*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 3000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άνευ αποδοχών
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:43:18 πμ »
Παρακαλώ ας ενημερώσει κάποιος συνάδελφος που έχει πάρει άδεια ανευ αποδοχών για ένα χρόνο για τα παρακάτω
α) Με ποιο τρόπο μπορεί να συνεχίσει να έχει ιατροφααρμακευτική περίθαλψη κάποιος σε άδεαι αάνευ αποδοχών;
β) Τι ποσό περίπου πληρώνει στον πρωην ΟΠΑΔ (ΟΠΑΔ/ΙΚΑ) για τον εαυτό του και ένα προστατευόμενο μέλος;
3) Κάθε πότε πρέπει να πληρώνει το ποσό αυτό;
4) Αν δουλεύει και ο σύζυγος (στο δημόσιο) μπορεί να πάρει στο όνομα του την σύζυγο (σε άδεια ανευ αποδοχών) και το παιδί έτσι ώστε να μην πληρώνει τίποτα; Σε αυτή την περίπτωση αυξάνονται οι κρατήσεις;
5) που πρέπει να απευθυνθεί κάποιος για το θέμα της ιατροφααρμακευτικής περίθαλψης;
Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάει την διαδικασία και ξέρει αν απαντήσει.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:52:30 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 11:39:05 πμ »
Δεν έχω άμεση εμπειρία. Αν έχω καταλάβει καλά με δύο τρόπους. Κρατάς το βιβλιάριο και πληρώνεις εισφορές εργαζομένου και εργοδότη (περίπου 6% με βάση τις περυσινές αποδοχές). Ή μπορείς να ασφαλιστείς ως προστατευόμενο μέλος από τη σύζυγο. Η σύζυγος δεν πληρώνει κάτι παραπάνω. Απευθύνεσαι στον ΟΠΑΔ για λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 12:20:41 μμ »
Παρακαλώ ας ενημερώσει κάποιος συνάδελφος που έχει πάρει άδεια ανευ αποδοχών για ένα χρόνο για τα παρακάτω
α) Με ποιο τρόπο μπορεί να συνεχίσει να έχει ιατροφααρμακευτική περίθαλψη κάποιος σε άδεαι αάνευ αποδοχών;
β) Τι ποσό περίπου πληρώνει στον πρωην ΟΠΑΔ (ΟΠΑΔ/ΙΚΑ) για τον εαυτό του και ένα προστατευόμενο μέλος;
3) Κάθε πότε πρέπει να πληρώνει το ποσό αυτό;
4) Αν δουλεύει και ο σύζυγος (στο δημόσιο) μπορεί να πάρει στο όνομα του την σύζυγο (σε άδεια ανευ αποδοχών) και το παιδί έτσι ώστε να μην πληρώνει τίποτα; Σε αυτή την περίπτωση αυξάνονται οι κρατήσεις;
5) που πρέπει να απευθυνθεί κάποιος για το θέμα της ιατροφααρμακευτικής περίθαλψης;
Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάει την διαδικασία και ξέρει αν απαντήσει.
Ευχαριστώ.

Εάν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που ήμουν σε μισθοδοσία. Πληρώνεις τις εισφορές εργαζομένου και εργοδότη. Το ακριβές ποσό για κάθε μήνα μπορείς να το υπολογίσεις αν έχεις ένα μηνιαίο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας σου  και προσθέσεις εισφορές για υγειονομική περίθαλψη εργαζομένου και εργοδότη. Τότε τουλάχιστον το ποσό το κατέβαλλε ο συνάδελφος εφάπαξ για όλους τους μήνες της άδειας άνευ αποδοχών. Του το υπολογίζαμε εμείς ως μισθοδοσία και το πλήρωνε σε δημόσιο ταμείο. Δηλαδή αν ήταν για 12 μήνες η άδεια κατέβαλλε από την αρχή το ποσό και για τους 12 μήνες και κρατούσε το βιβλιάριο του. Για το 4 και 5 δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 03:54:24 μμ »
Εμένα μου έβγαλε ο ΟΠΑΔ χαρτί σε πόσες δόσεις - δεν χρειάζεται να δώσεις το ποσό όλο μαζί, τα ποσά και το λογαριασμό τραπέζης για να έχω ιατροφαρμακευτική. Συνολικά ήταν ένα σημαντικό ποσό το χρόνο - 1100 αν θυμάμαι. Στην αρχή ίσως χρειάζεται μια τελευταία μισθοδοσία και την απόφασης της άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό έγινε πριν τρια χρόνια. Τώρα κάτι ίσως έχει αλλάξει.

