*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου ΠΕ86 Α'βαθιας σε σχέση με αποσπασμένους  (Αναγνώστηκε 1173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Καλημέρα,
είμαι εκπαιδευτικός Πληροφορικής με πρόσφατη οργανική θέση πλέον, όπως όλοι ξέρουμε, στην Πρωτοβάθμια.
Φυσικά στο σχολείο που έχω πάρει οργανική θέση δεν συμπληρώνω ωράριο και χρειάζεται να με διαθέσουν σε άλλο/άλλα σχολεία.

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος νόμος ή Υ.Α που να ορίζει ποιος προηγείται στις διαθέσεις σε σχέση με τους αποσπασμένους. Πιο συγκεκριμένα... Στην ομάδα σχολείων που έχω την οργανική μου έχουν τοποθετήσει σε δύο 12/θεσια σχολεία αποσπασμένους, ο ένας με απόσπαση του Υπουργείου από άλλο ΠΥΣΠΕ και ο δέυτερος απο εσωτερική απόσπαση(άλλο σχολεία στην ίδια περιοχή). Βάση νόμου εγώ θα πρέπει να συμπληρώσω το ωράριό μου στην ομάδα των σχολείων μου ή στην όμορη ομάδα. Ποιος προηγείται λοιπόν;;;; Υπάρχει κάπου που θα μπορούσα να πατήσω;;;; Με στείλανε σε σχολείο εκτός πόλης, ενώ τα μόρια μεταθέσεών μου είναι στην 4η σειρά στη λίστα των μεταθέσεων (από εκεί που πήραμε και τις οργανικές). Οι δε αποσπασμένοι τοποθετήθηκαν στα όμορα σχολεία της ομάδας μου.
Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3979
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου ΠΕ86 Α'βαθιας σε σχέση με αποσπασμένους
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 12:52:54 μμ »
Καλημέρα,
είμαι εκπαιδευτικός Πληροφορικής με πρόσφατη οργανική θέση πλέον, όπως όλοι ξέρουμε, στην Πρωτοβάθμια.
Φυσικά στο σχολείο που έχω πάρει οργανική θέση δεν συμπληρώνω ωράριο και χρειάζεται να με διαθέσουν σε άλλο/άλλα σχολεία.

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος νόμος ή Υ.Α που να ορίζει ποιος προηγείται στις διαθέσεις σε σχέση με τους αποσπασμένους. Πιο συγκεκριμένα... Στην ομάδα σχολείων που έχω την οργανική μου έχουν τοποθετήσει σε δύο 12/θεσια σχολεία αποσπασμένους, ο ένας με απόσπαση του Υπουργείου από άλλο ΠΥΣΠΕ και ο δέυτερος απο εσωτερική απόσπαση(άλλο σχολεία στην ίδια περιοχή). Βάση νόμου εγώ θα πρέπει να συμπληρώσω το ωράριό μου στην ομάδα των σχολείων μου ή στην όμορη ομάδα. Ποιος προηγείται λοιπόν;;;; Υπάρχει κάπου που θα μπορούσα να πατήσω;;;; Με στείλανε σε σχολείο εκτός πόλης, ενώ τα μόρια μεταθέσεών μου είναι στην 4η σειρά στη λίστα των μεταθέσεων (από εκεί που πήραμε και τις οργανικές). Οι δε αποσπασμένοι τοποθετήθηκαν στα όμορα σχολεία της ομάδας μου.
Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει....

Το κενό στη νομοθεσία σε αυτό το ζήτημα είναι όσο η τρύπα του όζοντος... Η σύντομη απάντηση είναι ότι "δεν υπάρχει"... Υπάρχει νομοθεσία για τη βασική τοποθέτηση. Όχι για τη συμπλήρωση ωραρίου. Κι εσύ πάλι καλά είσαι... Σου πήραν τα σχολεία άτομα της πρωτοβάθμιας. Το ωραίο είναι όταν σου τα παίρνουν άτομα της δευτεροβάθμιας της ίδιας διεύθυνσης και το ακόμα πιο ωραίο είναι όταν μαθαίνεις ότι αρνήθηκαν να πάνε στα σχολεία που έστειλαν τελικά εσένα, "γιατί εκεί δεν έχει γυμνάσιο ή λύκειο".

Είχα στείλει ερώτημα στο υπουργείο. Μου απάντησαν με την εγκύκλιο για τη βασική τοποθέτηση. Τους ξαναέστειλα και τους είπα ότι δε ρωτάω για τη βασική τοποθέτηση, αλλά για τη συμπλήρωση ωραρίου. Ένα από τα πράγματα που έκαναν ήταν να ψάξουν από το μέηλ μου σε ποια διεύθυνση ανήκω (δεν ανέφερα στο μέηλ μου κάτι τέτοιο) και να πάρουν τηλέφωνο τον διευθυντή της πρωτοβάθμιας, ο οποίος μετά μου είπε ότι αυτού του είδους τα ερωτήματα πρέπει να πηγαίνουν ιεραρχικά (τουτέστιν έπρεπε πρώτα να ρωτήσω αυτούς και όχι κατευθείαν το υπουργείο). Μετά με ρώτησε αν μου είχε απαντήσει το υπουργείο και όταν του είπα όχι, μου είπε "θα σου απαντήσουν". Το (2ο) ερώτημα το έθεσα στις 13/12/2017. Ακόμα απαντάνε... Μου είπε λοιπόν ο διευθυντής πρωτοβάθμιας, ότι προηγούμαστε μεν εμείς που ανήκουμε στην πρωτοβάθμια, αλλά μετά με μια μεγάλη άνεση μου είπε "πώς όμως να στείλω τον άλλον που έχει 20 χρόνια υπηρεσίας και 2 παιδιά στο χωριό και να μη στείλω αυτόν που διορίστηκε πέρσι;".

Νομίζω κατάλαβες ποια είναι η κατάσταση... Αν θες πάντως να δοκιμάσεις την τύχη σου κι εσύ στο υπουργείο (γιατί το να ρωτάς τη διεύθυνση που σε αδίκησε είναι λίγο σα να πυροβολείς τον εαυτό σου στο πόδι), το μέηλ είναι protocol@minedu.gov.gr . Φρόντισε μόνο να το διατυπώσεις στην εντέλεια, γιατί θα σου απαντήσουν και σένα αρλούμπες και η δικιά μου συμβουλή είναι να το στείλεις από διαφορετικό μέηλ από αυτό που έχουν καταχωρημένο... Good luck και αν ποτέ σου απαντήσουν, πες μας κι εμάς...

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου ΠΕ86 Α'βαθιας σε σχέση με αποσπασμένους
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 01:14:58 μμ »
Προηγείσαι στη συμπλήρωση σε σχέση με τους αποσπασμένους. Το θέμα όμως είναι οι ώρες συμπλήρωσης. Αν εσένα σου υπολείπονται π.χ. 6 ώρες και σε διπλανό σχολείο υπάρχει αποσπασμένος που έχει διατεθεί για τις ίδιες ώρες, προσωπικά θα έκανα ένσταση. Αν όμως ο αποσπασμένος καλύπτει μεγαλύτερο ωράριο μπορούν να "πατήσουν" πάνω σε αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 263
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.