*

Αποστολέας Θέμα: Μικρά νησιά  (Αναγνώστηκε 19138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 27, 2021, 07:50:55 μμ »
Για Σύμη στα θετικά ότι είσαι κοντά στη Ρόδο κι έτσι η μετάβαση στον τόπο σου είναι πιο σύντομη. Στα αρνητικά τα ακριβά ενοίκια και η αφόρητη ζέστη.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μικρά νησιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:47 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 27, 2021, 07:55:36 μμ »
Από Κυκλάδες ποια δίνουν διπλά μόρια;

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:01:29 μμ »
ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ:

Α ΚΥΚΛΑΔΩΝ: Μήλος, Σίφνος, Σέριφος, Κίμωλος

Β ΚΥΚΛΑΔΩΝ: Σαντορίνη (Θήρα), Θηρασιά, Ιός, Σίκινος, Φολέγανδρος, Ανάφη

Γ ΚΥΚΛΑΔΩΝ: Νάξος, Κουφονήσι, Σχοινούσα, Ηρακλειά, Δονούσα, Αμοργός

Δ ΚΥΚΛΑΔΩΝ: Σύρος, Τήνος, Μύκονος, Πάρος, Αντίπαρος, Άνδρος, Κύθνος, Κέα
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:03:29 μμ »
Στην Α ολα.στη Β εκτος Σαντορινης ολα. στη Γ εκτος Ναξου ολα και στη Δ μονο η Αντιπαρος διπλα
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μικρά νησιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:47 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:09:23 μμ »
Από Κυκλάδες ποια δίνουν διπλά μόρια;
Στη Σαντορίνη και στη Μύκονο δυστυχώς θες και διπλό μισθό για ενοίκια και τα λοιπά.Εγω γίαυτο δεν δήλωσα τις περιοχές αυτές.Εχω κανει ως αναπληρώτρια εκει και με βοηθούσε και η μητέρα μου να τα φέρω βόλτα με τα έξοδα.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:27:53 μμ »
Ευχαριστώ, ναι αυτό για τη Σαντορίνη μου το είπαν κ άλλοι συνάδελφοι γιατί τη σκεφτόμουν

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Μικρά νησιά
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:29:24 μμ »
Ωραίο νησί η Χάλκη. Καλοί άνθρωποι. Μακριά από Τήλο... Σύμη δεν έχω ζήσει, αλλά πολύ ανηφορική μου φάνηκε. Για Καστελόριζο ξέρω ότι παλιά τουλάχιστον ήταν ακριβά τα ενοίκια.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:30:50 μμ »
Ευχαριστώ, ναι αυτό για τη Σαντορίνη μου το είπαν κ άλλοι συνάδελφοι γιατί τη σκεφτόμουν

Επισης δεν ειναι εύκολο να βρεις σπίτι και εαν βρεις αμα σε αφήσουν να μείνεις μετα τον Απρίλιο -Μάιο που ανοίγει η σεζόν ειναι θαυμα!
350 ευρώ για ενα δωματιο ενα πι ενα.Ενταξει καπου ελεος.Εκανα ως αναπληρώτρια που έπαιρνα περισσότερα χρήματα απο νεοδιόριστη και πάλι δεν μου έφταναν.Η μαναβική επισης πανάκριβη.

Επισης να διευκρινισω το εξής : διαβαζω συχνά «εαν πάω Π.χ. στο τάδε νησί θα εχει καραβι καθε Σάββατο;».
Το χειμώνα υπάρχουν κατα καιρούς και πολλα απαγορευτικά σε αυτα τα νησια οποτε ειναι κι αυτο που θα πρέπει να περιμένει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2021, 08:55:17 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 27, 2021, 09:23:10 μμ »
Τα Ιόνια έχουν καλή πρόσβαση σε στεριά. Σε εποχές προ κορωνοιου, Πατρινοί κι Αθηναίοι πηγαινοέρχονταν συνεχώς τα σαββατοκύριακα (είτε αεροπορικώς είτε με κτελ). Οι συνάδελφοι από βόρεια ελλάδα πιο δύσκολα αλλά και πάλι το κατάφερναν για μια ανάγκη.
Η Λευκάδα θεωρείται στεριά και γεμίζει αμέσως. Επίσης γρήγορα γεμίζει η Ιθάκη γιατί είναι δυσπρόσιτη και πολύ κοντά με το πλοίο σε στεριά (περιζήτητη στους δυτικοελλαδίτες κι όχι μόνο).
Γενικά είναι νησιά που προσφέρουν τα πάντα, αν κάποιος είναι εργένης περνάει όμορφα, αν κάποιος έχει δεσμεύσεις φεύγει πιο εύκολα στη στεριά να πάει σε μια υποχρέωση σπίτι του και να ξαναεπιστρέψει. 

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 27, 2021, 09:56:04 μμ »
Ωραίο νησί η Χάλκη. Καλοί άνθρωποι. Μακριά από Τήλο... Σύμη δεν έχω ζήσει, αλλά πολύ ανηφορική μου φάνηκε. Για Καστελόριζο ξέρω ότι παλιά τουλάχιστον ήταν ακριβά τα ενοίκια.

