*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;  (Αναγνώστηκε 1528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Irini.k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;
« στις: Οκτώβριος 22, 2018, 05:18:15 μμ »
Καλησπέρα. Έχω κάποιες ερωτήσεις/απορίες σχετικές με μεταπτυχιακά και είπα να τα μαζέψω σε ένα θέμα.

1. Μέχρι στιγμής φέτος δεν έχει βγει ανακοίνωση από το ΕΑΠ για τη μεταπτυχιακή ειδίκευση καθηγητών αγγλικής γλώσσας. Γνωρίζει κάποιος γιατί και αν προβλέπεται κάτι στο άμεσο μέλλον;

2. Είμαι μόνιμη σε πρωτοβάθμια. Ποια μεταπτυχιακά μετράνε για τη μισθολογική μου εξέλιξη, μήπως γνωρίζετε; Πάντα κατευθυνομουν προς το συγκεκριμένο του ΕΑΠ αλλά όσο αποκτώ εμπειρία στο σχολείο, τόσο προβληματίζομαι με την ψυχολογία στο σχολείο. Οπότε αναρωτιόμουν αν θα μετρούσε ένα μεταπτυχιακό για ειδική αγωγή ή σχολική ψυχολογία στο δικό μου κλάδο; Δε θέλω απλά ένα χαρτί, γιατί αυτό ίσως γινόταν πιο εύκολα και γρήγορα, απλά με ενδιαφέρει να μελετήσω πάνω σε κάτι που με ενδιαφέρει, αλλά να μπορέσω να το αξιοποιήσω και μισθολογικά μια που είναι τόσα χρήματα.
Και δε με ενδιαφέρει να δουλέψω πάνω σε ειδική αγωγή, γιατί μου αρέσει η διδασκαλία της αγγλικής, οπότε αναρωτιόμουν αν μετράει κάτι διαφορετικό για το μάθημα που αναλαμβάνω μετά;

3. Η σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ με μπέρδεψε. Από τα τμήματα που αναφέρει, είναι όλα τα μεταπτυχιακά του τμήματος αναγνωρισμένα;

4. Έχει κάποιος κάνει μεταπτυχιακό και να είναι ΠΕ06 και να το έχει αναγνωρίσει, εφόσον δεν ήταν στο ΕΑΠ;

Προφανώς ενδιαφέρομαι μόνο για εξ'αποστασεως λόγω οικογένειας, χρόνου και δυσκολίας στη μετακίνηση.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:52 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 09:15:00 μμ »
Το μόνο που ξέρω να σας απαντήσω είναι ότι το μεταπτυχιακό εξειδίκευσης στη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας αναμένεται να προκηρυχθεί αυτόν τον καιρό. Συγκεκριμένα, είχα ρωτήσει το καλοκαίρι και μου είπαν για Νοέμβριο. Επειδή αυτά αλλάζουν όμως, μπορείτε να τους στείλετε μέιλ ή να πάρετε τηλέφωνο τη γραμματεία του ΕΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 09:17:12 μμ »
Ένα μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική ψυχολογία θεωρώ ότι έχει συνάφεια με όλους τους κλάδους των εκπαιδευτικών. Πέρα από κάποια μαθήματα πιο εξειδικευμένα που μπορεί να έχει το πρόγραμμα σπουδών (π.χ.ψυχοπαθολογια), μαθήματα όπως η συμβουλευτική στη σχολική κοινότητα θεωρώ ότι προσφέρει γνώσεις σε όλους εκπαιδευτικούς, οι οποίες κάποια στιγμή θα τους φανούν χρήσιμες.
Επίσης, μεταπτυχιακό στη διδασκαλία της αγγλικής ως ξένης γλώσσας, γενικά, όμως, όσα έχουν σχέση με επιστήμες της αγωγής. Ακόμη κι ένα μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων, θεωρώντας ότι κάποια στιγμή μπορεί να καταλάβεις θέση ευθύνης στο σχολείο.
Για τη συνάφεια του μεταπτυχιακού με το αντικείμενο απασχόλησης (ώστε να έλθει και η μισθολογική εξέλιξη) ποιο όργανο είναι αρμόδιο σ'εσάς; Το ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος Irini.k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για καθηγητές Αγγλικής;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:04:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Στο ΠΥΣΠΕ ρώτησα, αλλά μου είπαν ότι κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά και δεν μπορούν να μου πουν με βεβαιότητα αν υπάρχει συνάφεια αν δε δουν το μεταπτυχιακό Πρόγραμμα κλπ.... Μου είπαν "off the record" ότι προφανώς φαίνεται να υπάρχει συνάφεια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.