουν κάνει μεταπτυχιακό.Δεν θα ήταν καλύτερα εκει να εμπαιναν φιλόλογοι που έχουν την εξειδίκευση;και θα βοηθούσαν καλύτερα τα παιδιά αυτά και θα δουλεύαν και αυτοι. Αυτό λέω απλά.
  :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 239
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.