*

Αποστολέας Θέμα: Σκέψεις για βιβλία εκδοτικών οίκων  (Αναγνώστηκε 1308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σκέψεις για βιβλία εκδοτικών οίκων
« στις: Αύγουστος 29, 2018, 01:22:30 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή αρχή να έχουμε!

Εν όψει της νέας σχολικής χρονιάς θα ήθελα να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς σε σχέση με το επίπεδο δυσκολίας των βιβλίων των διαφόρων εκδοτικών οίκων.

Όταν πρωτοξεκίνησα τα μαθήματα πριν από 8 περίπου χρόνια δούλευα κυρίως express publishing λόγω του φροντιστηρίου στο οποίο ήμουν. Δυνατά βιβλία αλλά λίγο χαοτικά στην οργάνωσή τους (κατά τη γνώμη μου πάντα). Έτσι αποφάσισα μετά από κάποια χρόνια να πάω σε κάτι λίγο καλύτερα οργανωμένο (πάντα κατά τη γνώμη μου). Δοκίμασα λοιπόν τίτλους από Burlington (New Trends, Webkids, Real English). Από τα Real English δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη σε σχέση με το επίπεδο δυσκολίας τους για προετοιμασία lower. Οι μαθητές μου λατρεύουν τα Webkids αλλά αρχίζω να προβληματίζομαι μήπως τελικά όταν φτάσουν σε πιο μεγάλες τάξεις δεν είναι επαρκώς προετοιμασμένοι;

Επίσης λατρεύω τις εκδόσεις Oxford για μικρούς και μεγάλους μαθητές. Θεωρώ ότι έχουν πιο απαιτητικά βιβλία για τους μαθητές που φυσικά μπορούν να ανταποκριθούν. Παρόλα αυτά, και τα Webkids της Burlington μου αρέσουν πολύ σαν δομή και σαν θεματολογία. Πιστεύετε ότι ένας μαθητής που έχει κάνει Webkids μέχρι και την D' Senior θα δυσκολευτεί να ακολουθήσει μετά κάποιον τίτλο της Oxford; Θα έχει πάρει τα κατάλληλα εφόδια ή θα υπάρχουν ελλείψεις;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σκέψεις για βιβλία εκδοτικών οίκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:03 »

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις για βιβλία εκδοτικών οίκων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:20:24 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.. Αυτό που ρωτάς δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω ότι τα webkids δεν είναι από τις ελλειπή βιβλία έτσι ώστε να αφήσουν κενά στο μαθητή. Αλλά όπως και να χει, οποία σειρά κ να κάνεις, αν θεωρείς ότι υστερεί σε κάτι μπορείς πάντα να συμπληρώνεις τα "κενά" με δικό σου υλικό.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις για βιβλία εκδοτικών οίκων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2018, 09:53:03 μμ »
Συμφωνώ με τη giotoules για το εξτρά υλικό που μπορείς να χρησιμοποιείς όταν δεν επαρκεί το υλικό του webkids. Προσωπικά τα webkids δεν μου αρέσουν και θεωρώ ότι προετοιμάζουν μέτρια τους μαθητές. Ωστόσο, αν οι μαθητές είναι μέτριοι και δεν θα δώσουν cambridge  μπορείς να τα χρησιμοποιείς. Τα βιβλία της Οξφόρδης θεωρώ και εγώ ότι είναι εξαιρετικά, δυστυχώς όμως το κόστος τους είναι υψηλό για να τα αγοράζεις. Μπορείς βεβαια να τα βρεις ηλεκτρονικά, αλλά σαν το έντυπο υλικό δεν είναι. Μακάρι να έδιναν ένα τίτλο το χρόνο όπως κάνει η express. Και αυτοί θα κέρδιζαν έτσι αφού θα τα προτιμούσαν σίγουρα πολλοί καθηγητές στα ιδιαίτερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.