Ό,τι και να κάνεις πρέπει να ειδοποιήσεις όλους. Εδώ στο φόρουμ είχαμε μια συζήτηση με συνάδερφο που κράτησε το βιβλιάριο, θεώρησε ότι επειδή δεν πληρώνεται δεν έχει ιατροφαρμακευτική, το ποσό αργότερα έμαθε ότι το χρωστούσε. Κακή ενημέρωση από τη Διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 04:01:56 μμ »
 Το τελευταίο είναι το χειρότερο! Η σωστή ενημέρωση είναι το πιο σημαντικό!
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 06:05:56 μμ »
Εμένα μου έβγαλε ο ΟΠΑΔ χαρτί σε πόσες δόσεις - δεν χρειάζεται να δώσεις το ποσό όλο μαζί, τα ποσά και το λογαριασμό τραπέζης για να έχω ιατροφαρμακευτική. Συνολικά ήταν ένα σημαντικό ποσό το χρόνο - 1100 αν θυμάμαι. Στην αρχή ίσως χρειάζεται μια τελευταία μισθοδοσία και την απόφασης της άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό έγινε πριν τρια χρόνια. Τώρα κάτι ίσως έχει αλλάξει.

Ό,τι και να κάνεις πρέπει να ειδοποιήσεις όλους. Εδώ στο φόρουμ είχαμε μια συζήτηση με συνάδερφο που κράτησε το βιβλιάριο, θεώρησε ότι επειδή δεν πληρώνεται δεν έχει ιατροφαρμακευτική, το ποσό αργότερα έμαθε ότι το χρωστούσε. Κακή ενημέρωση από τη Διεύθυνση.

Μου κάνει εντύπωση που σου δέχτηκαν δόσεις. Εμείς που είχαμε ρωτήσει πριν 5 χρόνια ως υπηρεσία μας είχαν πει ότι πρέπει να τα πληρώσει όλα ο συνάδελφος. Τελικά τίποτα δε λειτουργεί σωστά σε αυτό το κράτος.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 08:14:47 μμ »
Τι να πω. Μερικές υπηρεσίες είναι κράτος εν κράτει. ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκης. Αυτοί μου βγάλανε τις δόσεις. Εγώ πήγα αμάθητη περιμένοντας να κάνω ό,τι μου έλεγαν :-\

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 08:35:41 μμ »
Τι να πω. Μερικές υπηρεσίες είναι κράτος εν κράτει. ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκης. Αυτοί μου βγάλανε τις δόσεις. Εγώ πήγα αμάθητη περιμένοντας να κάνω ό,τι μου έλεγαν :-\

Βρε καλύτερα για σένα, εννοείται. Εγώ εννοώ για εμάς που μας είπαν οτι δε γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 09:02:45 μμ »
Πώς ζήτησαν να πληρώσει προκαταβολικά την περίθαλψη; Πιο λογικό να την κρατήσουν από το μισθό μετά.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 09:46:23 μμ »
Πώς ζήτησαν να πληρώσει προκαταβολικά την περίθαλψη; Πιο λογικό να την κρατήσουν από το μισθό μετά.

Και πως θα έχεις εσύ παροχές για εισφορές που δεν έχεις πληρώσει. Και αν εσύ παραιτηθείς μετά; αν ξαναπάρεις άδεια άνευ αποδοχών;. Το να πληρώνεις κάθε μήνα είναι λογικό, αλλά όχι με την επιστροφή από την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 10:23:57 μμ »
Και πως θα έχεις εσύ παροχές για εισφορές που δεν έχεις πληρώσει. Και αν εσύ παραιτηθείς μετά; αν ξαναπάρεις άδεια άνευ αποδοχών;. Το να πληρώνεις κάθε μήνα είναι λογικό, αλλά όχι με την επιστροφή από την άδεια.

Οι μετά την επιστροφή κρατήσεις έχουν να κάνουν με τη σύνταξη. Αυτό ναι, το κανονίζεις μετά. Μια καλή λύση είναι να πάει το παιδί ως προστατευόμενο μέλος στο/στη σύζυγο και να κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση, αν ψάξεις για κάτι οικονομικό που να σε καλύπτει. Δες κάποια προγράμματα των πιστωτικών καρτών. Καλή ευκολία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.