Ναι, μακριά από Τήλο. Άντε, να πεις ότι είσαι αναπληρωτής και δεν έχεις υποχρεώσεις μία χρονιά θα περάσει εναλλακτικά, με ηρεμία, πεζοπορίες και μπάνιο. Ως νεοδιόριστος όμως το να εγκλωβιστείς σε ένα μακρινό νησί που ερημώνει τον χειμώνα, χωρίς τα απαραίτητα, στοιχειώδεις ανέσεις και επιλογές  δεν είναι και το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Μικρά νησιά
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 27, 2021, 10:50:31 μμ »
Για κάποιο λόγο τα δυσπρόσιτα είναι δυσπρόσιτα. Δεν είναι μόνο το πόσο συχνά έχει πλοίο... Αν κάποιος θέλει άνετη ζωή ή πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με όλες τις ειδικότητες ή ποικιλία στη διασκέδαση ή μεγάλα σούπερ μάρκετ, τότε θα απογοητευτεί. Π.χ. στην Τήλο το φαρμακείο τα ΣΚ ήταν ΚΛΕΙΣΤΟ. Ιατρική περίθαλψη προσέφερε ένας γιατρός από τους Γιατρούς του Κόσμου, οι οποίοι έφυγαν στο τέλος της χρονιάς (και πήγαν πιο πάνω στη Νίσυρο), οπότε υποθέτω τώρα εκεί στην καλύτερη να υπάρχει κάποιος γιατρός που κάνει το αγροτικό του. Νομίζω η φράση κλειδί που περνάει από το μυαλό όλων όταν δένει το πλοίο σε δυσπρόσιτα νησιά είναι "Πού έχω έρθει;;;"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2021, 10:54:08 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2021, 10:57:31 μμ »
Εγω αυτο το έζησα 9 χρονια....
Αρχικα είχα σοκαριστεί ως νιάτο της πόλης ,στη συνέχεια αυτα τα δυσπρόσιτα με δίδαξαν πολλα και νομιζω οτι η ζωή σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες σε κανει καλύτερο άνθρωπο και λιγότερο εγωιστή.Και μονο γι αυτο άξιζε λοιπον η ζωή στα νησια αυτα (γνώμη μου).
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2021, 11:11:32 μμ »
Μα ΔΙΝΕΙ διπλα μορια!

ειδες τι ζημια κανει η παραπληροφορηση!!
φυσικα και δινει 40 μορια στη διετια,ξεκουραστα, χωρις τρελα απαγορευτικα, διπλα στη στερια, με επιδομα παραμεθοριου και φυσικα με ωραιους ανθρωπους.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρά νησιά
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2021, 11:14:04 μμ »
Για κάποιο λόγο τα δυσπρόσιτα είναι δυσπρόσιτα. Δεν είναι μόνο το πόσο συχνά έχει πλοίο... Αν κάποιος θέλει άνετη ζωή ή πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με όλες τις ειδικότητες ή ποικιλία στη διασκέδαση ή μεγάλα σούπερ μάρκετ, τότε θα απογοητευτεί. Π.χ. στην Τήλο το φαρμακείο τα ΣΚ ήταν ΚΛΕΙΣΤΟ. Ιατρική περίθαλψη προσέφερε ένας γιατρός από τους Γιατρούς του Κόσμου, οι οποίοι έφυγαν στο τέλος της χρονιάς (και πήγαν πιο πάνω στη Νίσυρο), οπότε υποθέτω τώρα εκεί στην καλύτερη να υπάρχει κάποιος γιατρός που κάνει το αγροτικό του. Νομίζω η φράση κλειδί που περνάει από το μυαλό όλων όταν δένει το πλοίο σε δυσπρόσιτα νησιά είναι "Πού έχω έρθει;;;"

Στην Τήλο, υπήρξε παλαιότερα (ευτυχώς μόνο μία) χρονιά  όπου  το φαρμακείο ήταν κλειστό όλο τον χειμώνα, και το ΑΤΜ δεν λειτουργούσε για κάποιους μήνες.

Εγω αυτο το έζησα 9 χρονια....
Αρχικα είχα σοκαριστεί ως νιάτο της πόλης ,στη συνέχεια αυτα τα δυσπρόσιτα με δίδαξαν πολλα και νομιζω οτι η ζωή σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες σε κανει καλύτερο άνθρωπο και λιγότερο εγωιστή.Και μονο γι αυτο άξιζε λοιπον η ζωή στα νησια αυτα (γνώμη μου).
Τα δυσπρόσιτα μου έχουν χαρίσει πολλές θετικές και ενδιαφέρουσες εμπειρίες. Δυσπρόσιτο, όμως  από δυσπρόσιτο μπορεί να διαφέρει όσο η μέρα με τη νύχτα. Δυσπρόσιτο είναι και η Πάτμος, ακόμα και η Λέρος, αλλά η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλύτερη και δεν συγκρίνεται με άλλα νησάκια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.