*

Αποστολέας Θέμα: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 4334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magia91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« στις: Αύγουστος 23, 2018, 11:36:23 πμ »
Καλησπέρα!Μπαίνω για πρώτη φορά στο forum και ζηταω τα φώτα σας! :-[Ξεκίνησα ιδιαίτερα για 1η φορά με κορίτσι γ λυκείου που πηγαίνει σε επαλ..Κατευθείαν στα βαθιά!Προς το παρων δεν έχω βρει τίποτα διαφορετικό με τη γενικής ως προς την υλη και τα θέματα.Θα μπορούσατε να μου δώσετε καποιες κατευθυντήριες ως προς τη σειρά διδασκαλίας..;Ξεκίνησα με θεωρία περίληψης,δομή παραγράφου και μπήκαμε στους τρόπους ανάπτυξης από το 1ο μάθημα.Ακολουθώ το  μπλέ βιβλίο της ελληνοεκδοτικής από Αλέξανδρο και Σπύρο Μητσέλο.Στο κεφ.6 για παράδειγμα έχει θεωρία για διάφορα.Είναι καλο μετά από κανένα μάθημα ακόμα να μπώ στα κρίτήρια και να τα διδάσκω παράλληλα με θεωρία..;Υπάρχει μια κάποια νοητή σειρά..;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:54 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2018, 01:28:42 μμ »
https://www.google.gr/amp/s/filologika.gr/odigies-didaskalias-epal-nea-ellinika-lykeio-2017-2018/amp/
Συναδελφισσα, δες λίγο το παραπάνω. Στο πλαίσιο της Ν. Ε. Γλώσσας συνεξεταζεται κ λογοτεχνικό κείμενο. Δες τα φετινά θέματα των πανελληνίων. Ρίξε κ μια ματιά στην περσινή ύλη.

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2018, 03:25:53 μμ »

Καλησπέρα!Μπαίνω για πρώτη φορά στο forum και ζηταω τα φώτα σας! :-[Ξεκίνησα ιδιαίτερα για 1η φορά με κορίτσι γ λυκείου που πηγαίνει σε επαλ..Κατευθείαν στα βαθιά!Προς το παρων δεν έχω βρει τίποτα διαφορετικό με τη γενικής ως προς την υλη και τα θέματα.Θα μπορούσατε να μου δώσετε καποιες κατευθυντήριες ως προς τη σειρά διδασκαλίας..;Ξεκίνησα με θεωρία περίληψης,δομή παραγράφου και μπήκαμε στους τρόπους ανάπτυξης από το 1ο μάθημα.Ακολουθώ το  μπλέ βιβλίο της ελληνοεκδοτικής από Αλέξανδρο και Σπύρο Μητσέλο.Στο κεφ.6 για παράδειγμα έχει θεωρία για διάφορα.Είναι καλο μετά από κανένα μάθημα ακόμα να μπώ στα κρίτήρια και να τα διδάσκω παράλληλα με θεωρία..;Υπάρχει μια κάποια νοητή σειρά..;

Καλησπέρα και καλή αρχή!
Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο, νομίζω θα σε βοηθήσει. Εγώ σκέφτομαι να ακολουθώ το βιβλίο, διδάσκοντας παράλληλα τα φαινόμενα που προτείνονται στους πίνακες , προσπαθώντας να τα εντοπίσουμε - εφαρμόσουμε και στα κείμενα που έχει το σχολικό βιβλίο αλλά και σε άλλα κείμενα που θα δίνω εγώ. Παράλληλα θα δουλεύουμε τους θεματικούς κύκλους κάθε ενότητας (σχεδιαγράμματα, κριτήρια αξιολόγησης, παραγωγή λόγου) και έξτρα ασκήσεις για τα γραμματικοσυντακτικά και άλλα φαινόμενα.

http://dide.kar.sch.gr/site/sites/default/files/ex_-_162773_-_2017_-didaktea_yli_kai_odigies_gia_ti_didaskalia_mathimaton_genikis_paideias_tis_a_v_kai_g_taxis_imerisi.pdf

Αποσυνδεδεμένος magia91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2018, 06:27:06 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!Άρα θα συνεχίσω όπως ξεκίνησα με την Εκφραση έκθεση και θα ενσωματώσουμε απλά και λογοτεχνικά κείμενα.Κάνουμε δύο ώρες την εβδομάδα.Λογικά θα χρειαστεί και τρίτη για τα λογοτεχνικά κείμενα.Ποιά είναι η γνώμη σας.Έχει κάποιο βοήθημα υπόψιν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:54 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2018, 08:12:27 μμ »
Μια παρατήρηση μόνο: στα θέματα του 2018 στην παραγωγή λόγου ζητήθηκε από τους μαθητές να εκφράσουν στη μια δραστηριότητα τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους και στην άλλη τη στάση που θα είχαν οι ίδιοι σε μια συγκεκριμένη περίσταση. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν ο τρόπος διδασκαλίας των γενικών λυκείων καλύπτει τη λογική των θεμάτων των ΕΠΑΛ. Δε νομίζω δηλαδή ότι η λογική των σχεδιαγραμμάτων, όπως την έχουμε συνηθίσει στα γενικά, βοηθάει πουθενά, δεδομένου ότι και το όριο λέξεων είναι πολύ μικρότερο.

Επίσης, μην υποτιμήσετε τη λογοτεχνία, είναι η μισή εξέταση.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΛ-ΕΚΘΕΣΗ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2019, 12:18:46 μμ »
Στα Νέα Ελληνικά ΕΠΑΛ σχετικά με τη λογοτεχνία χρειάζεται να διδάξουμε σχολές και ρεύματα όπως αθηναϊκή σχολή, υπερρεαλισμό κλπ?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.